Sovětský základní bojový tank T-72

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od kenavf »

arten píše:Mne sa nezdajú tie tenké pásiky na ktorých to visí. Keď si predstavím ako tank skáče na nejakých nerovnostiach povedal by som, že niečo ťažké tam byť veľmi nemôže..?
Takové pásiky môžu držať niečo o váhe pár desiatok kg(20-30kg?)
Nebude v tom nejaká "keramika".Nedávno ukazovali pokusy ako sa strielalo útočnou puškou do nejakých ľahkých keramických guličiek a relatívne dobre to zachytávalo strelu.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od arten »

kenaf
- ale zarátaj nemalé dynamické sily pri pohybe.
- tiež by som povedal, že skôr niečo také. + rozrušujúce kumulatívny lúč RPG
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Vestly »

:) Konkretne by to mala byt varianta 4S24.

Tu je ešte v kovovom puzdre (2016):
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
In 2006 a new ERA element (4S24) for LAV was accepted for service of the Russian Army. 4S24 ERA element contained twice less explosive than 4S20 element, which resulted positively both for ERA survivability, and for the survivability of the main armor. The use of 4S24 ERA elements together with unconventional solutions that enhanced fire safety of ERA elements when perforated by 7.62...14.5mm bullets, resulted in creation of ERA packages, adapted to such LAV as BMP-2 IFV, BTR-90 APC etc., which by their multi-
hit ability, fire resistance and other parameters exceeded the first ERA kits for BMP-3 IFV by several times.
V 2006 ju zaviedli do sluzby, ma cca polovicu trhaviny v porovnani s 4S20 (kontakt-1), zlepsila sa jej ochrana voci 7,62 az 14,5mm municii atd.
http://igorrgroup.blogspot.sk/2010/06/r ... -lavs.html

V porovnani s Kontaktom-5 alebo Reliktom sa jedna o lahku dynamicku ochranu, na ktorej makali kvoli bvp a kot, ktore nezvladali Kontakt-5/Relikt (samotny vybuch dynamickej ochrany poskodzoval vozidla).


Ohladom toho ze to je v batohoch, ma to vyhodu lahkej montaze a vacsinou budu aj tak niekde v skladoch, na vozidla to daju az ked pojde do tuheho. Alebo to je iba docasne riesenie.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

Zajímavé, vůbec jsme tento typ ERA na tancích nezaregistroval. Je to docela odklon od dosavadního systému lehké ERA kontaktu. Není někde uvedeno srovnání účinností segmentů kontaktu proti HEAT s tímto novým?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Vestly »

Zatial nie je vonku nic konkretne, kedze tato varianta 4s24 je pomerne nova. V 2002-3 robili prve testy a era uspesne ochranila bvp pred rpg-7 (500mm). Odvtedy sa to dost posunulo, tá co je na t-72b3 by mala fungovat aj proti rpg-29 ale ruku do ohna by som za to nedal.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

Hrozně mi tou masivností připomínají západní typy reaktivních pancířů. Detaily konstrukce asi taky nejsou moc k dispozici?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Vestly »

To je tym, ze pri vyvoji M19 ARAT Americania spolupracovali s Ruskou firmou Nii Stali, ktora stoji za vznikom 4S24 a M19 je prakticky vyvinuta na jej zaklade. Do vyvoja M19 boli zapojeni aj Izraelci, takze povedal by som, ze aj Rusi vela ziskali a dotiahli 4S24 do terajsej podoby. Na detaily si budeme musiet este pockat.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

Tak to bude tím. O zbrojní spolupráci Izraelců a Rusů na vývoji nových pancířů jsem už četl, ale spolupráce s Američany na tomtéž je pro mě o to zajímavější novinkou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Skeptik »

Vestly píše:To je tym, ze pri vyvoji M19 ARAT Americania spolupracovali s Ruskou firmou Nii Stali, ktora stoji za vznikom 4S24 a M19 je prakticky vyvinuta na jej zaklade. Do vyvoja M19 boli zapojeni aj Izraelci, takze povedal by som, ze aj Rusi vela ziskali a dotiahli 4S24 do terajsej podoby. Na detaily si budeme musiet este pockat.
Chápu to správně, že M-19 ARAT (Abrams Reactive Armor Tile) a nástupce M-32 jsou fakticky založeny na "ruské technologii" a izraelské spolupráci?
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 26/8/2017, 20:05, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Vestly »

Chapes tomu spravne.

Našiel som ešte detaily konstrukcie, ale jedna sa o jednu z prvých verzii (15r. + staré).
4S24 v porovnani s 4S20 (kontakt-1).
Obrázek

Medzi jednotlive vrstvy pridali polymer, vdaka ktorému explozia nesunda aj okolite "tehly" (+ okrem iného pomaha pri niceni kumulatívneho lúča).
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Dzin »

Historicky spolu Američané a Izraelci při vývoji resp. zavádění reaktivního pancéřování spolupracují živě. Už tu vlastně bylo zmiňováno, že na základě izraelského ERA "Blazer" byl vyvinut první americký ERA nasazený na tancích M60 u jednotek USMC ve válce v Zálivu.

