Tank T 90(S)

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Julesak »

Inak, po určitom odležaní si vecí v hlave, asi som reagoval neprimerane, za čo sa ti musím ospravedlniť. Môj "povýšenecký" tón si si nezaslúžil.

Aby som zhrnul veci nesúvisiace s T-90 - súčasný ruský systém pre riadenie bojiska na taktickej úrovni (ESU TZ) sa začal vyvíjať niekedy po roku 2000/1/2? Prvotné testy prebiehali v Tamanskej divízii/brigáde cca 2006-2010, systém sa potom pomaly začal šíriť.
Pomaly lebo bolo k nemu veľa výhrad, viď napr. táto séria článkov.
Viditeľne sa dal resp. dá identifikovať pomocu špecifických veliteľských vozidiel, hlavne série R-149, určených pre veliteľov brigád, práporov a minimálne pôvodne aj rôt. Dnes zrejme zase už aj divízií.
Rok dva dozadu bola podpísaná zmluva na jeho "masový" nákup.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Dzin »

Julesak
Mám problémy s tím, že mnohdy působím zarputile, ale to už je můj styl, kdy se snažím si prověřit argument co nejsilnějším způsobem, abych, když už musím změnit názor ho měnil s vnitřním přesvědčením. A ikdyž se snažím, tak mi to do toho vždy sklouzne. Pokud jsem vyvolal dojem nějaké kategoričnosti, není to tak, že to beru jako zákon, jen, popisuji jak to na mě působí. Omluvu přijímám a současně mě mrzí, jestli jsem se vyjádřil nějak nevhodně.

Když se zase vrátím k T-90M. Základem je, že mě zaujalo, že nějaký nejmenovaný ruský vojenský představitel má potřebu zdůraznit, že tank umí výměnu informací online s jinými tanky. To je skutečně věc, která se začala zavádět u západních tanků v druhé polovině 90tých let minulého století. Abych to přirovnal, je to jako bys třeba řekl, že tvůj syn chodí. Taky by to posluchače zarazilo a začal by přemýšlet, proč si to řekl? Je tvůj syn malý a teprve začal chodit, měl nějaký úraz apod. Obvykle se přeci zdůrazní něco, co je považováno za podstatné.

Co se týká radiostanice R-168, vzal jsem to z ruských stránek. Ty dva odkazy co postuješ jsou rozdílné, protože se jedná o rozdílné stanice (ang a rus). Ta ruská nemá anglickou mutaci. U ní je potom problém, jak jsem pochopil z toho, co jsem hledal, že se dodává ve 3 mutacích, každá určená pro jiný stupeň velení. Z toho potom plyne, že každá má trochu jiné parametry a jiné výkony. Nenašel jsem přesně která pro který stupeň nebo prostředek je. Ale podle frekvenčních rozsahů bych to viděl tak, že modifikace s rozsahem 30 - 108 MHz je pro běžná vozidla a modifikace s rozsahy 146 - 174 a 390 - 440 MHz jsou pro spojovací speciály tvořící páteřní spoje. Přičemž ty by měly umět i P2P spojení a přenos dat při frekvenčního hopingu (sice to nemá přímo naspané, ale zase to beru podle zveřejněných údajů).

Přitom mi to hrozně připomíná technologie radiostanic Rhode and Schwarz, ze kterých vycházejí i české řady RF 13 a vyšší.

Vím, že jsme tu dříve někde probírali ruské OTS VŘ (operačně taktické systémy velení a řízení), ale co si tak pamatuji problém byl, že nebylo úplně jasně čím opravdu Rusové disponují resp. jak rozšířené jsou některé věci, co prezentují. Články si přečtu a uvidím, co z toho plyne. Jinak takhle po běžném shlédnutí to zase na mě dělá dojem, že celkově je na tom ruská armáda podobně jako AČR před zavedením KBVT Pandur resp. radiostanic RF 13250 v nich, které umožnily skutečně plnohodnotné vybudování komunikační sítě mezi jednotlivými vozidly. Do té doby to bylo primárně o spojovacích vozidlech na nejnižší úrovni rota. Což by mi zpětně dávalo smysl, že u T-90M zdůrazní, že u něj už je možno takto spojit každé vozidlo zvlášť. Zmíněná verze R-168 by to měla umět, byť s určitými omezeními provozu (jak se zdá z toho, co jsme o ní našel).
Naposledy upravil(a) Dzin dne 17/4/2020, 10:10, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od kenavf »

