Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě války?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě války?

Příspěvek od Pátrač »

KAM KRÁČÍ Obrázek
INVENTURA NAŠÍ ARMÁDY
-
ZJIŠTĚNÍ MOŽNOSTÍ V PŘÍPADĚ OSTRÉHO OZBROJENÉHO KONFLIKTU.


V samostaném tématu, které řeší kam že to kráčí naše armáda se řeší ledacos. Ale myslím si že je tam mnho nepdložených závěrů a fabulací. Pokud tedy opravdu chceme posuzovat, kam armáda kráčí a jestli by armáda a celá země dokázaly bránit naše občany a území, které je naše musíme zjistit skutečný stav jejích možností a možnodstí celé země. Tedy aby naše armáda měla nějakou šanci plnit úkoly v klidové době, tedy to co dělá nyní - tedy rotuje v misích a cvičí určité množství profesionálů - a také za situace totální krize, je potřeba udělat inventuru. Inventuru skutečného stavu obranyschopnosti země.

Na úvod musím předeslat, že takovou inventuru naše země prodělala už v historii dvakrát.

Poprvé v roce 1919, kdy se na troskách rakousko-uherské armády, legií ze dvou zemí a v roce 1920 přijely legie ze země třetí, musela vybudovat nová armáda, po mnoha staletích armáda naše – československá.

Podruhé v roce 1945, kdy se po skončené válce a po obnovení republiky i když už bez Zakarpatské Ukrajiny bylo potřeba opět na základě kořistního materiálu, materiálu rozpracovaného v našich zbrojovkách pro Německo a materiálu a výzbroje, kterou si dovezly naše ozbrojené kontingenty ze západní i východní fronty opět vybudovat kvalitní armádu.

Obě tyto inventury jsem pečlivě popsal v jiných svých pracích dostupných zde na Palbě.

Inventura by měla mít několik rovin. Já navrhuji tři, které jsou rozebrány postupně a snad dostatečně návodně.

A/ inventura legislativy.

Na to je možno využít právníky různých úrovní a zaměření. Tedy právníky:
+ přes personální práci
+ právníky přes ekonomiku
+ právníky přes mezinárodní právo

Je potřeba pečlivě vyhodnotit stav legislativy mající vazbu na tvorbu, udržování a rozvoj ozbrojených sil, zde tedy armádu.

- jestli podoba Branného zákona tedy zákona č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování skutečně zajišťuje nebo spíše nařizuje vytvořit potřebné legislativní podhoubí.

Hlavně mi jde o části části:

„Část sedmá: Záloha ozbrojených sil" – Jde o vojáky v záloze určené pro doplňování aktivních ozbrojených sil, kde je potřeba posoudit, jestli by tato část zákona byla adaptovatelná na tvorbu aktivních záloh typu jako navrhoval pan Veselý, myslím tím ty jeho teritoriální síly, což je dobrý nápad.

"Část pátá: Odvodní řízení za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu" – Za těchto stavů vláda nařízením rozhodne o rozsahu odvodní povinnosti vůči všem občanům. Ti, na které se bude vztahovat, pak mají povinnost se ho zúčastnit.“

O obou už jsem psal, berte to jen jako připomenutí a součást této inventury.

Zde je skrytá možnost, pokud by mělo dojít k válce, povolat každého odvodu schopného občana, podrobit ho vojenskému výcviku a nasadit tam, kde je potřeba. To dává různé možnosti, ale vytváří povinnost státu mít vytvořeny zásoby materiálu, výstroje a výzbroje pro tyto vojáky ze zákona a nutnosti vést ozbrojený boj. Je to někde legislativně ošetřeno?

Kdysi to bylo řešeno přes mobilizační pracoviště, jak by si to nazvali dnes je úplně jedno a to pracoviště se jmenovalo PSO- Přijímací Středisko Osob:

Odvedenec - tehdy záložník, dnes jelikož nejsou, by to byl z 90% civilista, který kouká jako puk, kde se to ocitl prošel zdravotní prohlídkou a byl kompletně vybaven:

- spodním prádlem na tělo, soupravou náhradního osobního prádla

- polním stejnokrojem, polní obuví a bojovou výstrojí

- malou a velkou polní, prostředky pro odpočinek

- polní láhví, jídelním nádobím, příborem, denní a nedotknutelnou dávkou potravin

- prostředky pro individuální ochranu jednotlivce proti zbraním hromadného ničení, tedy po našem atomkeckami a atombordelem, univerzální odmořovací soupravou, individuálním protichemickým balíčkem, autoinjektorem pro aplikace antidot a tabletami pro úpravu vody na pitnou vodu a prostředky pro svépomoc a vzájemnou pomoc při zranění.

Nevím co z toho je dnes aktuální, ale asi skoro všechno.

