OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Obrana a bezpečnosť boli podľa Kollára dlhodobo podceňované

Z hľadiska požiadavky na ozbrojené sily považuje Krajniak za potrebné budovať plnohodnotné ozbrojené sily, nie ich imitáciu, ktoré budú mať schopnosť plnohodnotne zasiahnuť v prospech občanov v prípade potreby, alebo klásť účinný ozbrojený odpor pri obrane našej suverenity aj samostatne až do príchodu spojencov.

https://domov.sme.sk/c/20914603/obrana- ... z5RAdBtzI5
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3892
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od HONZIK11 »

Jojo na to jsme pred Mnichovem taky spolehali. A jaci spojenci to dnes budou?Americani,Nemci ty jsme za spojence nemeli,budou jini?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

HONZIK11 píše:Jojo na to jsme pred Mnichovem taky spolehali. A jaci spojenci to dnes budou?Americani,Nemci ty jsme za spojence nemeli,budou jini?
To nevieme. Osobne si myslim, ze jedinym skutocnym spojencom, ktory by bezvahania poslal posily je pre SR ČR. A myslim si, ze je to vzajomne.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4102
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Dnesna relacia V politike na TA3:
Dodatok k zmluve o Black Hawkoch o dodani bocnych gulometov pre vsetky stroje podpisana. Systemy sebeobrany a PTRS sa budu riesit nasledne podla financnych moznosti.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Snáď tých 5 kusov v roku 2019 už príde aj s ochrannými prvkami.

Inak, som zvedavý, aké guľomety zvolili.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4102
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Dufam, ze Dillony. :D
Uvidime. Mam ale pocit, ze na obranne prvky si este pockame.

EDIT: Este k tym door gunom na UH-60. Standardny gulomet pouzivany na americkych Black Hawkoch je M-240. Specialne jednotky a tiez niektore armadne stroje pouzivaju aj rotacny M-134 od Dillonu, ale to je skor vynimka, ako pravidlo. Predpokladam teda, ze sme nakupili americky standard a teda M-240.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Takže nejaké prekvapenie ako M2 čakať asi netreba :D
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Schema montaze M-240 do UH-60.
Přílohy
M-240 pre UH-60
M-240 pre UH-60
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4102
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader: To asi nie. :wink: Na druhej strane, pri montazi M2 a neseni povedzme 1000 kusov streliva pre obe zbrane by sme sa uz vazne mali zaoberat nosnostou a priestorom ulozenia a asi aj redukciou vysadku. Pri M240 a M134 je vaha a velkost municie predsa len mensia. Preto predpokladam, ze toto bude najskor volba OS SR.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

myslím, že to bude tá "najkonzervatívnejšia" varianta v podobe M240, zároveň by to bola hneď aj možnosť náhrady vz.59.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4102
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Uvidime. Cesi nakupili pre MI-171 SOF rotacne M134. V kazdom pripade typujem raz 7,62x51. Vyssie raze typujem asi OS SR nekupi.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Existuje aj montaz 30mm kanona. :-?
Ale to uz by sme moc chceli. :D

Hadam to neskonci pri gulometoch a casom doobiednaju aj tie PTRS.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Zdá sa, že to s nimi MO myslí vážne, takže treba len dúfať, že niekde vyhrabú aj peniaze na ne. Ja som ale zvedavý, ako sa budú riešiť vrtuľníky ďalej. Či nakoniec dosiahneme ten minimálny počet 18ks. Zatiaľ je dosť ticho, či pôjde MO do tých B429, prípadne, či zvažuje ďalšie BH, alebo niektorý z európskych strojov. Počítam, že sa čaká, aké stroje nakoniec nakúpi MV, tam už je skoro rok nejak ticho.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4102
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader: Ja by som bol najradsej, ak by sa objednalo dalsich 9 strojov BH a pre SAR aktivity by sa dokupilo 6 LUH. No je mi jasne, ze sa pojde cestou najnizsej ceny a to bude s velkou pravdepodobnostou znamenat nakup 9 LUH. Inak k tomuto je zaujimava informacia, ze prerabka MI-17 8008 na LPZS bude kto vie kedy, stoji v LOTN uz celu vecnost a nezda sa, ze by sa veci nejako hybali. Takze tie SARkove LUH dojdu mozno este skor, ako myslime. Ale inak suhlasim s tym, ze MO caka na vyber MV. Je viac ako pravdepodobne, ze chceju jeden spolocny typ.