Dzin píše:..Když se zase vrátím k T-90M. Základem je, že mě zaujalo, že nějaký nejmenovaný ruský vojenský představitel má potřebu zdůraznit, že tank umí výměnu informací online s jinými tanky. To je skutečně věc, která se začala zavádět u západních tanků v druhé polovině 90tých let minulého století....
Ale ako chceš potom oznámiť že takú funkcionalitu má, bez toho aby sa z toho nedali dedukovať také veci, ktoré možno sú pravda ale aj možno nie.
Ak napíšem že je schopný vystrelovať rakety tak to znamená že ten predchádzajúci model to nevedel? :?:
Ak napíšem že F-35 dokáže zdielať data, znamená to že F-16 to nedokáže? Nie neznamená.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Dzin »

kenavf
Zaznamenal jsi podobné prohlášení v případě jiného ruského tanku? Právě příklad co dáváš toto demonstruje. V případě F-35 se neříká, že umí sdílet data, ale že je umí sdílet tak, jako žádný jiný letoun. Podává se to jako přednost, ne tedy samotná schopnost, ale její úroveň. Jenže zde nebylo, že to T-90M dokáže lépe než jiné ruské tanky, tvrzení bylo, že to T-90M dokáže. To mě na tom zarazilo, vypíchnutí schopnosti a ne její úrovně.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše:Zaznamenal jsi podobné prohlášení v případě jiného ruského tanku?
Já osobně ano. Třeba v případě T-72B3, po instalaci Р-168-25У-2.
http://www.radiozavod.ru/ru/%D0%BF%D1%8 ... %83-%D0%B5
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Julesak »

Veľa techniky je v pôvodnom sovietskom stave (BMP-2, T-72B etc), tam sa o nejakej zosieťovanosti hovoriť určite nedá.
Rôzne novšie resp. modernizované verzie na tom budú lepšie, ale platí že informácií je málo, dôveryhodných ešte menej a aktuálnych škoda hovoriť. Dá sa špekulovať na základe nejakých znakov.
T-90M je určite prvým ruským tankom, kde napr. je prijímač satelitnej navigácie v každom vozidle. U T-90A to boli len veliteľské T-90AK. Je to jeden zo znakov ako ich rozoznať, jeden ks na jeden prápor (1+30).

Napr. ten systém Akacija (ESU TZ) mal oi. používať už zmienené vozidlá R-149 (v podstate je to vel. stanovište veliteľa práporu resp. brigády). Systém bol testovaný, a vrátený na prepracovanie. Ale R-149 vidno prakticky pri každom jednom ruskom cvičení alebo operácii. Nie je to nejaký zriedkavý exemplár, evidentne je v radovej službe. Teda?
Aby sme sa vrátili k T-90, MO RF zatiaľ objednalo 160 ks T-90M, z toho 10 novovyrobených a zvyšok modernizácia, zrejme z T-90A?. Tento rok sa vraj má podpísať nová objednávka na ďalších 100 ks, zrejme z pôvodných T-90?.

Najbližšie majú ísť na modernizáciu T-90A z Abcházska (7. vojenská základňa, Gudauta). Sú tam od roku 2009, nahradiť by ich mali T-72B3.
Stroje T-90M majú dostať po 2. gardovej motostreleckej divízii (Kalininec) najbližšie 27. gardová motostrelecká brigáda (Mosrentgen), dnes má T-90A a 6. tanková brigáda (Mulino), dnes má T-72B3.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od nine_mike »

