Britský tank Challenger 2

Tanková a obrněná technika

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

31220_rd.jpg

Britský tank FV4034 Challenger 2

Na konci 80.let, čelila britská armáda hrozbě nových sovětských tanků. Doposud provozované stroje Chieftain a Challenger 1, se ukázaly být nevyhovující potřebám moderního válčiště. Od listopadu 1986, tak začala společnost Vickers Defence Systems, pracovat na projektu nového tanku, který bude částečně vycházet z původního tanku Challenger. Základní konstrukce podvozku doznala více jak 150 změn a vylepšení, která měly za cíl především mnohem vyšší spolehlivost a posílila se nosnost podvozku. Nový tank byl konstruován tak, aby posádce poskytl optimální prostředí pro bojové operace. Byla navrhnuta zcela nová bojová věží, jejíž základ dodala společnost WCD (William Cook Defence). Povrch byl konstruován dle tehdy hypermoderní koncepce stealth. Tedy věž a korba byly tvarovány tak, aby odrážely minimum radarových paprsků z průzkumných prostředků nepřítele. Všechno běžné vybavení tanku, které bývá osazeno na věži, konstruktéři ukryli do několika vnitřních pancéřových schránek na zádi věže. Zároveň se tímto opatřením razantně zvýšila životnost choulostivého vybavení, ale schránky také tvoří jednoduchý komorový pancíř. Demaskující příznaky v optickém, infračerveném a rádiovém spektru dále snížil speciální nátěr. Byly také učiněny konstrukční zásahy, aby se co nejvíce potlačila tepelná a světelná stopa vozidla na bojišti.
V roce 1987 byl nový stroj představen ministerstvu obrany. V prosinci 1988 získal Vickers smlouvu za 90 miliónů Liber, podle které měl výrobce demonstrovat schopnosti nového tanku Challenger. Tato fáze trvala až do září 1990 a bylo postaveno celkem 9 prototypů nového tanku, ještě na původním podvozku tanku Challenger 1. V roce 1991 bylo vyhlášeno výběrové řízení na nový tank pro britskou armádu. Krom tanku Challenger 2, se jej účastnili francouzský Leclerc, německý Leopard 2 (Improved) a americký M1A2 Abrams. V červnu 1991 objednala Britská vláda 127 tanků Challenger 2 a 13 tanků pro výcvik řidičů za 520 miliónů Liber. Výroba začala v roce 1993 a první tanky byly dodány v červenci 1994. V červenci 1994 bylo objednáno dalších 259 Challengerů 2 a 9 tanků pro výcvik řidičů. Tanky vstoupily po vojskových zkouškách do výzbroje v červnu 1998, pod označením FV4034. Tento tank zaznamenal i exportní úspěch, když bylo do Ománu dodáno v roce 1993 18 tanků a roce 1997 dalších 20. Dodávky tanků britské armádě, byly ukončeny v roce 2002, kdy armáda převzala všech 408 objednaných tanků. Bylo jimi vyzbrojeno celkem 6 obrněných pluků, kde každý pluk má 58 tanků organizovaných ve 4 praporech. Tanky Challenger 2 si vysloužily nemalý díl uznání, jelikož se jedná o velice spolehlivý stroj s nejlepší ochranou osádky. Tanky byly nasazeny v Bosně, Kosovu a Iráku. Nejvážnější incident znamenal zásah jiným tankem Challenger, ze 25.března 2003 při bojích v Basře. Skrz otevřený poklop pronikly do tanku střepiny z HESH projektilu. Dva členové osádky byli zabiti a následně došlo k výbuchu vezené munice. Jedná se o jediný zničený tank během služby. V srpnu 2006, v Iráku, byl jeden tank zasažen střelou RPG-29. Útočníkům se podařilo zaměřit místo, na spodní části korby, kde nebyl osazen reaktivní pancíř. Tank byl poškozen, ale dokázal se vrátit, vlastními silami, na základnu a po nezbytné opravě, se mohl druhý den vrátit do akce. Po tomto incidentu, získaly všechny tanky v misi, dodatečné pancéřování, známé jako ''Streetfighter''. Při bojích o iráckou Basru, byl dne 6. dubna 2007, zasažen jeden z tanků výbuchem IED. Pancířem pronikla střepina, řidič přišel o tři prsty a další voják byl zraněn.

