Infantry tank Mk.IV (A 22) Churchill

Obrněná technika ostrovního království do konce roku 1945
Odpovědět
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Infantry tank Mk.IV (A 22) Churchill

Příspěvek od YAMATO »

NOVÝ PĚCHOTNÍ TANK

Britské ministerstvo války objednalo už v roce 1939 vývoj tanku, který by do budoucnosti nahradil pěchotní tanky Matilda II. Požadavky na nový pěchotní tank, označený A20, byly dány takto: silné pancéřování, dobrá pohyblivost v silně neprůchodném terénu (zákopy atp.) a výzbroj dvouliberním kanonem (ráže 42 mm) a kulomety BESA.

Vývoj byl v září 1939 zadán firmě Harland and Wolf z Belfastu. Ta vyrobila do června 1940 čtyři prototypy tanku, které byly zjevně inspirovány britskými prvoválečnými tanky a to jak vzhledem, tak výkony. Stroje kosodélníkového tvaru měly hlavní výzbroj, dva dvouliberní kanony, umístěnu v bočních barbetách. Uvažovalo se také o instalaci věže, ale k tomu již nedošlo. Zkušenosti z francouzského tažení totiž jasně ukázaly, že koncepce tohoto tanku je totálně zastaralá a další vývoj A20 byl zastaven.

NOVÉ POŽADAVKY

Přesto však ne vše bylo na A20 špatné. Především podvozek byl pro pěchotní tank dobře použitelný. Byl proto využit u nového tanku A22 (Infantry Tank Mk.IV), jehož vývoj byl zadán firmě Vauxhall Motors. Požadavek zněl, aby výroba tohoto tanku začalo do roka, bez ohledu na případné vady. Situace Británie byla po pádu Francie vskutku kritická a omlouvala takový hazard, za normálních podmínek stěží přijatelný. Vývoj začal v červenci 1940, první prototyp byl dokončen v prosinci a první sériové stroje byly dokončeny v červnu 1941. Termín se tedy podařilo, mimo jiné právě i díky využití podvozku A20, splnit.

Vznikl mohutně pancéřovaný tank, s čelním pancíř korby o síle 89 mm, plát před řidičem byl silný 101 mm, čelo věže 89 mm, boční pancíř korby 76 mm, boky věže 89 mm. Pancéřování bylo na svou dobu velice mohutné, bohužel bylo poněkud degradováno velmi špatným balistickým řešením tanku. V tomto ohledu se jednalo o krok vzad, neboť např. Matilda II už byla poměrně dobře tvarována. Bojová hodnota prvních versí byla velmi omezena poruchovostí pohonu a ještě více slabou výzbrojí, jejímž základem byl dvouliberní kanon 2 pdr OQF (ráže 42 mm). Sice již byl vyvinut nový šestiliberní kanon 6 pdr OQF (ráže 57 mm) s podstatně lepšími parametry, ale jeho výroba ještě nebyla zahájena, neboť bylo nutno co nejrychleji vyrobit zbraně náhradou za ztracené u Dunkerque. Problémy s přechodem na výrobu jiného typu a s tím také spojené logistické problémy byly příliš velkým rizikem vzhledem k nebezpečí měmecké invaze.

Pohon obstarával benzinový motor Bedford Flat 12 "Twin-Six", speciálně vyvinutý pro A22, pohánějící vzadu umístěnou převodovku Merritt-Brown. Jednalo se o dvojici šestiválcových motorů pro nákladní automobily, spojených v jednu jednotku. Výkon byl 261 kW, což nebylo vzhledem k hmotnosti tanku mnoho. Co však bylo horší: v počátečním nasazení byl tento motor také velmi nespolehlivý a také byla jeho instalace velmi špatně přístupná (ačkoliv byl požadován pravý opak). I při malých opravách proto byla nutná jeho demontáž. Problémů bylo tolik, že byli k jednotkám přiděleni tovární mechanici! Postupem doby se však dařilo zlepšovat jeho spolehlivost natolik, že nakonec platil Churchill za velmi spolehlivý stroj.

