Palba k těžkým časům

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Kouzelnik »

Počet lidí v karanténě v ČR - vývoj po dnech. https://www.cssz.cz/documents/20143/648 ... 89d267dae2

Členěno podle okresů, ale nikoliv např. dle bydliště, nýbrž dle okresu kde sídlí zdravotnické/hygienické zařízení které karanténu doporučilo/nařídilo.

(pozn. čísla z odkazované statistiky bych nebral absolutně, ale spíše jako jakýsi odhad trendu... bo tato statistika ČSSZ je pro účely "dočasné pracovní neschopnosti", takže nezahrnuje třebas většinu studentů či penzistů, aspoň myslím)
R.I.P.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Medzitým v Madride: Denne musíme vyberať, koho necháme zomrieť. Prosím, izolujte sa

Psychiatrička ELEONÓRA BALENTOVÁ žije a pracuje v španielskom Madride. Nemocnicu, v ktorej je zamestnaná, po vypuknutí pandémie nového koronavírusu úplne vypratali. Teraz už do nej prijímajú iba pacientov s ochorením Covid-19, ktoré vírus spôsobuje.

"Táto situácia je bezprecedentná. Lekár musí niekoľkokrát denne určiť, komu dokáže pomôcť a koho nechá zomrieť," zdôrazňuje v rozhovore pre SME.

Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/22364723/slovensk ... mriet.html
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4094
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od jarl »

Pro odreagování doporučuji shlédnutí některé z her Divadla Járy Cimrmana, které si je možné legálně prohlédnout na Youtube. Jistě, většina palbáků je určitě zná, ale komu sedí tento styl humoru, ten se zasměje i po několikátém shlédnutí. Já jsem měl před nedávnem možnost vidět kousek od svého bydliště představení Dobytí severního pólu a byl jsem nadšen. Zdeněk Svěrák je i ve svých 83 letech štramák a je skvělé, že jeho soubor je ochoten sehrát představení i ve vesnickém kulturáku kam se i při nejlepší snaze namačká jenom pár stovek diváků.



Hráči počítačových her si zase mohou čekání na dalšího herního Zaklínače zkrátit opětovným přehráním mimořádně úspěšné trojky, bez které by určitě nedošlo ani k natočení seriálu:

ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11651
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Dzin »

Když už jsme u toho, na youtube je zdarma přes 200 filmů od VAPET production takže mimo jiné téměř všechny filmy Terence Hilla a Bud Spencera. A pro domácí fandy je zde i Česká filmová klasika.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Kouzelnik »

R.I.P.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1769
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Nesher »

Chci se zeptat zda se tu někdo nevyzná v ochranných maskách. Viděl jsem v TV jak italští lékaři ošetřují některé pacienty s COVID-19 nikoliv v respirátorech, ale v klasických gumových celobličejových ochranných maskách. Evidentně civilní verze vojenských masek (např. místo očnic mají průhledné celoobličejové kryty). Tedy mě napadlo, vzhledem k tomu, že máme v ČR výrobce takových masek, Gumárny Zubří, zda by se část peněz určených na ne zcela dostatečné respirátory nemohla věnovat na nákup několika tisíců kusů takových masek pro nejexponovanější pracoviště v nemocnicích. Už proto, že je lze po desinfekci používat opakovaně relativně velmi dlouho. Má někdo s použitím zkušenosti? Já z vojny jen s vojenským OM 80 a to bylo za trest. Předem díky.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3844
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Scotty87 »

Masky u nás vyrábí ne jen Gumárny Zubří, ale například i firma Nanologix. Jejich produkty vypadají pro dlouhodobé nošení přeci jen přívětivěji než maska OM-90. Možná je u českých dodavatelů problém nízká kapacita výroby.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
https://www.nanologix.eu/produkty-respira
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Mirek58 »

Problém OM je v době jakou se musí nosit.
Přece jenom respirátor je snesitelnější
ObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1769
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Nesher »

Díky.
Jen bych chtěl říci, že mi nešlo o OM 90, ale o civilní CM 6. A je jasné, že respirátor je pohodlnější, ale ve chvíli kdy jich ve verzi FFP 3 máme nedostatek, v těch čínských dodávkách nejsou, tak by to mohlo být, opakuji pro ty nejvíce exponované pracovistě řešení. Otázka je výrobní kapacita, ale zrovna Gumárny Zubří nejsou úplně malá firma.
https://www.guzu.cz/cz/vyrobni-program.html
Choroš
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: 30/11/2016, 11:47

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Choroš »

Můj zcela laický názor je, že problém je filtr, který do masek nebude levnější, a použitelnost bude mít zhruba stejnou jako v respirátoru - respirátor je vlastně maska osekaná na nejzákladnější filtr, který trochu těsní.
segal7
praporčík
praporčík
Příspěvky: 342
Registrován: 26/11/2014, 18:21
Bydliště: Vysočina

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od segal7 »