Následně mazal ke své jednotce, zde by to byla výcviková entita a byl by zahájen základní vojenský výcvik. Než z takového maníka uděláte někoho, kdo:

- se sám nezastřelí, nebo neumlátí ženijní lopatkou,

- kdo rozezná terénní vlnu, i když bude menší než dva metry, aby se mohl ukrýt

- do koho natlučete základní návyky pro přežití na bojišti,

- kdo se naučí střílet z přidělené zbraně i zbraní jeho jednotky, tyto zbraně ošetřovat a udržovat a házet ručními granáty

- zvládne se zakopat i se zbraní

- zvládne obsluhu základních spojovacích prostředků a signalizaci na bojišti

- dokáže si najít něco k jídlu a pití aniž by musel rabovat a zvládne základní vojenské dovednosti:
+ voják jako pozorovatel
+ voják v boji obrana
+ voják v boji útok
+ voják průzkumník - pátrač a vedoucí pátrač
+ voják jako strážný

Něco stojí ale hlavně to chce čas.

Je potřeba počítat s dobou 3 až 6 měsíců. Dovede si někdo představit, že je to cca 180 denních stravovacích dávek? Kolik je to munice, pomocného materiálu - třeba jen sešitů a tužek? Kolik je to tisíců tun špinavého prádla? Kolik je to odpadů, splašků a potřeby zdravotnických zásahů?

Kdo a kde uvaří tolik snídaní, obědů a večeří? Kdo připraví ty desítky tisíc studených stravních dávek, když vařit nebude možné?

Kdyby bylo navedeno do armády jen 30 000 lidí tak za 180 dní výcviku je to:
5,4 milionu snídaní,
5,4 milionu obědů a
5,4 milionu večeří.

Tedy dohromady je to 16,2 milionu vydaných jídel. Dochází vám, o čem se to bavíme?

A ještě jeden flák. Jeden kuchař je schopen připravit stravu pro 250 vojáků, má li k dispozici vybavenou kuchyni a pomocné pracovní síly. Je tedy jen na to potřeba 360 kuchařů pro zajištění směnnosti, trvalé přípravy kvalitní stravy a dalších 720 lidí pomocných sil.

Moje armáda, tedy

ČSLA TO ZVLÁDALA PRO 160 000 VOJÁKŮ TRVALE při mírovém životě a po zmobilizování pro 715 000 vojáků na dobu minimálně 6 měsíců.

Protože na to byla připravena a bylo na to připraveno i národní hospodářství.

Dále je potřeba zjistit, jak naše legislativa, pokud vůbec řeší tyto poměrně zásadní problémy:

- je-li možno a za jakých podmínek získat pro potřebu ozbrojených sil techniku – hlavně dopravní a speciální pro doplnění ženijních jednotek z civilního sektoru. Většina této techniky patří soukromým subjektům, nikoliv státu

Je potřeba ověřit jestli si někdo dává práci mít přehled o tom, jaká vozidla použitelná pro armádu jsou použitelné i v poli, kde se nachází a jak je dostat k vojákům. Vozidla se do armády kdysi přijímala cestou pracovišť označených PSMV, tedy Přijímací Středisko Motorové Techniky.

Mobilizovala se dvojím způsobem:

- jako vázaná, tedy že vozidlo přivezl řidič, který prošel PSMV a pokračoval do PSO a do války by šel se svým původním civilním vozidlem

- jako nevázaná, řidič je přivezl na určené místo a odešel, kam mu vlast nařídila. Je logické, že pokud to byl třeba střelec operátor palubních Zbraní PVP, řidič tanku nebo dělostřelec- miřič, že by nejezdil náklaďákem, ale šel ke své zbrani

- je-li vyřešeno získání a uložení zásob pro armádu na plných počtech plus potřebná záloha pro navýšené počty v případě uplatnění části páté branného zákona a to jak u vojenských součástí a v civilních objektech.

Armáda se zbavila celé sítě muničních skladů, skladů speciálního materiálu, skladů PHM. Netuším, kde by bylo možno dnes udržovat pro těch 30 000 vojáků, vše co jsem výše uvedl a to věřte, že to není zdaleka všechno, co by válečně postavené bojové celky k bojové činnosti potřebovali. Musí to tedy být uloženo, tedy to co nelze podle moderním pojetí ON-LINE vyrobit a průběžně dodat někde uloženo.

Ale i to co vyrobit lze, musí být smluvně zajištěno, smluvní partneři musí mít potřebné vzorky, technologie výrobní postupy a prostory pro výrobu a meziskladování. A k tomu polotovary buď u sebe uložené nebo dále smluvně zajištěné - to je celá řetězec kroků než vyrobíte a dodáte například 30 000 ešusů nebo ženijních lopatek.

Musí se zjistit jaký je stav problematiky, kterou jsem nastínil a to pro tři období:

- pro mírový stav plus rezerva pro nasazení jednoho velkého celku na frontě a provoz mírové armády

- pro velký nárůst sil při nuceném odvodu, výcvik branců a provoz techniky nabírané z civilního sektoru a vytaženého z armádních skladů, tedy bojovou techniku všeho druhu, spojovací materiál dílenské a speciální prostředky, pokud jsou někde uloženy a ošetřovány.

- pro samotnou bojovou činnost

Platí to pro:

Potraviny, konzervované i čerstvé - tedy chléb a pečivo ve světle uživení těch 30 000 vojáků po dobu 180 dnů při potřebě 4 kilogramů potravin a nápojů na osobu a den jde o denní potřebu 120 tun potravin a nápojů plus 50 procent - jedná se o suroviny pro vaření tedy jde o 180 tun na jeden jediný den, jde o 32 tisíc tun potravin na oněch 6 měsíců.

