T-64: revoluční tank

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Dzin »

Petrz
Koukám, že z motorem se to tu rozjelo. Abych se přiznal, ty šly obvykle kolem mě velkou oklikou a nejsem schopen nějak seriozně posoudit, na kolik je tvůj propočet o tepelném vyzařování resp. odhalení v rámci termovize reálný.
Maskování tepelné stopy je v současnosti běžné a mimojiného se využívá i zde zmiňované ochlazování výfukových plynů. Při tomto je ovšem otázka i citlivosti použitých termovizí. Starší typy nevím, musel bych dohledat, ale současné jsou schopny odhalovat i velmi malé výkyvy teplot a obecně jsou schopny zaměřit teplotu motoru velmi přesně ikdyž bude relativně malá a to přímo teplotu vnitřku motoru. Ikdyž zde také působí různé nátěry schopné potlačovat vyzařované teplo.
Ovšem v současnosti se bere, že detekce je nadřazená maskování a tank lze nejlépe maskovat prakticky jen ve chvíli, kdy nejeví žádné stopy činnosti a jsou použity doplňkové maskovací prvky.
Ale jak už jsme psal, detailněji rozsah prvních generací terma z hlavy neznám, spíše jen ono omýlané "zaměření tanku za dunou".


rabo
Verze Leopardu v tabulce je Leopard 2, jeho poslední verze jsou na to mdaleko lépe. Obecně hlavní zdroj mám pro něco od Soukupa, něco co mám doma vyhledáno z různých zdrojů, třeba pancéřování zde konkrétně jsem převzal ze stránky, co tu byla postována (myslím Skeptik).

Hodnoty Leopardu 2 se drží na špičce svojí doby už dlouhodobě, vždy podle verze, která se provozuje.

Lubomír
Dálku boje v noci jsme převzal z údajů pro PZB 200 co jsem našel. Jestli máš pro něj lepší údaje, rád se z nich poučím a poupravím si mínění. Podle toho co jsme našel bylo rozhodnuto pro tento typ právě proto, že v noci nabízel podobnou schopnost detekce. Ovšem bez dalších výhod termokamery.
S termokamerou se počítalo od začátku výroby, ale díky jejímu nedostatku byla část tanků první výrobní série nouzově osazena zmíněným zesilovačem.

(Jinak dohledal jsem počty Leopardů 2 z první výrobní série osazených zesilovačem světla a termokamerou. Zesilovač mělo mít prvních 200 (209) dalších 180 (171) mělo mít už termokameru.)

U pancíře jsme uváděl, že používám nejvyšší udávané hodnoty a to pro všechny tanky, protože jsem byl kritizován, že je nepoužívám v případě T-64. Celkově je to ale složitější, protože hodnoty jsou jenom teoretické a jedná se o výpočty vůči nazvěme si to "obecné střele". Protože záleží na konstrukci projektilu proti konstrukci poancíře.
Pro dojezdy a pohyblivost jsme bral údaje z jednoho zdroje (Soukup). Jsou i rozdílné, ale vždy je lepší porovnávat jak to uvádí jeden zdroj, než kombinovat z vícero. Protože pravděpodobnost, že jeden zdroj uvádí porovnatelné údaje, je vždy největší.
Dálka palby je samozřejmě míněna přímá palba. U ní hraje ovšem roly i rozptyl, protože ve větších vzdáleností hlavně u starší typu munice je rozptyl šípové stabilizace podkaliberních střel už docela značný případně schopnosti SŘP, kdy se na větší vzdálenosti rapidně snižuje přesnost palby. Od určité míry pravděpodobnosti zásahu se už bere palba jako neúčiná. Vidím, měl jsme to napsat jako maximální dálka účinné palby.

