Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Skeptik »

Těch 150 pomníků bylo můj špatný popis. Vycházel jsem z údaje VHÚ
Existovalo více než 150 míst, kde byli tito vojáci pochováni.
Správně tedy mělo být "150 míst, které by si pomník nebo pomníček zasluhovaly". Upraveno.

Z dalšího textu VHÚ je zřejmé, že přesně o toto se snaží … viz projekt Legie 100

Na zbývající invektivy, a hloupost některých, nemá cenu reagovat. :(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Kouzelnik »

Aby to nezapadlo, tak k zájmu žalovat Českou republiku o dobré jméno vychází z mezivládní https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-251/zneni-19990811. Kdy nad rámec svých povinností Česká republika poslala peníze, přičemž na opravu pamětních místo byly použity peníze z ČR místo peněz Ruské federace (chápu-li správně citované zpravodajství) a teďka se kvůli tomuto faktu chtějí soudit a dožadovat se po České republice omluvy.

Pointa je totiž v rozdílu mezi body 1 a 2 (údržbu platí stát na jehož území se nachází) a bodem 6 - kdo platí když se nově zjistí hrob (=chápu, že pokud se zjistí nové místo kde leží mrtví z Česko-Slovenska na území Ruské federace, tak zbudování hrobu platí Česká republika). Proto je velmi důležitý počet (dle VHÚ by mělo být cca 150, ale není jich zdaleka tolik, protože je zanedbávána údržba Ruskou federací a to přestože dostali z ČR peníze nad rámec smlouvy).

A na hamižnost Ruské federace mířila má replika, že na zbytečnosti (např. předražené zázemí pro olympidu v Soči) mají peněz dost, ale na projevení úcty k těm kdo už se nemůžou bránit, tak to radši porušují smlouvu.

"Článek 6

Finanční a materiální zabezpečení

(1) Náklady na udržování českých válečných hrobů nacházejících se na území Ruské federace hradí ruská strana.

(2) Náklady na udržování ruských válečných hrobů nacházejících se na území České republiky hradí česká strana.
(...)

(5) Náklady na úpravu nove zjištěných válečných hrobů hradí zainteresovaná smluvní strana.
"
R.I.P.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Dzin »

Tohle je problém delší dobu, kdo to sleduje tak ví, že třeba Eduard Stehlík se k tomu několikrát vyjadřoval a nikdy to nebylo pro ruskou stanu moc lichotivé.

Mimochodem, ve výše postovaném článku stojí, že do počátku roku 2018 bylo obnoveno 16 válečných hrobů.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Skeptik »

a) „české válečné hroby" - místa na území Ruské federace, kde jsou pochováni čeští občané (občané bývalého Rakousko-Uherska a bývalého Československa), kteří zahynuli v důsledku válek, ozbrojených konfliktů, v zajetí nebo v jeho důsledku, zahrnujíc v to hroby jednotlivců i hroby hromadné, hřbitovy nebo části hřbitovu, jakož i pomníky, mohyly a památníky na těchto místech postavené;
Tedy těch 150
Přičemž není důležité, zda na tom místě stojí "pomníky, mohyly a památníky" nebo zda jsou to jen hroby či část hřbitova.

