Útočná puška FN FAL

Ruční zbraně, PVOS, bojové systémy, automobilní technika a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Útočná puška FN FAL

Příspěvek od sa58 »

Obrázek

Útočná puška FN FAL

Jak jsem zde již několikrát ve svých příspěvcích psal, po druhé světové válce dochází k přehodnocení výzbroje u pěchoty. Většina armád světa byla před válkou vyzbrojena opakovací puškou, ať již klasickou dlouhou či kratší karabinou. Po vyhodnocení válečných zkušeností dochází k většímu nasazení samopalů a samonabíjecích pušek. Stále je zde ale nerovnováha mezi levným a málo výkonným pistolovým nábojem u samopalu a drahým a výkonným puškovým nábojem. Proto již za války dochází k zavedení německého náboje Polte ráže 7,92x33 pro německé útočné pušky, sovětský náboj vzor 43 ráže 7,62x39 jej brzy následoval. Americká armáda používá již za války ve velkém počtu karabinu M1, ta byla komorována pro válcový náboj ráže .30 (7,62x33). Všechny tyto náboje mají výkon někde mezi pistolovým a puškovým nábojem, většinou se o nich píše jako o nábojích se střední balistickou výkonností. Po válce se postupně začíná rozbíhat výroba útočných pušek, problematické je ale určení „toho pravého“ náboje pro takovou pušku. Unifikaci nábojů značně pomohlo rozpoutání studené války a vznik NATO a Varšavské smlouvy. V zemích východního bloku byl zaveden jako jednotný náboj sovětský náboj vzor 43 a útočná puška AK-47. Jedině naše republika se zpočátku mírně „cukala“, byl zde zaveden náboj vzor 52 ráže 7,62x45, použitý u samonabíjecí pušky vzor 52 a lehkého kulometu vzor 52. Záhy však došlo k zavedení sovětského náboje i u nás. Ten je u nás stále používán a jak se zdá, bude zde ještě nějaký čas používán. V zemích NATO se zpočátku mnoho neděje, americká armáda je prozatím vyzbrojena samonabíjecími puškami M1 Garand a karabinami M1. Tyto zbraně jsou využívaný i při prvním velkém konfliktu po WW2 - Korejské válce. Jinak k problematice nových zbraní přistupují evropské státy, prozatím většinou vyzbrojeny opakovacími puškami z doby před WW2. V některých zemích jsou zaváděny samonabíjecí pušky (Belgie, Francie, neutrální Švýcarsko), ve Velké Británii ale probíhá od konce WW2 vývoj úplně nové útočné pušky EM-2. Ta používá nový náboj ráže .280 (7x43), konstrukce této pušky je na svou dobu více než revoluční – jedná se asi o první konstrukci „bullpup“ útočné pušky. Až na několik nedostatků (nelze třeba střílet v levém gardu, nábojnice létají střelci do tváře) se tato puška jevila při testech dobře a Britové se snažili o její zavedení (samozřejmě společně s nábojem) v ostatních státech NATO.

Obrázek EM-2

Zde však narazila britská kosa na americký kámen. V USA byl po válce vyvíjen nový náboj nahrazující výkonný .30-06, určený pro automatické zbraně. Na svět přišel náboj T65, což byl mírně upravený komerční náboj .308 Winchester. Tento náboj pro automatické zbraně měl výkon srovnatelný s nábojem .30-06, nejednalo se tedy rozhodně o nějaký náboj se střední balistickou výkonností. V roce 1954 byl T65 zaveden jako standardní náboj NATO, jeho označení je 7,62 x 51 mm NATO. Britové oprávněné protestovali, že podobný náboj se vůbec nehodí pro střelbu dávkou z automatické zbraně. Až čas ukázal, že měli pravdu... Jejich puška EM-2 nebyla pro tento náboj navržena a přepracování by trvalo dlouho. Proto britská armáda přijala do své výzbroje upravenou belgickou pušku FN FAL. Konečně se tak dostáváme k této velmi rozšířené belgické útočné pušce a firmě FN.

