Stránka 1 z 1

Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 4/10/2017, 21:45
od Rase
Successor-class_submarine_program.jpg

Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Britské námořnictvo, hledá v rámci programu Successor novou ponorku která nahradí starší typ třídy Vanguard. Dle původního plánu, měla být plavidla třídy Vanguard vyřazena do roku 2022. Přijetím dokumentu Strategic defence and security review (SDSR) však byla operační služba celé třídy prodloužena do roku 2028. Pokud jde o jejich nástupce, původně se používal název třída Successor, nově se používá ambicióznější název třída Dreadnought. Bude se jednat o plavidlo typu SSBN (Ballistic Missile Submarines), poháněné jaderným reaktorem nesoucí strategické rakety dlouhého doletu s balistickou dráhou letu. Jedná se o nejdůležitější prvek jaderného odstrašení, jelikož SSBN mají největší šanci na přežití a uchování schopnosti jaderného úderu. Zároveň se bude jednat o jediný nosič jaderných zbraní, na který britská armáda spoléhá již od roku 1998, kdy RAF přišla o jaderné střely. Spojené království v současnosti disponuje celkem 215 hlavicemi, z čehož je zhruba 120 připraveno v aktivní službě. Ponorky třídy Dreadnought ponesou 12 balistických raket Trident II, které budou umístěny v nových raketových silech vyvinutých v programu Common Missile Compartment. Název programu odkazuje na to, že stejná raketová sila dostanou i plánované americké raketonosné ponorky. Britská plavidla používají balistické střely Trident II/D5, navázali tedy spolupráci s USA, kde vyvíjejí vlastní ponorku typu SSBN třídy Columbia. V rámci programu CMC (Common Missile Compartment) spolupracují na vývoji nových ponorkových sil pro ponorky třídy Dreadnought a americké třídy Columbia. CMC bude schopen pojmout nejen současné verze Tridentu, ale především jeho nástupce. Zde se totiž počítá s nárůstem rozměrů, konkrétně průměru z 2,21 m na 3,04 m v případě sila CMC. Větší vnitřní prostor bude moct být využit i pro bezpilotní letouny nebo podmořské drony. Délka je plánována 152,9 m, výtlak 17 200 t, pohon bude zajišťovat jaderný reaktor a osádku bude tvořit 130 mužů. Zde se ale bude poprvé jednat o osádku, v níž budou i ženy, jelikož v roce 2011 byly zrušeny všechna omezení k jejich službě na ponorkách.
Asi největší rozdíl mezi starší třídou britských balistických ponorek Vanguard a novou třídou Dreadnought, viditelný na první pohled, bude v uspořádání kormidel. Zatímco starší ponorky mají kormidla ve tvaru klasického kříže, nové dostanou v současnosti módní kormidla ve tvaru písmene X. Toto řešení umožňuje zmenšit plochu jejich pohyblivých částí a snížit tak množství hluku, který vzniká během manévrování. V květnu 2011 schválila Britská vláda zahájení projektových prací a nákup oceli. V květnu 2015, rozhodla vláda o pořízení čtyř ponorek. Závazně bylo o stavbě rozhodnuto 18. července 2016. Prototypová jednotka HMS Dreadnought byla rozestavěna v říjnu 2016. Slavnostní první řezání oceli na stavbu prototypu proběhlo 5. října 2016 v loděnici BAE Systems v Barrow-in-Furness. První řezání provedl ministr obrany Velké Británie Michael Fallon. Dne 20. října 2016 bylo v rámci oslav výročí britského vítězství v bitvě u Trafalgaru oznámeno, že prototypová ponorka bude pojmenována HMS Dreadnought, čímž celá třída získala definitivní název. Nové třídě britských ponorek bylo toto jméno přiděleno po 56 letech od spuštění na vodu první britské jaderné ponorky, která také byla pojmenována Dreadnought. V dřívějších dobách jméno Dreadnought neslo již devět lodí britského královského námořnictva (Royal Navy). Celkové náklady na výstavbu, provoz a podporu nových ponorek se odhadují na 31 miliard liber. První ponorka HMS Dreadnought by měla vyplout v roce 2028. Spojené království od roku 1998 spoléhá v oblasti jaderného odstrašení výlučně na své balistické ponorky. Jedna z nich je neustále na moři s ostrou jadernou výzbrojí. Další dvě cvičí nebo doplňují zásoby v přístavu a jedna podstupuje nutné opravy.

