Německý tank Leopard 2

Tanková a obrněná technika

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

Na druhou stranu přestavba Lea-2 na tank s bezosádkovou věží s posádkou v přední části korby je de-facto zcela nový typ tanku, který má s původním společné jen některé konstrukční uzly a detaily.
Mno pokud chtějí Leopard 2 modernizovat tak, aby sloužil i po roce 2030, tak nestačí udělat jen lehkou modernizaci (přidáním pár kousků elektroniky nebo pancíře). Chce to už pořádnou repasi podvozku, ideálně nové odpružení, pohon atd. pokud u toho překopou uspořádání korby, tak to není až takový rozdíl (stejně musí všechno oddělat). Problém je jen v nové věži, ale přijde mi to jako lepší řešení, než být limitován rozměry té původní. Navíc nabíjecí automat a nová věž pro 300 vozidel není taková pálka jako v 80.letech, kdy byly vyráběny tisíce Leopardů a muselo se šetřit (Leclerc byl v měnší sérii a mladší, proto má nabíjecí automat).
Přestavba by to byla nákladná, ale časem, budou chtít (a to chtějí) víc tanků. Vyrábět Leopard 2 nemá smysl (předražená malovýroba, překonané technologie i konstrukce) a pokud by se jednalo o velký výrobní náklad, byla by cena přijatelnější. Je tedy klidně možné, že Leopardu 3 bude ve výsledku levnější než jeho předchůce (ze současné novovýroby). Tu přestavbu z Leopardů 2 chápu jen jako takový mezistupeň k Leopardu 3. Navíc pokud by se technologie osvědčila, patrně by prošel podobnou úpravou i Leclerc (před zavedením nového německo-francouzského tanku)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Kassir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 29/6/2011, 12:15

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Kassir »

danny1691 píše:
z videí v topiku Paradigma tankových vojsk NATO 1976-2016 jsem vypozoroval, že Leo po výstřelu zvedá hlaveň děla. Proč to?
U Leopardu 2 přechází kanón po výstřelu automaticky do nabíjecího úhlu, je zablokován a připraven k dalšímu nabíjení. Nabíječ se musí vypořádat s vyhozenou nábojnicí, nabít nový náboj a kanón uvolnit. Může ho pochopitelně uvolnit i bez nabití.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od klingy »

Rase ja sa domnievam, ze Leopard s bezosadkovou vezou by mohol "schudnut", co by malo za nasledok, ze by sa napr. z prestavby verzie A4 nemusely robit upravy podvozku, pri celkovej zvyseni ochrany....

Skoda, ze to Rheinmetall pojal, len ako modernizaciu Leopardu, a nesiel do niecoho ako "Univerzalna" bezosadkova tankova veza, to by teoreticky mohlo zabezpecit moznost modernizacie viacerych typov tankov, co by v konecnom dosledku viedlo k znizeniu vyrobnych nakladov...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

klingy:
Rheinmetall je součástí francouzsko-německého KNDS (dříve KANT), tedy je dost možné, že by věž byla od počátku konstruovaná i pro Leclerc.
Našel jsem pěknou fotku, jak by podle mě mohl vypadat podvozek onoho upraveného Leopardu. Pokud by byla nová věž bezosádková, tak se ušetří spousta tun materiálu a šlo by použít moderní lehké slitiny + modulární pancíř (koncept jako u Armaty). Pokud by se munice nacházela v korbě (částečně pod věží a v uvolněném místě po původním motoru), mohla by být nová věž opravdu velice malá (něco jako věž Falcon s nějakým tím přídavným pancířem).