Dzin: Na základe čoho sa vlastne domnievaš, že R-168-25U-2 má schopnosť dátovej komunikácie len pri stálej frekvencii, príp. to že do verzie 5 nemá P2P komunikáciu?
V popise R-168-25UE-2 aj základného modelu R-168-25UE sa uvádza že majú schopnosť "псевдослучайная перестройка рабочей частоты" (pseudonáhodná zmena pracovnej frekvencie), inak povedané frequency hopping.
Čo sa týka P2P, každá z tých rádiostaníc má schopnosť "Передача и прием циркулярного, адресного и тонального вызовов", to by sa v poľných podmienkach dosť ťažko dalo realizovať bez nejakej formy P2P protokolu + majú schopnosť fungovať v režime retranslácie, čo vzhľadom na spôsob použitia rádiostanice na tanku, taktiež predznamenáva nejakú P2P sieť. Okrem toho sa tam uvádza "Адаптивная связь" teda adaptívna komunikácia, ktorá taktiež dosť výrazne vychádza z P2P (v ruštine jednorangových) sietí. Takže mne sa teda nezdá, že by zrovna tieto rádiostanice nemali uvedené schopnosti. Okrem toho, rádiostanice tohto typu sa v Rjazani vyrábajú už od roku 2005 a sú bežnou súčasťou výstroje T-72B3 už celkom dlhú dobu, čiže T-90M zrejme nie je v tomto smere v Rusku prvý.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Dzin »

nine_mike
Vycházím ze zveřejněných parametrů. R-168 má velmi podobné parametry jako RF 13250 či 23250 (celkově jsou si ty stanice dost podobné, proto mám zmíněné podezření, že i ruská vychází z technologií RaS). Když potom porovnáš údaje pro ně, potom u českých stanic se zveřejňuje, že mají přenosové rychlosti do 16 kbit/s bez použití hoppingu a při jeho použití max 7,1, 4,8 a 2,4 kbit/s při schopnosti P2P. Ruská stanice to nijak nespecifikuje, ale udává pouze jeden údaj pro přenosové rychlosti 16 kbit/s. Vzhledem k tomu, jaké používají kmitočtová pásma a modulace, tak si dovolím soudit, že se to vztahuje ke stejnému typu provozu.

Naopak, pro sadu 5 a 6 se už uvádí i další schopnost přenosu dat a to o rychlosti 2,4 kbit/s, což zase sedí na nejnižší přenosovou rychlost RF 13250 při hoppingu a P2P přenosu. Proto si opět myslím, že zde je navíc další modem (RF mají dva, každý pro zmíněný druh přenosu), který právě bude toto zabezpečovat.

Ano, je to jen moje hodnocení zmíněných údajů, takže ruku do ohně za to nedám a rozhodně se nebudu hádat, když se ti to nebude zdát, ale vzhledem k výše napsanému mi to přijde jako poměrně logická dedukce.

Retranslaci dat, která je zmíněna u R-168, zcela běžně uměla i stará stanice RF13 u které se nedalo o hoppingu či budování P2P sítí vůbec hovořit. Ta právě měla externí modem, který ji umožňoval onu základní datovou komunikace při max. 16 kbit/s.


Jak tu už bylo ale několikrát zmíněno, problém je, že Rusové nejsou zase tak moc sdílný na informace, takže jak to reálně je, není možno zcela přesně říci. Jak už jsme psal výše, hodnotím to jen na základě údajů co vím a své snahy je nějak interpretovat.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od nine_mike »

Neviem či sa pozeráme na rovnaké parametre, ale ja pri R-168-25UE-2 vidím:
Скорость передачи информации, кбит/с: (rýchlosť prenosu informácií, kbit/s)
речь (комплект поставки 2, 3, 4) (reč, komplety šarže 2, 3, 4): 16
данные (комплект поставки 2, 3, 4) (dáta, komplety šarže 2, 3, 4): 1, 2...16
Odhliadnuc od toho, že schopnosť frekvenčného hoppingu je tam explicitne uvedená: "псевдослучайная перестройка рабочей частоты (ППРЧ) (симплекс)", ešte aj s rýchlosťou frekvenčných skokov (100/s pre šarže 2, 3, 4 a 240/s pre 5 a 6) aj s počtom použitelných frekvencií pre hopping: do 256.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Dzin »

nine_mike
No právě to ale máš jen ten začátek, data tam máš dvakrát rozdílnou pro každou šarži.