Dle článku 6:
(1) Náklady na udržování českých válečných hrobů nacházejících se na území Ruské federace hradí ruská strana.
Přičemž
d) „udržování válečných hrobu" - zabezpečení jejich údržby a zachovaní v poznatelném stavu.
Ruská strana tedy u českých hrobů zajišťuje sekání trávy, mytí desek případně drobné opravy … běžnou ÚDRŽBUza ruské peníze
(3) Každá smluvní strana může podle vlastního uvážení se souhlasem druhé smluvní strany na vlastní náklady vykonávat práce při údržbě válečných hrobů nacházejících se na území státu druhé smluvní strany.
Česká strana tedy může tu ruskou požádat o umožnění provedení rozsáhlejší opravy či údržby, a s jejím souhlasem to provést, ale za vlastní = za české peníze.
(5) Náklady na úpravu nove zjištěných válečných hrobů hradí zainteresovaná smluvní strana.
Pokud se zjistí nové hroby a budou se chtít nějak upravit (z logiky se týká i těch, které jsou sice známy, ale nejsou nijak upraveny), tak je to možné, ale na náklady české strany.
c) „úprava válečných hrobu" - vyznačení hranic pohřebiště a umístění pamětních symbolu, pomníku a jiných památných objektu nebo jejich rekonstrukce a další opatření předpokládající stavební změny válečných hrobů;
A teď prosím uveď nějaký ZDROJ, kdy konkrétně si česká strana u ruské objednala nějakou údržbu či úpravu válečného hrobu, ruská strana si vzala peníze, ale práci neodvedla.
A na hamižnost Ruské federace mířila má replika, že na zbytečnosti (např. předražené zázemí pro olympidu v Soči) mají peněz dost, ale na projevení úcty k těm kdo už se nemůžou bránit, tak to radši porušují smlouvu.

Můžeš uvést ZDROJ obou tvrzení?

a/ že zázemí pro olympiádu v Soči bylo předražené
(mimochodem počátkem tohoto roku probleskla zpráva, že v poslední zimní sezóně tj. 2018-19 se investice v Soši již vrátily … ale ber to jako neověřené, nechce se mi ten článek hledat)

b/ že Ruská federace porušuje výše uvedenou Dohodu.

A co se hanobení pomníků týče.
No ano, na obou stranách jsou vandalové co to dělají, a na obou stranách si tito idioti myslí, že dělají správně, protože hanobí hroby / pomníky okupantů. A některá města či městské části na obou stranách jim dávají za pravdu :(
Jistě, jak Rusové pro část české veřejnosti byli okupanti, tak i čs. legionáři po roce 1918 byly pro část Rusů také okupanti.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Kouzelnik »

Kouzelnik píše: Jde o naprosto absurdní překroucení reality v podání Rusů. Podle https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-251/zneni-19990811 článku 6, bodu 1 mají náklady na péči na ruském území platit Ruská federace. A přesto brali od České republiky peníze (v milionech Kč), které patrně použili na něco jiného. A teďka ještě mají žaludek se chtít soudit o své dobré jméno. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/mr ... 220657_lac
Odkaz tam je. Vede na lidovky. Bohužel však jen na aktuální titulní stranu. Tj. dneska už ten článek tam není. Jde o https://www.lidovky.cz/noviny/rusove-za ... noviny_ele.

Další odkaz je zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/re ... f6b220ee8/

Míra plnění smlouvy (aktuální i té předchozí) je např. vidět např.na objemu peněz které vynakládá ČR na hroby v ČR = cca 100 milionů. Rusko na hroby v RF cca 1,5 milionů Kč.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/23 ... ko-se-drzi

citován je pan Filipek, jehož existenci a relevantnost jsem si včera ověřil na http://www.valecnehroby.army.cz/kontakty


Holt ten nerovný stav ohledně péče o hroby padlých je podobný příkladu podobného nerovného stavu mezi Českou republikou a Ruskou federací jako smlouva z 1959 = když ruský penzista se přestěhoval do ČR, tak dostával starobní penzi z českých daní (a ve výše důchodu obdobného českého penzisty), aniž by předtím odvedl byť jedinou korunu na sociálním pojištění do ČR. Unikátní.
https://www.e15.cz/domaci/duchod-na-zak ... em-1096104

Milý Skeptiku, děkuji ti za dnešní lekci v překrucování faktů (viz to jak jsi přimyslel to co ve smlouvě není = rozdělení údržby na běžnou a rozsáhlejší i jak se to má s hroby které někdo zničil). I za tu včerejší.

