Vespa 150 ACMATAP Mle. 56/59

Ruční zbraně, PVOS, bojové systémy, automobilní technika a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Vespa 150 ACMATAP Mle. 56/59

Příspěvek od kopapaka »

Vespa 150 ACMA T.A.P. ( Troupes Aeról Portées ) Mle. 56/59

Obrázek

Před nějakým čase sem k jednomu z článků přidal fotky vylepšeného skútru Vespa. Tak trochu sem doufal, že někdo na Palbě o této podivnůstce bude vědět víc, ale nikdo se neozval. Musím se přiznat, že ani já sem tomu hledání moc nedal ( nebylo to až tak složité ) a na další informace jsem narazil úplnou náhodou. Po pravdě jich není moc, ale tento stroj si alespoň krátký článeček zaslouží.


Scooter VESPA type T.A.P. Mle56/59 ( ACMA Type M de 148 cm3 )


Vše začalo někdy začátkem padesátých let, kdy byla ve Francii zahájena licenční výroba skútru Vespa. Nebudu se tu rozepisovat o vzniku fenoménu Vespa v Itálii, jen bych připomněl, že tato řada skútrů postavila Itálii na kola ( 2 ) a až později je v této " funkci " nahradily Fiaty 500. Doslova fenomenální úspěch samozřejmě nemohl uniknout mnoha firmám po celém světě a tak se skútry rozjely do světa. Někde vsadili na vlastní konstrukce ( mnohdy řešené už před úspěchem Vespy a podobných ), jinde prostě kopírovali a firma ACMA ( Ateliers de Construction de Motocycles et Accessoires ) byla jedna z těch, kteří se rozhodli jít slušnou a jednoduchou cestou licenční výroby.

Obrázek

Po několika letech od zahájení výroby si poměrně levného a spolehlivého stroje všimla Francouzská armáda. Původně se měl využívat jen pro normální ( přepravní ) účely, ale výsadkáři dospěli k názoru, že by to zvládlo i něco jiného. K prvnímu pokusu posloužil 81 mm minomet tažený za skútrem. Výsledky prý nebyly špatné, ale ani při použití druhého skůtru jako muničního vozíku to nebylo ono, protože minomet pro účelné nasazení potřebuje přece jen trochu víc munice a pokud možno i víc členů obsluhy.
Armáda nakonec koupila na 2000 skútrů Vespa 125/150 ACMA. Většina neměla nějaké větší úpravy, dokonce i menší množství " minometné " verze bylo bez větších rozdílů, ale asi 800 čekaly větší úpravy.

Obrázek


75 mm BzK M20

Jak je známo, nejvíce bolavým místem všech výsadkových jednotek je protitanková obrana. Většinu ostatních problémů výsadkář může vyřešit i s poměrně malým množstvím zdrojů, pomůže si improvizací a přinejhorším se prostě " schová ". Jenže tanky se jako na potvoru ukáží, když se není kam schovat, nebo to prostě nejde.
Francouzi měli na rozdíl od obou hlavních velmocí ještě problém s velmi omezenou kapacitou vzdušné přepravy, takže řešení v podobě M50A1 Ontos či ASU-57 prostě nepřicházelo do úvahy.
Francouzští výsadkáři v té době běžně využívali 75 mm BZK M20 Americké výroby, který vznikl už v době 2. světové války. Sice už pomalu začínal zastarávat a například čelní pancíř nejběžnějšího tanku T-34 už neprobíjel dostatečně účinně, ale zase byl poměrně lehký výsadkáři věřili, že tuto nevýhodu dokáží zmírnit nasazením vhodné taktiky. Problém ovšem vězel v nedostatečné rychlosti přesunu a tak celkem reálně hrozilo, že přes veškerou snahu nezbude, než tanky louskat ze předu.

Obrázek

Tedy aspoň do chvíle než někoho napadlo, že skútr obsazený jen řidičem určitě zvládne přibližně padesátikilový BZK i s pár náboji. Nejjednodušší řešení, kanón na kolové lafetě nebo vozíku skútr sice utáhl, ale problém byl s průjezdností kvůli šířce a tak bylo rozhodnuto upevnit BZK přímo na skútr.

Obrázek

Skútr vezoucí BZK dostal upravené sedadlo ( procházela přes ně hlaveň ), bylo nutné upravit výřezem a úchyty levý přední kryt nohou a na záď skútru přibyl ochranný rám. Na boky skútru přibylo ještě 6 trubkových přepravek na náboje. Pořád to ale bylo málo, takže nakonec se počítalo se dvěma skútry, druhý podobným způsobem přepravoval 10 nábojů a trojnožku BZK plus nějaké ty drobnosti. To už bylo jiné " kafe " a přes určité problémy tato sestava byla bojeschopná.