Obrázek FN FAL

FN je zkratka továrny Fabrique Nationale z Herstalu, tradičního belgického výrobce zbraní. Firma byla založena v roce 1889, před první světovou válkou vyráběla mimo pistolí také pušku Mauser 1889 ráže 7,65, po válce se zde vyráběla puška Mauser 1924/30, jedna z nejlepších verzí Mauseru 98 (společně s československou vzor 24). Puška je vyráběna úspěšně pro vývoz v různých rážích, její výroba končí až po roce 1950. Před druhou světovou válkou se na svět dostává samonabíjecí puška, válka a okupace však přinutí konstruktéra (D. Saivé) opustit Belgii a uprchnout za kanál do Británie. Zde je na konci války v Enfieldu vyrobena malá série této pušky s označením SLEM, britská armáda však dává přednost vývoji své pušky EM-2. V Belgii je po válce vyvinuta vylepšená verze pušky a ta je zavedena do výzbroje jako FN model 1949. Puška opět slaví značné exportní úspěchy, pro vývoz jsou vyráběny různé verze s náboji Mauser rozličné ráže, posléze i pro náboj 7,62x51 NATO.

Obrázek FN model 1949

Další výboj se u FN zaměřil na konstrukci lehké automatické pušky - Fusil Automatique Leger, zkráceně FN FAL. Původně byla komorována po německý náboj ráže 7,92 (doufám že 7,92x33, ne klasický 7,92x57). Puška byla posléze upravena pro americký náboj T65, zavedený do výzbroje jako 7,62x51 NATO. Jednalo se vlastně o první útočnou pušku s tímto nábojem, puška byla díky robustnosti a účinnosti prodávána ve velkých počtech prakticky do celého světa. Zajímavostí je výroba pušky pro britský náboj .280, FN si tímto kryla záda pro případ zavedení tohoto náboje coby standardního náboje NATO.

Obrázek FN FAL .280

Automatika pušky FAL pracuje na principu odběru tlakových plynů z hlavně, závěr je uzamykán vykývnutím závorníku, píst s krátkým pohybem působí na nosič závorníku. Závorník se při uzamykání vykývne do vybrání ve spodní části pouzdra závěru. Puška je vybavena plynovým regulátorem se šesti polohami, napínací klika je umístěna na levé straně pouzdra. Vratná pružina je uložena v pažbě. Hlaveň je umístěna poměrně nízko, skoro v rovině s pažbou. Mířidla jsou proto uložena poměrně vysoko, varianta použití úplně rovné pažby a vysoko umístěných mířidel byla upuštěna.

Obrázek

Puška umožňuje střelbu v plně automatickém i samonabíjecím režimu. Střelba v plně automatickém režimu je však díky použití náboje 7,62 NATO obtížná, při střelbě se zvedá hlaveň a ta je potom značně nepřesná. Většinou armád proto používala pušku jen v samonabíjecím režimu. Zásobník pušky má kapacitu 20 nábojů, v daleko menším počtu se používají zásobníky na 5, 10 a 30 nábojů. Samozřejmě mimo základní verzi existovaly verze ze sklopnou opěrkou a různou délkou hlavně.
Mimo klasické verze existovala i verze se zesílenou hlavní, verze 50.41 a 50.42. Šlo o podpůrnou zbraň, vybavenou zásobníkem pro 30 nábojů. Jednalo se vlastně o lehký kulomet, vybavený zesílenou hlavní schopnou vydržet větší oteplení při déle trvající střelbě. V Kanadě se například vyráběla pod označením C2, oproti pušce byla vybaven sklopnou dvounožkou, australská verze měla označení L2A1.