Ovšem zpřesnění hodnot jsou klidně námětem do debaty. :-) Za dobu, co se o tanky zajímám jsme si mínění o ruských tancích poupravil dost k horšímu, klidně si to udělám i s německými či jinými.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Peto81
Příspěvky: 4
Registrován: 18/9/2010, 12:03

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Peto81 »

https://www.youtube.com/watch?v=TG-pQbEmjRA
Na videu je cca od polovice prebieha brodenie s T64, kde ma vlastne privod vzduchu? Sluzi na to ta rura namontovana vzadu na vezi, ktora je na koncoch prekryta nejakou zeleneou latkou?
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od kenavf »

Peto81 píše:https://www.youtube.com/watch?v=TG-pQbEmjRA
Na videu je cca od polovice prebieha brodenie s T64, kde ma vlastne privod vzduchu? Sluzi na to ta rura namontovana vzadu na vezi, ktora je na koncoch prekryta nejakou zeleneou latkou?
Ono je to fakt zaujímavé,korba tanku bola celá pod vodou a trčala len veža a tá rozdvojená rúra vzadu sa točila spolu s vežou.To by muselo byť sánie toho motoru cez interier tanku?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 865
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Ataman »

kenavf píše:
Peto81 píše:https://www.youtube.com/watch?v=TG-pQbEmjRA
Na videu je cca od polovice prebieha brodenie s T64, kde ma vlastne privod vzduchu? Sluzi na to ta rura namontovana vzadu na vezi, ktora je na koncoch prekryta nejakou zeleneou latkou?
Ono je to fakt zaujímavé,korba tanku bola celá pod vodou a trčala len veža a tá rozdvojená rúra vzadu sa točila spolu s vežou.To by muselo byť sánie toho motoru cez interier tanku?
Ano, přesně tak. Roura vzadu je složená souprava pro hluboké brodění.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od kenavf »

Ataman píše:
kenavf píše:
Peto81 píše:https://www.youtube.com/watch?v=TG-pQbEmjRA
Na videu je cca od polovice prebieha brodenie s T64, kde ma vlastne privod vzduchu? Sluzi na to ta rura namontovana vzadu na vezi, ktora je na koncoch prekryta nejakou zeleneou latkou?
Ono je to fakt zaujímavé,korba tanku bola celá pod vodou a trčala len veža a tá rozdvojená rúra vzadu sa točila spolu s vežou.To by muselo byť sánie toho motoru cez interier tanku?
Ano, přesně tak. Roura vzadu je složená souprava pro hluboké brodění.
Musíš to presnejšie popísať.
1.Je tá rúra aj v tomto "zloženom stave" schopná určitej činnosti?
2.Kadial nasával motor vzduch keďže bola korba celá pod vodou?Nasával motor vzduch cez tú rúru za vežou alebo cez otvorený vežový poklop veliteľa tanku?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Tomass »

Šnorchl je na videu v přepravní poloze a motor nasavá přes poklopy. V provozní poloze se nasazuje sací šnorchl na poklop střelce (je tam příruba) a druhý na zadní část korby/motorového prostoru pro odvod spalin. Podle mě jim tam jeden z těch šnorchlů chybí (na té krabici je vidět uchycení pro další šnorchl), ale jak vidno, motor pomocí přetlaku (a ventilu či ventilů) pustí spaliny klidně i do vody.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od kenavf »

Tomass píše:Šnorchl je na videu v přepravní poloze a motor nasavá přes poklopy. V provozní poloze se nasazuje sací šnorchl na poklop střelce (je tam příruba) a druhý na zadní část korby/motorového prostoru pro odvod spalin. Podle mě jim tam jeden z těch šnorchlů chybí (na té krabici je vidět uchycení pro další šnorchl), ale jak vidno, motor pomocí přetlaku (a ventilu či ventilů) pustí spaliny klidně i do vody.
Pokial si pamätám videa hlbokého brodenia tak tam bola vždy len jedna vysoká rúra(sánie čerstvého vzduchu,výfuk asi išiel volne do vody).Neviem čo by sa stalo ak by sa na chvílu pod vodou zastavil motor,to by už asi nenaštartoval pretože by ho(ten motor) cez niektorý pootvorený výfukový ventil zaliala voda.
Jedine že by na výfuku bola nejaká spätná klapka.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Tomass »

kenavf píše:Jedine že by na výfuku bola nejaká spätná klapka.
Tak. Nemyslel jsem výfukové ventily v motoru, ale jeden či více přetlakových jednosměrných ventilů ve výfuku.