Vzhledem ke tvým jazykovým znalostem, nechceš raději použít čas na to, abys napsal na příslušný úřad v Ruské federaci, jestli už opravili tu podruhé uraženou hlavu v Kultuku? Když k tomu má Ruská federace povinnost viz článek 2, bod 6: "zabezpečí jejich uvedení do původního stavu", http://www.vhu.cz/pohnute-osudy-nahrobk ... v-kultuku/. Podle odkazu na ČT výše do února 2018 nedošlo k nápravě. Nevím jaký je aktuální stav.

Tím jsem vyčerpal výjimku z včerejšího pravidla, že nebudu reagovat na Skeptika, a to do té doby, než mu začnu věřit že nepřekrucuje fakta = až začne uvádět zdroje svých tvrzení a až se přesvědčím, že z nich cituje korektně.

P.S. K té Soči https://www.reuters.com/article/us-olym ... RU20130530
https://www.foxnews.com/sports/russias- ... oondoggles
https://www.theguardian.com/sport/blog/ ... corruption

P.P.S. Souhlasím s jednou částí tvého komentu - a to o blbcích, fanaticích a bezmozcích, kteří se vybíjejí na ničení památky padlých. A je jedno jestli mluví česky nebo rusky. Jsou to darebáci... Ohledně názoru, že někteří padlí mohli být považováni za okupanty, tak já si nic takového nemyslím o padlých z Rudé armády v 1944/45 (ovšem jiný názor mohou mít v Užhorodu nebo v rodinách obětí, kde NKVD/GRU porušovala česko-slovenské zákony).
R.I.P.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Mirek58 »

Teda Kouzelníku, teď jsem o tobě ztratil veškeré iluze, které jsem o tobě hypoteticky měl.
Dohoda o důchodech se v dané době týkala především Volyňáků, kteří na Volyni zanechali majetky/nemovitosti a zde si mohli! zakoupit nové (tzv příděl).
Můj příbuzný zanechal u Dubna 30ha plus statek, zde na chomutovsku mu bylo umožněno zakoupit 12 ha, část splatil, než zemřel na následku průstřelu plic u Dukly a zbytek jsem za pole doplácel já.
Manipuluješ, křivíš!
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Kouzelnik »

Mirek58 píše:Teda Kouzelníku, teď jsem o tobě ztratil veškeré iluze, které jsem o tobě hypoteticky měl.
Dohoda o důchodech se v dané době týkala především Volyňáků, kteří na Volyni zanechali majetky/nemovitosti a zde si mohli! zakoupit nové (tzv příděl).
Můj příbuzný zanechal u Dubna 30ha plus statek, zde na chomutovsku mu bylo umožněno zakoupit 12 ha, část splatil, než zemřel na následku průstřelu plic u Dukly a zbytek jsem za pole doplácel já.
Manipuluješ, křivíš!
Díky za vysvětlení. Že mohlo jít o lidi z Volyně mě nenapadlo.

Nicméně když si pozorně pročteš můj komentář, tak já uvádím ČR, Ruská federace... Souvisí to s poválečným stěhováním z Volyně?
Ne. Já totiž neměl na mysli období poválečné. Já psal o absurdní aplikaci v tomto tisíciletí. Tj. upřesním ten absurdní příklad - v roce 2008, když ruský penzista se přestěhoval do ČR, tak začal dostávat starobní penzi z českých daní (a ve výše důchodu obdobného českého penzisty), aniž by předtím odvedl byť jedinou korunu na sociálním pojištění do ČR.

Podle https://www.mesec.cz/clanky/jak-na-vypo ... -rok-2008/ by v případě muže=nového starobního důchodce - šlo o muže narozeného v cca 1946 .
R.I.P.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Mirek58 »

Hele neokecávej, smlouva se netýkala s RF ale SSSR v dané době.
Dnes ji vytahovat, je typické pro čecháčky, pro které byli Češi z Volyně, Kazachstánu ( ti lidičky tam přišli o hezkých pár generací dříve) jen povl co měl jen právo chcípat na frontě, aby takový čecháček se mohl po skončení války natřásat v sokolském munduru a kňučet, jak mu ten zlý rusák ukradl krávu a sežral ji, to takový zásobovač od Wehrmachtu mu za ni nasypal celý měšec protektorátních korun!
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Kouzelnik »