Este k tej vcerajsej debate:
http://www.mosr.sk/42679-sk/p-gajdos-vr ... yzbrojene/
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Pokiaľ by sa malo ísť do LUH, tak by som bol asi za to, netrhať partiu a ísť do H145M tak ako aj naši južný susedia a ich južný susedia :D Jednak môže byť v SAR variante, ale už je aj certifikovaná ozbrojená varianta.
Naposledy upravil(a) Flader dne 17/9/2018, 12:35, celkem upraveno 1 x.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

- "tých 5 kusov v roku 2019 už príde aj s ochrannými prvkami." - ťažko. Nie sú na to peniaze. Aj teraz na to najlacnejšie - guľomety, museli nájsť peniaze mimo plánu (v tejto súvislosti je príznačné, že Gajdoš opäť klame - a každý trocha príčetný redaktor by na to prišiel - v Dlhodobom pláne rozvoja obrany žiadne dodatočné prostriedky na dodatočné vybavenie BH nie je).
- "ak by sa objednalo dalsich 9 strojov BH" - peniaze na BH došli, preto už aj v Pláne 2030 je nákup 9 LUH. Tie chcela (mimoriadne draho) obstarať skupina okolo Kaliňáka s väzbami na Bell "v tichosti" - a dali požiadavku na FMS. Ale SNS im to na obrane stopla, z čoho máme peknú medzinárodnú hanbu. Písalo sa o tom aj tu.
- Kaliňákovci potom skúsili pretlačiť Bell na Ministerstve vnútra. Lenže tu to nie je také jednoduché, spolifinancuje to EU a tak muselo byť riadne výberko. V ktorom - vyhrala Augusta - to bolo tak pred dvoma rokmi tuším. Odvtedy je ticho, Kaliňák asi nenašiel spôsob ako aj tak pretlačiť Bell. Aj o tom sa písalo a aj tu.
- rozhodne sa "nečaká na MV" - medzi rezortmi (ako je zrejmé aj z popísaného diania) je rivalita. Každý si naháňa vlastné kšefty. Doteraz napr. nepadol najlogickejší návrh - spojenie letky MV a MO.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Neviem teda o tom, že by sme mali nejakú hanbu, to že sa potenciálny nákup schváli neznamená jeho uzatvorenie. Podobne má ČR odsúhlasený potenciálny nákup Venonov.
Glvač je skupina okolo Kaliňáka? Lebo ten posielal žiadosť o ten potenciálny nákup.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Tak samozrejme, v FMS je veľa schvaľovaní, ktoré sa nezrealizuju, alebo v inej miere. Ale neviem o tom, že by nejaké ministerstvo obrany poprelo, že nejakú žiadosť dalo a tvrdilo, že o ničom nevie...

Ano - bratislavská skupina Smeru.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4102
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arten: Najlacnejsie gulomety som tu ja odhadol, ze sa kupia. To len pre upresnenie, aby to tu zase nezludovelo, ze je to ista vec.

Inak nechcem sa tu hrat na to, ze viem ci MO SR ma, alebo nema peniaze na to, alebo ono. Ale ked uvazujem cisto obchodne, tak pokial mali byt do konca dodane napr. BOV 8x8 (tusim prvych 10, kludne ma opravte), ale kupene neboli uvolnuju sa budgetove prostriedky na kupu niecoho ineho a zaroven sa posuva plan nakupu povedzme BOV dozadu. Takze ak si pozrieme, co z dlhodobeho planu rozvoja sa tento rok nekupilo, budeme baj ocko vediet, kolko volnych prostriedkov ma MO na nakup "extra veci", ako je napr. system obrany pre BH. A to bez navysenia zdrojov na modernizaciu. Cize nie je to tak, ze by v budgete chybali peniaze, len sa zmeni ich ucel a posuva sa casovy harmonogram.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Arten, nechcel som, ale fakt ž mi to nedá. Prosím ťa, nechaj si tie svoje politické komentáre pre svojich kamošov, prípadne pre svoju novú politickú kariéru.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“