Obrázek C2

Mimo Belgii je puška vyráběna ve Argentině, Brazílii, Izraeli, Rakousku, Velké Británii, Jižná Africe, Austrálii a Kanadě. Velká Británie si pušku FAL vybrala coby nástupce své pušky EM-2, ve výzbroji ji nahradila až kontroverzní L85 v 80. letech. Brirská verze s označením L1A1 byla upravená pouze pro střelbu v samonabíjecím režimu, u pozdější verze pušky byla místo místo dřevěné pažby použita pažba z laminátu. Austrálie vyráběla pušku L1A1 až do přezbrojení své armády puškou AUG koncem 80. let. Kanadská verze L1A1 nesla označení C1, jihoafrická R1, Rakousko označovalo své pušky jako Sturmgewehr 58.

Obrázek L1A1

Obrázek Sturmgewehr 58

Puška byla zavedena do výzbroje mnoha armád, mimo licenční výrobce to bylo například západní Německo (označení G1), Nizozemí, Portugalsko, Turecko, Řecko, Irsko, Nový Zéland, Indie, Kambodža, Venezuela. Určitě ji uvidíte na záběrech nějakých povstalců kdekoliv na světě, po AK47 se jedná asi o nejrozšířenější automatickou pušku poválené éry. Uvidíte ji na záběrech z občanských válek v Africe, šestidenní válce, Vietnamu, válce o Falklandy a mnoha dalších. Civilní verze nese pro nás trochu zavádějící označení SA58...

Obrázek reklama v Africe?

Tolik o jedné legendě, dalo by se toho napsat mnohem více, stačí ale „zagůglovat“ a určitě najdete weby přímo o této pušce.


Technické informace
ráže – 7,62x51 NATO
délka – 1100 mm
délka hlavně – 533 mm
vývrt hlavně – 4 drážky, vpravo
kadence (teoretická) – 650-700 ran/min
hmotnost s prázdným zásobníkem – 4,45 kg
kapacita zásobníku – 20 (30) nábojů 7,62x51


Zdroje:
David Miller – Encyklopedie Zbraní
A.B. Žuk – Pušky a samopaly
http://world.guns.ru
http://wikipedia.org
Naposledy upravil(a) sa58 dne 2/3/2008, 21:16, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

[align=center]a ještě několik obrázku

Obrázek Obrázek
L1A1 ve vysokém rozlišení

Obrázek Obrázek
Belgičané s FN FAL

Obrázek
že by proti zlodějům?

Obrázek
L1A1 se zaměřovačem SUIT

Obrázek
"para" verze

Obrázek

Obrázek
poněkud nekvalitní obrázek řezu L1A1
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

FN FAL

Příspěvek od Johan »

Střílím poměrně rád. A-alespoň někdy 8-) celkem obstojně. Díky téhle své osobní zkušenosti vidím dosti výhod samonabijecích zbraní proti klasickým opakovačkám (jako jedinou výhodu opakovaček snad vnímám úsporu střeliva). Ale mám velký problém vidět výhodu automatů proti samonabiječkám. Dobrá-automat s 2-oj nožkou může plnit fci. lehkého kulometu, ale to je dosti specifický režim použití (zatěžuje navíc vojáka o náklad-více nábojů a 2-oj nožka, takže universální použití je diskutabilní). Jinak ale střelba dávkami zvedá spotřebu nábojů při zhoršené (významně :!: )přesnosti. Ano-Američané střelbu dávka/celý zásobník používali ve Vietnamu na "kropení" deštného asijského pralesa, leč s nevalnými výsledky. Na 2. stranu automaty dnes využívá většina armád světa. Mohl by mi někdo, kdo není v otázkách zbraní a střeliva jen amatérem (jako jsem já) přiblížit jejich výhodu?
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Já jsem sice taky jen sprostý amatér, ale asi bych za vším viděl peníze.

Klasická samonabíjecí puška na velký náboj je poměrně drahá a složitá věc, dnešní automaty jsou postaveny přece jen z jiných materiálů a je snaha co nejvíce omezit výrobu strojním obráběním. A karabiny jako byla SKS nebo naše puška vzor 52/57 odvál čas...