Скорость передачи информации, кбит/с

речь (комплект поставки 2, 3, 4) - 16
данные (комплект поставки 2, 3, 4) - 1,2…16
Информационная скорость цифрового потока (комплект поставки 5, 6) кбит/с - 2,4

Tedy dle googlu

Rychlost přenosu informací, kbit / s:
řeč (rozsah doručení 2, 3, 4) - 16
data (rozsah dodávky 2, 3, 4) - 1,2 - 16
Rychlost informací o digitálním toku (dodávací sada 5, 6) kbit / s - 2,4

Bohužel jak píši, není blíže rozebráno co tím míní a já neumím tak rusky, abych znal nějak blíže jejich terminologii. Ale jak jsem uváděl dříve pokud budu vycházet z toho, co víme třeba o RF 13250 či 23250, potom je to tak jak jsem psal, tedy že to má takto rozděleno a sady 2/3/4 to neumí a umí to jen sady 5/6. To, že hopping umí je jasné, ale je otázka jak je to s přenosem dat při hoppingu. To co píšeš to bohužel nijak nepotvrzuje.

Jestli ty se nějak lépe v ruštině orientuješ, budu rád, když mi to rozepíšeš blíže co co znamená.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Alfik »

Dzin píše: Скорость передачи информации, кбит/с

речь (комплект поставки 2, 3, 4) - 16
данные (комплект поставки 2, 3, 4) - 1,2…16
Информационная скорость цифрового потока (комплект поставки 5, 6) кбит/с - 2,4
Přenosová rychlost informací, v kb/s

Řeč (velikost paketu 2, 3, 4 *) -16
Data (velikost paketu 2, 3, 4 *) -1,2,,,16
Informační rychost toku dat (velikost paketu 5,6 *) - 2,4kb/s**
***

* - velikost paketu lze zjevně nastavit dle potřeby a uvážení, na uvedené hodnoty v kb
** - pravděpodobně jde o data, potřebná pro provoz, tzn. řídící, synchronizační, apod., tzn., není zde rozpoznatelné, zda je tento objem dat třeba odpočíst od celkového (zda je těch 16kb/s celkové maximim), nebo zda jde o data nad rámec těch výše uvadených a přenášejí se spolu s nimi, resp. v mezičase - u internetu, wifin apod., se počítají do celkového, když se to ukazuje zákazníkovi, ale nepočítají, když se baví mezi sebou ajťáci.
Ale: protože u dat je uvedeno 1,2 až 16, zdá se, že to do celkového nepočítají, tedy že přenášejí tyto hodnoty plus tato obslužná data.
*** - pozn. moje: Proč v kb a ne v kB? bit je jedna jednička nebo nula, tzn. není to užitečné číslo, Byte je "slovo" o 8 bitech, tedy dost na např. číslo či písmeno apod. 16kb = cca 2kB, tedy 2000 Byte (ajťáci upřesní, pls :) ), tedy např. text o 2000 písmenech, kontrapunkcích, číslech a symbolech. Celá stránka. Takto je to mnohem lépe představitelné.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 408
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Barrymore »

bit je nejmenší jednotka a je přesně definovaná. Bajt (slovo) může mít různou délku a v současnosti je nejpoužívanější oktet (francouzi neuvádí kapacitu HDD v GB ale v Go :-) ). Už jsem zažil počítače, kde měl bajt 4, 8, 16 i 24 bitů (vlastně 30, ale 6 z nich byl kontrolní součet). 2kB dat neznamená (ani při 1Byte= 8bit) 2000 znaků. Záleží na kódování. Ať zůstaneme v Rusku, u KOI8-R sedí jeden Bajt = jeden znak, u Unicode délka znaku kolísá mezi 1 až 4 Bajty.

