Autorské články - diskuse

Dotazy od uživatelů na různé "záhady a podivnosti" na fóru Palba

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Autorské články - diskuse

Příspěvek od hydrostar »

Diskuse rozdělena a přesunuta ODTUD

Hans S.
Vidím, žes na některých problémech zapracoval. Ale ten hlavní neboli kompletní opis, ten vykoumals opravdu šalamounsky. Si pamatuju dobu, kdy se takové přímo opsané nebo okopírované články mazaly. Ale rači držím hubu a krok.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

hydrostar píše:Vidím, žes na některých problémech zapracoval. Ale ten hlavní neboli kompletní opis, ten vykoumals opravdu šalamounsky. Si pamatuju dobu, kdy se takové přímo opsané nebo okopírované články mazaly. Ale rači držím hubu a krok.
Tony má přímo s vydavatelem dohodu, že může pro Palbu doslovně přepisovat tyto články. Ač můžeme považovat za pracnější vlastní články, tedy z mnoha zdrojů a vlastní hlavy, tak na Tonyho příspěvcích není v podstatě nic "nezákonného".
Obrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Tak to potom jo.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hans S. píše:
hydrostar píše:Vidím, žes na některých problémech zapracoval. Ale ten hlavní neboli kompletní opis, ten vykoumals opravdu šalamounsky. Si pamatuju dobu, kdy se takové přímo opsané nebo okopírované články mazaly. Ale rači držím hubu a krok.
Tony má přímo s vydavatelem dohodu, že může pro Palbu doslovně přepisovat tyto články. Ač můžeme považovat za pracnější vlastní články, tedy z mnoha zdrojů a vlastní hlavy, tak na Tonyho příspěvcích není v podstatě nic "nezákonného".
Popravdě nechápu smysl doslovného přepisování článků...no ale aspoň že je to právnicky OK.

Ale bacha na jisté nejmenované, plné horlivosti vpravdě inkviziční...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Přepisování (s povolením autora) není to pravé ořechové, mně by to rozhodně nebavilo. Daleko lepší je něco si přečíst a pak to nějak popsat po svém. U vyloženě technických věcí to jde těžko, ale i tam se dá text formulovat jinak.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Pro sa58:
Zkus přeformulovat třeba větu: Revolver je opatřen spoušťovým natahováním zámku ...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

vodouch píše:Pro sa58:
Zkus přeformulovat třeba větu: Revolver je opatřen spoušťovým natahováním zámku ...
Sice je to trochu OT, ale máš pravdu, některé věci prostě nejdou napsat jinak. Ale to neznamená, že je ideální opsat vše. Ideální je na věc nahlížet přes více zdrojů, zrovna o PzKpfw III je spousta materiálů na netu i na papíře.

Samozřejmě, že technickým věcem jako je tebou uváděný příklad se prostě nevyhneš. Zrovna tak lze velmi těžko okecat funkci závěru pušky či pistole. Jediná možnost je asi napsat že cituješ z ...... V každé odborné publikaci je spousta odkazů na jiné publikace, docela by mě zajímalo, jak to řeší náš autorský zákon.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

vodouch píše:Pro sa58:
Zkus přeformulovat třeba větu: Revolver je opatřen spoušťovým natahováním zámku ...
Proto ideálním zůstává vzít zdrojů více, vše spojit, lépe přeformulovat, seřadit dle nejlepšího vědomí..
Obrázek
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Pakliže je to přínos pro Palbu a je to legálně nemám nic proti. Něco podobného jsem tu už jednou probíral. Mimochodem ještě jsi to nepřepsal ty syčáku. (on ví o koho jde)
Jestliže je nepřítel ukryt v nedobytné pevnosti, dbejte na to, aby se odtamtud opravdu už nikdy nedobyl.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Střední tank PzKpfw III

Příspěvek od TonyHazard »