PHM, tedy pohonné hmoty, maziva, speciální maziva, provozní kapaliny. Jelikož nedovedu odhadnout co by za techniku armáda do takové podujetí měla k dispozici, nedokážu kvantifikovat o jaká se jedná množství. Ale nezcela jistě o desítky tisíc litrů PHM na každý jeden den.

Zdravotní materiál, zde vidím stav naprosto v prdeli. Ještě před 25 lety tato část byal poměrně dobře propracována, nebylo to v míru vidět, ale byl připraven a to dokonale systém zdravotního zabezpečení opřený o stabilní vojenské nemocnice – bylo jich tuším deset a o sít vytvořenou ve vojscích od rotního hnízda raněních přes praporní, plukovní obvaziště až po divizní obvaziště. Odtud do polních nemocnic. Dále bylo připraveno vybudování asi 50 samostatných zdravotnických oddílů s plnou schopností poskytnutí odborné lékařské pomoci a odsun z bojiště pro 250 až 300 raněných.

Každá polní armáda měla ve své sestavě dva zdravotnické autobusové prapory pro evakuaci raněných:
- 58. a 28. autobusový zdravotnický prapor u 1. armády,
- 97. a 98. autobusový zdravotnický prapor u 4. armády a
- 175. autobusový zdravotnický prapor ve frontovém kompletu.

48 hodin po vyhlášení mobilizace bylo připraveno k použití 108 000 lůžek pro těžce raněné a to 70 100 v polních zdravotnických zařízeních a 38 000 v teritoriálních zdravotnických zařízeních.

Vše bylo materiálně podloženo, zajištěno materiálem a personálem. Viděl jsem uloženy ve skladech nedotknutelných zásob komplety materiálu pro 40 polních nemocnic, včetně rentgenů, operačních sálů, JIPek, zubařských křesel a podobných vychytávek. Viděl jsem materiál pro přestavbu stovek autobusů a stovek železničních vagónů pro přepravu raněných do týlu. Ve vlacích byla současně plánována nemocniční pracoviště, i pro ně byl materiál připraven, obměňován a kontrolován. Viděl jsem na všech možných stupních desítky a desítky pojízdných ošetřoven a převazoven. I pro navýšení lůžkové kapacity sítě civilních a vojenských nemocnic byl uložen připraven potřebný materiál.

Vše bylo připraveno pomoci i civilistům postižených válečnými událostmi v místě působnosti jednotlivých zdravotnických etap.

Je mi jasné, že jelikož dnešní armáda je jiná a nikdo neví jak by vypadala armáda vytvořená podle výše vyjmenovaných paragrafů Branného zákona, není potřeba takový gigantismus. Ale inventura musí dát jasnou odpověď, co pro případ vojenské krize máme, co musíme mít trvale ve skladech a co dokážeme průběžně doplnit.

Navíc se musí myslet na to, že případný válečný systém zdravotní podpory vojsk musí pamatovat na získání lékařů pro zdravotnické etapy a že musí být vycvičeno cca 1 200 vojáků z těch 30 000 mobilizovaných na funkce zdravotnických instruktorů pro první pomoc a i pro ně musí být zajištěn jak materiál do pole tak pro jejich výcvik.

Stavebně ubytovací materiál. Stany, polní lůžka, umývárny, záchody a další

- je-li legislativně zajištěno a na tomto základě i prakticky realizováno převedení vybraných podniků na válečnou výrobu. Tím myslím výrobu a laboraci:
+ pěchotní munice,
+ ručních granátů
+ dělostřeleckých granátů
+ dělostřeleckých min.

Mimo tento základ je potřeba toto prověřit i u jiných „výbušných“ komodit, bez kterých nelze vést ozbrojené střetnutí:

+ trhaviny
+ střeliviny
+ osvětlovací materiál
+ signální munici a další

Příklad u munice.

Máme zapotřebí vycvičit 30 000 vojáků. První zbraň, kterou musí zvládnout každý voják je ruční zbraň. Za mě to byl Sa vz.58.

Cvičení ostré školní střelby Základní cvičení: potřeba 9 nábojů. Celkově je tedy potřeba jen na toto cvičení 270 000 ostrých nábojů.

Cvičení ostré školní střelby Cvičení číslo 1: potřeba 20 nábojů. Celkově je tedy potřeba jen na toto cvičení 600 000 ostrých nábojů.

Cvičení ostré školní střelby Cvičení číslo 2: potřeba 25 nábojů. Celkově je tedy potřeba jen na toto cvičení 750 000 ostrých nábojů.

Cvičení ostré školní střelby Cvičení číslo 3: potřeba 30 nábojů. Celkově je tedy potřeba jen na toto cvičení 900 000 ostrých nábojů.

Následně musí obdobným výcvikem projít kulometníci a pancéřovníci, těch bude výrazně méně, ale tolik nábojů co střelec ze samopalu potřebuje pro obdobná cvičení i kulometník a pancéřovník potřebuje 8 cvičných ran z pancéřovky.

Každý voják musí hodit jeden ostrý ruční granát obranný a jeden ostrý ruční granát útočný.

Tedy je potřeba celkově:

60 000 ručních granátů

2 250 000 nábojů pro samopaly či jiné obdobné zbraně, což by představovalo cca 43 tun jen této munice včetně obalového konta.