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Argonantus »

...což zase trochu kazí ty obrovské kanóny 130 mm a 140 mm. Málo místa, málo granátů.
Ale je to asi důsledné řešení a budoucnost. Maníci ve věži jsou zřejmě překonaný model.
Možná by se taky umělo ušetřit na velikosti motoru. A na spotřebě, což potažmo znamená menší nádrže.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od klingy »

Rase Rheinmetall je sucastaou KANT? to sa mi nejak nezda, pokial viem tak Kant je zlozeny z KMW a Nextru....
----
Presne to tak som to myslel, Rheinmetall by vyrobil univerzalnu vezu a kazda krajina by si upravila svoj vlastny podvozok, Challanger, Leclerc, Leopard, to by mohlo dat celkom sluzne kusove mnozstvo, v podstate by to bol taky EU Falcon ....
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

klingy:
Tak na to jsem zapomněl, myslel jsem, že jsou ty společnosti víc propojené. Rheinmetall by vyrobil jen ten samotný kanón a věci kolem něj, na zbytku konstrukčních by museli spolupracovat s KMW (tedy KNDS) - zmíněný nabíjecí automat, konstrukce věže, mechanické úpravy atd. Nexter se může hodit. Koryto to je velké pro všechny :D

Argonantus:
Méně munice je problém, ale vzhledem k tomu, že je dneska moderní mít programovatelnou munici (i u menší ráže), která je hodně drahá, u ráže 130mm i velká, tak jí moc vést ani nejde. Navíc s moderními systémy a elektronikou je větší šance na zásah první ranou. S větší ráží je pak i lepší šance zničit nepřítele na první zásah. 30-40 nábojů asi musí stačit
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od klingy »

Rase, palebny priemer nemusi byt problem do "karuselu" M1 TTB sa vopchalo 44? 120mm, keby spravili konstrukcne podobny karusel, tak by sa ich tam mohlo vojst 38-40?
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Dzin »

Mě to prostě nedá, tak jsem si na to sedl a spočítal. Co se týká Leopardů 2 ve službách Německa a kam byly následně dodány.

Celkem odebralo 2125 Leopardů 2. Z nich 328 nyní používá (250 už má plus další reaktivuje). Do ostatních států dodalo
Chile - 240
Kanada - 15
Dánsko - 63
Finsko - 139
Řecko - 183
Indonésie - 103
Polsko - 247
Singapůr - 96
Španělsko - 108

to dohromady dělá 1522 tanků, takže mi někde chybí 603 Leopardů 2.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

Singapur - 96 (+30 na náhradní díly) Leopard 2A4. Celkově získali 182 Leopard 2A4 (ty navíc budou od Rheinmetallu)
Švýcarsko - 35 Leopard 2A4 - dovezli z Německa, pozděj ale 42 prodali Rheinmetallu
Švédsko - 160 Leopard 2A4 - z Německa jako Strv 121, vyřazeny
Turecko - 354 Leopard 2A4 - patrně z Německa
Holandsko - 18 Leopard 2A7 - pronajaté od Němců
Katar - 62 Leopard 2A7+ asi z novovýroby, nebo přestavba z uložených 2A4 (získají je 2018)

Bez Kataru (co jsou asi nové tanky) to vychází o 597 víc, tedy je rozdíl jen 6 tanků (!)
Zhruba to tedy vypadá, že Němci už nemají nic navíc
Dával jsem pozor, abych tam nepočítal tanky co prodávali Holanďané.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Dzin »

Vidíš, Švédy i Švýcary jsem měl napsaný a zapomenul jsem je uvést. Katar má mít stroje z novovýroby. Co se týká Singapůru, těch 30 náhradních je zahrnuto v těch 96.

Takže to máme dalších 35 za Švýcary, 160 Švédy a řekněme 86 Singapur. Plus ještě 18 Holandsko to dá dohromady 299. Takže zbývá 304 Leopardů 2.

Co se týká toho Turecka, je to takové divné, někde se píše, že obdržely 298 Leopardů z německých zásob, ale celkový počet měl být 354. Nemohu dohledat jak to s nimi je přesně. Pokud by to bylo tak, že 298 je ze zásob a 56 novovýroba, potom by to sedělo skoro přesně.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

Turci myslím z novovýroby nemají nic. Nové Leopardy na ně byly moc drahé, tak zvolili Altay jako MBT. Leda že by byly jako zkušební série nebo tak něco (těch 56 mohlo být i původem nizozemských, od Rheinmetallu). Celkově by mě zajimalo, kolik tanků získal Rheinmetall, což asi nezjistíme).

