Flak

Odkazy na různé fotky, obrázky a odkazy, které nelze dát jinam do tématu nebo si nejste jistí, kam oznámení dát.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Flak

Příspěvek od knezdub »

Pánové, asi špatně hledám, ale nemůžu nikde najít podrobnější článek o Flaku. Že by si kanonýři nechali ujít příležitost napsat o této skvělé zbrani?
Ale jak jsem se k tomu dostal: jestli jsem dobře pochopil, tak protiletadlové kanony vystřelují do oblasti výskytu letadla granáty, které zde pak explodují a poškodí letadlo. Jenže: JAK se nastavuje časování granátu? Před nabitím do kanonu (podle výšky a vzdálenosti cíle)? Nebo nějak při nabíjení? Možná je to přízemní dotaz, ale mě takovéto technické detaily zajímají. Díky za odpověď
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mám obavu, že ani nenajdeš. Jestli se nepletu a plést se samozřejmě můžu, tak Flak je něco jako slangový název pro celou plejádu hlavňových zbraní pro boj s letadly používaná západními piloty. Takže rozhodně by nemělo jít o jednu zbraň.

Dokonce jsem párkrát narazil na termín lehký flak a těžký flak
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Nejde mi až tak o Flak jako takový, jako spíš o ten mechanismus nastavování času. A jestli to uměly i ty rychlopalné, tak při ručním nastavování muselo být potřeba dost obslužného personálu
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

I když se je to konkurenční web tak si dovolím odkaz na něj, je tam vysvětleno i časování granátů a popis 8,8 cm Flak - 18, Flak 37 a Flak 41.

http://worldatwar.eu/index.php?esid=57b ... egoryid=85
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No to je ale sprostá pomluva, i na Palbě je něco o Flaku, dokonce od mojí maličkosti :D
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=117

Musí se to snad nastavit před nabíjením, když to nacpeš do závěru tak jediné co můžeš udělat je zavřít ho a čekat na Feuer :D
Naposledy upravil(a) sa58 dne 27/11/2009, 16:41, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Granáty se nastavovaly před vložením do hlavně a to mechanicky dvěma způsoby.

ad1. ručně a granáty se pak skladovaly u děla rozděleny dle palné výšky
ad2. automaticky, kdy se špička granátu zasunula do časovače který byl napojený na dálkoměr a dokud se granát nevyjmul byla výška výbuchu měněna.po výjmutí se granát zasunul do hlavně a odpálil (viz obr.)

Nebo pokud mě paměť neklame bylo časování také u některého typu přednastaveno délkou hoření nějáké náplně v granátu po dohoření došlo k výbuch v nastavené výšce.

K flak41
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=10&highlight=flak

Ruční časování:
Obrázek

Automatické časování:
Obrázek

zdroj fotek:
http://panzernet.net/php/index.php?topic=356.0
Naposledy upravil(a) thor03 dne 27/11/2009, 14:25, celkem upraveno 3 x.
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Díky, to jsem chtěl vědět. Někde jsem četl (ale nevím, jestli jsem to jen blbě nepochopil), že nějaká současná munice příjmá nastavení (?) bezkontaktně, při pohybu hlavní. Tak mě jen napadlo, jestli zde nebyl použitý nějaký mechanický předchůdce.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Ano dnes se časují granáty elektronicky. Na konci hlavně je časovač, který při průletu granátu nastaví vzdálenost cíle. Dnes se to používá i u menších ráží jako granátomety atd.
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