84 000 nábojů pro kulomety pokud by bylo určeno pro tuto zbraň jen 1 000 mobilizovaných vojáků

8 000 nábojů pro pancéřovky nebo celých pancéřovek pokud by opět bylo jen 1000 vojáků z těch 30 000 cvičeno i jako pancéřovník.

A to máme jen základní pěchotní výcvik.

Pro zaměstnání voják v útoku, v obraně je zapotřebí vždy 120 kusů cvičných nábojů. Tedy 240 na jednoho vojáka a stále vlastně nic neumí. Ale pokud by bylo jen toto, je to 7 200 000 kusů cvičných nábojů.

Ale říkám: skutečná potřeba pro kvalitní výcvik by byla jak u cvičné tak u ostré munice násobná.

Dále je potřeba pokusit se zjistit, které zákony a služební předpisy jsou porušeny tím, že naše armáda nemá munici ani materiál ani pro běžný výcvik, ne tak pro plnění úkolů, které by měly být její hlavní náplní.

Drze bych dokonce požadoval, aby s viníky bylo zahájeno řízení pro zjištění míry viny dopad na obranyschopnost země.

B/ Personální inventura

- kolik a jakých vojáků máme v činné službě, kolik v aktivních zálohách a jaká je úroveň jejich vycvičenosti a použitelnosti pro plnění úkolů u:

• letectva
• pozemních sil
• logistické podpory

To je nesmírně důležité. Nejde jen o to, že je potřeba cvičit těch uvažovaných 30 000 vojáků ni si nedokážu představit, kolik by na to bylo potřeba instruktorů jen pro běžný pěchotní výcvik. Domnívám se že na každých 30 branců dva, tedy 2 000 instruktorů jen pro pěchotní výcvik.

Jenže kde jsou obsluhy bojové techniky, ty nelze v šesti měsících vycvičit, to je časově delší problém, kde jsou spojaři, průzkumníci, ženisté, zdravotníci, specialisté logistické podpory, obsluhy děl, řidič všeho možného a střelci z palubních zbraní veškeré bojové techniky.

Dále se totiž pokusím vypracovat rámcový návrh mírové/válečné organizační struktury armády a z této inventury vyplyne, co s těmi stavy co inventura zjistí, bude možno pokrýt a co bude potřeba pokrýt aktivní činností při náborech a prací s aktivními zálohami.

C/ Inventura výzbroje, výstroje a materiálu


C-1/ Ruční zbraně.

Zde je potřeba zjistit kolik má armáda výzbroje ve skladech. Pistolí, samopalů, kulometů, signálních pistolí a ručních granátů a pancéřovek jako ručních protitankových zbraní.

Vždy:

+ stáří,
+ technický stav,
+ množství použitelné munice a možnost jejího doplňování při spotřebě při výcviku a možnost vytvoření zásob pro případ zahájení bojové činnosti.

C-2/ bojová technika a to:

- tanky a odvozená technika – tedy mostní tanky, vyprošťovací technika a možné úpravy – např. minové vyorávače a podobně, opět počty provozní techniky, uložené techniky dlouhodobě uložené techniky, možnost modernizací vlastními silami a stav munice a případně její výroby pro naplnění skladů pro mírový výcvik a pro bojové nasazení. U munice myslím munici pro hlavní kanón, kulometnou výzbroj a výzbroj posádek.

- OT a BVP a jejich odvozené mutace – velitelská vozidla, průzkumná vozidla, dílenské a vyprošťovací a zdravotnické verze. Počet, stav a vybavenost a možnost modernizace, stav munice pro jejich palubní výzbroj tedy:
- munice pro kanóny 73mm a 30 mm, vezené PTŘS, a kulomety u BVP
- munice pro kulomety KPVT u OT 92

- Dělostřelecké prostředky - nevím co ještě armádě zbylo, ale mám obavu, že už toho moc není.
Raketomety už byly vyřazeny, ale pro podporu pozemní mobilizované armády jsou nezbytné
Samohybné houfnice 122mm Gvozdiky už asi nejsou žádné- velká škoda,
Samohybné kanónové houfnice 152 mm DANA asi už také jsou mimo hru, ale asi jsou.
Samohybné a nesené minomety.

Zase stav, možnost uvedení do bojového použití, modernizace na standart NATO, prostě co je ještě možné.

Možná jsou i nějaké tažené dělostřelecké prostředky, ty byly velmi kvalitní.

K tomu potom zase zjistit stavy munice a možnosti jejich doplnění pro mírový výcvik a minimálně 10 palebných průměrů pro válečný stav. Možná vlastní výroby nebo nákup.

- letecká technika, zde je snad jasno.

- materiál, prostředky a výzbroj pro PVOS. Zde mám obavu, že je naše země na hraně naprostého kolapsu a v krátké době ztratí schopnost střežit náš vzdušný prostor.

C-3/ To samé provést u:

- spojovacího materiálu

- ženijního matriálu včetně ženijní munice jako jsou směrové nálože, trhaviny a jejich podpůrné prvky, ženijní technika od polních lopatek po těžkou ženijní techniku, mostní automobily a jestli něco zbylo z pontonových souprav.