Jinak zaujalo mě, co švédi udělali s těmi Strv 121. 12 strojů ještě provozují, asi jako výcvikové stroje něbo tak něco.
Zbývá tedy 148 strojů. Otázkou je, jestli je poslali do hutí, nebo je mají uložené jako mobilizační zálohu. Něco možná přestavěli na podpůrná vozidla Čekám ale, že jejich stav bude na úrovni těch španělských, možná ještě horší (pokud byly nechány venku).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Dzin »

V roce 2014 se Švédovi dohodli s Němci, že jim vrátí 100 2A4. Němci je měli buď prodat dalším zákazníkům, nebo sešrotovat.

Takže nám tu vlastně začíná zase "habrovat" stovka Leopardů 2A4.

A dalších 6 2A4 poslali Švédové do Švýcarska na přestavbu na ženijní vozidla.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

Čekal bych, že je odkoupilo KMV nebo Rheinmetall (od vlády, která je tehdy nepotřebovala), který je po pár letech přeprodal Bundeswehru :D
o cca 100 tanků totiž Bundeswehr hodlá navýšit počty techniky. Všechny tanky Bundeswehru pak mají být modernizovány na jednotný standart.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Dzin »

Navýšení Bundeswehru už tam mám započítáno.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

Pokud nám nějaká čísla nesedí, čekám, že jsou v soukromých rukou (KMV nebo Rheinmetall). Uložené tak jako španělské 2A4 (v bídném stavu) spíš na náhradní díly, případně přestavěné na podpůrná vozidla. Nebo byly už dřív sešrotované, což se klidně mohlo stát. První vyrobené tanky sice byly modernizovány na standart 2A4, ale stejně už musely být hodně ojeté.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Dzin »

Holt záleží jak kdo udává co má. Když vezmu všechny státy, které mají Leoparda 2 ve výzbroji a sečtu kolik jich udávají, že je mají, potom to je 3110 tanků. Celkem bylo vyrobeno 3480 kusů, takže rozdíl je 370 vozidel. jak píšeš, může se jednat o tanky "spotřebované" provozem, přestavěné či odprodané do soukromích rukou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Smutná krabice »

Rase píše:Jinak zaujalo mě, co švédi udělali s těmi Strv 121. 12 strojů ještě provozují, asi jako výcvikové stroje něbo tak něco.
Zbývá tedy 148 strojů. Otázkou je, jestli je poslali do hutí, nebo je mají uložené jako mobilizační zálohu. Něco možná přestavěli na podpůrná vozidla Čekám ale, že jejich stav bude na úrovni těch španělských, možná ještě horší (pokud byly nechány venku).
Mám dojem, že jsem četl, že měli zpracovaný modernizační program ze Strv.121 na Strv.122, ale nakonec šli cestou novovýroby kvůli nákladům. V takovém případě by ty 121 byly uloženy jako mobilizační záloha pro případ, že by bylo potřeba je důvodně upgradovat na 122.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od arten »

Dáni majú 69 Leo2, z toho 57 je A5.
Nóri 52 a A4NO a z nich plánujú modernizovať 38, ale to bola pôvodne novovýroba, že?

Čiže suma sumárum, koľko je "nezvestných" Leo2? 300- 400?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Německý tank Leopard 2

Příspěvek od Rase »

S Dzinem nám to vyšlo zhruba na 140 tanků, které nám pořád přebývají. Můžou to být nějaké přestavby, sešrotované stroje, nebo nějaké neznámé transfery (při přeprodeji). Někdy je problém určit kolik přesně tanků bylo prodáno a navíc je nutné vyřadit ex-holandské a nově vyrobené tanky.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“