Mirek58 píše:Hele neokecávej, smlouva se netýkala s RF ale SSSR v dané době.
Dnes ji vytahovat, je typické pro čecháčky, pro které byli Češi z Volyně, Kazachstánu ( ti lidičky tam přišli o hezkých pár generací dříve) jen povl co měl jen právo chcípat na frontě, aby takový čecháček se mohl po skončení války natřásat v sokolském munduru a kňučet, jak mu ten zlý rusák ukradl krávu a sežral ji, to takový zásobovač od Wehrmachtu mu za ni nasypal celý měšec protektorátních korun!

@Mirek58
doporučuji si ještě jednou pročíst to o čem jsem psal... že po desítkách let schválně blokují uctít památku padlých z Česko-Slovenska i když že z našich daní se platí řádná údržba padlých z RF.
A rovněž další nevýhodná smlouva: že spoustu roků po poválečném stěhování Volyňských Čechů platila smlouva silně nevýhodná pro ČR, i když k tomu nebyl důvod = těch cca 40 roků od konce válečného běsnění a ničení by mělo stačit k tomu, aby nebylo nutné vyplácet celý důchod z českých daní lidem=novým starobním důchodcům, kteří by předtím neodvedli byť jedinou korunu na sociálním pojištění do ČR..... nebudu vyvracet tvoje komentáře k tomu co jsem nenapsal.

A vůbec nerozumím off topic o jakémsi poválečném natřásání v sokolském munduru... ty jsi něco vypil?

Jestli sis nevšiml, tak já kritizuji aktuální chování Ruské federace k naší republice, jako bychom byli nějací jejich poddaní. Nejsme. Jsme samostatný stát a s Ruskou federací jednáme jako s rovný s rovným, jak se stalo třebas při plynové krizi v r. 2009.
R.I.P.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Mirek58 »

Vážený, rač si uvědomit, že legináři kradli jako straky, ne, jako jednotlivci, ale organizovaně.
Vyrabovali půlku ruska. Jejich vlaky se počítali na stovky, naložené vagony na desetitisíce.
Rač si o tom něco přečíst, možná ti něco dojde.
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Kouzelnik »

Mirek58 píše:Vážený, rač si uvědomit, že legináři kradli jako straky, ne, jako jednotlivci, ale organizovaně.
Vyrabovali půlku ruska. Jejich vlaky se počítali na stovky, naložené vagony na desetitisíce.
Rač si o tom něco přečíst, možná ti něco dojde.
@Mirek58:
Možná ti křivdím, ale mám pocit jako bys fakt byl pod vlivem. A tedy do pondělí nebudu reagovat na Tvoje případné komenty.

Až Ti bude líp, tak si zkus představit, že bys byl na mém místě = jak asi můžu reagovat na Tvůj koment, když jaksi chybí souvislost s předchozím vláknem a chybí zdroj Tvého tvrzení o "vyrabování půlky ruska".

Měj se fajn. A těším se na další faktickou diskusi, bude-li příležitost.
R.I.P.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3891
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od HONZIK11 »

Asi nejvýraznější článek k této problematice, který jsem četl já, snad jsou i objektivnejsi, ale jsou mimo můj obzor.
https://www-valka-cz.cdn.ampproject.org ... -legionari
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Kouzelnik »

@Honzik111 - prosím Tě, já se bojím kliknout na ten odkaz - co to je za web? Nemyslím jestli jde o fake-news, ale myslím jestli je zavirovaný?

Ohledně faktické diskuze - já rozumím že určitě Česko-Slovenští legionáři způsobili škodu na majetku státu i občanů v Carském (a poté i v Sovětském Rusku). Nicméně není mi jasné, že by mělo jít o nějaké obrovské škody = které by nějak výrazně přesahovaly to co bylo potřeba, aby tehdejší bolševické ozbrojené síly je nepřemohly.