Když jsem nad tím přemýšlel, je docela možné, že Američané se takto skrz Izrael dostali i k tomuto. Kdybych si tak zaspekuloval, Izraelci a Rusové mohli poskytnout znalosti a technologie a Američané finance.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od klingy »

Vrecka na B3 mod. 2016 su vyplnene niecim, co mi pripomina silikonove formicky na muffiny z Ikeii, nieje to klasicka ERA, skor nieco ako super lahky predstavny pancier, ekvivalent mrezovej ochrany, na ruskych forah to volaju "Airbag", cielom je v dostatocnej vzdialenosti odpalit prekurzor pancierovky alebo PT rakety
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Pridavne pancierovanie na bokoch korby je Relikt pravdepodobne s prvkami 2S23, na fotke od Skeptika je krasne vydiet tu hrubu druhu (zadnu) pre nezasveteneho z bocneho pohladu by sa zdalo akoby tretiu dosku co som popisoval v mojom "clanku" o reaktivnych pancieroch, a to je ten zakladny rozdiel medzi K5 tretej generacie a Reliktom
Na bokoch veze, je nastupca reaktivneho panciera pre lahko pancierovane vozidla "Kaktus" s prvkami 2S24

edit: spresnenie popisu...
Naposledy upravil(a) klingy dne 27/8/2017, 22:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Vestly »

Pravdepodobne tam je par vrstiev toho plastu a medzi nimi su bloky 4s24. Po novom dostava kazda T-72B3 mod. 2016 jednu sadu "vakov", s tym ze ich davaju do skladov a na tanky ich nasadia az ked to bude nutne.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od klingy »

Vestly a naco by tam davali, este prvky 2S24 ked na bokoch korby maju Relikt ktory je ucinny proti HEAT vratane tandemovych? To mi nedava ziaden zmysel...
Obrázek
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Vestly »

Asi vedia nieco co my nie. Ak vybuch 4s24 neposkodzuje relikt, ktory je za nou, tak by to davalo zmysel.
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od nine_mike »

Neviem si predstaviť ako by medzi tie formy ešte vložili elementy ERA. Povedal by som že v tých vakoch nie je ERA a celé to funguje tak že PTRS sa aktivuje nárazom na plechovú schránku vo vnútri vaku a v tých formičkách je možno obyčajný piesok alebo jemný štrk, proste niečo čo odoberie energiu reznému lúču. PTRS je tak aktivovaná predčasne, lúč sa na prvý pancier dostáva v nevýpočtovej vzdialenosti a už trochu rozrušený.
Uživatelský avatar
freeman
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 237
Registrován: 13/5/2006, 18:55
Bydliště: slovakia - absurdistan

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od freeman »

Pozor, za tými "vakmi" udajne nie je era ale iba dve vrstvy gumy medzi dvoma oceľovými plátmi, vidno to aj z fotiek
Now it's all over and I'm standin' pretty
In this dust that was a city
If I could find a souvenir
Just to prove the world was here....
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od kenavf »

nine_mike píše:Neviem si predstaviť ako by medzi tie formy ešte vložili elementy ERA. Povedal by som že v tých vakoch nie je ERA a celé to funguje tak že PTRS sa aktivuje nárazom na plechovú schránku vo vnútri vaku a v tých formičkách je možno obyčajný piesok alebo jemný štrk, proste niečo čo odoberie energiu reznému lúču. PTRS je tak aktivovaná predčasne, lúč sa na prvý pancier dostáva v nevýpočtovej vzdialenosti a už trochu rozrušený.
Ja by som to tipoval inak.
Piesok tam určite nie je pretože by bol ťažký a tie popruhy by ho neudržali pretože za pohybu by boli preťažené.
Tie ružové formičky s tými šesťhranmi udržujú odstup toho prvého ERA elementu alebo nejakého pancierového plechu aby PTRS aktivoval už dotykom o vonkajšok vaku.Samotné ružové formičky sú tvarované tak že sa do vaku vkladajú na seba pričom sú vždy otočené o 180°.Ale keby sa otočili tým istým smerom tak tie šesťhrany sa dajú do seba zasunúť(sú kónické) takže to zaberie málo miesta a spolu s vakom a ERA doskou zaberú malý objem a sada pre jeden tank(rotu) sa vojde do jednej bedne(na jeden nákladiak).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od klingy »

freeman píše:Pozor, za tými "vakmi" udajne nie je era ale iba dve vrstvy gumy medzi dvoma oceľovými plátmi, vidno to aj z fotiek
Je to ERA (Relikt) cele riesenie je prevzate z T-90MS (tak je to popisane v brozure bocne panely so vstavanym vybusnym reaktivnym pancierom), guma v strede sluzi, ako tesnenie proti spine
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Sovětský základní bojový tank T-72

Příspěvek od Alchymista »

Dovolím si špekuláciu
Viete, čo sa stane, keď protitanková strela s piezoelektrickým iniciátorom (a to sú dnes prakticky všetky) narazí na na takýto vak vyplnený pružnou deformovateľnou hmotou s veľkým objemom vzduchu/prázdneho priestoru, ako to predstavujú uvedené fotky?
To je to krásne - nestane sa NIČ...

Rýchlosť deformácie piezoelektrického kryštálu bude nízka (nižšia v porovnaní s nárazom na pancier, i predstavný, pretože "brzdenie" bude rozložené na dlhšiu dráhu) a teda kryštál nevytvorí dostatočné elektrické napätie na iniciáciu iskrovej rozbušky.
Znížiť napäťovú citlivosť iskrovej rozbušky, aby piezoelektrický zapalovač reagoval aj na náraz na takúto štruktúru, je problém. Znížiť napätie potrebné na iniciáciu iskrovej rozbušky znižuje bezpečnosť zapalovača - a zároveň zvyšuje jeho citlivosť na nárazy na náhodné prekážky počas letu (citlivejšia strela tak napríklad neprejde krovím alebo "maskovacou haluzinou"). Navyše takáto úprava znamená - rozobrať riadenú strelu a vymeniť v nej zapalovač :twisted: .
Treba si tiež uvedomiť, že hlavným tlmiacim elementom nie je ani tak samotná pružná hmota, ako vzduch uzavretý vo vaku - výplň len zabezpečuje, aby tam bolo vzduchu "dosť" a nedal sa len tak jednoducho z vaku vyplačiť.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“