- stavebně ubytovacího materiálu pro zajištění kvalitního ubytování vojsk v poli

C-4/ výstroj vojáka:

Stejnokroje pro polní službu, jejich doplnění zimními doplňky, obuv, malé a velké polní, materiál pro odpočinek – spací pytle.
To vše pro aktivní službu mírové armády, mobilizační zálohu a zálohu pro mobilizované vojáky za zvláštních opatření.

C-5/ materiál zásobování PHM:

- obalový materiál u techniky a ve skladech
- cisternové prostředky
- skladovací materiál
Počty a kapacita u vozidel, kapacita u jednotlivých zásobovacích stupňů, materiál uložený ve velkokapacitních skladech pod vojenskou správou a je-li něco uloženo v civilním sektoru a je-li zajištěna potřebná cisternová kapacita z civilního sektoru.

No a samosebou skutečné zásoby pohonných hmot, maziv a speciálních kapalin u útvarů, skladových základen a v civilním sektoru.

C-6/ proviantní materiál, zde je potřeba zjistit jak to je s:

- jídelními soupravami jednotlivce
- kuchyňky pro malé jednotky
- polní kuchyně tažené a automobilní
- kapacity pro přepravu a skladování vody
- kapacity pro výrobu pitné vody - bývaly to úpravny vody UV-2000 s hodinovou kapacitou 2000 litrů vysoce kvalitní pitné vody. Nevím co má armáda dnes a jestli má i potřebné soupravy uloženy pro válečné navýšení.

Stav a průběžné zajištění dodávek konzervovaných dávek potravin minimálně pro 30 dní vedení bojové činnosti armády na plných válečných počtech.

C-7/ Zdravotní materiál
- zde je potřeba vyhodnotit, jak je zajištěn materiál pro vybavení jednotlivého vojáka pro poskytnutí svépomoci a vzájemné pomoci
- vybavení hlídek pro první pomoc v boji – zdravotničtí instruktoři
- vybavení jednotlivých zdravotnických etap, nevím jak to dnes má armáda nastaveno

Důležité otázky:

Jsou vytvořeny podmínky pro zřízení polních nemocnic?

Jsou připraveny možnosti pro evakuaci raněných do stálých nemocnic?

Jsou stálé nemocnice vybaveny pro válečné navýšení pacientů, nebo velkých počtů pacientů po velkých přírodních nebo průmyslových katastrofách?

To by asi tak bylo pro toto kolo vše. Zde uvedené je asi nejhlavnější, jinak bych mohl psát ještě dlouho. Byly doby, kdy existoval poměrně sofistikovaný systém polního zásobování vojsk, kdy byl materiál a to veškerý rozmístěn od:

- vojáka, zbraně či vozidla- prostředku
- materiál u rot
- praporní zásobovací stupeň
- plukovní zásobovací stupeň
- divizní zásobovací stupně
- armádní skaldové základny
- frontové zásobovací útvary a zařízení

Vše podpořeno v míru vybudovanou sítí vojenských skladů na jednotlivé druhy materiálu a bylo v nich udržováno množství, které by dnes bralo dech. Nevím jak je to dnes, kolik má armáda skladů pro materiál jednotlivých druhů ani jak je vyřešen polní zásobovací systém. Jestli vůbec něco takového má vytvořeno alespoň rámcově.

Vypadá to jako příšerný proces, ale není to tak zlé. Mnoho údajů je veřejně dostupných a další lze získat legálně politickými kanály za dodržení jistých pravidel.
Jenže problém je v tom, že není ani nejmenší politická vůle něco takového udělat.

Dal jsem to samostatně, v tom dlouhém rozplizlém vláknu by to okamžitě zaniko, což se může stát i tak. Jde o to , že nad tím hodně a dlouho přemýšlím a moje obavy už dávno přešly do pocitu marnosti a rezignace.

Co vy na to? Pátrač
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
petrp
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 11/9/2014, 07:43

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od petrp »

Klobouk dolů, to sis mákl, ale bohužel máš pravdu. A to jsi pojmenoval pouze základní potřeby - berme ale v potaz, že dnes jsme v době, kdy bude potřeba vysoce specializovaných odborníků na moderní zbraně - které dtto navíc ani nemáme. Naše "profesionální" vojsko neberu v potaz - počty kterými vládne jsou zanedbatelné...
Kde na to vezmeme nejen lidi, prostory, materiál a to hlavní PENÍZE? Dokud byly prostory PSO a PSMV státní (a byly vybavené!), dalo se to zařídit. Co s tím dnes, když už tyto prostory nejsou k dispozici, protože vše je soukromé?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Pátrač »

Díky kolego.

