Stránka 1 z 1

Německý voják budoucnosti GLADIUS

PříspěvekNapsal: 30/6/2017, 11:39
od Rase
Obrázek

IdZ-ES (Infanterist der Zukunft – Erweitertes System) "Gladius"

Německý program vojáka 21.století, známý pod označením IdZ - Infanterist der Zukunft "Gladius", pochází od společnosti Rheinmetall. První vzorky kompletů "vojáka budoucnosti" nebo jejich částí, byly testovány již na konci 90.let během války v Jugoslávii, přičemž se zde ukázaly jejich nedostatky a malá efektivita. Bylo tedy tedy rozhodnuto o pozastavení dalšího financování programu. Společnost Rheinmetall se sídlem v Brémách, na projektu pracuje od roku 2001, ale hlavní impulz pro aktivní vývoj se rozběhl až v roce 2002 po zapojení se Bundeswehru do operací v Afghánistánu. Prvních 15 prototypů kompletů IdZ bylo odesláno k otestování v roce 2004. Následně Bundeswehr objednal 2000 základních kompletů IdZ pro stejný počet vojáků, tedy nové uniformy, vybavení, základní elektronické systémy. V roce 2012 vznikla druhá generace označená jako IdZ-ES (Erweitertes System). Téhož roku získal Bundeswehr 900 kompletů IdZ-ES "Gladius". V polovině roku 2017 Bundeswehr objednal dalších 2460 kompletů za 370 mil.euro. Dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2020. Komplet IdZ-ES má veškeré klíčové systémy, jako komunikace, počítače nebo baterie umístěny v tzv. elektronické páteři - speciálním plochém batohu, mezi jehož hlavní funkce patří dodávky energie, zpracování dat ze senzorů, vizualizace všech informací, datové spojení s dalšími vojáky a vozidlem, navigace a řízení bojové činnosti. Na výklopném hrudním displeji nebo na přilbovém displeji, se zobrazuje pohyblivá mapa, pozice přátel/nepřátel, taktické informace, rozkazy a všechny další důležité údaje. Oproti dřívějším verzím celý komplet IdZ-ES váží pouze 3,9 kg (IdZ 4,5 kg) a díky modernější elektronice má o 30 % delší provozní dobu. Systém IdZ-ES je plně kompatibilní s vozidly Boxer a Puma. Systém řeší propojenost vozidel s jednotkami na úrovni čety. Vozidla nezajišťují jen transport, ochranu a palebnou podporu vojáků, ale jsou také pro vojáky komunikačním, datovým a energetickým centrem. V případě kontaktu s nepřítelem, tak může velitel výsadku sám převzít kontrolu nad zbraňovou stanicí vozidla. Obraz ze zaměřovací optiky zbraně uvidí přímo na obrazovce svého tabletu. Komplet IdZ-ES obsahuje tyto podsystémy:

BST - Bekleidung, Schutz und Trageausstattung
WOO - Waffen, Optik, Optronik (WOO)
C4I - Command, Control, Computers, Communications and Information


Subsystém BST (Bekleidung, Schutz, Trageausstattung) obsahuje ergonomicky optimalizovanou uniformu nového střihu, přičemž látka byla ošetřena pro zpomalení hoření. Více vrstvá struktura nové uniformy umožňuje vojákům plnit mise v téměř všech klimatických podmínkách. To vše díky optimalizaci vnitřní termoregulace a odvádění vlhkosti (potu). Doplňkem jsou pak různé chrániče a balistická ochrana vojáka. Sem patří i nová přilba s integrovaným držákem pro noční vidění, výklopný displej HMD (Mounted Display Helmet) a digitální elektronický kompas (patrně na zápěstí). Přilba rovněž obsahuje integrovaná sluchátka, která fungují i jako ochrana sluchu, a nový komunikační systém (mikrofon). Co se týče maskovacího vzoru, tak zde Bundeswehr setrval u maskovacího vzoru Flecktarn B (gross), který byl zaveden od roku 1991 a nosí jej vojáci armády, letectva a námořnictva. Je tvořený třemi, čtyřmi, pěti nebo šesti barvami. Funguje na stejném principu rozbíjení tvrdé hranice mezi barvami, jako u moderních digitálních vzorů. Je určen k použití v oblasti mírného pásma - do lesů. Pouštní verze byla vytvořena změnou barev. Více o vývoji maskovacích uniforem Bundeswehru viz níže.