vot ťéchnika... Není to už překombinované? Mě se ta armáda na baterky prostě nelíbí, bohužel, trend jsou baterky, musíme držet krok. Snaží se někdo aspoň o nějakou unifikaci akumulátorů používaných v armádě? Třeba v rámci NATO? Docela si dovedu představit nas...ného vojáka po týdnu v dešti a blátě, když zjistí, že má sice nabitou baterku v granátometu, ale do vysílačky ji nedostane ani hodně velkým kladivem
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Tak možná překombinované, ale jde hlavně s co největší efektifitou zničit cíl. Když voják dokáže zasáhnout cíl v zákopu (nastaví vzdálenost a granát vybuchne nad zákopem tj. nad cílem) řekneme 3granáty, než aby neustále odhadoval místo dopadu je to určitě efektivnější. (neříkam levnější). Také například při obraně lodě před řízenými nadzvukovými střelami.Tam už granát nemusí zasánout přímo střelu, nebo spoléhat na "náhodu" granát se vystřelí ve směru střely a v určené vzdálenosti vytvoří clonu se střepin. atd tj opět efektivnější. Menší spotřeba munice. (opět cena je určitě vyšší než u obyčejného granátu). K unifikaci baterii atd bohužel nic nevím ani trošku:)
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Nezpochybňuju účinnost všech těchto vymožeností, počítač bude vždycky lepší než člověk. O ceně se asi bavit nemusíme, v případě armády je prvořadá efektivita, alespoň pokud už jde do tuhého. Za klidu se budou politici handrkovat o každou korunu (od toho tam ostatně jsou - někteří). Bohužel by jim měl konečně někdo vysvětlit, že když máme špičkové zbraně, musíme do nich mít i špičkovou munici. Protiletadlová raketa stojí určitě míň, než kolik škody natropí proniknuvší letadlo atd
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jsem potěšený zjištěním, že jsem žil v naprostém bludu. Když jsem četl válečné knihy - třeba od Clostermana a od psal- vlétl jsem do flaku, tak jsem myslel, že tím mínil záclonu svítících a vybuchujícíh projektilů vypalovaných ze všeho možného.

A ono je to něco úplně jiného. No nic, budu si to dále sledovat, třeba se přiučím.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Pátrač píše:Jsem potěšený zjištěním, že jsem žil v naprostém bludu. Když jsem četl válečné knihy - třeba od Clostermana a od psal- vlétl jsem do flaku, tak jsem myslel, že tím mínil záclonu svítících a vybuchujícíh projektilů vypalovaných ze všeho možného..
No to taky vletěl, většinou to byla kombinace FlaKu 20 a 37 mm, osmaosmdesátou se zase tak dobře po stíhačce letící u země nestřílí.
Jinak FlaK je klasická zkratka Flugabwehrkanone nebo Fliegerabwehrkanone
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Od jaké ráže byly zpožďovače? Byla i nějaká podobná munice pro něco rychlopalného?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

knezdub píše:Od jaké ráže byly zpožďovače? Byla i nějaká podobná munice pro něco rychlopalného?
Během WW2 asi ne, nějak si nedovedu představit nastavování časování nábojů v zásobníku.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Záleží na tom, čo od "spožďovača" požaduješ.
Pre malé ráže stačilo, aby vystrelené strely nedopadaly na zem, ale vybuchovali ešte vo vzduchu. Na to stačí i "audeštrukcia od stopovky" - a stopovka pre kalibre 20-30 mm horí typicky 3-8 sekúnd. Pre 30-40mm sa dá použiť autodeštrukcia od zapalovaču rôznej konštrukcie (odstredivá je použitá napríklad u 30mm Pldvk 52/59).
Pre kalibre nad 50mm sa už často robili pyrotechnické časové zapalovače, nad 75 mm i mechanické časové zapalovače (s hodinovým strojom).
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Co je odstředivý zapalovač? Až přestane střela rotovat, vybuchne? Co iniciuje výbuch?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zapalovač čz-301
Obrázek
"Odstredivá autodeštrukcia"
Guličky 6 sú odstredivou silou tlačené do príslušných vybraní v tele zapalovača 3. Pokiaľ je odstredivá sila dostatočná, guličky držia objímku 5 tlačenú pružinou 4. Pri poklese otáčok klesne odstredivá sila pôsobiaca na guličky a pružina ich pretlačí - tým udrie na spodnú čast a tá na ihlu 8. Bum!

existujú i iné konštrukcie, ale princíp je obvykle podobný
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

To je ale fikané. Všechno, co je geniální, je jednoduché. Díky za další nové informace.
Pánové, ještě jeden dotaz, ale úplně mino: Jak je možné, že národ, který točí a sleduje takové slátaniny, při které mi přestalo i chutnat (právě v bedně, Kurýr2) si pořád udržuje technologickou převahu ve většině oborů? Tolik nových imigrantů přece nemůže vyvážit systematické vymívání mozků celého národa. Nebo jsou tak imunní?
V případě potřeby smažte, na toto snad ani nechci odpověď, to už musí být z oblasti magie
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Tady jde pěkně vidět protiletadlová děla v akci, jak spojenecká tak německá, různé kalibry. Pokud se budete dívat pozorně tak si všimnete i toho jak mají náboje rozdělené dle palné výšky (0:31s za nabíječem) i jak podavač nasazuje a pak vyndává granát z časovače u flaku (0:48s , 0:56s).

http://www.youtube.com/watch?v=z3OSNmo6eFs
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Odpovědět

Zpět na „Oznamy, vzkazy a odkazy“