E-Shopy

Zajímavosti, papírové modely, stavby replik, oznámení a další témata mající alespoń příchuť modelařiny

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1372
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

E-Shopy

Příspěvek od p3tris »

Stala se mi taková nemilá věc. Objednával jsem si z jednoho japonskáho i-shopu několik modelů. Abych nemusel platit DPH, rozdělil jsem to na tři balíčky, jejihž cena nepřesahovala 2500 jenů, takže se na ně DPH nevztahuje. Přesto mi je celníci zabavili a i když jsou v pořádku, chce po mě Česká pošta jakési manipulační poplatky, což dělá dohromady asi dalších 600,- Kč. Což se mi zdá absolutně absurdní. Pokud by se jednalo třeba o auto, byla by situace následovná: Koupil bych si v zahraničí automobil, ale přepravce by ho odvezl do své garáže s podezřením, že je kradený. Pak by se zjistilo, že není, ale přepravce by mi ho odmítl vydat s tím, že k přepravnému musím zaplatit ještě další nemalé poplatky. Chápal bych to, kdybych nějaký zákon porušil, ale takhle si připadám Českou poštou okradený já. Má někdo podobnou zkušenost? Pokud by nás bylo víc, zvažoval bych hromadnou stížnost na Českou poštu.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

V našich zákonech ohledně mezinárodního obchodu proběhly s platností cca 3 měsíce zpátky velké úpravy. Obecně vzato je nyní zdaněno snad úplně všechno, resp. je tam případně i nějaké clo. Byla ohledně toho i velká informační kampaň. Těch pár korun vem čert, ale štve mě, jak to teď trvá dlouho (14 dní na celnici žádná doba...).
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

co mám echo od své expřítelkyně, která sem tahá zboží z USA, tak čekací doba čtvrt roku není vůbec vyjímečná a pro ní přímo likvidační. Holt monopol ČP.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1372
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

No byli to modely v akci, žádný z balíčků nepřesáhnul hodnotu 22 EUR. Takže jsou i podle nového zákona od DPH osvobozeny. Větší hodnotu než samotný balíčky mělo nakonec poštovný. Dva přišly v pohodě, tři mi zadrželi. Nakonec nejde ani tak o těch 6 stovek, jako spíš o to, že si na mě pošta žádá peníze za něco, za co podle mě nemá právo. Ničím jsem se neprovinil, hodnotu zásilky nefalšoval a oni jsou tak podle mě povinni provést službu, za kterou už dostali v poštovném zaplaceno.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Příspěvek od zved »

Zkus se obrátit o pomoc na Českou obchodní inspekci. Alespoň možná poradí, co s tím. Zvažoval bych i trestní oznámení - za to nic nedáš. Ale nejdříve chtěj oficiální vyjádření ČP a dobře si prostuduj podmínky. Určitě dej vědět, jak to dopadlo. To mě zajímá.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Osobně doporučuji vycestovat z našeho milého Bazmekistánu kamkoli - na pár hodin - a tam si převzít zásilku odkudkoli, včetně z EU. Sám bydlím na Polských hranicích a cokoli potřebuji odjinud než z ČR tak si nechávám poslat a přebírám v Paczkowě nebo Nyse.
Naše Stranaavláda je tak štronzo z hesla "máme málo peněz a moc dluhů" že dělá p***oviny.
Takže zdaňuje a clí... a pak brečí že lidé kupují jídlo, benzín, oblečení, a vůbec cokoli dokonce i v Německu. I tam to vyjde levněji. Chcete důkaz? Vyjeďte si za hranice! Na každé silnici jsou mraky česky psaných bilbordů!
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Jenže kolik tě bude stát takový výjezd ze středu republiky? :/ Zatím jsem s tím neměl moc problém, ale věřím, že někdy je to k vzteku. To jako že jo.

To že se snaží vydřít peníze absolutně na čemkoli, o tom žádná.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Re: E-Shopy

Příspěvek od Dancer »

p3tris píše:
Má někdo podobnou zkušenost?
Mám a vždy, když tam musím (což je tak jednou za dva měsíce), tak se naseru jako nikde.
Česká pošta, to je spolek hajzlů, flákačů a zlodějů. Té slušné minoritě z jejich zaměstnanců se omlouvám, ale nemám to štěstí se s nimi potkávat.
Mám příbuzné v Japonsku a chodí nám od nich balíky. Viz. poslední případ...