Protože kdyby existovaly nějaké velké škody z doba 1918-1920, tak proč brzy poté relativně bezproblémově probíhalo navazování diplomatických vztahů? A nikde není ani zmínka o nějakém nároku na náhradu škody: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk ... A1_smlouva.

Teďka o desítky roků později se asi jen těžko vypátrá o co mělo jít a jestli fakt někdo z Česko-Slovenských občanů spáchal nebo se podílel na nějakých obrovských krádežích... jak píše Mirek58 "vyrabovali půlku Rusku". Ale jestli někde v archivech jsou tyto prameny, tak nechť ať jsou zveřejněny a ať o nich začne jednání o případné náhradě škody.

Ale i kdyby byla pravda co asi myslí Mirek58, tak není žádnou souvislost s hroby padlých... nyní nic nebrání projevit úctu konkrétním padlým. To považuji za aktuální barbarství ze strany Ruské federace.
R.I.P.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3891
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od HONZIK11 »

https://www.milmag.pl/news/view?news_id=2729
INDIE chce vyřadit Migy 21,pozn. můj oblíbený typ stihace, presto ze v nedávných dobách prošly modernizaci na celkem rozumnou úroven.
Zarážející je údaj v poslední větě o celkovem u nich ztraceném počtu těchto letounu,
400ks,jako by tam probíhala pernamentni
valka. V jejich případě to ale bude problém kvality výroby i údržby neb jim padají i moderní Suchoje a to v nezanedbatelných počtech.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Neřešto Kouzelníku, ztráta času. Skončíš u zlatého pokladu apod.. Argument neargument, bez ohledu na tehdejší reálie.

Apropo, ten web je největší českej vojenskej portál :D
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 23/8/2019, 19:12, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3891
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od HONZIK11 »

Honzik111 - prosím Tě, já se bojím kliknout na ten odkaz - co to je za web? Nemyslím jestli jde o fake-news, ale myslím jestli je zavirovaný?
Klidně si klikni já dostanu víra jen když dlouho hledim do mrazáku.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Mirek58 »

Tak za prvé, existuje oficiální výklad jak byli legionáři rytíři bez bázně a hany, a současně se dají i líčení která nezapadají do onoho obrazu.
Za druhé odkaz, že se skončí u zlatého pokladu, je velice častý. Jenže zlatý poklad je dost zdokumentovaný. Stejně tak je zdokumentováno co vše legionáři přivezli do Vladivostoku, vše je růžové. ( Jen počet legionářských vagonů, kdyby se měl zaparkovat ve Vladivostoku je nemyslitelný)
Jenže Transibiřská měla dvě větve a co se na cestu vydalo jižní trasou, o tom se mlčí jako hrob. Jen na zamyšlenou, jak zbohatla města na této trase v Mandžusku?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

No a? A ty vagony byly plné či prázdné, končily tam či onam, kdo to dokumentoval, a kdo z toho měl prospěch. Legie, místní sovět, admirál či jiný ataman. A co nato Jan Tleskač?

Nech to být Mirku, mi dva to vzájemně nerozlousknem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Mirek58 »

To je právě jádro problému.
Lidi nemyslí, např se soustředí na zlato a hotovo.
Ale, když zapojí mozek, tak zjistí, že legionáři převzali ohromná území s funkční infrastrukturou a ekonomikou. Válka byla přece na západě ruska
Sami se pochlubili, jak ustanovili správce těchto aktivit ze svých řad, to není tajemství, ale fakt.
Kam šly ty produkty, kožešiny, kovy, potraviny, když směrem na západ se bojovalo s bolševikem?
( Na Sibiři nebyl zpracovatelský průmysl!)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Ach jo, tak si alespoň pořádně přečti ten článek na Válce co postoval Honzík. Na úvod to stačí.

Edit: kam přišly hodnoty či výdělky z nich? No kam, do rukou jejich momentálních držitelů. Zde legionářům, zde admirálovi, či zde třeba rudým. Vyčítat někomu, že v tamějším bordelu vyčníval? Proboha proč si kálet na hlavu?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“