OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Príslušníci vojenskej polície na cvičení Angel Guardian v Španielsku:

http://www.mil.sk/80835/?pg=1
hogofogo
desátník
desátník
Příspěvky: 49
Registrován: 29/6/2018, 10:11

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od hogofogo »

arten nedokazem ti odpovedat na otazku ake radiolokatory by mali OSSR nakupit, na to su vacsi odbornici, ktori maju v naplni prace monitorovanie slovenskeho vzdusneho priestoru a dokonca som ani nevidel co presne je napisane v Request for Government Proposal, takze sa nebudem negativisticky vyjadrovat ku kazdemu kroku MO SR ale pockam si co tento pristup obstaravania prinesie v podobe konkretnych ponuk. Zatial sa v pripade nadzvukov osvedcil (aj ked este nieje podpisane), nemam dovod ocakavat horsi vysledok v tomto pripade. S pozdravom "optimizmus do duse"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:
arten píše: No tak keď už sme pri tej paranoji, Juraj vyhľadaj si moje príspevky z doby, keď Glváč tlačil na Gripen. Že čo som vtedy písal, hm? :wink:
(Presne to čo teraz. Nie je totiž problém v F-16, alebo v Gripene. Problém je v tom neustále pokrivenom spôsobe obstarávania.)
Mne je uplne co si pisal pred tromi rokmi. Vidim co pises teraz.
Aj dnes ked spatne citam jednotlive vlakna, tak tvoje prispevky v drvivej vacsine preskakujem. Ja sem chodim pre relevantne informacie a nieco nove sa naucit. (Prilezitost na to je kazdy den) No pri tvojich prispevkoch to proste nejde.
OK, tak ty tu obviňuješ iných z lobingu, ale odmietneš sa veľmi jednoducho presvedčiť o opaku. A síce moje príspevky preskakuješ, ale vieš, že sa z nich nič nemôžeš naučiť.
Na človeka čo je Palbe niečo cez mesiac a doteraz sa v podstate monotematicky venuje obhajobe MO a Hoľka, veľmi odvážne vyjadrenie :up:

hogofogo - stačí zapnúť zdravý rozum, na to nemusíš mať "Request for Government Proposal." Ale ak totálne zmanipulovaný výber na stíhačky považuješ za "osvedčený postup" - nuž tak sa tým netráp...


Dobrý článok: "Ako je to s oživením výroby a tvorbou pracovných miest na Považí"
https://komentare.sme.sk/c/20917680/ako ... ovazi.html
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten píše: Ale ak totálne zmanipulovaný výber na stíhačky považuješ za "osvedčený postup" - nuž tak sa tým netráp...
Po styroch rokoch mlzenia o Gripenoch, kde sme ani len nevedeli, ake lietadlo kupujeme a co nas to bude stat, je nazvat novy vyber stihacky zmanipulovanym fakt gol. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

arten: povedať veci ako ich vnimam a vidim, to nie je nic odvazne. To len staci mat gule. A mam pocit, ze podobne vnimanie na teba tu ma vela dalsich ludi. Akurat ich bavi dlhodobo stebou bojovat. O mojom zazemi a vzdelani vies .....

Ak sa tvoje prispevky odosobnia od politickych proklamacii, urcite ich zacnem znovu citat.
Nemam zaujem o nic nehovoriaci flame odporcu sucasneho vedenia MO SR, skryteho za nic nehovoriaci nick. Tolko k odvahe na internete.
Ja si nazor na stav veci robim na zaklade vsetkych ziskanych informacii, nie na zaklade toho co sa mi niekto snazi vehementne podsuvat. Som dost stary na to aby som vedel, ze vacsinou takyto ludia sleduju svoje vlastne ciastkove ciele.

Rovnako tu hladam komentare, ktore budu zalozene na faktoch, nie na dojmoch, pojmoch a informaciach roznych panov: "ludia mi povedali, ze hufnica stoji menej"

Dodam, ze som nikdy nebol a myslim si, ze ani nikdy nebudem volicom: HZDS, SNS, SMER, Most Hid, ĽSNS. A tiez, ze politikom sa neveri, politici sa kontroluju.

Tolko k tejto teme, ak chces sa dalej konfrontovat, ja tak robit nemienim. Preto som aj odmietol odpovedat na tvoju otazku cez vikend. Ak ti cisla nesedeli, samozrejme mohol som sa seknut, stacilo napisat svoj vypocet a slusne si veci zkonfrontovat. Tvoj styl je vsak utocny a "vseznalkovsky".