Ovládání tanku, využívající hydraulický systém, bylo velmi lehké, nejlepší z tehdejších britských tanků. Pojezdy tvořilo na každé straně jedenáct dvojitých kol malého průměru, nezávisle odpružených vinutými pružinami. Sice nebyla jízda zrovna komfortní, zato však bylo toto řešení snadno vyrobitelné, opravitelné a tank byl pohyblivý i při ztrátě několika kol. Průchodivost tanku terénem byla na velmi dobré úrovni, horší to bylo s rychlostí. Ta však nebylo u pěchotního tanku považována za důležitou. Pro prodloužení dojezdu bylo možno na záď umístit v přídavné nádrže.


VERSE CHURCHILLŮ


CHURCHILL Mk.I a Mk.II

Churchill Mk.I byl vyzbrojen již nedostatečným (zvláště u vozidla jeho rozměrů) dvouliberním kanonem 2 pdr OQF Mk.IX nebo Mk.X A (ráže 42 mm, délka hlavně 50 ráží) ve věži se 150 kusy munice, s kterým byl spřažen s kulometem Besa ráže 7,92 mm (4950 nábojů). V korbě byla umístěna houfnice OQF Mk.1 ráže 3 palce (76,2 mm) s 58 náboji, která měla velmi omezenou pohyblivostí v odměru, proto měl jeho střelec k dispozici druhé řízení. Pro protiletadlovou obranu byl určen kulomet Bren ráže 0.303 palce (7,69 mm) s 600 náboji, pro vystřelování zadýmovacích a protipěchotních granátů byl ve střeše věže umístěn granátomet Mk.I ráže 2 palce (50,8 mm) s 25 granáty.

Bylo vyrobeno 303 kusů verse Mk.I.

Churchill II, původně označený Churchill Mk.I B, se nijak nelišil od Churchillu Mk.I až na změnu výzbroje v korbě, kde byl umístěn druhý kulomet Besa na místo houfnice.

Jeho variantou bylo provedení Churchill Mk.II CS (Close Support), tedy stroj pro palebnou podporu. Lišil se montáží 3 palcové houfnice OQF Mk.1 do věže místo dvouliberního kanonu, který byl naopak v korbě místo kulometu. Vyrobeno bylo jen malé, blíže neupřesněné množství.

Vyrobeno bylo 1127 Churchillů Mk.II.

CHURCHILL Mk.III, Mk.IV, NA 75, Mk.V a Mk.VI

Churchill Mk.III (také A22 C) byla první skutečně plně bojově použitelná verse, vyráběná od března 1942. Nová větší celosvařovaná věž byla konečně vyzbrojena kanonem 6 pdr OQF Mk.III nebo Mk.V (ráže 57 mm, délka hlavně 43 ráží u Mk.III, 50 ráží u Mk.V) s 84 kusy munice, doplněným koaxiálním kulometem Besa, druhý tento kulomet byl v korbě (pro oba dohromady bylo vezeno 6925 nábojů). Bren s 600 náboji a granátomet (od verse Mk.III bylo pro něj vezeno 30 granátů) byly standartní doplňující výzbrojí. Zavedeny byly také charakteristické blatníky, které se zpětně dostaly i na část tanků předcházejících versí.

Později byly tyto tanky modernizovany na versi Churchill Mk.IX, jednalo se o instalaci věže, zavedené u provedení Mk.VII (viz. níže) a dále instalace přídavného pancíře, úpravu podvozku a převodovky. Existovalo také provedení Churchill Mk.IX LT (Light Turret), u kterého zůstala původní věž, do které byl instalován kanon ráže 75 mm.

Verse Mk.III bylo vyrobeno 675 kusů.

Churchill Mk.IV byl odvozen od Mk.III, nová byla věž, vyráběna odléváním. Také tato verse byla později modernizována na Mk.IX / Mk.IX LT.

Bylo vyrobeno 1622 Churchillů Mk.IV.

Verse Churchill NA 75 vznikla v Africe na jaře 1943, když bylo cca 120 (podle jiných zdrojů 84) Churchillů Mk.IV (a také menší počet Mk.III) přezbrojeno kanonem M3 ráže 75 mm (délka hlavně 40 ráží) a kulometem Browning ráže 0.3 palce (7,62 mm) z vyřazených tanků M4 Sherman. Pro kanon bylo vezeno 84 kusů munice. Označení NA 75 znamená North Africa, 75 mm kanon.

