Eurocopter EC 225

Letouny, vrtulníky a jiné létající stroje, výzbroj, rakety a bomby
Odpovědět
Greywolf
Příspěvky: 2
Registrován: 20/4/2010, 07:03

Eurocopter EC 225

Příspěvek od Greywolf »

Eurocopter EC 225 – nejnovější model / verze (protipožární)

Na veletrhu Heli-Expo 2010 v Houstonu, který se konal ve dnech 20. až 23. února, byla veřejnosti představena nejnovější verze vrtulníku EC 225. Jednalo se o protipožární modifikaci „staré, dobré Super Pumy“, která je ale díky promyšlenému technickému řešení po několika minutách práce posádky využitelná i jako klasický dopravní model. Nejedná se tedy o specializovanou jednoúčelovou verzi, ale opět o víceúčelový stroj.

Hlavním úkolem této verze je hašení požárů nejrůznějšího druhu. Celý hasící systém je umístěn v kabině vrtulníku. Skládá se ze 4 000 l nádrže na vodu (nebo hasící směs) připevněné k podlaze „transportní“ kabiny a sacího / rozprašovacího zařízení, které se při čerpání vody spouští přes palubu. Celý tento systém lze nainstalovat či demontovat během dvaceti minut. Pro rychlé vyprázdnění nádrže (kdy je potřeba velké množství vody na malou plochu) byl v kabině vrtulníku vytvořen otvor, který lze po demontáži hasícího systému „zaslepit“. Je-li hasící systém demontován, je možné vrtulník bez omezení využít k dopravě nákladů nebo osob.

Tato verze vrtulníku EC 225 je vybavena motory Turbomeca MAKILA 2A, vylepšeným převodovým systémem, novým hlavním pětilistým rotorem a tzv. skleněným kokpitem s velkými multifunkčními displeji. Tento nový model nese také velkou zásobu paliva (5000 liber), která umožňuje tomuto vrtulníku vydržet ve vzduchu až 5 hodin.

Protipožární EC 225 byl rozsáhle testován během lesních požárů na Korsice. Je zcela jistě jedním z nejúčinnějších a nejvýkonnějších vrtulníků tohoto typu, které jsou v současnosti dostupné na trhu. Prvním provozovatelem těchto nových protipožárních vrtulníků bude pravděpodobně jihokorejská National 119 Rescue Service.


Zdroje:

http://www.arabianaerospace.aero/articl ... pabilities
http://avstop.com/news_feb_2010/eurocop ... copter.htm



Zdravím všechny, které zde v budoucnu potkám …

Potřebuji poradit ohledně vrtulníku EC 225. Jde mi o nový protipožární model tohoto stroje. Dle některých se jedná pouze o doplňkový hasící systém, ale já si myslím, že jde o novou modifikaci tohoto vrtulníku. Vede mě k tomu zmínka o prozatím nepoužívané „díře v podlaze transportní kabiny“, kterou lze rychle vyprázdnit nádrž s vodou / hasící směsí. Můj dotaz tedy zní:

Jedná se o novou (protipožární) verzi Super Pumy, nebo jen o samostatný hasící systém nainstalovaný na běžném EC 225 ?
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“