HMS Dreadnought - ve stavbě
HMS Valiant - plánována
HMS Warspite - plánována
HMS King George VI - plánována


Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dreadnoug ... _submarine
http://www.armadninoviny.cz/trida-colum ... -2031.html
http://www.military.cz/usa/navy/uss/sub ... allist.htm
http://www.militarybox.cz/news/nova-bri ... eadnought/
https://www.reddit.com/r/WarshipPorn/co ... fographic/
http://palba.cz/viewtopic.php?f=43&t=7792

Obrázek

Obrázek
současná třída Vanguard

Re: Balistická ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 4/10/2017, 21:59
od Zemakt
Balistická? Rase ee, jaderná raketonosná. Jinak :up:

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 5/10/2017, 00:01
od JiK
Marne premyslim, jaky prinos ma to, ze tam budou moc slouzit i zeny. Je to jen dalsi obet na oltar bohum politicke korektnosti? Bojovou hodnotu to jiste nezvysi ale ma potencial ji snizit.

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 5/10/2017, 12:35
od Alfik
"První řezání provedl ministr obrany Velké Británie Michael Fallon"
Todle mě dycky dostane :D Už vidím jak ministr v modrákách bere na hlavu kuklu, do ruky autogen a škrtá škrtátkem aby mohl zahájit řezání. Asi jako když se zapalovala NHKG - Zápotonda slavnostně přiložil věchet - ale skutečné zapálení se dělo cca 14 dní později... protože aby se soudruh neopotil nebo mu nedej bóže nechytlo obočí! :mrgreen:

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 5/10/2017, 12:53
od Rase
Alfík:
:D ...prostě zmáčknul knoflík a CNC laser začal řezat plechy. Osobně netuším, co na tom přijde politikům tak zajímavé, že u toho chtějí být - to je jako focení s šeky atd.

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 5/10/2017, 15:25
od Martin Hessler
JiK píše:Marne premyslim, jaky prinos ma to, ze tam budou moc slouzit i zeny. Je to jen dalsi obet na oltar bohum politicke korektnosti? Bojovou hodnotu to jiste nezvysi ale ma potencial ji snizit.
Přínos je v tom, že feministické organizace a jejich politické zastánkyně nebudou tolik vřískat a blokovat finance na stavbu a provoz válečného loďstva.

Ústupek politické korektnosti to určitě je. Jestli to sníží bojovou hodnotu? Uvažujme. Muži a ženy musejí mít na válečné lodi oddělené nejen ubikace, ale i sprchy a záchody. To znamená navýšení podílu tzv. hotel-efektu na bojovém plavidle, kde se musí místem i energií dost šetřit. Interiér nukleární ponorky je optimalizovaný k plnění bojových úkolů, ne ke školním výletům. A co hůř: standardní mise raketonosné jaderné ponorky trvá kolem 60-90 dnů, během nichž se ponorka prakticky nevynořuje a nevrací se na základnu. Co budou dělat, když nějaká ta dáma v uniformě během mise zjistí, že je těhotná? A tudíž nesmí na bojové lodi sloužit? Pošlou pro ni vrtulník, ponorka se vynoří, čímž prozradí svou polohu a operační oblast, námořnici která neudržela kolena u sebe vyzvednou a přesunou na základnu... A kdo ji nahradí?

Jistě, intimní kontakty na bojových plavidlech jsou přísně zakázány. Nedělejme si iluze, jak ochotně a striktně to všichni členové posádek (obou pohlaví) dodržují. Zvláště v prostředí totální izolace od vnějšího světa, kde je nouze o jakékoli rozptýlení a psychika trpí monotónním denním režimem, hlukem, subordinací a stresem.

Nic proti vám, milé dámy. Ale US Navy dobře věděla, proč se bránila službě žen na ponorkách ještě dlouho poté, co se stala běžnou na palubách hladinových lodí. Z efektivního válečného stroje se poznenáhlu stává drahá hračka pro feministky.