Howgh
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader píše:Príslušníci vojenskej polície na cvičení Angel Guardian v Španielsku:

http://www.mil.sk/80835/?pg=1
Tomuto fakt verim. Jedna sa sice o dost malu, ale o velmi skusenu jednotku.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Arten, keby bol postupom MO "vyšachovaný" niektorý z veľkých výrobcov tým, že by sa jeho domovskej vláde žiadosť neposlala, tak by som tvoje námietky chápal. Ale takto si sám vymenoval, že všetci relevantní výrobcovia (okrem ruských) sú v hre. Dokonca k nim môže kľudne pribudnúť aj niekto ďalší z tých 13 krajín.
asdf
rotný
rotný
Příspěvky: 90
Registrován: 5/11/2014, 14:29

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od asdf »

Arten > ked budem chciet stavat dom, mozem ist cestou ze budem oslovovat firmy na zaklady, na hrubu stavbu, na strechu, na vnutorne vybavenie. Na kazdu etapu si budem zhanat firmu alebo mozem zverit to jednej firme, ktora sa o vsetko postara. V IT svete sa taka firma nazyva systemovy integrator. Jedna firma zodpovedna za vsetky systemy.
Je niekde povedane, ze vsetky druhy radialokatorov musia byt od jednej firmy ? Je takato podmienka stanovena v tej poziadavke co isla jednotlivym statom ? Nemoze byt system zlozeny z radialokatorov od rozlicnych vyrobcov a bude len jedna firma zodpovena za ich spolupracu. Nehlada MO systemoveho integratora, ktory nam doda cely system na kluc a bude zanho zodpovedny a MO nebude trapti ci pre kazdu vrstvu mame radilokator od ineho vyrobcu alebo pre vsetky vrstvy jedneho.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Dnes bol u B.Zavodzkeho na Radiu Express gen. Macko. Neviem ci maju nejaky archiv tychto relacii.
Osobne ma moc nepresvedcil, hlavne nenastudovanymi najnovsimi materialmi. Ale to urcite dobehne. Citit z neho, ze mu vadi ze sa investuje do vzdusnych sil a nie do pozemnych. Debata vsak bola korektna, bez vypichovania bulvarnosti.
No argumentacia je o dve triedy vyssia a erudovanost sa neda samozrejme popriet. Okrem gen. Macka v strane SPOLU vytvorili expertnu skupinu s plukovníkom Branislavom Didakom a tretim je Vladimír Bilčík.

Nevylucil, ze by sa po najbližsich volbach uchadzal o post ministra obrany ak im ludia daju mandat.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Zvýšenie rozpočtu armády sa týka rozsiahlej modernizácie

https://domov.sme.sk/c/20933356/zvyseni ... zacie.html

Osobne som celkom prekvapený, že MO a MF SR nemusia vehementne obhajovať investície do armády. Ani opozícia nenamieta, koľko nemocníc by sa dalo postaviť a podobné bláboly. (Jediný, kto to skúsil sú ŽSR) Debata sa skôr točí okolo transparentnosti a efektivity vynaložených prostriedkov. Čiže z tohto hľadiska :up: :up: :up:
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

tuto rozhovor s gen. mackom u Braňa Závodského:
https://www.expres.sk/159221/techniku-z ... bsluhovat/
Veľmi dobrý rozhovor. Je neuveriteľný aký hlboký rozdiel v komunikácii je napr. s takým Gajdošom. macko hovorí vecne, plynule, dokáže štrukturovať odpovede a vysvetliť ich jednoducho, tak že to aj bežný človek pochopí.
(a na rozdiel od tvrdení miestneho brigádnika - evidentne má naštudovaný nový rozpočet a k lietadlám dal jasne neutrálne stanovisko)

K tým ďalším príspevkom sa vyjadrím neskôr.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Návrh početných stavov na rok 2019:

https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/23276/1

Dislokácia tankového práporu má byť v Trebišove.
Oproti rozmiestneniu zväzkov, útvarov, úradov a zariadení ozbrojených síl, ktoré schválila vláda svojim uznesením č. 463 z 4. októbra 2017 dochádza k zmene názvu Krídla velenia, riadenia a prieskumu na Brigádu riadenia vzdušných operácií, 21. zmiešaného mechanizovaného práporu na 21. mechanizovaný prápor, vytvoreniu Veliteľstva síl pre
špeciálne operácie rozmiestneného v Trenčíne a Tankového práporu rozmiestneného v Trebišove. Zmeny vyplynuli z potreby implementácie Cieľov spôsobilostí 2017 pre Slovenskú republiku.
hogofogo
desátník
desátník
Příspěvky: 49
Registrován: 29/6/2018, 10:11