Subsystém WOO (Waffen, Optik, Optronik) zahrnuje zbraň a optické vybavení. Tento systém se týká jak nového lehkého kulometu MG4, tak i nových útočných pušek. Tyto zbraně budou především doplněny o moderní noční zaměřovače s vysokým rozlišením a digitální zaměřovače.

Subsystém C4I, jinak též C4ISTAR, tedy Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance. Systém systémy velení, řízení, spojení, počítačových systémů, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum. Tento systém zajišťuje pěchotě nadvládu na bojišti, díky schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol v reálném čase, co nejefektivněji, s co nejmenšími prostředky. Tedy cílem je rychle najít nepřítele, zničit ho s minimálními prostředky a v co nejkratším čase. Pro dosažení úplných a ideálních schopností systému C4ISTAR je nutné propojit krom vojáků s kompletem IdZ-ES a pozemní techniky i námořní a leteckou techniku, tedy jak samotné letouny tak i nejrůznější drony atd. Díky kompletu IdZ-ES tak voják může nepřítele najít, rozpoznat oč se jedná (tank, BVP atd.) a zjistit typ cíle - následně sám zahájí útok nebo přivolá palebnou podporu na pozice nepřítele například vlastního dělostřelectva. Tento systém je klíčový pro ochranu vlastních sil, ale chrání také civilní obyvatelstvo a pomáhá se vyhnout vedlejším škodám.

Nový maskovací vzor

Jak již bylo zmíněno, Bundeswehr se od roku 1991 spoléhá na maskovací vzor Flecktarn B. Ten je tvořený třemi, čtyřmi, pěti nebo šesti barvami. Funguje na stejném principu rozbíjení tvrdé hranice mezi barvami, jako u moderních digitálních vzorů. Je určen k použití v oblasti mírného pásma - do lesů. Pouštní verze byla vytvořena změnou barev. Nyní něco víc o vývoji maskovacích uniforem Bundeswehru. Když v roce 1955 vznikl Bundeswehr, používaly se v armádě stále uniformy, které velmi připomínaly uniformy nacistické Waffen-SS. Tento fakt se příčil části společnosti a tak vojáci nosili prosté zelené uniformy a maskovací uniformy (vzor Heeres-Splittermuster 31) zůstaly pouze německé pohraniční policii - Bundesgrenzschutz. V 70.letech již nebylo možné přehlížet výhody maskovacích uniforem a v druhé polovině roku 1976 navázala armáda spolupráci s francií. Ve spolupráci s francouzskou armádou proběhlo několik testů, v nichž porovnávala účinnost pěti nově vyvinutých maskovacích vzorů: Sägezahnmuster, Punktmuster, Flecktarn A (klein), Flecktarn B (gross) a Flecktarn C. První čtyři vzory obsahovaly stejné barvy (černou, tmavě a světle zelenou, olivově zelenou a jílovitou), rozdíl mezi vzory spočíval v různých tvarech a velikostech barev. Poslední zmíněný vzor Flecktarn C obsahující tmavě a světle zelenou a olivově zelenou s obdobnými tvary, jako má Flecktarn A, při testech totálně propadl. Hlavním důvodem byl nízký kontrast mezi jednotlivými barvami. Z testů vyšel nejlépe Flecktarn B, ovšem kvůli průtahům se dočkal definitivního schválení až v roce 1989 a do armády byl uveden následující rok. Důvody, proč trvalo zavedení nového vzoru tak dlouho, nejsou jasné. Někdy se uvádí, že byla snaha, aby zůstal Bundeswehr oblečen do stejných barev jako jeho partneři v Severoatlantické alianci, kteří s výjimkou Francie a Británie rovněž nosili prosté zelené uniformy. Při nasazení Bundeswehru v rámci mise OSN v Somálsku - UNOSOM I z roku 1993 byl vytvořen nový maskovací vzor Tropentarn, dříve zvaný Steppentarn, oficiálně Wüstentarn. Ten vychází z klasického Flecktarnu, ale je určený do suchých oblastí a došlo k částečnému přebarvení a redukci barev z pěti na tři. Tím se ale vývoj nezastavil a nedávno se objevil i vzor Multitarn, tedy multifunkční maskovací vzor. Vývoj má na starost německý výzkumný institut pro materiály a majetek Bundeswehru (Wehrwissenschaftliche Institut für Werk- und Betriebsstoffe, WIWeB). Multitarn má v budoucnu nahradit morálně zastaralé vzory Flecktarn a Tropentarn. V současné době (2016) prochází závěrečnou fází testování a v případě schválení Ministerstvem obrany bude dodáván především elitním útvarům a následně i celému Bundeswehru.