Challenger Life Extension Program (CLEP)

V současnosti (2016) najdeme v aktivní službě, u britské armády, celkem 286 tanků Challenger 2. Dalších 98 tanků je uloženo v klimatizovaných skladech a 22 tanků slouží k výcviku. V blízké budoucnosti, část těchto tanků nahradí vozidla Ajax a zbylých 227 tanků hodlá provozovat minimálně do roku 2035. Je tedy nutné, aby tanky prošly výraznou modernizací, která je označovaná jako Mk.II. Návrhy na modernizaci byly očekávány britskou organizací DE&S (Defence Equipment and Support Organization) do 11. srpna 2016. Z předložených nabídek byly vybrány dvě, nabídka BAE a Rheinmetallu. Konsorcium Rheinmetall zahrnuje společnosti BMT Pearson Engineering, Supacat a Thales UK. BAE zahrnuje společnosti General Dynamics UK, QinetiQ, Leonardo, Moog a Safran. Již v prosinci 2016 získaly společnosti Rheinmetall a BAE zakázku na vyhotovení technologického demonstrátoru pro modernizaci britských tanků, označovanou jako CLEP (Life Extension Program). V počáteční fázi každá společnost získá 23 milionů Liber s možností čerpat 7 milionů Liber pro případ víceprací (dokončení prototypu). Poznamenám, že na konci roku 1988, získal Vickers na stavbu prototypu, 90 miliónů Liber a do dvou let bylo postaveno devět zkušebních demonstrátorů. Nyní ale zpět k modernizaci těchto tanků. Základní náklady na modernizaci 227 tanků Challenger 2, má vyjít zhruba na 250 milionů Liber. Změny by se týkaly výměny elektronických systémů, senzorů, nový pohon věže i hlavní zbraně. Změny se mají týkat i prostoru osádky. Pro společnost Rheinmetall hraje do karet fakt, že se v současnosti podílí na modernizaci tanků Leopard 2. Může tedy využít některé špičkové komponenty a díly i pro modernizaci britských tanků. Společnost může poskytnout dlouhodobou logistickou podporu a také hodlá, do programu, zapojit britské subdodavatele. Dle finančních možností, by se změny mohly dotknout i samotné výzbroje, kdy by původní, drážkovaný kanón L30A1 mohl být nahrazen novým, hladko stěnným od Rheinmetallu. V roce 2006, v rámci projektu CLIP (dříve TIG-C), měly být všechny drážkované kanóny nahrazeny novými hladkostěnnými. Celková cena ale vycházela na 386 milionů Liber, projekt byl zrušen. Záleží tedy na množství uvolněných prostředků. Vítěz bude znám do roku 2019 a celkové náklady na program CLEP, patrně i s výměnou výzbroje, by se mohly vyšplhat na 650 milionů Liber (802 milionů $).