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 5/10/2017, 19:55
od invisible
ženy nemusí mít oddělené toalety a sprchy.Stačí když jsou samostatné a uzamykatelné, takže se vyhodí závěs a místo něj se tam dá něco zatahovacího s petlicí.
Se spaním by to mohl být problém pokud by se trvalo na oddělené místnosti, protože by mohlo klidně sloužit na ponorce od 1 do 100 žen, tudíž nelze určit velikost separované místnosti.Už jen z tohoto důvodu si myslím, že by se od oddělené spací místnosti upustilo.
Bojovou hodnotu by to mohlo zvýšit pokud by ty ženy byly skutečně lepší než muži.Jenže dneska se jede podle kvot, tj jsou protlačováni lidé s horšími výsledky, ale se správným pohlavím/barvou pleti/vyznáním atd...

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 5/10/2017, 20:01
od Flader
Chalani, veď ono ej to jednoduché. Z tých 4 ponoriek budú mať 2 čisto mužskú a 2 čisto ženskú posádku. :D

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 9/10/2017, 10:16
od Rase
Obrázek

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 6/3/2019, 10:13
od Rase
Britský ministr obrany Gavin Williamson prohlásil, že třetí ponorka třídy Dreadnought (typ SSBN) ponese jméno HMS Warspite.
Celkem má tuto třídu tvořit čtyři plavidla, přičemž čtvrté jméno doposud nebylo zveřejněno.

https://twitter.com/AdmPhilipJones/stat ... arspite%2F
https://ukdefencejournal.org.uk/new-nuc ... -warspite/

Obrázek

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 6/3/2019, 11:09
od kenavf
Martin Hessler píše:..
Ústupek politické korektnosti to určitě je. Jestli to sníží bojovou hodnotu? Uvažujme. Muži a ženy musejí mít na válečné lodi oddělené nejen ubikace, ale i sprchy a záchody...
Pokial viem tak LL USS Gerald R. Ford (CVN-78), má len spoločné unisex záchody, ako to má so sprchami a ubytovacími kabinkami tam nebolo napísané.

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 10/3/2020, 17:37
od Rase
Sonary a periskopy od společnosti Thales UK

Britské ponorky třídy Dreadnought získají sonary a periskopy od společnosti Thales UK, který je součástí francouzského koncernu Thales. Pokud jde o sonar, tak se má jednat o typ 2076, který používají útočné ponorky třídy Astute i čluny třídy Trafalgar. V podstatě se jedná o kompletní akustický senzorový systém pro celou ponorku. Skládá se nejméně ze sedmi samostatných aktivních i pasivních sonarových podsystémů - hlavní příďový sonar, velká sonarová pole na bocích lodě i vlečný sonar. Systém Thales 2076 jako celek má údajně třináct tisíc jednotlivých hydrofonů, což je víc, než jakékoliv jiné obdobné akustické zařízení na světě. Technické parametry ponorkových sonarů jsou ale přísně utajované a tak nejde tyto informace ověřit. Co se týče periskopů, tak jde o systém Combat System Masts, které používají plně digitální ovládání a pozorovací systémy. Sonary i periskopy vyjdou celkem na 330 mil liber (9,7 mld Kč) a zakázka pro Thales UK vytvoří více než 500 pracovních míst. Celková cena za čtyři plavidla třídy Dreadnought má činit 41 mld liber (cca 900 mld Kč).

https://www.armadninoviny.cz/periskopy- ... ought.html
https://www.naval-technology.com/news/t ... eadnought/
https://www.forecastinternational.com/s ... Sample.pdf
https://www.savetheroyalnavy.org/the-dr ... -in-focus/
https://www.thalesgroup.com/en/united-k ... submarines

Obrázek

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 10/5/2022, 15:21
od seabee
MO Velké Británie zadalo společnostem BAE System a Rolls-Royce práce na další (III.) etapě vývoje ponorek třídy Dreadnought. Hodnota kontraktu je 2 mld. LSTG, celkem mají práce ve III. etapě stát 10 mld. LSTG. Vybrané je už i jméno pro čtvrtou ponorku - King George VI.

Re: Raketonosná jaderná ponorka třídy Dreadnought

Napsal: 30/1/2024, 12:09
od Pavel 15
Velmi dobrá zpráva..k 31.3.2023 bylo vynaloženo 14,7 miliard GBP na hodnocení a ranou koncepci ponorek Dreadnought.
celkem na výrobu 4 ponorek -31 miliard GBP https://www.theyworkforyou.com/wrans/?i ... #g10942.q0