Dal jsem to, co jsem osobně poznal z vlastní aktivní služby, kde tedy nevařím z vody. Mohl jsem více rozebrat letectvo ale to za pár let stejně nebude, pokud se něco nezmění, tak proč se s tím zdržovat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Lord »

Zatím pro ty zálohy nemají vytvořenou ani pořádně legislativu. Pak by asi zjistili, co všechno chybí. Muničáky se rušily, "přebytečná" munice se likvidovala, nebo naopak hromadila jinde. Viz. výbuch přetíženého skladu ve Vrběticích.
Co se týče zdravotnického materiálu - pro armádu zabezpečuje Centrum zdravotnického materiálu - Bystřice pod Hostýnem
http://www.acr.army.cz/scripts/detail.php?id=86973

Jinak samozřejmě Pátrači - ty všechny požadavky, co jsi vypsal - není možné pokrýt. Prostě v případě mobilizace by došlo ke kolapsu. Nejsou potřebné zásoby ani finanční rezervy. Odstranění těchto problémů bude trvat desetiletí, jestli vůbec, a to by na tom musel mít ještě někdo zájem. Tady je problém i se současnými jednotkami, které jsou poddimenzované, natož ze zálohami. U útvarů není dořešena úhrada ztrát osob a materiálu, zásoby v některých komoditách nevystačí ani na jeden týden vedení bojové činnosti.
Zdroj: natoaktual.cz
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Vidím zásadní problém s PIO...

Zatímco AČR disponuje chemickým vojskem na vysoké úrovni, tak vševojsková ochrana případných záloh by představovala velký problém...

Armáda je vybavena ochrannými maskami OM-90, ale nedisponuje potřebným množstvím těchto masek pro nějaké masivnější navýšení stavu... Povolanci by tedy byli vybaveni maskami M-10M... V praxi to ovšem znamená zdublování Dílen chemického zbrojíře, kdy kromě současných DCHZ-92 (schopné provádět opravy OM-90) by se museli navrátit do oběhu i DCHZ-72 (pro opravu M-10M)... (nevím zda-li a kolik DCHZ-72 AČR vlastní...) Náhradní díly pro OM-90 nejsou kompatibilní s M-10M... Gumárny Zubří již produkují pouze OM-90...

Podobný problém bude s pláštěnkou JP-90... Povolanci by museli být vybaveni starším typem JP-75A. Nízká mechanická odolnost JP-75A by znamenala zvýšenou spotřebu těchto prostředků při výcviku...

Pokud by došlo i k nějakému většímu navýšení jednotek používající Ochranný protichemický oblek OPCH-05, tak je zde navíc komplikace v tom směru, že předchůdce OPCH-90 trpí závažnými nedostatky (problémy s těsností) a deficit ochranných obleků OPCH-05 by musel být sanován použitím starého obleku OPCH-70, který sebou nese značná omezení doby jeho nošení... (absence odvodu moči, teplotní zátěž) Navíc OPCH-70 je nositelný pouze s M-10/M-10M a OPCH-05 pouze s OM-90...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Pátrač »

Mě hlavně leží v hlavě zásadní otázka. Je vůbec vůle tento stav zjistit, zjištění kvantifikovat říci veřejnosti, že je hodně velký problém? Mám obavu, že se počet vnějších hrozeb začíná výrazně měnit k horšímu. Možná má pan kníže pravdu, když tvrdí, že období míru v Evropě končí. Navíc si myslím, že okolní země mají v sobě už dnes příliš silné páté kolony cizorodých entit.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Luboš
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 13/7/2014, 19:56

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Luboš »

Nenapadla vás někdy při pohledu na armády zemí byvalého vychodního bloku otázka ( ač to muže znít poněkud konspirativně ), zda nedošlo k umyslné likvidaci armád zemí řekněme né tak uplně spolehlivych?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Pátrač »

Luboš: ne v tom to není, tedy v nějaké konspiraci. Podle mezinárodních dohod můžeme mít vševojskou armádu síly, kteru by dnes nikdo nedokázal pobrat. Jenže popřevratový nárůst pacifismu vedl k tomu, že se z armády stal obětní beránek politiků- kdo armádu očesával, byl volen a kdo to slíbil měl šanci být zvolen. Ten marasmus je naše vlastní volba, navíc pověst armády kazí spousta věcí, hlavně korupce.

Na naši spolehlivost si nemůže nikdo v NATO stěžovat. Naopak. Ale na naši neschopnost si bránit vlastní území už NATO poukazuje delší dobu a má nám to za zlé.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Lord »

Luboši to by bylo asi na jiné téma, které se tady tak už kdysi probíralo.

Pátrači, tak hlavně by muselo do armády jít taky více peněz. Ten trend, a začíná se nyní o tom i mluvit bude muset být jiný. Ještě se stále najde dost lidí, kteří to považují za zbytečné, ale měl by existovat nějaký výhled na pět let až deset let, co chceme. Za posledních pět let se situace ještě zhoršila. Už to bylo napsáno vojáci v první linii se přiškrtili - ať dělostřelci, protivzdušná obrana, zásobování.
Pak zde bylo mrhání a korupce na vysokých místech. Alianční požadavky - to je taky drahý špás.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Franz Trubka »

Jeste bych k tem 30 000 manikum dolozil vzdelany poddustojnicky,praporcicky a dustojnicky sbor. Ty taky ACR nema.
Bez techto lidi nema cenu vubec nekoho povolavat. To ani major Marhoul nezachrani....
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od IgorT »

Pátrač, to je príma článok, asi to platí pre obe republiky. Keby sa ministri dostali k takémuto jasnému materiálu, a mali by povedať ako z toho, tak to majú na mašľu. Bez riadneho balíka peňazí a systémových opatrení tie naše armády fakt budú len na ozdobu!
Obrázek
Kalič
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 104
Registrován: 28/8/2014, 21:17

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Kalič »

