PROJEKT: Svědectví doby

Odkazy na různé fotky, obrázky a odkazy, které nelze dát jinam do tématu nebo si nejste jistí, kam oznámení dát.

Moderátor: jarl

mrchoděj
Příspěvky: 5
Registrován: 29/2/2012, 12:40

Příspěvek od mrchoděj »

děkuji Kačermiroslavovi za odpověď
mrchoděj
Příspěvky: 5
Registrován: 29/2/2012, 12:40

Příspěvek od mrchoděj »

Ještě pro Kačermiroslav : koukal jsem na pomník "Otouše Stránského", jak je uvedeno na desce, a byl stár 19 roků. Stejně, mladý člověk, ale přesto že už v té době válka šla do finiše, německá síla a moc byla ještě značná, když si v květnu ještě dovolili vypalovat vesnice ( Javoříčko). Pak se divěj že se s nima nikdo nemazlil... Je potřeba si uvědomit, že Němcům nešlo o lidi jako o pracovní sílu, oni chtěli "životní prostor" a to bez našich lidí... Hrůza, jak vše mohlo dopadnout i jinak...
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

VGR_j4ck41 píše:tak taky prihodim neco malo, ale nebude to tak mistopisne ani datove presne jako vyse nebot v mem pripade, je uz docela dost po dvanacty bo nejvetsi zdroj techto informaci, tedy ma babicka, jiz nezije.
Přesně o to mi šlo. Třebas jen krátké vzpomínky, útržky...ale pořád jsou to svědectví doby, které je podle mě potřeba zaznamenat. Třebas jsou v nich i četné chyby, jako třeba v mém případě Oty Stránského, kterému podle mé mamky, tehdy 7 leté, bylo 14 let. Stejný věk uváděla i má babička...takže těžko dneska říct. Jedině se snad podívat někde na matriku. Nicméně i přes jisté nesrovnalosti jsou to podle mě důležité zprávy. Škoda, že se zatím víc lidí nepřidalo k napsání dalších svědectví.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Chystám sa písať svedectvá o WW2 a 50.tych rokov v rámci spísania histórie dediny, kde teraz dochádzam na víkend. Projekt je však ešte len v štádiu plánov, realizácia pravdepodobne zdĺhavá a neistá. Času ale veľa nazvyš nie je, pretože očití svedkovia zomierajú. Napadlo ma to už dávnejšie, že obídem pár domovov dôchodcov a vyťažím tých, čo si pamätajú. Oni budú radi a ja tiež.

Starých praprarodičov už nemám, tak tých vyťažiť nemôžem. Tých, čo mám, tak z jednej strany si pamätajú len z detstva odsun Nemcov zo Sudet a že sa po nich nasťahovali a počas protektorátu prídel mlieka pre deti a učenie nemčiny v škole. Inak nič moc. A druhá strana nebola ešte zrelá na činnú vojenskú službu, tak starý otec robil v bani pre antimón, ale ľahšie práce.

Odchytávam teda v dedine zhovorčivých svedkov starých čias. Už som natrafila na poklad. Je síce mladý (:D) mal v čase skončenia WW2 iba 10 rokov, ale našťastie si kopu vecí pamätá. Ukázal mi, kde v okresnom meste bolo sídlo gestapa. Hovoril, že popravy robili dole v pivnici. Do miestnosti viedla rúra, z jednej strany si zatknutý priložil spánok a z druhej strany rúry ho zastrelili. Rúra viedla v múre z jednej miestnosti do druhej. Praktické: aspoň ten, kto popravoval nevidel svoju obeť. Potom mi rozprával o vlasovcoch ako boli v dedine, že ich sám videl ako najprv mali nemecké velenie, pretože im Nemci neverili a potom, keď zradili nemeckú stranu, tak mali ukrajinské velenie. V oblasti operovali Ukrajinci (myslím v čase SNP a potom) a hovoril, že ich veliteľ (zabudla som bohužiaľ ako sa volal) bol tak v kraji nepopulárny, že keď bola okrúhla oslava k výročiu SNP, myslím 40. a on mal slávnostne prísť (ešte žil), tak mu ľudia odkázali (nie z našej dediny ale vedľajšej - pravdepodobne tam postváral on a jeho jednotka nejaké zverstvá), že ked príde, že ho zabijú. :D No, priatelia, váľala som sa od smiechu. Aj keď to teda na smiech veľmi nie je, ale v škole učia niečo iné a potom odchytíš niekoho a povie ako to bolo naozaj, a naraz sa nestačíš čudovať. Tak sme sa spoločne na tom zasmiali.
Starký mi hovoril aj o svini v dedine, ktorá poudávala Nemcom partizánov, čo operovali v kraji. Boli tam veru partizáni a chodili do miestnych hôr a tento ich udal. Tak ich Nemci hľadali. Odchytávali ich, keď boli doma. Jedného našli doma pod posteľou. Asi deviatich potom zastrelili v neďalekej doline (možno by sa oplatilo s krompáčom a lopatou prebrúsiť miestne lesy a hľadať artefakty). Ich telá potom domáci priviezli na povoze, ukazoval mi kadiaľ išli.
Tiež hovoril o tom, že Židov bolo v kraji veľa a už teraz viem, prečo skoro každý Žid má normálne našské priezvisko. Čiže už sa podľa priezviska nedajú odlíšiť. Už sa každý z nich volá napr. Slimák a nie Stein. A to kvôli tomu, že keď sa nad nimi zmrákalo, veľa z nich konvertovalo a mohlo si zmeniť priezvisko, iba prvé písmeno muselo ostať totožné s pôvodným menom.
No, dozvedela som sa od starkého zaujímavé veci. A vraj má doma aj dokumenty, rôzne predmety. Predpokladám že má doma poklady. Hovoril že mi ich ukáže, ale chce to čas. Musí vidieť, že mám ozaj o vec záujem a že mi môže veriť. Okrem toho si musím určiť nejaký systematický postup a zaviesť poriadok a písať poznámky, pretože starký trpí syndrómom ľudí, ktorých dnes už nikto nepočúva a keď nájde poslucháča, tak chrlí spomienky jednu cez druhú na preskáčku. Najradšej by hneď povedal všetko.
Takých ľudí ako tento starký je ešte dosť, len boli v čase WW2 malé deti. Tí, čo boli starší alebo dokonca bojovali - tých už niet.
ObrázekObrázek
shitall
Příspěvky: 1
Registrován: 6/5/2020, 22:52

Re: PROJEKT: Svědectví doby

Příspěvek od shitall »

That'S seems really awsome
I am Field Maintenance Technician at field engineer which is an on-demand marketplace which connects businesses and
freelance field engineers in the telecom industry.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PROJEKT: Svědectví doby

Příspěvek od michan »

Z angličtiny přeloženo, pro nás neználky, přes překladač z Google - To se zdá být opravdu úžasné...
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Oznamy, vzkazy a odkazy“