Sci-fi

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Sci-fi

Příspěvek od skelet »

Sci-fi se stává "skutečností". Star Trek forever!
http://www.novinky.cz/veda-skoly/279473 ... losti.html
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sci-fi

Příspěvek od jarl »

Koho zajímá můj starý sci-fi výtvor, může si jej přečíst tady: http://www.vojna.net/portal/viewtopic.p ... highlight=
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Sci-fi

Příspěvek od kopapaka »

jarl: ty taky? Tak přemýšlím, kolik lidí tady píše scifi...
:)

ps. povídka super
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Sci-fi

Příspěvek od Franz Trubka »

Paradni,zapomenute tema /jenom scrat nas trochu tahal za usi/.
Jarle, na tu povidku mrknu.
Povidky a drabble od kopapaky mam uz davno pod "dohledem".
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 9/9/2015, 21:28, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Sci-fi

Příspěvek od kopapaka »

Kdyby si někdo chtěl přečíst...

Dr.Chaaron
http://www.piste-povidky.cz/autorske-dilo/112964
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sci-fi

Příspěvek od Pátrač »

Dlouho jsem nečetl dobrou sci-fi knihu. Mám jich doma si tak 400 a to hlavně staré fláky. Ale čas od času se něco objeví a moc si považuji knihy VĚČNÁ VÁLKA od Joe Haldemana, vydáno v nakladatelství POLARISv roce 2009.

Mohu doporučit. Opravdu stojí za to. Pátrač
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Sci-fi

Příspěvek od Alchymista »

alebo si prečítajte aspoň rovnomenný komix (kreslil Marvano)... Knižnej predlohy sa drží poctivo.

Pátrač - skús Lukjanenka, napríklad "Spektrum" alebo nedávno vydaný "Konkurenti".
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sci-fi

Příspěvek od Zemakt »

On je to vlastně takovej SF fórek :D . Dobré!
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sci-fi

Příspěvek od jarl »

Pátrači, mně se Věčná válka také hodně líbila a četl jsem, že se chystá i filmové zpracování, tak uvidíme, co se z toho nakonec vyklube. Já teď fantastiku moc nečtu, a když už tak hlavně fantasy, takže z novějších sci-fi knih mě v letošním roce zaujal akorát první díl Hladových her. Ted mám rozečtený román 15 minus od Tomáše Zářeckého s podobným námětem zvrácené reality show, ale to už asi tak dobré nebude.

Kopapaka - tvou povídku si zítra přečtu, jestli toho máš na internetu víc, dej sem linky.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Sci-fi

Příspěvek od kopapaka »

jarl: ono toho vlastně moc není, mám jedno nedokončené HP FF(HarryPotter FanFiction) a pak hromadu drabblátek neboli stoslůvek z každoroční akce DMD(DubenMěsícDrabble). Velkou část z toho najdeš po rozkliknutí mého nicku u té povídky. Zbytek kdyžtak dodám od kompu, teď píšu z mobilu...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sci-fi

Příspěvek od jarl »

Kopapaka-přečetl jsem si tvého Doktora Chaarona a opravdu mě ta povídka zaujala. Ten námět o kupčení s přidělenými roky života je vážně působivý.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sci-fi

Příspěvek od Dzin »

Ač zasloužilí scifista tak poslední dobou to tedy flákám. Jediné, co jsme v tomto roce ze scifi přečetl je Tříska v božím oku a Flotila světů. Moment, ještě Barva z kosmu! :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sci-fi

Příspěvek od Dzin »

http://www.gorilla.cz/2015/10/top-50-sc ... .html#more


Jak jste na tom? Mě chybí už jen

1) Metropolis (1927, dir. Fritz Lang)
2) Frankenstein (1931, dir. James Whale)
4) The Man in the White Suit (1951, dir. Alexander Mackendrick)
5) Godzilla (1954, dir. Ishiro Honda)
10) Solaris (1972, dir. Andrei Tarkovsky)
14) The Lathe of Heaven (1980, dir. David Loxton and Fred Barzyk)
22) Enemy Mine (1985, dir. Wolfgang Petersen)
25) They Live (1988, dir. John Carpenter)
35) Primer (2004, dir. Shane Carruth)
37) Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, dir. Michel Gondry).
46) Her (2013, Spike Jonze)
47) Predestination (2014, dir. Michael Spierig and Peter Spierig)
50) The Martian (2015, dir. Ridley Scott)