Streetfighter Challenger 2

Již jsme zmiňovali modernizační nabídky od společnosti BAE Systems nebo Rheinmetall. Britská armáda se ale zajímá o to, jak si představují ideální modernizaci sami vojáci, kteří na těchto tancích slouží. Vznikl tak Streetfighter Challenger 2 a v plánu je minimálně ještě jeden kus. Kvůli finančním omezením nebyla měněna výzbroj, pohon nebo pancéřování. Celá přestavba je navržená pro boj v městském prostředí. Cílem je zvýšit situační povědomí osádky a spolupráci s doprovodnou pěchotou. Zde je zajímavé, že k tomuto účelu získal tank množství sklopných úchytů a stupů, díky kterým mohou vojáci tank využít jako jakýsi žebřík, pro vstup do vyšších pater budov. K tomuto účelů tank veze rovněž skládací žebříky, které je možno vztyčit na pancíři. Pro pěchotní výzbroj a zásoby, je určen box v zadní části tanku. Vedle něj je uložený tablet na který se přenáší obraz kamer z přední části korby, pěšáci tak mohou vidět před tank, aniž by museli opustit kryt jeho pancířem. Zajímavostí je, že tank je obsypaný kamerami, poskytující rozhled v okolí 360°. Ty jsou osazeny na vyvýšené platformě na věži ale i kolmo k ose kanónu, což slouží k vykukování za roh, nebo do vnitřních prostorů budov, než do nich vstoupí pěchota. Zde je ale nutno vyřešit tlaky při výstřelu kanónu, které mohou kamery poškodit. Pro lepší přehled o okolí, je tank vybaven malým dálkově řízeným vozítkem. K překonání suti a překážek slouží radlice, sloužící i jako přídavná ochrana. Co se týče palebné síly, tak kulomet ráže 7,62 mm byl přesunut na pravou stranu věže. Na vršku věže, byl místo něj umístěn kulomet ráže 12,7 mm. Další zajímavostí je instalace dálkově ovládaného minometu ráže 60 mm, krytého pancířem. Momentálně je ale jen osazen na levé přední části věže. Pancéřová ochrana zůstává původní a není osazen ani hard-kill systém APS, patrně z důvodu, aby nebyla ohrožena doprovodná pěchota. Na první pohled je velice zajímavé i maskování, kdy byla použita tradiční městská kamufláž, známá u britských tanků nasazených v Západním Berlíně a používanou dodnes.


Technické parametry
Označení: FV4034 Challenger 2
Výrobce: Vickers Defence Systems (VDS) Ltd.
spadá pod Alvis plc, BAE Systems Land & Armaments
Období výroby: 1993–2002
Ve službě: od roku 1998 doposud
Vyrobeno kusů: 446
kompletace Barnbow Leeds: 259 ks
kompletace Scottswood Newcastle: 165 ks
základ věže dodala společnost William Cook Defence
Jednotková cena: 4.217.000 £
Celková cena: 2.2 miliardy £
Posádka: 4
Délka: 8.3 m
s hlavní vepředu: 13.5 m
Šířka: 3.5 m
s přídavným pancířem: 4.2 m
Výška: 2.49 m
Hmotnost: 62.5 t
s přídavným pancířem: 75 t
Pancéřování: Chobham II.gen (jinak Dorchester)
Čelo věže: 700 až 900 mm
Čelní pancíř korby: více než 500 mm
Boční pancíř věže: cca 300 mm
Modulární pancíř: od Rafael Advanced Defense Systems
Kanón: drážkovaný L30A1 L/55 (od Royal Ordnance)
Hmotnost: 2.0 t
Náměr kanónu: -10° až + 20°
Možnost ničit až 8 cílů během 40ti sekund
Při zaměření cíle se věž automaticky natočí k cíli
Dostřel až 3500m, pravděpodobnosti zásahu 85%
Zásoba munice: 52 střel a 42 prachových náplní
Střely podkaliberní APFSDS s jádrem z wolframu nebo uranu (20 ks)
Střely typu HESH s plastickou trhavinu (32 ks)
Střely dýmové (méně časté)
Kulomet na věži: L37A2 ráže 7.62 mm
Kulomet spřažený: L94A1 EX-34 ráže 7.62 mm
Zásoba munice: 4.200 střel ráže 7.62 mm
Zadýmovací granátomety: L8 ráže 40 mm (10 ks) (od Helio Mirror)
Možnost osazení:
samozahlubovacím zařízením, radlicí
protiminovým zařízením (od Pearson Engineering)
Balistický počítač: systémem PBISA (od GD Canada)
(Platform Battlefield Information System Application)
Noční zaměřovač: TOGS II 4x – 11.5x zoom (od Thales Optronics)
Zaměřovač velitele: VS 580-10 s laserovým dálkoměrem (od SAGEM).
Zaměřovač střelce: GPS s laserovým dálkoměrem (od Thales Optronics)
Noční vidění pro řidiče: PDP (od Thales Optronics)
Klimatizace a ochrana proti ZHN
Pohon: dieslový CV-12 TCA Condor V12 (od Perkins Engines)
Převodovka: epicyklická David Brown TN54 (6 vpřed, 2 vzad)
Odpružení: hydropneumatické (od William Cook Defence)
Rychlost a dojezd na silnici: 59 km/h - 550 km (s přídavným pancířem)
Rychlost a dojezd v terénu: 40 km/h – 250 km
Palivová nádrž: 1.592 litrů
Výkon: 1.200 hp (890 kW)
Výkon / váha: 19.2 hp/t (14.3 kW/t)