Můj ,,staronový'' článek je zpět na Palbě, ale ještě před výpadkem jsem si stačil všimnout, že se debata stáčí úplně jiným směrem, než jsem čekal.
Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se mě zastali, v době mé nepřítomnosti. Jsem rád, že tu jsou tací, kterým to není jedno, co se na Palbě děje.
Ostatním musí stačit toto vysvětlení :
Na uvedený časopis jsem poprvé upozornil při svém začátku působení na Palbě (registrace 17.9.07), v příspěvku ,,Co Vy na to'' v sekci Modelařina (ze dne 18.9.07). V článku jsem poukazoval na docela dobře provedené modely tanků (1 : 72), které jsou součástí časopisu ,,Tanky'', dále jsem uvedl, že časopis obsahuje velmi dobré povídání. Reakcí byl jen otazník a smajlík.
Myslím, že kromě nejvyššího štábu (administrátoři a důstojníci štábu ) nejsem povinnen nikomu skládat účty. Ale pro klid na Palbě prohlašuji na svoji čest, že moje svědomí je čisté a že mám povolení použít kompletní články časopisů ,,Tanky'' Uvádím část z posledního emailu od Česká Média Amercom (český distributor nakl. Polskie Media Amer.Com), přes které jsem to povolení pro Palbu řešil. Cituji ,, ..... povolujeme vám použití kompletních článků časopisů ,,Tanky'', nechceme vás .... nijak omezovat, nám jde o jiná média. Záleží jen na vás kolik článků použijete. S pozdravem J. P., Česká Média Amercom.'' konec citace.
Podobné povolení mám i od nakl. Naše vojsko (např. speciální vozidla) a nakl. IMP (např. experimentální letouny a prototypy).
A nakonec, plně souhlasím s názory některých, že tvz. ,,použití kompletních článků'' není ono, ale já na svoji omluvu uvádím, že nemám zatím vlastní PC, a nemám ty možnosti jako většina zde.
Naposledy upravil(a) TonyHazard dne 2/5/2008, 19:48, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Nedá mi to, prostě musím resgovat na několik věcí...a snad i žádat nějaká vysvětlení. A to i přesto, že de fakto nejsem (z vlastního rozhodnutí) důstojníkem štábu, ačkoliv de iure tam jsem.


1) Jak jsi získal povolení zmíněných časopisů přepisovat jejich články? Promiň, ale výpis z mailu mi nepřijde jako dostatečný důkaz, zvláště když chybí vše okolo. Zvláště v případě vydavatelství Naše vojsko je mi to divné, neboť toto je v oficiálním partnerství s konkurenčním webem Válka!


2) Proč jsi o přepisování vlastně usiloval? Ty články jsou popravdě z valné části vcelku průměrné, z mého pohledu často i dost nepřehledně napsané. Určitě by daná témata šla v mnoha případech zpracovat lépe a určitě přehledněji.


3) V každém případě bych považoval bych za fér, kdyby jsi články od začátku označoval zcela jasně jako cizí práci, kterou máš povolenu přepsat, toto si obhájil...a samozřejmě uvedl skutečného autora! Mě to přijde hrozně nefér, jiní se zde patlají s vlastní prací, shánějí zdroje, porovnávají data, stojí je to spousta času atd...a ty to prostě opíšeš a označíš jako svou práci. Kdyby nebylo náhody, že to někdo poznal, tak to nikdo zjevně stále neví...


Já bych pochopil, kdyby jsi ty články vzal jako podklad. Pochopil bych i podobnost vět či členění, sám vím, jaké to je těžké technické téma zpracovat úplně jinak, respektive že to moc nejde. Sám jsem byl kvůli pouhým několika podobným větám napaden a obviněn z přepisování, vím, jaké to je. Kdyby to byl tento příklad, tak jsem první, kdo tě bude bránit. Ale kompletní přepis? Omluva že nemáš PC není žádná omluva.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
huskáč
Příspěvky: 1
Registrován: 30/4/2008, 16:14

Příspěvek od huskáč »

Nevydržím to a musím se kvůli tomu zaregistrovat.

Tedy mě se článek líbil a v leččemž mne i obohatil. Nechápu proč tu kopete do člověka, který sem hodil něco z literatury, kterou běžně nečte většina lidí.