Na balíku napsáno:
rýže 5kg - 4ks - cena ¥2000
sušené potraviny 1,5kg - 7 kusů - cena ¥2100
dětské oblečení 0,7kg - 2 ks - cena ¥1500
celková cena ¥ 5600


Jako obvykle mi nedorazila zásilka, ale dopis České pošty se sdělením, že (cituji):
"Dovážená zásilka podléhá celnímu řízení. Obsah zásilky není odesilatelem jednoznačně deklarován.
..."
Už po těchto dvou větách jsem měl chuť někoho praštit. Co by na tom balíku mělo být do pr...e napsáno, aby byl obsah jednoznačně deklarován? Jiné sloupce na údaje na průvodce, která je dle mezinárodních standardů, totiž není! A pak par dalších keců následovaných úlysnou nabídkou na zastupování v celním řízení s tím, že tato cesta je rychlejší.

Ha ha ha.

Celé je to zakončeno kontaktními informacemi včetně telefonického čísla, na které se prakticky nedá dovolat (já to po hodině a půl pokusů vzdal).
Na poštu jsem se vypravil osobně. A kdo tam byl ví, že tam si lze na absurditu celé této zlodějské šaškárny takřka sáhnout, jak hmatatelná je. Nejdříve tvrdnete ve frontě, kde čekáte, až vám dají originální průvodku ze zásilky (To když máte štěstí a vaše průvodka se najde hned. Jinak tam můžete ztvrdnout třeba hodinu.) a jdete osobně za celníky. Opět čekání s dalšími oběťmi ČP. Když na vás přijde řada (doba závislá od toho, kolik dalších zoufalců trpí s vámi), jdete za celníkem, který vyhodnotí zásilku, její cenu a dle svého uvážení (na základě předložených podkladů) rozhodne o platbě, či neplatbě DPH a dá štempl na průvodku. Tím je celní řízení u konce. S průvodkou se, jako poslední debil, opět vrhnete do fronty, tentokrát k výdeji zásilek. Dalších 20 minut. A tu přichází hlavní překvapení - ČP o vás vyžaduje (cituji z Poplatkového lístku) 96 Kč za služby celní deklarace. DO PRDELE ZA CO, KDYŽ JSEM SI TO CELÉ OOBĚHNUL SÁM???! Pokud se budete cukat tak vám suše oznámí, že vám zásilku nevydají. Pro stěžovatele už mají nakopírované kontaktní informace a také zdůvodnění, že (opět citace):
"Poplatek (80,- + 20%), který si Česká pošta účtuje u zásilek nepropuštěných celním úřadem do režimu volného oběhu, je částka, které vyjadřuje náklady České pošty pojené s procesem odpovídajícím legislativním úkonům, jež je Česká pošta povinna vykonat v souvislosti s dopravovanýmizásilkami ze třetích zemí, které obsahují zboží podlehající celnímu odbavení. Právo na zpoplatnění tohoto úkonu je zakotveno v Aktech Světové poštovní unie."

Takže odeslání jednoho doporučeného dopisu se dvěma nakopírovanými a jedním vytištěným papírem A4 + výdej originálu poštovní průvodky ze zásilky má cenu 80 Kč. A celé je to rámováno zmiňovaným poplatkovým lístkem, který zní na něco zcela jiného (celní deklarace). Prostě bomba.
S Poplatkovým lístkem jdete do další fronty (na 10 mnut), tentokrát na skutečný výdej zásilky. Unuděný skladník si od vás vezme orazítkovanou průvodku a zmizí ve skladu. Tady je doba čekání opět variabilní (5 minut až nekonečno) - podle toho, jak rychlý, gramotný, naložený.... (spousta dalších faktorů podmiňujících tento neskutečně náročný úkon) je skladník a jeho pochopové. Dostanete oválenou a pomuchlanou zásilu a můžete konečně domů.
Upřímně bych chtěl potkat toho šmejda, který tohle vymyslel a zrealizoval. To je totiž na přesdržku! :rev:
Omlouvám se za expresivní výrazivo, ale tohle je pro mne nezkousnutelné téma.
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Buďte rádi, jsou i horší věci. Známý američan se stěhoval nazpět do USA a vezl si lodní kontejner s nábytkem. Celníci ale mají právo "namátkou" zadržovat kontejnery a prohledávat je, jestli v nich náhodou něco někdo nepašuje.
Zadrželi jeho kontejner, měsíc ho zdržovali, pak prohledali, schválili, že je "čistý"... A naúčtovali mu 100 000 za uskladnění.