Odvozené typy a modernizace:

Prototyp: postaven na neupraveném podvozku tanku Challenger 1
Challenger 2: Základní model přijatý do výzbroje britské armády
Challenger 2E: exportní tank
Challenger 2 PIP 2: zlepšená orientace na bojišti
Challenger 2 TIG A: zlepšená navigace pomocí GPS
Challenger 2 TIG B: nová termovize a automatické sledování cíle
Challenger 2 TIG C: zlepšení palebné síly, viz CLIP (zrušeno)
Challenger 2 CLIP: nový kanón L55 od Rheinmetallu (zrušeno)
Challenger 2 CSP: vylepšená ochrana proti ZHN a robotické nabíjení (zrušeno)
Challenger 2 CLEP: prodloužení životnosti a modernizace tanku
Challenger 2 TES: Theatre Entry Standard - vylepšená ochrana (zavedeno)
Challenger 2 Mk.II: výsledek programu Life Extension Program
Megatron: osazení maskovací sítí MCS (Mobile Camouflage System)
CHRRV (Challenger Armored Repair and Recovery Vehicles): Vyprošťovací tank
Titan: Mostní tank
Trojan: Ženijní tank
Tank pro výcvik řidičů

Zdroje:
http://www.military.cz/british/armour/C ... enger2.htm
http://mainbattletanks.czweb.org/Tanky/Challen2.htm
http://forum.valka.cz/topic/view/73127/Challenger-2
http://www.militarybox.cz/news/moderniz ... llenger-2/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Challenger_2
https://en.wikipedia.org/wiki/Challenger_2
http://www.militarybox.cz/news/lockheed ... llenger-2/
http://www.armadninoviny.cz/modernizace ... er-ii.html
http://defence-blog.com/army/rheinmetal ... tract.html
http://defence-blog.com/army/uk-surges- ... grade.html

Challenger_2-Megatron_MOD_45161557.jpg
challenger-2-programme.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Když jsme vstupovali do NATO, tak jsme měli být v sestavě s Brity, v případě ostrého nasazení, měli naši tankisté vyměnit T-72 za Challengery, kvůli unifikaci. Tehdy měly snad i být nějaké tanky vyčleněné pro nás. Co je na tom pravdy, nebo jak moc to bylo proveditelné netuším. Asi to zůstalo jen na papíře (už je to hodně let). Jisté ale je, že naši vojáci cvičili tankový boj na T-72M4CZ, spolu s britskými Challengery - tedy nějaké vazby zde asi jsou (myšleno více než jen jako spřátelený stát v NATO) a naše tanky mají kompatibilní pohon. Na tohle by se tady hodilo mít nějakého člověka z AČR od tanků. Z mé strany to jsou jen spekulace.

Myslíte, že je reálně proveditelné, že by se mohlo podařit odkoupit 30 britských tanků Challenger 2, jako náhradu za T-72M4CZ ? Přeci jen jich budou mít nemálo uložených ve skladech a část bude patrně bez modernizace. Bylo by to hodně drahé*, ale v případě jen třiceti strojů, by se to dalo zvládnout. Britové hodlají provozovat tanky Challenger Mk.II, minimálně do roku 2035 a víc. Potenciál by tady byl a osobně si myslím, že některá konstrukční řešení tanku Challenger, z něj dělají nejlepší tank v NATO. Přeci jen žádný z jiných tanků není řešen jako "stealth", je masivně pancéřovaný (chybí snad jen kevlarové obložení interiéru) a po výměně kanónu by mohl používat nejmodernější (používanou v NATO) a mnohem běžnější municí (co mají Američané, Němci nebo Francouzi).