S tím kropení to bylo vyřešeno jednoduše omezovačem pro střelbu v auto režimu. Chtělo by to ale nějaký příspěvek od profesionála, podle mě se voják co není úplně padlý na hlavu určitě nezbaví střeliva divokou střelbou v plně automatickém režimu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Jako amatér, vycvičen v ČSLA jako "lopatostřelec", si myslím, že dávkami střílet v pouličních bojích, nablízkou vzdálenost (kdy se již jde na "bodáky") , jednotlivě na střední a velkou vzdlenost.
Na střelnici mě vyčítali lampóni, že na terče na 100 a 200 m, při povelu ...krátkými dávkami pal! (3 náboje v dávce) střílím úspěšně jednotlivými.

Mohl by mě někdo vysvětlit proč mě to vyčítali?
Střelba dávkou je snad jen pro špatné střelce, nebo "krycí palba".
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Páč rozkaz je rozkaz!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Batjuska
svobodník
svobodník
Příspěvky: 32
Registrován: 7/2/2008, 00:05

Příspěvek od Batjuska »

My 2 cents:

Mozna byl duvod ten, ze zasah jednou kulkou nemusi protivnika zneskodnit a nez si to clovek podruhe rozmysli nepritel nekam zaleze...
Zalezi jakymi naboji jste strileli. Nemyslim vsak, ze by "lethality" treba u 7,62x39 byla nejak velka. Mozna tady nekdo na palbe zna skutecne ucinky v boji - najde se nejaky veteran z Angoly? :D
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Debata míří pomalu ale jistě k "pokecu" o účinnosti střeliva, prosím diskutující o příspěvky mířící ke střelivu směřovat někam jinam.

děkuji
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

Útočná puška FN FAL

Příspěvek od Johan »

ad SA 58:
Vrátím se trochu k tématu. Máte naprostou pravdu, že rozumný voják zásobník "jen tak zbůhdarma" do podrostu nevykropí. Leč "vyplesknutej" velitel klidně. Rozkazy typu: "Celým zásobníkem do pralesa pal... !" (nejedná se o přesnou citaci) byly ve Vietnamu celkem běžné. Většinou to ovšem znamenalo jen to, že velící nemá "ani šajnu" o tom, kde vlastně nepřítel je. O jakékoliv :???: možné :???: účinnosti takového počínání ani nemluvě. Naopak Vietnamci preferovali možnost přiblížit se k soupeři "na bělmo jeho očí" a krátkými dávkami nebo jednotlivými ranami likvidovat.

Možná ještě 1-na poznámka (od Britů) z dnešního IQR. I tam vyhodnotili mířenou střelbu jednotlivými ranami jako nejefektivnější. Střelba dávkamí, dle této zprávy, má způsobovat nepřiměřené a nežádoucí zásahy jiných cílů (to bych zřejmě četl jako: civilní obyvatelstvo; ale mohu se mýlit).
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Tunac píše:Jako amatér, vycvičen v ČSLA jako "lopatostřelec", si myslím, že dávkami střílet v pouličních bojích, nablízkou vzdálenost (kdy se již jde na "bodáky") , jednotlivě na střední a velkou vzdlenost.
Na střelnici mě vyčítali lampóni, že na terče na 100 a 200 m, při povelu ...krátkými dávkami pal! (3 náboje v dávce) střílím úspěšně jednotlivými.

Mohl by mě někdo vysvětlit proč mě to vyčítali?
Střelba dávkou je snad jen pro špatné střelce, nebo "krycí palba".
No já (to už v AČR) střílel stejně a nikdo mi to nevyčítal. Akorát jednou jsem za sebou vyslechl zhruba tento rozhovor:

"On nepřepl na dávky!"
"Má to přeplý."
"Ale střílí jednotlivejma!"
"Tak má cit v prstech."
"To není špatně?"
"Když trefí tak ne."
"Aha."