Nedalo mi to a kouknul jsem na stránky výrobce : http://radiozavod.ru/ru/%D0%BF%D1%80%D0 ... 83%D0%B5-2

Přenosové rychlosti jsou 1.2, 2.4, 4.8, 9.6 a 16kbit/s otevřeně i šifrovaně. A Frequency hopping umí jenom simplex při 100 hop/s na sadě až 256 kmitočtů.


Edit: doplnění rychlostí
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Alfik »

Barrymore píše:bit je nejmenší jednotka a je přesně definovaná. Bajt (slovo) může mít různou délku a v současnosti je nejpoužívanější oktet (francouzi neuvádí kapacitu HDD v GB ale v Go :-) ). Už jsem zažil počítače, kde měl bajt 4, 8, 16 i 24 bitů (vlastně 30, ale 6 z nich byl kontrolní součet). 2kB dat neznamená (ani při 1Byte= 8bit) 2000 znaků. Záleží na kódování. Ať zůstaneme v Rusku, u KOI8-R sedí jeden Bajt = jeden znak, u Unicode délka znaku kolísá mezi 1 až 4 Bajty.

Nedalo mi to a kouknul jsem na stránky výrobce : http://radiozavod.ru/ru/%D0%BF%D1%80%D0 ... 83%D0%B5-2

Přenosové rychlosti jsou 1.2, 2.4, 4.8, 9.6 a 16kbit/s otevřeně i šifrovaně. A Frequency hopping umí jenom simplex při 100 hop/s na sadě až 256 kmitočtů.


Edit: doplnění rychlostí
Aha. Díky. Já myslel, že je to nějaký standard, norma, to že 8b=1B. Zase su chytřejší :) i když to asi zase zapomenu... :)
To víš, rusky umím ale ajťák nejsem :) I "desítky" mi musel nainstalovat kámoš :D
Jinak, to že znak může mít různou velikost vím, byl to spíše jen příklad, kolik že se toho dá přenést. I nepřesný příklad může být lepší než žádný, pro někoho kdo si vůbec nedovede představit kolik a za kolik :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13188
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Rase »

Egypt si bude vyrábět tanky T-90MS

Rusko a Egypt uzavřely dohodu o dodávce 400 až 500 tanků typu T-90MS egyptské armádě. Dohoda stanoví převod technologií a organizaci společné výroby vozidel v Egyptě. Organizace výroby T-90MS umožní Egyptu získat ruské technologie pro výrobu tanků a obrněných vozidel, což obohatí jeho dosavadní zkušenosti získané výrobou amerických tanků M1A1 Abrams, která probíhá od roku 1992. Momentálně Egypt provozuje přibližně 1100 tanků Abrams, 34 T-80U a 200 T-62. Ve skladech se nachází 840 tanků T-54/55, 260 Ramses II (americká modernizace T-54/55), 300 dalších T-62, 300 M60A1 a 850 M60A3.

https://geopolitics.news/africa/egypt-s ... tle-tanks/
https://bulgarianmilitary.com/2020/06/2 ... announced/
https://www.facebook.com/MilitaryboxCZ/ ... 1hkpfJmOQJ

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Vietnamskí tankisti svojpomocne postavili sochu T-90 vyrobenú z betónu

Nezvyčajný pamätník postavili členovia 201. brigády Vietnamskej ľudovej armády na svojej jednotke. Stal sa prvým svetovým pamätníkom ruského tanku tohto typu.

Za zmienku stojí, že Vietnam od roku 2019 prevádzkuje 64 tankov tretej generácie T-90S/SK dodaných z Ruska.

Obrázek
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od NANUK »

Tankový útok T-90 s podporou vrtulníků.

NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od NANUK »

Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Julesak »

Pekné, v celkom dobrom rozlíšení.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
noah11
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 17/11/2010, 13:10
Bydliště: Vranov

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od noah11 »

Pekne fotky no ten guľomet vo veži určite nie je 7,62mm, skôr mi to pripadá ako 12,7 mm KORD.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Tank T 90(S)

Příspěvek od Julesak »

To máš zrejme pravdu, aj ruská wiki to tak uvádza (6P49MT).
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“