* 3 mil.Liber / cca 4 mil.USD / 100 mil.Kč jen za modernizaci, jednoho stroje, na standart Mk.II. Otázkou je, za kolik by se je podařilo odkoupit, ale pořád to vychází o něco lépe než nový Leopard 2A7, u kterého bysme měli počítat s cenou tak 12 mil.USD za kus.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Smutná krabice »

Challanger má ovšem i řadu konstrukčních problémů.
Největším je umístění termovize střelce nad kanonem, které způsobuje rozkalibrovávání se a při vysokých náměrech dělá kanon termovizi "tlustý sklo".
Dále si posádky stěžovaly na nižší pohyblivost kvůli poměru hmotnost:výkon/krouťák.
Dále neexistuje oddělení munice od posádky, je to tam jako u T-72. Zásah z boku, který by se probil a zapálil pohonné slože umístěné pod věží a bum.
Dále přechod na nedělenou munici by si asi vyžádal překopání věže.
A konečně, ta absence "spall liners" je velký problém, protože i neprobíjející zásah čímkoli zvenku do pancíře může rázovou vlnou zevnitř vytrhnout střepiny a zranit jimi posádku, spall liners jsou dnes naprostá nutnost.
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

A konečně, ta absence "spall liners" je velký problém, protože i neprobíjející zásah čímkoli zvenku do pancíře může rázovou vlnou zevnitř vytrhnout střepiny a zranit jimi posádku, spall liners jsou dnes naprostá nutnost.
Odpovídá to i poranění osádky po tom, co vedle tanku (nebo pod ním) vybuchlo IED. Tank byl v pohodě, ale řidič přišel o prsty na noze a nějaké úlomky zranily i dalšího člena osádky.
U zmíněného přechodu na hladkostěnný kanón od Rheinmetallu, si myslím, že by stačilo provést změny v uspořádání vnitřního prostoru věže. Ty ale stejně musí přijít, při modernizaci na standart Mk.II, očakávám, že britové budou chtít, aby se do tanku vlezla osádka v plné balistické ochraně jako u Ajaxe, což prakticky znamená vykotlání věže a prostoru řidiče. Patrně by došlo ke snížení množství vezené munice, tento problém by mohla řešit programovatelná munice (odpadne potřeba mít v tanku specializovanou munici). Měla by být vyměněna elektronika, což taky bude znamenat přestavbu interiéru. Osobně bych se o prostor pro nedělenou munici nebál.

Díky za popsání nedostatků, přeci jen je problém je vůbec dohledat.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Co se týče modernizace tanků Challenger, tak jednotková cena by mohla být ve výši 3.1-3.5 mil.Liber, tedy o něco víc, než jsem odhadoval. Přímo podle britského ministra obrany, by cena kontraktu měla být 700 mil.Liber (patrně i s novými kanóny). Pro zvýšení bojeschopnosti britské armády, bylo celkem vyčleněno 178 miliard Liber, z niž nemalá část půjde na zavedení programu AJAX, tato rodina pásových vozidel bude, v blízké budoucnosti, základním piliřem pozemního vojska Spojeného Království. Zdroj: http://forces.tv/12987096