Churchill Mk.V byl tankem palebné podpory (CS) na bázi versí Mk.III / Mk.IV. Hlavní výzbrojí byla houfnice OQF Mk.1 ráže 3,7 palce (94 mm, délka hlavně 23 ráží) ve věži, vezeno bylo 47 kusů munice. Ostatní výzbroj odpovídala standartu. Později procházely tyto tanky modernizací, kde byla montována věž ve standartu Mk.VIII (viz. níže) a přídavné pancéřování, upraven byl podvozek a převodovka, tyto tanky byly pak označeny Mk.XI.

Vyrobeno bylo 241 Churchillů MK.V.

Churchill Mk.VI vycházel z Churchillu Mk.IV, avšak byl vyzbrojený kanonem 75 mm OQF Mk.V nebo V A (délka hlavně 36,5 ráže) s 84 kusy munice. Také tyto stroje byly později modernizovány, podobně jako verse Mk.III / Mk.IV. Nové označení bylo Mk.X, respektive Mk.X LT.

Vyrobeno bylo 200 Churchillů Mk.VI.

CHURCHILL Mk.VII a Mk.VIII

Jednalo se o výrazněji modernizovaný stroj, označený také A22 F (v roce 1945 bylo toto změněno na A42). Na rozdíl od dřívější praxe, kdy bylo zesilování pancíře řešeno pomocí přídavných plátů, bylo požadováno homogenní pancéřování a to o síle 6 palců (152 mm) na čelních a 3,75 palce (95 mm) na bočních plochách korby a věže. Nově byla řešena věž. Velmi důležitým zlepšením byla velitelská věžička, použitá u britského tanku vůbec poprvé! Nové bylo také řešení krytu průhledu řidiče, bočních vstupů do korby a dalších detailů. Vylepšena byla převodovka. Motor byl bohužel stále stejný, takže pohyblivost ještě poněkud poklesla. Výzbroj byla totožná s versí Mk.VI.

Churchill Mk.VIII byl variantou Mk.VII, určenou pro palebnou podporu (CS). Vyzbrojen byl houfnicí OQF Mk.1 ráže 3,7 palce (94 mm) s 47 náboji.

Vyrobeno bylo od konce roku 1943 do srpna 1945 celkem 1600 Churchillů Mk.VII a Mk.VII (těch bylo cca 10 % produkce).


SPECIÁLNÍ VARIANTY


PLAMENOMETNÉ TANKY

Churchill Oke byl plamenometný tank na bázi verse Mk.II, vyvinutý pro nasazení u Dieppe. Vznikly pravděpodobně tři stroje. Plamenometem Ronson byl umístěným v korbě místo kulometu. Nádrž na hořlavinu byla rovněž v korbě. Došleh plamenometu byl pouze max. 50 m a také množství hořlaviny bylo nedostatečné.

Churchill Crocodile byl variantou Churchillu VII. Plamenomet Crocodile byl umístěn místo kulometu v korbě. Jeho došleh byl až 120 metrů. 400 galonů (1818 litrů) hořlaviny, vezené v pancéřovém vozíku za tankem, umožňovaly až 80 jednosekundových výšlehů. Jednalo se o velmi účinnou zbraň, vyrobenou v počtu 800 kusů.

SAMOHYBNÝ KANON

Churchill Gun Carrier 3' byl samohybný kanon na bázi Mk.I, vyvinutým v roce 1941. V pevné krabicovité nástavbě byl umístěn protiletadlový kanon 12,5 pdr OQF 3 inch 20 cwt AA (ráže 76,2 mm). Idea byla inspirována použitím protiletadlových kanonů pro boj s pancéřovou technikou Němci. Původně se počítalo s přestavbou 50 Churchillů Mk.I na tyto SHD, ale nakonec jich vzniklo jen 24. K bojovému nasazení nedošlo a později (v období 1943-44) byla většina přestavěna na odminovací tanky Snake (viz. níže).

ŽENIJNÍ VARIANTY

Churchill se ukázal být velmi vhodný pro přestavbu na ženijní varianty vzhledem ke své výtečné průchodnosti terénem a dobré ochraně posádky. Vzniklo jich veliké množství jak co do variant, tak co do počtů.

Churchill AVRE (Armoured Vehicle Royal Engineers) byl ženijní útočný stroj na bázi Churchillu Mk.III a Mk.IV, vyzbrojený speciálním minometem Spigot (také označován jako Petard), určeným pro ničení překážek. Měl ráži 11,42 palce (290 mm), umístěn byl ve věži místo kanonu a vystřeloval miny "Flying Dustbin" o hmotnosti 40 liber (18,14 kg) do vzdálenosti až 75 m. Mimoto byl vybaven i dalším ženijním vybavením. Vzniklo jich 574. AVRE Mk.VII byl poválečný stroj podobného určení na bázi Churchillu Mk.VII, vyzbrojený 165 mm demoličním dělem. Existovala řada subvariant tanků AVRE.