Obrázek

Skútr se pro shoz upevňoval na paletu ( samozřejmě bez řidiče ), paleta byla tak úzká, že výsadek šlo provést prakticky z jakéhokoli výsadkového letounu. Postupem času přibývalo stížností na slabý výkon motoru, při jízdě mimo silnice a ve větším stoupání řidičům obvykle nezbývalo než seskočit a jít vedle skútru, ale pořád to bylo rychlejší než ruční tažení nebo dokonce nešení.

Obrázek

Ještě musím dodat, že 75 mm BZK rozhodně nestřílel ze skútru, to bylo jen přepravní vozidlo a BZK se pro vedení palby umísťoval na běžnou trojnožku.

Obrázek

Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda byl tento komplet někdy vcelku nasazen bojově, ale jednotlivé části, samotné skútry i BZK M20 byly používány dost často k původnímu účelu vlastně všude kdy byly výsadkáři nasazeni. Vzhledem k ceně kompletu ( respektive ceny úpravy skútru ) to určitě nikomu nevadilo... Skútry byly využívány až do roku 1970 i když ke konci služby sloužili spíše k přepravě radiostanic a podobně.

Obrázek


TTD 75 mm BZK M20

Délka-------------208 cm
Hmotnost---------52 kg
Max. dostřel------6400 m
Úsťová rychlost---300 m/s
Náboj--------------75 x 408R mm
Hmotnost náboje--9,32 kg
Průbojnost---------100 mm

Obrázek

Chtěl jsem přiložit ještě nějaká data o samotném skútru, ale zdroje se rozcházejí natolik, že si netroufám něco zveřejnit.
Díky za pozornost...


EDIT:

Tak se nakonec nějaké slušně podložené údaje našly...

Úprava pro Alžír. Vozík prý moc nevydržel, ale vypadá tak nějak roztomile...

Obrázek

Já to o těch zdrojích říkal, ani jeden nepřiznal, že lafetu BZK ve skutečnosti vozil skútr s kanónem. Bohužel sem nikde nenarazil na fotku muničního skútru a to vyvolává několik otázek. Byl muniční skútr upravený stejně jako " kanónový " ( můj odhad je, že se jednalo o totéž vozidlo )? Vozil se na muničním skútru ještě kulomet ( můj odhad, ano, při porovnání hmotností je muniční skútr o něco, cca 10 kg lehčí ) jak tvrdí některé zdroje?

Obrázek



Scooter VESPA type T.A.P. Mle 56 (ACMA Type M de 148 cm3 )

Údaje jsou z prozatímního předpisu k obsluze a vztahují se pouze ke skútru bez naloženého BZK!
Takže by měly být správné ( a nebudu komentovat, že původní zdroje se neshodovaly snad v ničem ).


TTD

Délka-------------------1,720 m
Šířka-------------------0,795 m
Výška-------------------1,040 m
Rozvor------------------1,160 m
Hmotnost----------------110 kg
Obsah motoru----------145,2 cm3
Převodovka-------------3.stupně
Výkon motoru-----------5,5 kW při max. otáčkách
Max. otáčky motoru----4 950 ot/min
Provozní otáčky---------4 500 ot/min
Max. rychlost-----------66 km/h
Ekonomická spotřeba---2,5 l na 100/km
Dojezd------------------200 km
Pneumatiky--------------3.50 x 8
Doporučované palivo----SEA: 70 MT GAS ( 70 oktanů... )
Doporučovaný olej------SEA: OM-110 ( jde o normy, nikoli značku )
Obsah nádrže-----------8,5 l
Elektrická instalace----6 V

Obrázek


Zdroje:

http://en.wikipedia.org
http://www.darkroastedblend.com/
http://modern-war.suite101.com
http://www.symboles-et-traditions.com/
http://vehiculesmilitaires.forumactif.com

Obrázek

Obrázek


Nějaké video:

M20 75mm Recoilless
http://il.youtube.com/watch?v=7GDyj6Sd0 ... re=related
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 29/7/2010, 20:04, celkem upraveno 6 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Nááádherný to povoz, možná nejlehčí tank jaký kdy byl vyroben. Byla vlastně unás zařazena k armádě Babeta? :)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Nejen Babetta, ale i jiné mopedy a malé motocykly. Jenže se s nimi nepočítalo pro bojiště a už vůbec ne pro převoz zbraně.

Proto je tahle Vespa docela vyjímečná, ale nevím, možná se používalo ještě někde něco jiného.
Výsadkáři u nás používali Jawy 250 a pokud se nepletu, tak za nimi mohly táhnout 82 mm BzK vz. 59.