Pátrači dobře položené otázky , ale o 20 let pozdě.
AČR schopna zajistit v případě války? ... NIC a už je to jedno :-? a do budoucna tomu bude dle mne navždy takto.
Není to domobrana , AČR je jen námezdní síla v rámci transferu prostředků z ČR na válčení za zájmy cizích elit co ovládají ČR .
Myslím, že ani "vnitropolitickou stabilizaci v ČR" by nesvedla.
Tam kde není ani ekonomická ani politická suverenita není ani suverenita v jiných oblastech.
Viz hlavní facebookové "spektrální úkoly" AČR pro rok 2013

https://www.facebook.com/ArmadaCeskerep ... 9727294672
Obrázek
Srp a kladivo je historicky nejdéle , nejvíce používaný a nejproduktivnější nástroj zajištující obživu a příbytky pro lidi.
Bohužel na meče a zbraně pro ovládnutí ostatních lidí se spotřebovalo více železa.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Pátrač »

Kalič. Omlouvám se ale zásadně nesouhlasím.

Tato země má jeden velký dar. Historicky dávala skvělé vojáky. Neze tvrdit, že jsme něčí námezdní síla. Působíme ledaskde vesvětě, ale je to vždy provedeno transparentně a v rámci toho, že jsme se dali do vojenské koalice, a tedy plníme úkoly, které sami chceme, odsouhlasí to náš parlament a naše práce má vysokou hodnotu po stránce profesionální i vojenské.

Navíc to zajišťuje značný soubor zkušeností a díky tomu se dostáváme k dalším technologiím a prostředkům vedení boje. Nezavrhoval bych to, i když osobně si myslím, že je to donkichotská snaha, nic z toho pozitivního asi nebude, Irák i Afganistan se postupně noří do marasmu islamismu. Ale to není vina vojáků, to je vina politiků.

Provedení inventury, přiznání stavu naprostého kolapsu obranyschopnosti by mohlo být dobrým počátkem pro nápravu stavu. Ale třeba panprezident musí zavřít hubu a přestat dristak moudra typu: "S tankovou divizí se nedá bojovat proti teroristům".

To já vím taky a po tankových divizích netoužím. Ale potřebujeme malou, kvalitní vševojskovou armádu, která bude vybavena tak, aby od vyhlášení stavu přímého ohrožení v horizontu 3 až 6 měsíců byla schopna úpřikrýt ohrožený směr a bojovat proti jiné vševojskové armádě.

Rozhodně necítím potřebu současnou strukturu ničit - k tomu co nyní plní je dobrá, ale je potřeba ji rozšířit o vševojskový, plně unifikovaný modul v sytému:

1/3 v plných počtech, tvrdě cvičí, udržuje v kondici evidované zálohy a

1/3 na třetinových stavech, cvičí odborné specialisty, operátory palubních zbraní a udržuje v kondici uloženou techniku

1/3 rámcová, de facto sklady, kde jsou civilní firmy udržující v kondici veškerou techniku a udržují mobilizační pracoviště pro velký den, který snad nikdy nepřijde.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Kraken
četař
četař
Příspěvky: 71
Registrován: 6/8/2012, 13:17

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Kraken »

Pánové, má někdo relevantní údaj kolik ČSSR vydávala na obranu?

Já jsem našel pouze rozpočet na rok 1990, kde jde na vojenské výdaje 23,6% (31 180 000 z 131 920 600 Kčs) výdajů rozpočtu.
http://www.psp.cz/eknih/1986fs/tisky/t0307_00.htm
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pátrač píše:Tato země má jeden velký dar. Historicky dávala skvělé vojáky.
Ale má také jedno prokletí... Historicky vždy s armádou zametli politici...

Plně souhlasím s tvým přáním mít malou, kvalitní vševojskovou armádu, která bude vybavena tak, aby od vyhlášení stavu přímého ohrožení v horizontu 3 až 6 měsíců byla schopna přikrýt ohrožený směr a bojovat proti jiné vševojskové armádě. Obávám se však, že k tomu není politická vůle... Armáda se stala jenom nástrojem kupčení se zakázkami v rukou několika mocných... Speciální síly podílející se na mezinárodních misích jsou na skvělé úrovni, ale je to jen výkladní skříň neodrážející skutečný stav AČR...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Pátrač »

Aarone- já si myslím, že by to pořád, šlo. No ale já se zdaleka nevyčerpal, během dne sem dál další kousek. Jen to musím převést do podoby stravitelné platformou Palby.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Lord »

Nyní dáváme na armádu přes 1% HDP, to je cca 43 miliard ročně. V následujících deseti letech by se měla koupit výzbroj za 100 miliard korun.
Přes 30 miliard korun by mělo stát přes stovku obrněných transportérů. Kolem roku 2018 by vojáci chtěli pořídit až 50 nových děl, která by měla nahradit přes třicet let sloužící děla DANA. Nové houfnice s dvojnásobným dostřelem do 40 kilometrů a s ráží, jakou užívají ostatní země NATO, by měly stát okolo sedmi miliard. Během tří let by vojáci chtěli začít pořizovat 62 štábních transportérů za 4,3 miliardy. Koupit by také chtěli 12 nových vrtulníků za šest miliard korun. Pozadu by nemělo výhledově zůstat ani raketové vojsko, náhrada zastaralých ruských raket KUB by měla přijít až na 17 miliard korun.
Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/353368-arm ... liard.html