AVRE Fascine byl vybaven ke kladení velkých svazků hatí pro vyplňování protitankových zákopů a pod. Další hatě bývaly vezeny na saních za tankem.

AVRE Log Carpet byl svým určením podobný Fascine, ale byla zde použita dřevěná kulatina (100 kusů o průměru 6 palců a délce 14 stop), upravená do jakéhosi koberce, umístěná na rámu nad tankem.

AVRE Bobbin Mk.I / Mk.II (neboli Carpet Rol) a AVRE Carpet Rol Type D byly určeny pro kladení speciálních rohoží, umožňujících těžké technice jízdu po měkkém povrchu pláží při vyloďování. Byly vybaveny soupravou pro hluboké brodění. Bobbin Mk.I ("Twin Bobbin") pokládal pod každý pás samostatnou rohož, nebyl bojově použit. Bobbin Mk.II pokládal jednu rohož o šířce 9 stop 11 palců. Carpet Rol Type D byl nejvíce vyráběnou variantou, pokládal trubkami zesílený pás z obří cívky.

Churchill ARV Mk.I (Armoured Recovery Vehicle) byl vyprošťovací tank na bázi versí Churchill Mk.I a Mk.II. Věž byla odstraněna, na jejím místě byl instalován dvojitý protiletadlový kulomet Bren. Tank byl vybaven jeřábem. Churchill ARV Mk.II vznikl na bázi versí Churchill Mk.III a Mk.IV. Měl pevně fixovanou věž s maketou kanonu (pravděpodobně jen část, zbytek bezvěžový), vepředu umístěn jeřáb o nosnosti 7,5 tuny a vzadu o nosnosti 15 tun.

Churchill BARV (Beach Armoured Recovery Vehicle) byl obdobou ARV Mk.I, vybavenou pro hluboké brodění

Churchill ARK Mk.I (Armoured Ramp Carrier) byl tankem vybaveným rampou (šířka 2 stopy) na bázi versí Churchill Mk.II a Mk.IV. Věž byla odstraněna. Vyklápěcí , 2 stopy široká rampa byl pevně připevněn k tanku. Vzniklo 50 těchto strojů. Churchill ARK Mk.II (UK Pattern) byl vybaven širší 4 stopou rampou. Jednalo se o upravené stroje Churchill Mk.I. Churchill ARK Mk.II (Italian Pattern) byl podobný předchozímu stroji, ale byl vybavený americkou rampou M1 nebo M2. Vznikl konversí tanků Churchill Mk.III v Itálii.

Churchill SBG (Small Box Girder) byl útočný mostní tank.

Churchill Bridgelayer byl mostní tank na bázi versí Mk.III, Mk.IV a po válce také Mk.VII. Pokládal most Bridge 30' ("Jumbo Bridge"), který unesl až 60 tunové vozidlo. Kladení mostu bylo mechanické, ovládané zevnitř vozidla. Vzniklo jich 99.

Churchill Snake byl odminovací stroj, používající táhlé nálože. Vznikly přestavbou Churchillů Gun Carrier 3'.

Churchill AMRA Mk.II E (Anti Mine Rolling Attachment) byl odminovavácím, bojově použitým, tankem. Miny byly ničeny dvěma válci, umístěnými na konstrukci před pásy.

Churchill AMRCR (Adding Anti Mine Reconnaissance Castor Roller) byl odminovávacím tankem na bázi Churchilla Mk.III, vyrobený v malém množství v roce 1943. Dvě dvojice válců, umístěné na rámu před pásy, iniciovaly miny. Nebyl bojově použit.

Churchill CIRD (Canadian Indestructable Roller Device) byl kanadskou odminovací versí, vyrobenou v roce 1943 v menším množství. Nebyl bojově nasazen.

Churchill Mine Plough byl tank vybavený vyorávači min, existovalo několik provedení. Bojově použit.

Churchill Demolition byl určen k demolicím bunkrů a dalších objektů. Byl vybaven konstrukcí pro kladení náloží, existovalo několik provedení.