2. Z hlediska mediálního a autorského zákona je v pořádku:

Mít souhlas emailový s publikováním textu na konkrétním serveru.

Uveřejnit jakýkoli text, přepis, citaci!!!! Pokud je uveden původní autor a zdroj, což zde skutečně je!!!!!

Tedy ani by souhlas nebyl nutný, můžu si zde uveřejnit celý dnešní výtisk MF Dnes, když uvedu že to je ona(mf dnes), pracuje tak většina spravodajských webů atp.....

A jestli si válka a palba konkuruje, je něco špatně!!!

Problém by nastal kdybych to chtěl vydat a vyrážet z toho prachy, pak by autor článku měl mít nárok na autorskou odměnu, pokud je dílo mladší 70ti let. Což se palby netýká!!!!

Tedy jako čtenář palby se těším na další zajímavé přepisy..
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

huskáč píše:Nevydržím to a musím se kvůli tomu zaregistrovat.

Tedy mě se článek líbil a v leččemž mne i obohatil. Nechápu proč tu kopete do člověka, který sem hodil něco z literatury, kterou běžně nečte většina lidí.
Tak předně: Nikdo tu do Tonyho nekope.
2. Z hlediska mediálního a autorského zákona je v pořádku:

Mít souhlas emailový s publikováním textu na konkrétním serveru.

Uveřejnit jakýkoli text, přepis, citaci!!!! Pokud je uveden původní autor a zdroj, což zde skutečně je!!!!!

Tedy ani by souhlas nebyl nutný, můžu si zde uveřejnit celý dnešní výtisk MF Dnes, když uvedu že to je ona(mf dnes), pracuje tak většina spravodajských webů atp.....
Neznám tiskový zákon, ale v současné době to má Tony ošetřeno tak, že by to mělo být snad nenapadnutelné.
A jestli si válka a palba konkuruje, je něco špatně!!!
Ale vůbec ne. Konkurence je zdravá a většinou z ní vzniká především další progres.
Tedy jako čtenář palby se těším na další zajímavé přepisy..
"Problém" tkví především v tom, že do této doby byla Palba prakticky čistě autorským webem. Tedy to, co zde vzniklo, bylo přímo dílem (a duševním vlastnictvím) člověka, který to odeslal - a obecně vzato se jednalo takřka výhradně o témata dělaná právě pro Palbu. A tato linie byla dlouhodobě udržována, byla řekněme tradiční. Tato jedinečnost padá a je otázka, jestli je to na škodu, nebo právě naopak - je tomu tak dobře.
Obrázek
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Autorské články

Příspěvek od TonyHazard »

Zdravím všechny, a děkuji všem, kteří mi věřili a tím podpořili (Hans S., vodouch, huskáč, Marvin aj). Na Palbě mi záleží, je to v poslední době moje jediná zábava a poučení a proto beru názory všech vážně, některé až moc. Taky mě napadá, jestli to není někoho záměr, nás rozhodit, měl jsem zpětně podvakrát nábídku pracovat jinde (dotyční ale neuvedli název serveru).
Mohu říci, že získat povolení není jen tak, to také zabere času, a také to nemusí vyjít, já jsem to neplánoval, na svoji obranu mohu říci, že jsem nevěděl, že toto zde není v oblibě. Můj začátek byl trochu chaotický a nikdy a nikde jsem netvrdil, že ty články jsou jen moje práce. Ale když se nad tím zamyslím, tak nikdo není chodící encyklopedie, a zákonitě, pokud chce mít dobrý článek, musí něco někde prostě opsat (použít zdroj) a to se děje všude, nejen na Palbě (odborné publikace - hromada zdrojů) a to je právně v pořádku ?!
Tanky, s prominutím, dotáhnu asi tak jak předtím. Vaše výtky nepřehlížím, budu se snažit na tom (další, jiné články) popracovat. [highlight=red]<> 8-) <>[/highlight]
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

TonyHazard:
Díky za mail, který obsahuje potvrzení zmíněné autorizace. I já mohu potvrdit, že MÁŠ právo se zmiňovanými články disponovat pro DS Palba.cz

PS: Omlouvám se za zpoždění, ale opět jsem byl pár dní mimo dosah Netu(resp. mimo můj domácí) .
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Pokračování a reakce na TOTO.