Nové útočné pušky místo G36

Co se týče útočných pušek, tak ministrině obrany Ursula von der Leyen rozhodla o stažení všech 167 000 útočných pušek G36 z výzbroje a jejich nahrazení novým typem. V roce 2012 se u pušek G36 projevily problémy s přehříváním zbraně při dlouhodobé střelbě. Přehřívání údajně snížilo přesnost G36 tak, že bylo obtížné zasáhnout cíl velikosti lidské postavy na 100 m a prakticky nemožné zasáhnout cíl na vzdálenost 300 m. Stejně se tak vlivem tepla měly deformovat plastové díly zbraně. Výrobce G36, německá Heckler & Koch, ale oponovala, že G36 nebyla navržená pro soustavnou a dlouhodobou palbu. V německých médiích se rovněž objevily informace, že za přehříváním zbraně může také nevhodná pušková munice - střely měly být pokryty příliš tenkým měděným pláštěm. V roce 2014 ale německý deník Bild am Sonntag citoval tajnou zprávu Spolkového soudního dvora (BRD), podle které existují přesvědčivé důkazy, že německé ozbrojené síly používají jak špatnou munici, tak na teplo příliš citlivé pušky G36. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen podala na firmu Heckler & Koch žalobu o náhradu škody, německý soud ale žalobu začátkem roku 2017 odmítl, ne proto, že je zbraň v pořádku, ale proto, že německá armáda dostala přesně to, co si objednala. Rakouský magazín Kurier připomenul, že puška Steyr AUG se v polovině 90. let zúčastnila tendru v Německu na novou útočnou pušku a vyšla z testů jako nejlepší kandidát. Zakázku na 176 544 útočných pušek, ale nakonec získal německý Heckler & Koch s G36. Německá armáda tedy nově hledá náhradu za tyto útočné pušky v rámci programu System Sturmgewehr Bundeswehr. Nyní je poptávka na cca 120 000 zbraní za 245 mil.euro. Dodávky zbraní mají probíhat mezi roky 2019 a 2026. Mezi hlavní favority patří Heckler & Koch HK416 (5,56×45 mm), kterou za svou novou standardní útočnou pušku vybrala francouzská armáda, HK417 (7,62×51 mm) a novější HK433 (5,56x45 mm). Heckler & Koch je od šedesátých let hlavním dodavatelem útočných pušek pro německou armádu a vojáci s jejich produkty mají bohatou zkušenost. Dalším horkým kandidátem je puška Steyr Mannlicher RS556 (5,56×45 mm), která je výsledkem spolupráce německé firmy Rheinmetall a rakouské Steyr Mannlicher. Do tendru se již zapojil také SIG Sauer se svou útočnou puškou MCX (5,56×45 mm). Očekává se, že svou nabídku pošle také italská Beretta s puškami ARX 160 (5,56×45 mm) a ARX 200 (7,62×51 mm) nebo FN Herstal se SCAR-L (5,56×45 mm) a SCAR-H (7,62×51 mm). Do doby, než německá armáda dostane první dodávku nových útočných pušek, jsou vojáci v misích posíleni o pušky HK417 v ráži 7,62×51 mm. Německé ministerstvo obrany v reakci na potíže s G36 v roce 2015 nakoupilo 600 HK417 pro prvosledové jednotky nasazené v zahraničních misích.

Zdroj:
http://www.armadninoviny.cz/idz-es-bund ... nosti.html
http://www.militarybox.cz/news/rheinmet ... ty-izd-es/
https://de.wikipedia.org/wiki/Infanterist_der_Zukunft
http://technet.idnes.cz/nemecko-utocne- ... enstvi_mla
http://www.armadninoviny.cz/utocna-pusk ... Bundeswehr
https://www.vybaven.cz/obleceni-a-obuv/ ... vaci-vzor/
http://www.faz.net/aktuell/politik/inla ... 99437.html
http://www.deutschesheer.de/portal/a/he ... 5URLUG3GE7

Obrázek

Obrázek


Re: Německý voják budoucnosti

PříspěvekNapsal: 17/7/2017, 16:08
od Moskevskaja
Chtěl jsem se zeptat, jak je to s ráží 5,56 mm. Na britských listech (https://blisty.cz/art/87083.html - omluvám se, jestli tímhle zdrojem zvedám někoho ze židle) jsem četl kritiku na nově zaváděnou zbraň Zbrojovky Brno této ráže, že na delší vzdálenost mají její náboje malou přesnost a že proti nim jsou účinné neprůstřelné vesty, znovu zejména na delší vzdálenost, což je v porovnání s nábojem 7,62 z Kalašnikova nevýhoda. Ale tady se píše o nově zaváděných zbraních této ráže, takže na blistech jsou to jen čecháčkovské kecy?