TECHNICKÉ ÚDAJE (Churchill MK.I / Mk.VII)


ROZMĚRY
Délka: 7,44 m / 7,54 m
Šířka: 3,25 m
Výška: 2,49 m

HMOTNOST
Bojová: 38000 kg / 40600 kg

VÝKONY
Max. rychlost: 26 km/h / 22 km/h
Max. rychlost v terénu: 13 km/h / 13 km/h
Dojezd na silnici: 203 km / 145 km
Tlak na půdu: 0,92 kg/cm2 / 0,94 kg/cm2


KANONY CHURCHILLŮ (Typ: Délka hlavně; průbojnost na 500 m (30° dopad); na 1000 m (30° dopad))


2 pdr OQF Mk.X A: L / 50; 50 mm (AP), 55 mm (APCBC); 35 mm (AP), 45 mm (APCBC)

6 pdr OQF Mk.III: L / 43; 76 mm (AP), 118 mm (APDS); 59 mm (AP) 104 mm (APDS)

6 pdr OQF Mk.V: L / 50; 94 mm (APCBC), 127 mm (APDS); 72 mm (APCBC), 110 mm (APDS)

75 mm M3: L / 40; 73 mm (AP), 69 mm (APC); 59 mm na (AP), 61 mm (APC)

75 mm OQF Mk.V: L / 36,5; 67 mm (APC); 52 mm (APC)

ObrázekObrázek
Prototyp A20

Obrázek
Churchill
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Churchill II CS, III dodaný do SSSR a VII
Obrázek
Churchill II CS.

Obrázek
Churchill III v SSSR

Obrázek
Churchill VII.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Specialitky...

Obrázek
Churchill 3 inch Gun Carrier

Obrázek
Churchill Oke.

Obrázek
Plamenomet Churchillu Crocodile
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Další specialitky...

Obrázek
Churchill Crocodile.

Obrázek
Churchill VIII.

Obrázek
Churchill X LT.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

A další příšerky...

Obrázek
Churchill Fascine.

Obrázek
Churchill Carpet Rol.

Obrázek
Churchill Snake.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

A ještě tři a už to snad stačí :lol: ...ne že by jich nebylo víc!

Obrázek
ARK Mk.I.

Obrázek
Churchill ARV Mk.II.

Obrázek
Churchill Bridgelayer.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ale tohle si ještě neodpustím!

Obrázek
Churchill a Churchill.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tak toto vozidlo zrovna nemusím, nevim ani proč. Prostě mi není sympatické :)

Někde jsem snad četl, že při invazi do Itálie nebyli tyto tanky použity z důvodů velké poruchovosti...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

To bylo u Dieppe, ovšem mimo poruchovosti zde bylo i mnoho dalších vlivů mimo Churchilly.

Co vím, tak už v Tunisku se dost osvědčili, úroveň pancéřování byla tehdy s vyjjímkou Tigerů na nejvyšší úrovni ze zde nasazené techniky, ani šestiliberky a 75 u NA75 nebyly nejhorší. V Itálii byly používany docela hojně.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
brano
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 277
Registrován: 5/9/2004, 20:17
Bydliště: KE

Příspěvek od brano »

Mne sa naopak páči...mám v poslednej dobe úchylku,čím archaickejší zjav,tým lepšie.:-)
Obrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Já ho mám z britských druhoválečných tanků nejradši! Je to příšerka, ale má kouzlo!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A používaly ho ještě Izraelci ve 48. Takže opravdu asi tak zoufalej nebyl.

ad fotky:Proboha, to jsou monstra...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ty hele, nebyl to Cromwell? O Churchillovi dost pochybuju.

Ostatně to by stejně nic nedokazovalo, Izrael měl ze začátku velmi málo všeho a použil cokoliv, co bylo aspoň trochu bojeschopné. Byli to spíš okolní státy, které byly dost silně vyzbrojené. Ačkoliv Zorba by asi tvrdil něco jiného...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Yamato:Právě:-) A já bych taky tvrdil něco jiného. Podobalo se to tak trošku Korejské válce. Mizerně vyzbrojení Arabové a ještě o něco hůř židé.
Patton
Příspěvky: 5
Registrován: 19/6/2006, 19:55
Bydliště: Praha 5 generalni stab 3.army a paraganske jednotky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patton »

churchilove byly dobry zvlast krokodyl
atlantis:aha uz vim odkud jsi :)
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“