Tony, myslím, že je na čase pomalu pořídit počítač a začít na těch článcích opravdu pracovat. Hledat a srovnávat zdroje informací a podávat nějaké celkové správnější údaje. Z toho, co jsem četl výše, jsem trochu zmatený, že to vůbec někdo může vydat. Je to taková "ani ryba ani rak". Ono to není v jádru špatné, ale těch chyb a věcí k rozepsání/opravě je tam prostě více než dost.
Články o tancích mně osobně přijdou dostatečné, ale zase je to dosti mimo obor mého zájmu, tak se o tom nemůžu vyjádřit dostatečně fundovaně. Ale tato letadla - a stejně třeba Bell X-1, který jsem si přečetl dříve, to je špatné. To je prostě na to, aby někdo šel a celé to překontroloval, jestli tam prapůvodní autor, nebo překladatel nenasekali chyby. Právě proto zkoumáme více zdrojů informací, abychom podali kvalitní výsledek. Uznávám, že konkrétně u těchto prototypů, jakožto poměrně neatraktivního tématu, není snadné něco psát - ale jak jsem si to teď zběžně pročítal, bylo by to dobré. Chtělo by to prostě už pokročit na další vyšší úroveň a od neautorských článků přejít k těm autorským, třeba jen mírně revidovaným..ale i tak. Už jen odstranění chyb neodborných překladatelů se může hodit.

Klidně si ty články ukládej v práci do Wordu jako rozpracované, na to není potřeba mít vlastní počítač, ale konkrétně u těchto leteckých publikací se obávám, že ta jakási požadovaná úroveň jim prostě chybí. Tanky OK, letadla KO.
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Překlad je vždy problém, nedávno byla dokonce uvedena anticena za překlad - "vyhrál" překlad publikace "Velké bitvy historie". Zde je několik ukázek...

Texasané, jejichž velitel slíbil zvítězit nebo zemřít, jsou zaplaveny náhlým přílivem Mexičanů.

Španělsko skončilo Reconkvistu ((rekonkvistu, reconquistu)) v roce 1492 vyhnáním Maurů z Grenady ((! Granady)) a poté přerušovaně pronikalo na pobřeží severní Afriky.

Po roce 800, kdy byl Charlemagne korunován „císařem románským“… ((Karel Veliký, císařem římským))
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Jsem tu celkem nový a mám téměř hotov jeden článek. Občas jsem tu zaregistroval debatu o tom, že fórum omezuje počty znaků. Teda nejspíš se do toho limitu vlezu, ale nechci být případně nemile překvapen.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Tempik píše:Jsem tu celkem nový a mám téměř hotov jeden článek. Občas jsem tu zaregistroval debatu o tom, že fórum omezuje počty znaků. Teda nejspíš se do toho limitu vlezu, ale nechci být případně nemile překvapen.
Pokud se nemýlím, tak se do jedné zprávy vejde 65 536 znaků. Pokud článek bude delší, tak je nutné ho rozdělit do více příspěvků.
Obrázek
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Autorské články.

Příspěvek od TonyHazard »

Pro Hans S. : Máš plně pravdu, doposud jsem si myslel, že jeden zdroj (který se tváří jako solidní), může naplnit dostačujícími informacemi jeden článek. Jak jsi mi nyní dokázal (bylo řádné klepnutí přes prsty, za což ti děkuji), není tomu tak. Částečně na to poukazoval i ,,hydrostar'', jenže já ho špatně pochopil (za což se mu tímto omlouvám).
Protože, zatím nemám ty možnosti (vlastní PC), zastavuji toto ,, letecké'' zpravodajství, které jsem rozjel, na svou obranu prohlašuji, že to bylo s dobrým úmyslem vyplnit (doplnit) chybějící mezičlánek ( experimentální letouny a prototypy).
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Odpovědět

Zpět na „Dotazy od uživatelů“