Re: Německý voják budoucnosti

PříspěvekNapsal: 17/7/2017, 18:15
od Rase
Na moderním bojišti se od "blátošlapa" ani neočekává, likvidace nepřátelské pěchoty, ale spíš jeho uzemnění. V tomto případě je potřeba velké množství munice, což menší ráže splňuje více než dostatečně. U zbraní, u kterých je potřeba mít pořádné balistické schopnosti pro likvidaci nepřítele, jako jsou kulomety, zpřesněné útočné pušky a odstřelovací zbraně, se stejně používá ráže 7,62x51 mm, která je výkonnější než zmiňovaná ráže 7,62x39 mm. Mít ve větší ráži i útočné pušky je sice lákavé, ale dost zbytečné, navíc podívejme se na některé střety, kterých se účastnila SAS a SBS, které se po delší přestřelce potýkaly s nedostatkem munice. Víc lehčí munice, tak může být otázkou života nebo smrti. Nějaké snahy o odstřelování nepřítele na hraniční vzdálenost dostřelu, ráží 5,56 je dobré tak akorát na střelnici. Za mě je důležité, aby pěchota měla možnost přivolat si minometnou, nebo leteckou podporu proti nepříteli, vědět kde je (digitální bojiště) a to stačí. Co se týče článku, tak ten je tendenční a nepřináší žádnou alternativu, jen kritizuje pušku BREN, což je ohrátá písnička.

ps. co si myslíte o maskovacím vzoru Multitarn, má smysl, nebo je už podle vás multifunkční vzor zbytečný kompromis - osobně se kloním k druhé možnosti, ale nechám si to vyvrátit.

Obrázek

Re: Německý voják budoucnosti

PříspěvekNapsal: 18/7/2017, 07:44
od Zemakt
to Moskevskaja:

druhá stránka vlákna, hned o prvního postu

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=174 ... hilit=Bren

Re: Německý voják budoucnosti

PříspěvekNapsal: 18/7/2017, 10:21
od Moskevskaja
Uzemnit protivníka znamená ne ho zneškodnit, ale donutit aby se kryl. Ale vždyť jde hlavně o to protivníka zneškodnit. Snahu o získání informací popřípadě snahu nezabít můžeme uplatňovat, až si budeme jistí, že nás nebude moci zabít. Což si u "fousatýho týpka s ákáčkem ověšenýho granátama" dokážu představit jen, když se do něj strefím a on díky ranivému účinku mého náboje nemá možnost mě nijak ohrozit. Narážím na to, jestli taky není snahou vyrábět náboje, které tolik nezabijí, jestli mi rozumíte. Jestli se tím neotupuje síla pěšáků.
Je znám případ, kdy by většího dostřelu tohoto náboje využili povstalci? Je mi jasný, že jakmile jsou dost daleko a pěšáci o nich ví, tak jim nasypou na hlavu něco velkorážního a pokud možno i s křídlama. Ale přece jenom mi příjde diskutabilní, jestli je výhoda mít slabší nebo silnější ráži.

Re: Německý voják budoucnosti

PříspěvekNapsal: 18/7/2017, 11:00
od Rase
Když se podíváme na statistiky z minulých válek, tak většinu vojáků nepřítele zabilo dělostřelectvo nebo kulomety, u pušek je to nepoměrně méně. Pěchota opravdu funguje spíš na kropení nepřátelské pěchoty a její uzemnění - většina lidí (i vojáků) nestřílí na nepřítele, aby ho zabila, to už se ale někde na palbě řešilo. Výcvik tento reflex poněkud potlačuje, ale ne moc. Ono je i něco jiného jak si vojáci vedou na střelnici a jak si vedou v ostré akci (stres atd.). Pokud se koukneme na tabulky, kolik nábojů muselo být vystříleno na zabití nepřátelského vojáka, jsou to hodně zajímavá čísla a je v celku jedno, zda jde o munici 5,56 nebo 7,62. První zmíněná je alespoň lehčí na transport a vojáci ji tak mohou mít víc. Nejde ani tak o to vybavit pěšáky výkonnější municí, ale spíš zařídit, aby byla větší šance že se trefí. Tedy mít v družstvu alespoň jednoho střelce se zpřesněnou útočnou puškou (s pořádným zaměřovačem) atd. to dle mého stačí.
V USA se také drží současných pušek, jelikož v případě zavedení nové útočné pušky a nové ráže, nebylo zlepšení tak významné, aby to mělo smysl uvažovat o změně.