Z toho je vidět, že každý velitel na doslovném plnění rozkazů nelpí. Přepnout na dávky jsem musel, ale střílet jimi ne. Nakonec jsem dávkami střílet stejně začal protože další debata se ubírala směrem "Na mechanika ho je škoda u kulometu by ušetřil spoustu nábojů." :(

Jinak střelba dávkou má význam pokud dokážete zvládnout zpětný ráz a zbraň během palby, podle dopadu střel zaměřovat. Pokud zbraň nedokážete udržet "na cíli" je palba dávkou jen plýtváním munice. Význam by mohla mít snad jedině na malou vzdálenost proti skupině cílů.
Jestliže je nepřítel ukryt v nedobytné pevnosti, dbejte na to, aby se odtamtud opravdu už nikdy nedobyl.
Tales
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 1/10/2007, 16:04

Příspěvek od Tales »

Ona má palba dávkou také mocný psychologický efekt jak na protivníka, tak i na vlastní vojáky. je to taky způsob, jak se špatnými střelci vytvořit pravou palebnou clonu, tedy nahradit záplavou kulek.

Jinak FN FAL se stále používá v různých konfliktech v africe a latinské americe, pokud někde probíhá nějaká občanská válka či podobný konflik a místí bojůvky nemají kalašnikovy, tak určitě mají FAL.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Ona má palba dávkou také mocný psychologický efekt jak na protivníka, tak i na vlastní vojáky. je to taky způsob, jak se špatnými střelci vytvořit pravou palebnou clonu, tedy nahradit záplavou kulek.
??? :shock:

Neni to nahodou tak, utocna puska/karabina ma byt zakladni zbrani jednotlivce? T.j. mela by v sobe kombinovat vyhody samonabijeci pusky a samopalu a ma byt univerzalni pro ruzne takticke situace, nebo ne?

Ve vietnamu byl trosku problem i s vysokou spotrebou munice (neskuseni strelci meli ve stresu tendenci "drzet spoust') proto byl u verze M16A2 pouzit omezovac na 3 rany. Mimochodem, ne nejlepsi konstrukce ( po preruseni strelby se nevynuloval ).

Jak napsal Batlujska vic "kulek" zvysuje pravdepodobnost zasahu. Proto se perspektivne uvazuje o strelach duplex nebo triplex ( 2-3 projektily v jednom naboji) .
K davce o trech vystrelech se uchyluje dost vyrobcu protoze se jevi jako optimum. Vetsi pocet ran se jevi jako neefektivni.

Velky rozdil je v pouzite munici. Naboj 7.62x51 (pro utocne pusky) v porovnani s 5.56x45. O zpetnem razu urcite nema smysl diskutovat. A kdyz se podivame na "logistikou stranku", tak jasne ze 7.62x51 neni vubec vhodny pro plne automatickou pusku jednotlivce.

Jinak FN FAL a jeji verze je vynikajici zbran. O jejich kvalitach mluvi i pouziti britske armady v operaci Poustni boure po boku neprilis oblibene SA80.