Pěkné obrázky MBT Challenger 2 ve verzi Theatre Entry Standard (CR2 TES) osazený maskovacím systémem MCS (Mobile Camouflage System).
V této úpravě je neoficiálně nazývaný "Megatron". Fotografie pořízeny v polovině roku 2016:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Vzhledem k tomu, že nyní se vyvíjí vztahy mezi USA a Britání opět velmi příznivě, bylo by zajimavé, pokud by byly modernizované tanky Challenger 2, osazeny ručně nabíjeným hladkostěnným kanónem XM360 ráže 120mm. Přeci jen obdobným kanónem, i s ručním nabíjením je osazený lehký tank Griffin od General Dynamics (původně pro projekt MCS). Rozhodně by se jednalo o lepší řešení, než možné osazení hladkostěnným kanónem Rheinmetall L55 ráže 120mm, rovněž s ručním nabíjením. XM360 má oproti svým předchůdcům (M256, tedy obdoba L44) nižší váhu, menší zákluz hlavně a větší průbojnou sílu. Práce na něm začaly v roce 2002 a zkoušky začaly již o dva roky později. Výroba probíhala v Macarena. Zajímavostí je, že nový kanón byl vyroben z kompozitních materiálů, jako je titan nebo lehké slitiny oceli. Technologie výroby je ještě starší a celkově trvala deset let, díky ní se ale podařilo snížit váhu hlavně jedenapůlkrát, oproti kanónu M256, kterým je osazen tank Abrams. XM360 váží 1865 liber oproti 3023 u M256. Kanón má úsťovou brzdu pro snížení zpětného rázu a nabíjení má na starost nabíjecí automat. V karuselu je 27 nábojů typu MRM, které jsou naváděny laserem. Problémy s uložením munice musí řešit oba kanóny, ale rozdíl ve výkonu je výrazný. Pokud tedy Rheinmetall nepřekvapí s kanónem L51 ráže 130mm, tak bych měl favorita.

Obrázek
XM360 při zkouškách
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martin.K
praporčík
praporčík
Příspěvky: 320
Registrován: 30/1/2009, 00:23
Bydliště: Ostrov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Martin.K »

Chci se zeptat, jak je to? Briti údajně přestali s tímto tankem jezdit na soutěže tankistů NATO, protože obsazovali poslední příčky, vyhrávali Leo2 a M1 Abrams. Co je na tom pravdy?
A dále dělená munice, u sovětů resp. rusů se zjednodušeně tvrdívá, že kvůli dělěné munici nebyly jejich šípové střely dostatečně dlouhé a neměli tak potřebnou průraznost, jak se s tím poprali britové. Navíc je hlaveň ještě drážkovaná, takže šípový projektil musí mít asi nějaký vodící ložisko, aby se šípová střela netočila. Můžete mi to objasnit. Dík.
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!
Obrázek
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Smutná krabice »

Britové se s dělenou municí moc nepoprali, protože fyziku prostě neokecá nikdo. Piokud se dobře pamatuji, u CHARM 3 se udává průbojnost asi jako u DM33 a to přestože má CHARM penetrátor z OU, je o skoro 10 let novější a o dost dražší.

Ohledně soutěží viz palba.cz/viewtopic.php?p=235784#p235784 týkalo se to hlavně Chieftanů a Challangerů 1 kvůli jejich mizernému "SŘP".
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Smutná krabice:
Jak si podle tebe stojí drážkovaný L30A1 L/55 (co je na Challengeru) oproti hladkostěnnému kanónu L/55 od Rheinmetallu ?
Proti staršímu L/44 by na tom měl být asi docela dobře. Co si myslíš o zmíněném kanónu XM360 ?
Celkově je ten Challenger 2 velice zajimavý, právě díky zapracovaným prvkům stealth.
Řekl bych, že dříve spekulovaná možnost náhrady Challengerů za modernizované Leopardy 2, by byla naškodu.
Navíc zkušební "Megatron", tedy Challenger 2 osazený maskovací sítí MCS (Mobile Camouflage System) je doslova kulervoucí.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Dzin »

Ohledně průbojnosti se to co píše Krabice často uvádí, ale současně se dost často uvádí i vyšší průbojnost střely L-27 (tedy střely vzešlé z programu CHARM-3) a to zhruba odpovídající DM-53 (německé střely ovšem střílené z L44). Takže si potom člověk může vybrat, čemu věří.

Pokud by byla pravda to, co se někde píše, a tedy že ekvivalent s DM-33 je na základě střeleckých testů, potom bych si vybral to, co je otestováno. Ale zase, pro lepší zjištění by to chtělo znát podmínky testů a co přesně bylo tedy zjištěno.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Smutná krabice »

Rase, tomu o "stealth" bych moc nevěřil, jestli tvar tanku přinesl nějaké zlepšení, pak o jednotky procent.