V plné parádě by to mělo vypadat něják takto.

Obrázek
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Petrz »

Dzin píše:ři tomto je ovšem otázka i citlivosti použitých termovizí. Starší typy nevím, musel bych dohledat, ale současné jsou schopny odhalovat i velmi malé výkyvy teplot a obecně jsou schopny zaměřit teplotu motoru velmi přesně ikdyž bude relativně malá a to přímo teplotu vnitřku motoru.

No já zas nevím příliš mnoho o senzorech, ty šli velkou oklikou kolem mne. Jen si říkám pokud mi nepřítel poskytne kontrastnější a větší cíl, v podobě velkého objemu výfukových plynů, a naopak moje tanky budou produkovat výrazně menší teplo, pak můžu mít i horší/levnější termovizi a přesto nepřítele budu schopen detekovat na podobnou vzdálensot jako on mne se špičkovým přístrojem. Tím ho IMHO nepřímo donutím k používání špičkových/drahých technologií a v případě dlouhodobějšího konfliktu ho dříve ekonomicky vyčerpám. Což dle mne neplatí (v případě srovnání T-64/72/80 vs Leopard 2/Abrams) jen na termovizi ale i např. pancíř (ano Leopard 2 měl/má vynikající odolnost ,avšak za cenu rozsáíhlé aplikace vrstveného/drahého pancíře) Toť můj pohled na věc.
Dzin píše:Maskování tepelné stopy je v současnosti běžné a mimojiného se využívá i zde zmiňované ochlazování výfukových plynů.
Možné to je, přiznám se že jsem po tom nikdy nepátral. Na druhou stranu sem o chlazení plynů nikdy neslyšel ve spojení s Leopardem 2 či Abramsem. Možná se tedy mýlím,není to -v případě západu- záležitost až poslední generace tanků (Black Panther, Leclerc atd.) či posledních verzí Leopardu 2.
Dzin píše:Ovšem v současnosti se bere, že detekce je nadřazená maskování a tank lze nejlépe maskovat prakticky jen ve chvíli, kdy nejeví žádné stopy činnosti a jsou použity doplňkové maskovací prvky.
To ovšem neznamená že pokud nepříteli poskytnu výrazně méně kontrastní cíl, tak se to v jeho schopnosti mne detekovat neprojeví. I špičkové technologie mají své limity. Stejně tak malé rozměry tanků ala. T-64/72 mají, dle mne, stále svůj význam a z dlouhodobého hlediska by se projevili,a to i přes to že systém řízení západních tanků je dnes na vynikající úrovni.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Kassir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 29/6/2011, 12:15

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Kassir »

U sovětských (ruských, ukrajinských) tanků vybavených běžnými spalovacími motory jdou při brodění nebo jízdě tanků pod vodou do hloubky 6 m spaliny vždy do vody. Nepoužívají se žádné výstupní šnorchly (tím nechci tvrdit, že se něco takového nezkoušelo). Přímo na výstup výfuku se vrámci přípravy montují jednoduché klapky (nebo jsou již součástí systému výfuku a ejektorového vzduchového chlazení) bránící okamžitému zaplnění výfukového potrubí vodou v případě zhasnutí motoru během jízdy. Pokud k zhasnutí dojde, má řidič v takovém případě (právě díky klapce) cca dva až tři pokusy na nastartování, pak už se to s největší pravděpodobností nepodaří.
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Tomass »

