Britský projekt Novel Air Concept

Letouny, vrtulníky a jiné létající stroje, výzbroj, rakety a bomby
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Britský projekt Novel Air Concept

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Britský projekt Novel Air Concept

Poněkud netradičně, se nejprve podíváme na jiný projekt, než o kterém je tento článěk. Americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) a kancelář amerického námořnictva pro výzkum ONR (Office of Naval Research) vyvíjejí novou generaci UAV (dronů) s kolmým startem a přistáním - TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node). Plán projektu se v podstatě vrací do 50.let, kdy vznikl Pogo, a opět se jedná o hledání výkonného leteckého prostředku, použitelného na jakémkoliv typu plavidla. Zakázku v hodnotě 93 milionů dolarů ke stavbě demonstrátoru získala Northrop Grumman a samotná firma do projektu vloží 39 milionů dolarů. Projektu TERN se účastní i společnost AeroVironment, která zvolila poněkud jiný koncept kolmo startujícího, vrtulového dronu. Cílem amerického námořnictva je na základě výsledků testování technologického demonstrátoru TERN v budoucnu vyvinout výkonný bezpilotní letoun s kolmým startem a přistáním pro bojové lodě. Letoun by pak mohl startovat ze všech lodí vybavených přistávací palubou pro vrtulníky - od korvet výše. Jedná se tedy o nespornou výhodu, oproti klasickým vrtulníkům nabídne mnohem vyšší cestovní rychlost, větší výdrží ve vzduchu a mnohem nižší nároky na provoz a údržbu. Námořnictvo počítá rovněž s ozbrojenou verzí letounu. Dolet dronů programu Tern by měl být přes 1 100 kilometrů. Pokud vše půjde podle plánu, drony Tern vzlétnou do vzduchu již v roce 2018. Obdobnými projekty se ale zaobírají i evropští konstruktéři.
Koncem roku 2009 pronikly na veřejnost informace o novém programu britského Ministerstva obrany. Pod pojmem Novel Air Concepts Vision se skrývá vize letadla s nízkou pravděpodobností odhalení (stealth), schopností operovat z pozemních, námořních i vzdušných platforem (s důrazem na námořní aplikace z fregat) a vyzbrojeného inovativními mikrovlnovými nebo laserovými zbraněmi. Musí být schopné nasazení v městském prostředí mezi budovami a dlouhodobě se vznášet na místě, takže nezbytným předpokladem úspěchu je i schopnost svislého startu a přistání. Operační rádius je nastaven na úroveň alespoň 1000 km. Cílem vojenských plánovačů je tedy přinést do operační provozu prostředek, který by mohl účinně bojovat po boku námořnictva a námořní pěchoty v městském prostředí a to při nižších nákladech, než srovnatelná kombinace střel s plochou dráhou letu a pilotovaných letadel. Projekt Novel Air Concept je součástí programu Capability Vision, britského ministerstva obrany, pro rozvoj zbrojních inovací. Jedná se tedy o program s vysokým rizikem a zároveň vysokým možným přínosem pro rozvoj leteckých technologií.
Do konce října 2009 předložily své návrhy tři společnosti BAE Systems, MBDA a Cranfield Aerospace. Zajimavé je, že společnost MBDA je známá výrobou přesně naváděné munice a toto je její premiérový vstup do segmentu bezpilotních prostředků. Přesto však spojila své síly s dodavateli Selex Galileo a GKN, díky čemuž vznikl návrh prostředku Black Shadow. Všechny tři návrhy jsou momentálně utajené a začátkem roku 2010 byl nejperspektivnější z nich vybrán pro druhou fázi, kterou je stavba a letové testy prototypu. Program je odstupňovaného tři roky s tím, že letový demonstrátor má být hotový v roce 2012 a pokud bude úspěšný, měl by se dočkat tzv. experimentální operační způsobilosti v roce 2015. Bohužel ani dnes, v roce 2017 není k tomuto projektu známo nic bližšího. Na obrázcích je počítačová vizualizace Novel Air Concept 2. Připomeňme ale, že co se týče moderních UAV, je Británie na světové špičce. Přeci jen se BAE podílí, spolu s Francií, na projektu UAV TARANIS, který by měl vstoupit do služby v roce 2030. Tento plně autonomní letoun by měl plnit i bojovou roli, jako UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle). Koncem roku 2014 podepsalo britské a francouzské ministerstvo obrany dohodu na pokračování projektu budoucího FCAS/UCAS, v hodnotě 120 mil.£. Koncept letounu Novel Air Concept mu ale prakticky nijak nekonkuruje a spíše jej doplňuje. Letoun je to velice pozoruhodný a snad se zavedení dočká i americký projekt TERN. Jedná se totiž o velice futuristické stroje.

Zdroje:
http://www.hitechweb.genezis.eu/UCAV02.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Novel_Air_Concept
https://en.wikipedia.org/wiki/Future_of ... _Air_Force
https://forum.aircadetcentral.net/t/wik ... force/1491
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=341&t=7292
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=341&t=7208

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“