Obrázek

Re: Německý voják budoucnosti GLADIUS

PříspěvekNapsal: 7/9/2017, 12:07
od Rase
Společnost Rheinmetall představila malý doplněk k systému Gladius a Argus, v podobě "mikro-dronu" Black Hornet (drží jej v dlani).
Obraz z dronu je patrně promítán na výklopnou obrazovku nebo do přilbového zaměřovače.

Obrázek

Re: Německý voják budoucnosti GLADIUS

PříspěvekNapsal: 9/3/2018, 14:36
od Rase
Maskovací vzor CONCAMO

Poměrně zajímavý je nový maskovací vzor, který navrhl Matthias Bürgin. Ten s prvními kamuflážními vzory experimentoval už ve svých deseti letech, v dospělosti své znalosti o kamufláži prohloubil ve speciálních jednotkách a když ukončil svou činnost v armádě, vrátil se k tvorbě maskovacích vzorů. Výsledkem je Concamo, čili Confusion Camouflage. Může se zdát, že se jedná pouze o garážový projekt, ale zastřešila jej firma Leo Köhler, jeden z největších a nejstarších výrobců uniforem na Německém trhu. Dá se tedy předpokládat, že minimálně v Německu se tento vzor velmi rychle rozšíří. První kusy oblečení ve vzoru Concamo by se měly na trhu objevit na začátku května 2018.

http://concamo.com/
http://soldiersystems.net/2018/03/02/sp ... y-concamo/
https://www.vybaven.cz/obleceni-a-obuv/ ... z-nemecka/

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Německý voják budoucnosti GLADIUS

PříspěvekNapsal: 7/8/2019, 11:58
od Rase
Exoskelety pro Bundeswehr

Prvního srpna 2019 byl oficiálně zahájen pilotní program na představení exoskeletů Bundeswehru, které mají být určeny logistickým jednotkám. Počáteční přípravné práce byly zahájeny před několika měsíci a projekt bude realizován v průběhu příštích tří let. Během této doby budou analyzovány a vyhodnoceny současné technologie. Testování bude prováděno Velitelstvím podpory kombinovaných operací (Kommando Streitkräftebasis), u logistické jednotky (Logistikkommando) spadající pod Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung. Konstrukcí se budou rovněž zabývat u FKIE (Institut für Kommunikation, Informationsverarbeitung und Ergonomie) a IPA (Institut für Produktionstechnik und Automatisierung). FKIE se bude zabývat analýzou a hodnocením projektu jako celku, zatímco IPA se bude zabývat implementací z technické stránky. Plukovník Dirk-Michael Heinrichs z Kommando Streitkräftebasis, zmínil, že cílem programu je vyvinout řešení pro volný pohyb nositele s nákladem do hmotnosti 40 kg a podobně. Výsledek výzkumu může být základem pro přijímání vhodných a budoucích rozhodnutí týkajících se nákupu takového zařízení.
Na závěr zmíním, že exoskelety se vyvíjejí rovněž v USA, Rusku a Číně. Dne 18. března 2019 podepsal USSOCOM smlouvu se Sarcos Robotics na dodávku předprodukční verze exoskeletu Guardian, která ve verzi XO MAX umožňuje zvedání břemen o hmotnosti 90 kg. Cílem dohody je otestovat nová logistická řešení. Od roku 2015 pracuje v Číně Institut 202, který je součástí skupiny China Ordnance Industry Group, na exoskeletech s nosností 50 kg. V Rusku se pracuje zhruba od roku 2016 na exoskeletu pro systém vojáka budoucnosti Ratnik.

https://www.streitkraeftebasis.de/porta ... O1074O10I6
https://www.milmag.pl/news/view?news_id=2672

Obrázek

Re: Německý voják budoucnosti GLADIUS

PříspěvekNapsal: 3/11/2019, 17:55
od Rase