Ikdyž je pravda, že 10., 22., 37. a 46. mě svého času vůbec neoslovili a nějak jsme neměl nutkání je celé shlédnout.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Sci-fi

Příspěvek od kopapaka »

jarl píše:Kopapaka-přečetl jsem si tvého Doktora Chaarona a opravdu mě ta povídka zaujala. Ten námět o kupčení s přidělenými roky života je vážně působivý.
Díky. Jinak toho venku moc nemám, ještě jednu scifi povídku v dávno proběhlé soutěži...
http://www.piste-povidky.cz/dilo/102011

Jinak teď zrovna čekám, jestli se mé dva pokusy probojovaly alespoň do finále ve scifi soutěži Daidalos.


Jinak ještě mám na netu nedokončenou HPFF (Harry Potter Fan Fiction) "Dopis" :D
Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sci-fi

Příspěvek od Stuka »

Pripojte svoje vízie a nápady a návrhy, ako to bude vyzerať v budúcnosti, čo si myslíte, že môže byť reálne, alebo čo by ste si priali alebo čo už je vo vývoji.

Budeme obklopení čipmi - budú vo všetkom - prepojené medzi sebou, internetom a nami. To nám umožní byť stále online a ovládať všetko - dotykom, pohybom neskôr určite len mysľou. Budeme mať akoby robotizované oči. Nebudú už potrebné nejaké okuliare, ale priamo v šošovke budeme mať internet alebo potrebné databázy. Nebude už treba videokamier, mobilov ale priamo to čo vidíme, uvidia i ostatní, pokiaľ to s nimi budeme chcieť zdieľať.

Budeme vstupovať do virtuálnych svetov, pri ktorých to bude úplne akoby v skutočnosti. To už tiež je vo vývoji, ale v budúcnosti to bude bežne dostupné každému.

Budeme zdravší, pretože budeme mať nejaký malý prístroj, ktorý zmonitoruje náš zdravotný stav. Dokonca prezrie aj našu DNA. Alebo vstúpime do kúpelne a tam skryté čipy zistia, či sa v nás niečo zlé nedeje. Čip v zrkadle, keď naňho dýchneme, čip v zubnej kefke, čipy v šatoch. Čip aj zhltneme, aby presondoval naše vnútro. Nanotechnológia zabezpečí liečbu.

Roboti budú dokonalí. Namiesto lekára s nami prehovorí robot priamo u nás doma cez obrazovku, určí diagnózu, zavolá pomoc. Roboti budú prospešní nielen v mnohých povolaniach ale aj v domácnostiach ako pomocníci, spoločníci. Vtedy by asi mali mať ľudskú podobu. Inak môžu byť polymorfný a podľa potreby zmeniť svoj tvar, usporiadanie a funkciu. Ak bude robot chirurgom, bude mať také mikroskopické zariadenia, ktorými vnikne kam chce, že nebude musieť rezať kožu skalpelom.

Pokiaľ naše telo nebude aj tak dobre fungovať, rozhodne sa raz dopracujeme k umelým častiam alebo celému telu, do ktorého prenesieme svoj mozog.

Predmety budú meniť svoj tvar, podľa toho, ako momentálne budeme potrebovať. Nebudeme kupovať predmety, ale iba software . Starý nábytok nevyhodíme, ale vďaka novému programu, ho iba preprogramujeme, aby zmenil tvar, vynovil sa, obnovil sa. Keď sa predmet rozbije, tiež ho iba vynovíme jednoduchým stlačením nejakého tlačítka.

Možno prejdeme ešte k dokonalejšej verzii. Doma budeme mať nejakú malú krabicu, do ktorej vložíme nejaké suroviny a vyrobíme pomocou nanotechnológie to, čo potrebujeme, aj keď asi len v základných veciach. Bez toho, aby sme museli do krabice vložiť potrebný počet atómov, pretože k tomu by nám krabica nestačila. Vnútri krabice bude musieť materiál vytvárať svoje repliky, alebo časti a tie aj potom zmysluplne poskladať.

