Speciální vozidla 2. světové války

Obrněná technika ostrovního království do konce roku 1945
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Mimochodem když jsme u Shermana tak asi nejlepší druhoválečný britský tank/stíhač tanků- OQF 17pdr Firefly byl taky na jeho bázi. Nemluvě o té spoustě variací popsaných nahoře. + Calliope T36 coby "Americká kaťuše" montovaná na kompletní standardní Sherman v "lešení" nad věží
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Speciální vozidla 2. světové války

Příspěvek od IgorT »

Nemám to síce potvrdené zo žiadnych zdrojov, ale predpokladám, že britský generál Percy Hobart bol výborným šachistom, lebo videl vývoj bojovej techniky na mnoho ťahov dopredu! Bol jednoznačne najlepším vizionárom v britskom velení nielen, čo sa týka vzniku a organizácie tankových jednotiek, ale aj ich využitia. Či už v klasickom boji, alebo pri špeciálnych úlohách! Tu mám na mysli hlavne vylodenie v Normandii, kde tu spomínané špeciálne vozidlá uľahčili vylodenie a obsadenie pláží s relatívne nízkymi stratami. Výnimkou boli americké jednotky, ktoré na Hobartove špeciály hľadeli s despektom a vo väčšej miere ich nevyužili. To sa však odrazilo na ich vyšších stratách oproti britským.
Napadá ma napríklad, aké mala možnosti posádka nejakej betónovej pevnosti so slabým kanónon, ak sa pred ňou objavil tank s plameňometom. Zdrhnúť, ak bol ešte na to čas, alebo sa vzdať!
Samotný článok je vyčerpávajúci a ja ako obdivovateľ týchto potvoriek, som si pri čítaní lebedil. Oni tie príšerky by si asi zaslúžili viacej pozornosti od priateľov obrnenej techniky! :up:
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Speciální vozidla 2. světové války

Příspěvek od Pátrač »

Tony to přes pancíře umí. Jsem zvědavý co dalšího nám sem časem šupne. mě by zajímalo jestli podbné vychytývky zkoušeli i Němci a v jakém rozsahu. Měli širokou škálu pásové techniky ale jestli i něco takového...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Speciální vozidla 2. světové války

Příspěvek od TonyHazard »

Pátrač píše:Tony to přes pancíře umí. Jsem zvědavý co dalšího nám sem časem šupne. mě by zajímalo jestli podobné vychytávky zkoušeli i Němci a v jakém rozsahu. Měli širokou škálu pásové techniky ale jestli i něco takového...
Myslím, že Němci měli určitě něco podobného, ale ode mne článek pravděpodobně nečekejte, já se (mimo jeden vložený článek) německou druhoválečnou technikou nezabývám.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Speciální vozidla 2. světové války

Příspěvek od Pátrač »

Tedy škoda. Ale to nic. Tak něco jiného.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“