Také přidám laický názor - s tou cenou Ti nevím? za čínské respirátory FFP 2 jsme zaplatili pár haléřů nad 68Kč/ks a s výrobní kapacitou by jsme se mohli poučit od Taiwanu, kde do továren na výrobu OP nahnali armádu a jedou na tři směny + textilní firmy dostali nařízeno šít roušky ( to některé naše dělají také, ale stát jim to nenařídil a nevykupuje
a tak třeba Pietro Filipi šije pro Slovensko)
Nejhorší je nebýt...
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Kouzelnik »

(různý) průběh onemocnění Covid-19 u 2 pacientů, kteří se patrně nakazili identickou verzí Covid-19:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... 9-40317880

jednotlivé fáze (dny) jsem podtrhnul.
Pavel Jaňurek a jeho paní pro Novinky.cz píše:První příznaky nemoci jsme na sobě začali pociťovat ve čtvrtek 12. března. Ten den jsme se dopoledne vrátili domů, oba jsme ulehli unavení do postele a celý čtvrtek i pátek jsme, vyjma cesty do nemocnice, prakticky prospali. Pociťovali jsme slabost, měli jsme horečky a začali jsme kašlat. Přidala se rýma, bolesti hlavy, kloubů a svalů a v mém případě i bolest v krku.

V sobotu ráno nás otestovali, v sobotu večer jsem se dozvěděl, že jsem pozitivní, a že u manželky proběhl prvotní test negativní s tím, že byly nalezeny menší stopy jiného koronaviru. Nejprve jsme žili odděleně, každý v jiné místnosti, abychom předešli případné nákaze manželky. Protože ale začala mít daleko vážnější průběh a příznaky nemoci než já, museli jsme od toho ustoupit a začali jsme se o sebe starat navzájem.

Horečky u manželky pokračovaly i v následujících dnech, u mě to přešlo ve zvýšené teploty do 38 stupňů.
Obecně měla manželka horší průběh než já. V dalších dnech se přidaly problémy s dýcháním a bolesti na hrudi, manželka občas lapala po dechu. První dny jsme úplně ztratili chuť k jídlu, prakticky jsme nic nejedli. Horečky a zvýšené teploty u nás vydržely osm dní. V pátek, další týden, a v průběhu následujícího víkendu, nám teploty začaly konečně klesat, a i pocitově jsme se začali cítit lépe.
R.I.P.
Uživatelský avatar
mantrevival
rotný
rotný
Příspěvky: 82
Registrován: 18/3/2020, 14:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od mantrevival »

jenom pro doplnění - panu Orbánovi se podařilo zestátnit na 140 maďarských firem, které jsou podle něj strategicky důležité.....
WHO DARES, WINS!
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Mirek58 »

140, nebo 5 číslo nic neříká.
Není někde lepší údaj o jaké firmy vlastně jde?
Já bych si např uměl představit firmy důležité pro funkci státu, jako je energetika, voda bašta atd.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mantrevival
rotný
rotný
Příspěvky: 82
Registrován: 18/3/2020, 14:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od mantrevival »

tak podle new times to není zestátnění ale jenom dohled státu pomocí státních zaměstnanců nad chodem firmy důležité pro zvládnutí krize:

https://www.nytimes.com/reuters/2020/03 ... itary.html

tady je seznam:
https://honvedelem.hu/cikk/hetvenegy-va ... o-torzsek/
WHO DARES, WINS!
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od kenavf »

Keby v Španielsku do niektorých zariadení a inštitúcií vstúpila armáda skorej , tak mohlo veľa starších ľudí ešte žiť.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Kouzelnik »

seriál denních střípků od člověka (maminky s menšími dětmi) v dobrovolné izolaci. Psáno "na pohodu" se zřetelem k nynější situaci.
https://www.denik.cz/autor/ivana-zabranska-3606.html

P.S. Je škoda, že až v téhle situaci si člověk uvědomí, vedle koho žije a že není vůbec špatné za to poděkovat. Tak aspoň takové letmé poděkování (které je skryto pod povrchem textu, aspoň myslím) = písnička od M. Donutil: Ten báječný mužský svět (i další písničky na tomto albu jsou prý dobré, zatím jsem album neslyšel).
R.I.P.
Uživatelský avatar
mantrevival
rotný
rotný
Příspěvky: 82
Registrován: 18/3/2020, 14:13

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od mantrevival »

Vážení,

taková malá technická otázka - nevíte někdo jaký je způsob průmyslové/ekologické likvidace veškerých použitých ochranných prostředků? Je u nás nějaká taková spalovna nebo se to zahrabává pod zem? V tom objemu třeba jednoho Ruslanu, kam s tím?

Díkeš za odpověď
WHO DARES, WINS!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11685
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od Zemakt »

Spalovny. Všechny ty, co se tam likviduje nemocniční materiál. Jak organický tak neorganický. Třeba Suez v Plzni na Slovanech.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Palba k těžkým časům

Příspěvek od kozlustechnykus »

Nebylo to o zestatneni madarskych firem na novinkach a necetl jsi jen titulek? U nich obcas titulek znamena presnej opak obsahu clanku. Treba dnes:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... paign=null
Nadpis "Virus se oklepal, obává se Čína" a v clanku nic takovyho neni, spis presnej opak, ze doma uvolnujou omezeni a nakazeni lidi prichazeji ze zahranici.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“