Takže se možná blýská na lepší časy. Přitom za dvacet let existence českého státu spotřebovalo ministerstvo obrany téměř bilion korun. Z této sumy se určitě mnoho (asi jedna třetina) peněz "investovalo" nehospodárně a nesmyslně. Prostě neexistovala nějaká dlouhodobá strategie a kontrola vývoje AČR. Ovšem na naši prezentaci v zahraničí to stačilo 8-) Ať to byl v 90. letech, KFOR v Kosovu již několik kontingentů. V roce 2002 mise do Iráku, až po "slavný Afghánistán". Ty mise samozřejmě v souhrnu také něco stály, ale zase ne tolik, např. v roce 2011 dvě miliardy za afghán. Takže je otázka kde se promrhají ty další desítky miliard :?: Například koupili vozidla Dingo, které se do boje příliš nehodily. Dále to je různý materiál za stovky miliónů korun bez výběrového řízení, atd.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Bax »

Gen. Vacek:

V roce 1990, když jsem byl ministrem, měla ČSLA roční rozpočet na 200.000 vojáků, 687 letadel ( z toho 470 bojových nadzvukových, 101 bojových vrtulníků a 11 letišť), 4580 tanků, 4900 OT, 3445 RM, D,M, 77 oz raket, 540 PT raket. kompletů = 30 miliard korun československých (Kčs) a představovalo to asi 7% HDP (tolerujte některé mé nepřesnosti, protože nevlastním žádný osobní archiv).

http://forum.csla.cz/viewtopic.php?t=723&p=1399


Co jsem vygooglil, tak všude je psáno, že ČSSR dávala ČSLA okolo 8% HDP.

HDP: http://pravdu.cz/ekonomika/vyvoj-hdp-ce ... -ostatnimi

HDP dnes: http://www.finance.cz/makrodata-eu/hdp/ ... vyvoj-hdp/

V 1989 to činilo kolem 8 600,- USD
Dnes: 20 000,-

Jenže skladba HDP je úplně jiná, než dříve. Má velký vliv centrálně řízená ekonomika vs. tržní, kde dochází k velkému nárůstu jen díky "přeprodávání" zboží, než se dostane ke spotřebiteli.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Lord »

Já jsem si zkusil takové srovnání, jo. Průměrná mzda v roce 1989 cca 3 170 korun. Průměrná mzda nyní 25 000 korun. Koeficient 7,88.

Rozpočet ČSSR 30 miliard x 7,88 = 236 miliard nyní/ 43 mld. roční rozpočet AČR = 5,5 x menší než za komunistů.

200.000 vojáků / 5.5 = 36 363 vojáků nyní
687 letadel : 5,5 = 125 letadel
4580 tanků : 5,5 = 832 nyní
4900 OT : 5,5 = 890

Vidíte, že na aspoň na 30 tisíc vojáků podle Pátračových představ by se dosáhnout mělo.
Ale v technice je to tragédie.
Tanků modernizovaných 30 ks - nyní zakonzervovaných.
Obrněné transportéry ... s tím budou mít taky těžký porod.
O letadlech ani nemluvě.

Ale ještě k tomu dodám tohle z roku 2011.

Česká armáda má dnes jen pětinu techniky než měla před 20 lety. Přesto jí to stačí
Podle statistiky mají ozbrojené síly České republiky k 1. lednu 2011 v majetku 166 bojových tanků, 494 bojových obrněných vozidel, 244 dělostřeleckých systémů, 38 bojových letounů a 25 bojových vrtulníků.
Třicet modernizovaných tanků T-72M4 CZ využívají k výcviku vojáci 73. tankového praporu v Přáslavicích, další tanky jsou ve školách a výcvikových střediscích. „Ostatní jsou uloženy ve skladech pro případ mobilizace,“ vysvětluje náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek.

http://www.acr.army.cz/informacni-servi ... ci--51110/

Má techniku ještě po komunistech, ale počty možná pětinové, ale staré kusy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Kraken
četař
četař
Příspěvky: 71
Registrován: 6/8/2012, 13:17

Re: Jde zjistit co je dnes AČR schopna zajistit v případě vá

Příspěvek od Kraken »

Lord píše:Já jsem si zkusil takové srovnání, jo. Průměrná mzda v roce 1989 cca 3 170 korun. Průměrná mzda nyní 25 000 korun. Koeficient 7,88.
Rozpočet ČSSR 30 miliard x 7,88 = 236 miliard nyní/ 43 mld. roční rozpočet AČR = 5,5 x menší než za komunistů.
Osobně myslím, že to není nejpřesnější.
Já bych to zkusil jinak:
1990: 8% HDP, 23.6% výdajů rozpočtu.
2013: 1,06% HDP, 3,5 % výdajů rozpočtu.
Takže se dnes vydává 6,7x méně, ale celkový výsledek to asi moc neovlivní.

Má někdo představu jestli se technika z SSSR nakupovala za "tržní" ceny, nebo byla nějakým způsobem dotovaná?

Pátrči, jaká země naší velikosti (nejlépe evropská) by nám mohla být vzorem?
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“