Vem si typický sovětský bojištní radar PSNR-5: ten má pracovní frekvenci 16 GHz, tzn. teoretické minimální rozlišení 1,8 centimetru, přičemž výsledky filtruje dopplerovsky indikací pohybu.

A teď se podívej na Challanger rozlišením 1,8cm: krabice SŘP s optikou, kulatá světla a hasicí přístroje na přední části korby, pojezdová kola, to vše je mnohem více demaskující, než pár batohů vzadu na věži.

A věž samotná je jaká je, žádného extra zlepšení fasetováním se tam dosáhnout nedá a ani není aplikováno pravidlo planform alignment. Takže ten "stealth" bude do značné míry marketingový trik: ano, je "čistší" než jiné tanky, ale rozhodně si to nemůžeš představovat jako nějaké "F-117 mezi tanky".

Nejvýznamnějším "stealth" opatřením Challangeru jsou ty gumové "zástery" pásů, keré kryjí téměř celé pojezdové ústrojí, které se pohybem zahřívá a krásně kotnrastně "svítí" na termovizi. Speciální nátěr se dá dát na úplně cokoli, málo se to ví ale česká kamuflážní barva U2500, kterou mají jak T-72M4CZ, tak naše Pandury, také snižuje viditelnost v IČ i EM spektru.

Jinak řečeno: namontuj na "čechizovaný" Abrams či Leopard ty boční zástěry, natři jej standardní českou kamufláží barvou U2500 a máš tank skoro stejně "stealth", jako Challanger 2. A hoď na něj termomaskovací síť a máš stejně "stealth" tank jako "Chally-Terminator".
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Jordánsko vyřazuje tanky Challenger 1

Lehce odbočím ke staršímu tanku Challenger 1. Velice zajímavé je aktuální rozhodnutí Jordánska, vyřadit všechny tanky Challenger 1 (označené jako Al Hussein). Původně armáda provozovala 392 britských tanků Challenger 1, ale modernizované tanky sloužily doposud u čtyř praporů, což je zhruba polovina z tohoto počtu. Tanky byly přebírány od britské armády, počínaje rokem 1983 až do poloviny devadesátých let, ale dnes je provozuschopná jen malá část. Tyto tanky tedy budou vyřazeny a pozemní jednotky projdou reorganizací. Dá se říci, že Jordánsko opouští ráži 120 mm a zůstává pouze u ráže 105 mm. Jordánsko si totiž ponechává modernizované tanky (182) M60A3 s kanóny M68 a moderními systémy řízení palby od společnosti Raytheon. Armáda rovněž provozuje 141 italských kolových tanků Centauro, z čehož bude zhruba 80 tvořit vybavení dvou nových praporů a zbytek poslouží na náhradní díly a k výcviku. Výhodou tohoto rozhodnutí je možnost používat u obou vozidel stejnou munici, což výrazně zjednoduší logistické nároky. Ještě dodám, že tento krok znamená prakticky konec vývoje jordánských bezosádkových věží Falcon, které měly být použity právě k modernizaci starších tanků - primárně Al Hussein

https://www.militarybox.cz/news/jordans ... -jednotek/

hussein_v1_big.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od skelet »

za kolik by se asi daly koupit? :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Myslím že tohle vě věc, co se dává za odvoz, cenu železa, nebo v tomto případě za pár desítek Tatrovek :D
Taky jsem si ale říkal že by bylo docela v pohodě je od nich vzít. Jordánci se zajímali v Polsku o T-72, tak je můžeme vyměnit za naše T-72M
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Dzin »

Takže modernizační snahy Jordánska nakonec byly ukončeny? To je zajímavé, protože měly docela zajímavé projekty. Byl jsme si skoro jistý, že modernizace od KADDB bude zavedena do výzbroje. Co mě ale také zaráží je tvrzení o M60, protože oněch 182 tanků odpovídá provedení "Fénix", které ale má disponovat 120mm kanónem.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od skelet »