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od hogofogo »

Zavodskemu trcali z pana exgenerala iba kotniky a pan exgeneral vobec ale vobec nic k veci nepovedal. Arten beriem ze si fanusik a priaznivec ale ze by to bol velmi dobry rozhovor... a ako stupidne sa snazil zavodsky navodit atmosferu ze problematike nerozumie " na podvozok sa namontuje nejaky slovensky kanon..." a pritom je jasne ze to ma nastudovane aj s terminologiou... mozno mu to par oveciek takto lepsie zozerie...
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Inak vie niekto, čo je ten jeden cvičný vrtuľník? V početných stavoch sa uvádzal aj na tento rok. To sa stále vykazuje ten odstavený nelietajúci Mi-2 z Prešova?
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

arten píše:tuto rozhovor s gen. mackom u Braňa Závodského:

Veľmi dobrý rozhovor. Je neuveriteľný aký hlboký rozdiel v komunikácii je napr. s takým Gajdošom. macko hovorí vecne, plynule, dokáže štrukturovať odpovede a vysvetliť ich jednoducho, tak že to aj bežný človek pochopí.
(a na rozdiel od tvrdení miestneho brigádnika - evidentne má naštudovaný nový rozpočet a k lietadlám dal jasne neutrálne stanovisko)

K tým ďalším príspevkom sa vyjadrím neskôr.
To sú ako úplne iné svety, ten rozdiel je priepastný...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader píše:Inak vie niekto, čo je ten jeden cvičný vrtuľník? V početných stavoch sa uvádzal aj na tento rok. To sa stále vykazuje ten odstavený nelietajúci Mi-2 z Prešova?
Inak to je dobra otazka. Je tam ale aj zvysenie viacucelovych vrtulnikov zo 14 (9 BH+5 MI-17) na 18. Preto by som skor predpokladal, ze sa jedna o nove stroje.

Inak v novej strukture je v Martine zenijny prapor a v Trencine vznikne konecne velitelstvo specialnych sil ! Okrem toho tankovy prapor a mechanizovany prapor.


Ku generalovy Mackovy. Myslim, ze je dobre, ze aj opozicia ma vo svojich radoch odbornika. Tie diskusie sa hned lepsie pocuvaju.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

hogofogo
Tak negativne by som to nevidel. Islo o prve vazne medialne vystupenie po oznámení politickej kariery. Trema urcite hrala podstatnu rolu. Jedina skoda, ze mali tak malo casu.

O odbornosti generala Macka hadam nebudeme pochybovat. Treba počkať kym sa zo svojou novou rolou trochu zžije. Debata sa urcite posunie kvalitativne vyssie.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

niko píše:
Flader píše:Inak vie niekto, čo je ten jeden cvičný vrtuľník? V početných stavoch sa uvádzal aj na tento rok. To sa stále vykazuje ten odstavený nelietajúci Mi-2 z Prešova?
Inak to je dobra otazka. Je tam ale aj zvysenie viacucelovych vrtulnikov zo 14 (9 BH+5 MI-17) na 18. Preto by som skor predpokladal, ze sa jedna o nove stroje.

Inak v novej strukture je v Martine zenijny prapor a v Trencine vznikne konecne velitelstvo specialnych sil ! Okrem toho tankovy prapor a mechanizovany prapor.


Ku generalovy Mackovy. Myslim, ze je dobre, ze aj opozicia ma vo svojich radoch odbornika. Tie diskusie sa hned lepsie pocuvaju.

Ten počet 18 mi vychádza, len ak sa podarí nakoniec dat do prevádzky tie dve modernizované Mi-17 čo sú v TN a plus sa udržia v prevádzke aktuálne používané. Ale tým už tiež pomaly končí technická životnosť.
Ten jeden cvičný ale fakt neviem. Najlogickejší by bol nákup nového stroja ale o tom sa zatiaľ nikde nehovorí. Pritom bol už v početných stavoch aj an tento rok.
hogofogo
desátník
desátník
Příspěvky: 49
Registrován: 29/6/2018, 10:11

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od hogofogo »

Juraj na macka nemam pol kriveho slova z hladiska odbornosti. Ja som reagoval na vyhlasenie o "dobrom rozhovore" ktory si ja osobne predstavujem uplne inak. Aj z hladiska moderatora aj z hladiska respondenta. Ze sa ukazal je fajn, ale informacna hodnota samotneho interview je podla mna nulova.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Inak aj počet 10 cvičných lietadiel je zaujímavý, to by sa museli rátať aj stroje na GO.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“