EDIT: Opravuji, šlo o JAWY 350 a mám pocit, že civilní kvůli tomu musely sem tam na voj. zprávu, protože podléhali mobilizaci.
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 28/7/2010, 23:12, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Podle toho, že byly Babety běžně k dostání ve vojenských výprodejích, tak asi byly zařazeny v armádě. Ale určitě ne tak dobře vyzbrojené. Slovo tank bych snad nahradil mírnějším BVP :eek:
ObrázekObrázek
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

Pěkný článek a zajímavé využití levného stroje. Já osobně bych ale na takto upraveném skútru moc jezdit nechtěl.
Sice už pomalu začínal zastarávat a například čelní pancíř nejběžnějšího tanku T-34 už neprobíjel dostatečně účinně
Dovolím si přidat informace z testu,který (prý, našel jsem to na diskuzním fóru www.tank-net.org)proběhl s různými děly a tanky v Jugoslávii v 60.letech. (Vím že to není moc potvrzený zdroj, nicméně pokud vím tak na západě z výsledků těchto testů vycházejí uznávaní autoři knih v oblasti Obrněné techniky WWII tuším. např. Lorrin Bird)

75mm M20 vs T-34/85

M310 HEAT penetrates glacis if side angle is less then 20deg.
M310 HEAT penetrates upper side hull if side angle is less then 30deg
M310 HEAT penetrates lower side hull
M310 HEAT penetrate front turret if side angle is less then 20deg
M310 HEAT penetrates side turret if side angle is less then 45deg
M310 HEAT penetrates rear turret
M310 HEAT penetrates rear hull if side angle is less then 45deg.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Když už, tak jedině BMD :D
Ale ono je to dost podobné...
Troupes Aeról Portées totiž znamená přibližně transportér výsadkářů...

EDIT:
Petrz:Zajímavé údaje.
Vždycky je lepší mít něco výkonnějšího a lepšího, jenže člověk si dost často nemůže vybírat.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

Petrz:Zajímavé údaje.
Vždycky je lepší mít něco výkonnějšího a lepšího, jenže člověk si dost často nemůže vybírat.
Mne to přijde jako docela slušné. Spíš mi přijde jako větší problém přesnost.S úsťovkou 300m/s asi moc velký efektivní dostřel nebyl.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

75mm BZK s úsťovkou 300m/s dá flusať na tanky tak do 500-700metrov, záleží na balistike strely.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

skelet píše:Nááádherný to povoz, možná nejlehčí tank jaký kdy byl vyroben. Byla vlastně unás zařazena k armádě Babeta? :)
Ano. :rotuj: Babety a JAWY 20 u armády byly. U letectva jsem jich viděl dost. Jinak zde byly jako hlavní motocykly stroje ČZ 175. Dokonce s velmi zajímavým jednoosým přívěsem. Ty byly všude možně, třeba jsem je viděl u prostějovských výsadkářů a motocykly byly častou výbavou regulovčíků.

Tento prostředek znám poměrně dlouho ale tolik co je zde, jsem ani netušil, že někdo dokáže vydolovat.

Velmi dobrá a hlavně zajímavá práce.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

Zajímavé video dávající představu o palbě z tohoto děla je ZDE
jinými slovy flusá to dost slušně :D
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Petrz: Tady někdo nedával při čtení pozor.. :mrgreen:

Link na video je totiž uveden na konci článku a hádej odkud je tahle fotka?

Obrázek



Pátrač píše:Ano. Sudy Babety a JAWY 20 u armády byly. U letectva jsem jich viděl dost. Jinak zde byly jako hlavní motocykly stroje ČZ 175. Dokonce s velmi zajímavým jednoosým přívěsem. Ty byly všude možně, třeba jsem je viděl u prostějovských výsadkářů a motocykly byly častou výbavou regulovčíků.
I když nejčastěji se stejně používali kola a třeba v Přerově jezdil ( za mě ) takový ten nádražní elektrický náklaďáček v tygří kamufláži.
Ten výsadkový vozík za JAWU je poměrně zajímavá věc, navíc poměrně málo známá, v originálním stavu jsem ho snad ani neviděl
( no v Lešanech na 100 % je ), jen párkrát upravený jako vozík za frézku.

Jak už sem psal výše já to ani moc nehledal, na drobnosti sem narazil náhodou a zbytek už byl jen jak rozpletení svetru. Stačilo dobře zatáhnout.
Nejhorší na tom bylo, že většina slušných zdrojů je ( bůh ví proč :wink: ) Francouzsky.
Ještě mám pár možností, kde by něco mohlo být a možná se tam na něco narazí.
Moc dík za pochvalu, mě se tenhle článek psal úplně sám, tak to snad vydrží.

Ještě jsem do článku přidával tuhle fotku, nějak sem ji při přidávání do článku ve fotofóru přehlídl.

Obrázek

Kdo si na ní všimne jisté ( pro nás ) zajímavosti?
Dokonce i pro Hanse by se tam jistá zajímavost našla... :D


EDIT:Pátrač: tak se mi povedlo ještě něco vydolovat... Ale pořád ještě pár drobností chybí.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Zřejmě myslíš, že v pozadí vystavují Jawa a Messerschmitt. 8-)
Jestliže je nepřítel ukryt v nedobytné pevnosti, dbejte na to, aby se odtamtud opravdu už nikdy nedobyl.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“