Samozrejme v budúcnosti sa budeme musieť dostať k neobmedzenej energii - slnečnej a z kozmu - vodíkovej.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Sci-fi

Příspěvek od kozlustechnykus »

Nebo prijde poradna slunecni erupce, usmazi nam elektroniku a muzeme zacinat znovu :-D Jen se uskutecni asi zajimavej rozpad spolecnosti a bude se stavet na novych zakladech :)
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československý generál Josef Šnejdárek

Příspěvek od Zemakt »

jarl píše:Šnejdárka nám nedávno prostřednictvím postavy plukovníka Davida Michálka „hrdiny z Istanbulu“ a samozvaného velitele české armády zachraňující svět před jadernou apokalypsou, připomněl František Kotleta, autor sci-fi románu Rázová vlna:

„Zmrdi,“ zaklel jsem a ani se nepohnul, i když kolem mě svištěly kulky. Dělal jsem to tak vždycky. Bylo to hloupé, ale věřil jsem, že kdo se nebojí, toho nezastřelí. Byla to stará pověra. Říkalo se tomu Šnejdárkovo pravidlo. Legendární československý generál bojoval v cizinecké legii, v československých legiích na západě a také velel naší vítězné válce proti Polákům a maďarským bolševikům. Jednou nařídil útok ze zákopů proti německé císařské armádě. Vojáci se ale báli vystrčit nos. Šnejdárek prý beze slova vylezl ze zákopu a zapálil si cigaretu. Stál tam, zatímco kolem něj svištěly kulky, dokud to cigáro celé nedokouřil. Pak seskočil do zákopu a v klidu jej típnul. Nejen že tak donutil svý chlapy k útoku, ale od té doby při boji v zákopu prostě věřím na Šnejdárkovo pravidlo. Jenom to cigáro jsem si nezapálil.“
Malé OT: Spad jsem četl, a vcelku fajnové. Díky za upozornění Jarle :up:

Příspěvek přesunul a úvodním citátem doplnil Jarl.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sci-fi

Příspěvek od jarl »

Podle rozhovoru s Kotletou v posledním čísle časopisu Pevnost měl být Spad samostatným románem, a teprve později se jej rozhodl rozšířit na trilogii. Proto jsou další dva díly Poločas rozpadu a Rázová vlna psané jiným stylem a vlastně tvoří samostatný příběh jenom volně navazující na původní děj. První díl je postapokalyptický komorně laděný příběh ze světa zničeného jadernou válkou, kde s výjimkou nedotčeného Japonska zanikly dřívější státy i jejich armády. Proto musí hrdinové šetřit každý náboj a k žádným velkým bitvám nedochází. Další díly jsou psané spíše ve stylu military sci-fi, kde autor přivádí na scénu nového nepřítele, jemuž padl do rukou obsah tajných skladů bývalé ruské armády, takže disponuje nejenom obrovským množstvím ručních palných zbraní a munice, ale i dělostřelectvem a jadernými zbraněmi. Proti takovému nepříteli by ani "hrdina z Istanbulu" nemohl uspět, takže on i japonská vláda musí zapomenout na to, co se v prvním díle odehrálo v Brně a spojit síly. Mně se více líbil první díl, kde hrdinové neřeší osud světa, ale snaží se najít a dopravit do bezpečí dceru svého bývalého velitele, ale i další díly určitě stojí za přečtení.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sci-fi

Příspěvek od Zemakt »

Díky za minirecenzičku Jarle, jdu do toho. Po přečtení Spadu mi vlastně i přišlo trošku škoda, že to nemá pokračování. A vida.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sci-fi

Příspěvek od jarl »

Dopuručuji čtenářům knihu Problém tří těles, kterou napsal čínský autor Liou Cch´-sin. Jedná se o napínavý sci-fi román napsaný velmi čtivým způsobem, takže není divu, že Amazon koupil práva na celou trilogii a chystá se jí zpracovat v podobě seriálu. Jediné co mi trošku vadilo jsou ta pro mě nezvyklá čínská jména, ale za to autor vážně nemůže. Zaujal mě i jeho kritický pohled na Velkou kulturní revoluci. Myslel jsem si, že oficiální čínský názor je takový, že sice došlo k mnoha pochybením, ale v zásadě se pro společnost jednalo o správnou věc. Podle autora bylo ale všechno špatně a tohle běsnění nakonec přivedlo jednu z hlavních postav ke zradě nejenom strany a čínského lidu ale celého lidstva, jelikož dospěla k názoru, že nejsme sami schopni vyřešit své problémy a potřebujeme pomoc zvenčí.

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“