PS: Diky Sapikovi za skvely clanek. :up:
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Nekteré moerní zbraně mají režimy? semiautomat (jednotlivé rány), kontrolovaná dávka a dávka. Tam pak už tyto problémy odpadají a voják si vybere co chce. FN FAL je výborná puška, mám ji doma a stojí to za to..
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Hodně lidí přehlíží výhody samotného střeliva FN FAL. Jak můžete vidět dnes, tak třeba v Afghánistánu mají všichni strašné problémy se střelbou na větší dálky (rozptyl, měrná dopadové energie atd.) střeliva ráže 5,56. Pokud se podíváte na přesnost pušky FN FAL tak ta je na samonabíjecí pušku pro vojáky v poli, kde o ní lze mluvit jako o spotřebním zboží velice přesná. Na 100 metrů dokáže udělat 2 MOA což je výborné.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No taky to je puškový náboj... Paradoxně by se dnes hodil ten britský .280, ale amíci jsou vždycky z extrému do extrému... (nebo exkrementu?)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Haness píše:Hodně lidí přehlíží výhody samotného střeliva FN FAL. Jak můžete vidět dnes, tak třeba v Afghánistánu mají všichni strašné problémy se střelbou na větší dálky (rozptyl, měrná dopadové energie atd.) střeliva ráže 5,56. Pokud se podíváte na přesnost pušky FN FAL tak ta je na samonabíjecí pušku pro vojáky v poli, kde o ní lze mluvit jako o spotřebním zboží velice přesná. Na 100 metrů dokáže udělat 2 MOA což je výborné.
Jenže problém je někde jinde, víc jak sto let zpátky se prokazuje, že přes 90% vojáků ( bez ohledu na kvality zbraně ) nedokáže v bojových podmínkách pravidelně zasahovat cíl ve vzdálenosti přes 100 m.
Ono je hezké, že FN FAL ( SVD třeba taky ) má ve 100 m rozptyl 2 MOA, ale M1 Garand na tom nebyl o moc hůř a přitom například v Korei u vojáků vyzbrojených touto puškou došli ke stejným závěrům ( těch více jak 90% ).
Proto v SSSR zavedli do družstva vojáka s SVD a proto to teď zkouší Angláni v Afghánistánu.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
bren
Příspěvky: 1
Registrován: 6/7/2010, 12:46
Bydliště: LIberec

Příspěvek od bren »

pekne cteni. dik. dotas mimo tema-neco noveho o cz805?us zacinaj testi?pripadne kde je o tom blog?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Diskuze o střelivu byla přesunuta sem (prozatím)
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4161&highlight=
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Píšeš:
Původně byla komorována po německý náboj ráže 7,92 (doufám že 7,92x33, ne klasický 7,92x57).
Mám obavy že ano:
http://preparednesssubculture.blogspot. ... onale.html

Se mi zdál ten zásobník nějaký velký a v textu je uveden 7.92 Mauser, střelba musela být docela zážitek...
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

FN FAL s plnokrvným puškovým nábojom vôbec nie je osamelá - aj nemecká puška G3 je konštruovaná na puškový náboj, podobne francúzka MAS, talianska Beretta BM 59, švajčiarsky SIG 510 (zvlášť významná ohavnosť) a mnoho ďalších.
Je to dané aj tým, že v NATO nebol nikdy unifikovaný náboj stredného výkonu podobný náboju 7,62x39 vz.43, ale len náboj 7,62x51, ktorý je plnohodnotným puškovým nábojom a výkonom zodpovedá skôr nábojom 7,62x54R alebo 7,92x57 Mauser.
Se mi zdál ten zásobník nějaký velký a v textu je uveden 7.92 Mauser, střelba musela být docela zážitek...
A čo ešte s nábojom 30-06 :twisted:

Pokiaľ ide o otázku čo je lepšie, či automatická puška alebo karabína, odpoveď bude vždy v rovine "ako pre koho...".
Automatická/samonabíjacia puška v puškovej ráži je zbraň vhodná pre strelca s dobrým výcvikom v streľbe, pre streľbu na stredné a väčšie vzdialenosti (300-800 metrov), prípadne pre streľbu s použitím optiky. Vyžaduje vojaka "európskeho vzrastu" - cca 70-80kg, 170-190cm. Nie je príliš vhodná do obmedzeného priestoru, pretože je pomerne dlhá. Streľba dávkou je pomerne problematická pre vysoký spätný ráz. Je tiež zhruba o 1/4 ťažšia ako automatická karabína a ťažšie a objemnejšie je i strelivo pre ňu, takže vojak nesie spravidla aj menej nábojov. Nezanedbateľnou výhodou je, že strely majú dobrú účinnosť aj proti cieľom chráneným bežnými "nepriestrelnými" vestami.

Automatická/samonabíjacia karabína (na náboj stredného výkonu) je zbraň vhodná pre strelca s priemerným, či menej náročným výcvikom, pre streľbu na strednú vzdialenosť (do 500m). Vyhovuje i pre vojaka menšieho vzrastu. Je vhodná pre boj v obmedzenom priestore a dá sa použiť aj ako samopal.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“