Kassir píše:U sovětských (ruských, ukrajinských) tanků vybavených běžnými spalovacími motory jdou při brodění nebo jízdě tanků pod vodou do hloubky 6 m spaliny vždy do vody. Nepoužívají se žádné výstupní šnorchly (tím nechci tvrdit, že se něco takového nezkoušelo). Přímo na výstup výfuku se vrámci přípravy montují jednoduché klapky (nebo jsou již součástí systému výfuku a ejektorového vzduchového chlazení) bránící okamžitému zaplnění výfukového potrubí vodou v případě zhasnutí motoru během jízdy. Pokud k zhasnutí dojde, má řidič v takovém případě (právě díky klapce) cca dva až tři pokusy na nastartování, pak už se to s největší pravděpodobností nepodaří.
Proč tedy vidím dobové fotografie s několikametrovým výfukovým šnorchlem ? Kousek zpět jsem přiložil fotografii.

Je to tedy zbytečnost ?
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Kassir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 29/6/2011, 12:15

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Kassir »

Musím se poopravit. Pro T-64 byla původně připravena sada OPVT i s výfukovou rourou. Její použití však nebylo nezbytně nutné (byla použita pouze klapka, jak jsem již uvedl). Poopravím se ještě v počtu metrů hloubky - internetové zdroje uvádějí 5 (já jsem napsal 6 - tak jak nás to učili). Pro tanky T-64 a T-80 byl vyvinut i systém "Brod", který umožňoval brodit do hloubky 1,6 m bez přípravy. Podrobnosti momentálně nevím, ale podstatou je dálkové uzavření běžného přívodu vzduchu, otevření spokojovací klapky mezi prostorem motoru a bojovým prostorem tanku a otevření některého příklopu (tedy podobný postup jako při běžné jízdě pod vodou).
redy
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 246
Registrován: 12/7/2011, 14:30

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od redy »

Ukrajinský projekt modernizace T-64 – Tireks.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=19162
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Tireks vypadá dobře a pokud by se podařilo držet nízkou cenu (což asi ano, záleží na elektronice a systémech), proč ne. Pro Ukrajince je to logická volba jak zlepšit bojeschopnost (další z mnoha nápadů). Navíc odebrání osádky z věže je chytré řešení, o které si "sovětská tanková škola" doslova říká (kvůli omezenému prostoru ve věži - která zůstává i u tohoto projektu). Bylo by pozoruhodné, kdyby ukrajinská armáda zavedla i BVP na podvozku tanku T-64, tím by se jim pěkně sjednotila podvozková platforma (taková obdoba Armaty). Člověk si může říct, že by to bylo už těžké BVP, ale ani ne, Západní stroje jsou mnohem těžší a i Tireks by byl, oproti Západním protějškům, jen "lehkým tankem".
Naposledy upravil(a) Rase dne 14/4/2016, 14:21, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jen mě napadlo jestli je fonetická podobnost slova Tireks a T-Rex pouze náhoda a nebo marketingový záměr... :)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od cover72 »

Tady je víc s čitelnějšími ilustracemi:
http://twower.livejournal.com/1947915.html
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Aaron Goldstein »

A tady máte tu ilustraci v největším rozlišení v jakém se na netu nachází...

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od rabo »

Pekné obrázky UA tankovej techniky, len chýba financovanie. UA ich nekúpi a export je tiež nepravdepodobný . Je to hlavne PR voči Ruskej Armate.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od cover72 »

Píše se tam, že celá pointa této konstrukce spočívá v tom, že je to superlevné i pro zbankrotovanou Ukrajinu. Je to postavené na bázi superlevného BVP na bázi T-64, které již jezdí a pro "dobrovolnické prapory" by se měla stavět další. De facto je to pouze ten přesun posádky do trupu, nic víc, a to se dnes dá s COST senzory a elektronikou z Číny zmáknout levně.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: T-64: revoluční tank

Příspěvek od Dzin »

Zatím bych to spíše bral jako ukrajinskou snahu reagovat alespoň verbálně (vizuálně) na ruskou T-14.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“