Tak s tím počtem bychom nahradily všechny T-72 a ještě by zbylo na ženijní verze, případně i na dělostřelectvo. Akorát ta modernizace by byla dost mastná.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Dzin:
nejsem si jistý co si to těch M60 Phoenix myslet, viděl jsem dvě opticky odlišné verze a ani jsem nenašel počet modernizovaných strojů. Jestli to tedy není jen technologický demonstrátor a upraveno bylo jen pár tanků M60A3. Přeci jen když se měl měnit i kanón na hladkostěnný RUAG ráže 120 mm (stejný měl jít na věž Falcon), tak cena by nebyla zrovna malá. Ani bych se nedivil, kdyby všechny ty tanky M60 o kterých se mluví, byly jen M60A3, tedy s ráží 105 mm, ale fakt nevím.
Pokud jde o potenciál Challengeru 1 u AČR, tak si to asice umím představit, ale ony to jsou ojeté tanky už po Britech. Jordánci je očividně provozovali dokud byly díly a dalo se s nimi jezdit, možná byl problém i s municí. Učitě by se musel vyměnit kanón, elektronika a asi i motor. Zvládnutelné to je, ale otázkou je samozřejmě cena. Teoreticky by to jít mohlo, ale nevím. Mě se ten tank hodně moc líbí, zvlášť když se nedostaneme k Challengerům 2
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Dzin »

Challenger 1 je pořád tank, který na značnou část konfliktů stačí. Otázka je, v jakém stavu bude. Možná tohle je hlavní důvod, proč ho vyřazují. Je tak opotřebený provozem, že jeho modernizace by znamenala takové konstrukční úpravy rovnající se nákupu nového vozidla.

U Fénixů těžko říci, zatím jsme vždy narazil jen na verzi se 120mm kanonem. Zkusím se po tom někdy víc podívat, jak to tedy s nimi je.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Britský tank Challenger 2

Příspěvek od Rase »

Tak ve stejně mizerném stavu jsou naše T-72M4CZ a španělské Leopardy 2A4 - ty na které se byla kouknout naše delegace v Zaragoze. Hůř na tom tyhle jordánské tanky nebudou. Ta rozsáhlá modernizace / překopávka samozřejmě je vždycky problém, ale tady je výhoda že počet těch tanků je velice slušný (stovky). Jde ale o to, že aby mělo smysl ty tanky modernizovat, tak by to chtělo poměrně vysoký počet kvůli rozložené nákladů - řekněme alespoň 200 ks. Pokud tedy MO bude mít vůli provozovat takto velký počet tanků, jiných MBT tolik neseženeme (snad jen Abramsy), tak pak to má smysl. Tedy pokud by Challengery 1 byly za cenu železa nebo za odvoz. Pokud MO chce provozovat 30 tanků, tak to smysl samozřejmě nemá. Jo a ony i ty Sabry pro AČR, c onabízejí Izraelci, by musely projít stejně náročnou překopávnou

ps. osobně se bojím, aby to nebodpadlo jako s projektem překopávky T-72M na T-72M4CZ. Taky mělo být pořízeno cca 300 tanků... a dopadlo to na třiceti. Tak než chtít modernizovat cca 200 Challengerů 1 a pak mít jen 20 Czechllengerů, tak to radši nic :D

ps. na ty M60 radši fakt mrkni. Ony ty M60 jsou v oblasti pořád poměrně oblíbené (viz Turecko) tak Jordánské rozhodnutí docela chápu
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72

Příspěvek od NANUK »

Rase píše:NANUK:
tak Challenger 2 zatím vždycky přežil i boje ve městě, bez ztráty kytičky. Jak podotkl Dzin, je to stroj s bezkonkurenční ochranou a palebnou silou
Něco takového se říkalo také o Leopard 2 vč. toho, že byl nasazen v Kosovu a Afghanistánu beze ztrát atd. a pak se to v Sýrii ukázalo (byť to nebyla top verze) a tak bych byl opatrný s tím jak Challenger přežil boj ve městě. Sice třeba mohl být ve městě, kde se bojovalo, ale ne v bezprostředním kontaktu s bojem, ale to už jsem trochu mimo hlavní téma tohoto vlákna.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“