Za to, že mu proti jeho vůli naúčtovali kontejner mu naúčtovali poplatek. Ouřednická mentalita se vůbec neliší od té, kdy náckové pozůstalým po popravených/zavražděných účtovali "služby".
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

tak moje ex se poměrně úspěšně živila prodejem sběratelských panenek, teda dokud nepřišlo ono přehození clení ze státu na ČP. Díky tomu, že ČP má na všechno hodně, ale hodně času tak jí lidi ruší objednávky a jí leží peníze na poště a hodlá jít na pracák, protože je v mínusu. No a tak stát přichází o daně. :lej:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Jsou to možná nějaká nová nařízení asi kvůli Evropské unii, kdo ví.
Procesy České pošty také moc nechápu. Například můžete doma přebrat zboží na někoho jiného z rodiny. Ale když jděte na poštu, tak vám to nedají. Musíte si jedině vyřídit nějaký průkaz za těžké peníze u notáře.
Slepice na přepážce za nic nemůžou, řídí se prostě jen předpisy. Člověk má pak trochu vztek, trčí ve frontě pak se dozví jobovku, ale báby za to mají stejně jen desítku měsíčně.
Tohle je problém managementu nahoře a ten je prohnilý. Možná kdyby byla v poštovních službách trochu konkurence. Nevím jak je to u zásilek přes DHL, ale clít se bude všechno. Možná to mají také dražší.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Česká pošta je ústav choromyslných. Naše firma má sídlo na kraji vesnice a protože nemáme žádnou zkolaudovanou budovu (všechno je z kontejnerových buněk), nemáme ani číslo popisné, což je pro poštu neřešitelný problém. Všechny kurýrní firmy k nám bez problému přijedou jen pošta ne a ne trefit. Teda místní pošťačky, rozvozu balíků to nedělá problém, ti přijedou bez řečí. Takže pro dopisy musíme na poštu, balík nám přivezou.
ObrázekObrázek
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

zved píše:Zkus se obrátit o pomoc na Českou obchodní inspekci. Alespoň možná poradí, co s tím. Zvažoval bych i trestní oznámení - za to nic nedáš. Ale nejdříve chtěj oficiální vyjádření ČP a dobře si prostuduj podmínky. Určitě dej vědět, jak to dopadlo. To mě zajímá.
Trestní oznámení? Na koho a za co? Btw. to že cena byla jen 22 EUR za balíček nic neznamená. Pošta může balíček otevřít a a zboží ocenit. Důkazní břímě je pak na staně toho, kdo si zboží objednal. Prokazovat to jde např. výpisem z účtu, kde je platba.

A Česká obchodní inspekce...to snad ani nemůžeš myslet vážně..
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

cover72 píše:Buďte rádi, jsou i horší věci. Známý američan se stěhoval nazpět do USA a vezl si lodní kontejner s nábytkem. Celníci ale mají právo "namátkou" zadržovat kontejnery a prohledávat je, jestli v nich náhodou něco někdo nepašuje.
Zadrželi jeho kontejner, měsíc ho zdržovali, pak prohledali, schválili, že je "čistý"... A naúčtovali mu 100 000 za uskladnění.

Za to, že mu proti jeho vůli naúčtovali kontejner mu naúčtovali poplatek. Ouřednická mentalita se vůbec neliší od té, kdy náckové pozůstalým po popravených/zavražděných účtovali "služby".
Celníci mohou naúčtovat uskladnění v celním a běžně se to tak děje i v těchto neopravněných případech. Lze to soudně vymáhat zpátky, někdy i mimosoudně, děje se to poměrně často a úspěčnost je vysoká.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Lorde - s EU to fakt nemá nic společného, to by totiž nebyl rozdíl mezi námi a Polskem!
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
velitel
praporčík
praporčík
Příspěvky: 335
Registrován: 1/9/2010, 19:34
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od velitel »

S velkým zájmem a s velkou prodlevou jsem si přečetl tohle vlákno a tak přihodím pár vysvětlení a vlastních postřehů, protože s touto nejnovější atrakcí České pošty mám hafo zkušeností nebo mi balíky ze zahraničí chodí několikrát do týdne.
Podotýkám, že nechci obhajovat ČP, toho jsem dalek, ale částečně jsou v tom nevinně.
Když byl zaveden nový zákon, resp. snížena hranice pro dovoz osvobozený od DPH, hned v prvních dnech mi dorazil poplatkový lístek na 96,- Kč ( 80,- + 16,- DPH) - je to ta nižší ze dvou sazeb, protože mi to clí firma v Praze na Celní poště ( ten vyšší je tuším dvojnásobný), tak jsem málem vzteky proletěl stropem a hned žhavil dráty. Telefony jako obyčejně nikdo nebral, na maily neodpovídal, takže cca v druhém týdnu jsem se tam zastavil.
vysvětlení bylo následující - nebudu zdržovat citacemi: Protože se se změnil postup, tak celníci odmítli dělat něco, co jim vlastně nepřísluší, tedy jakési soupisy došlých zásilek a co do tét doby dělali naprosto normálně, tak to na svá bedra musela převzít ČP a samozřejmě si to nechá zaplatit - toť onen poplatek 96,- Kč. Ten se týká i např. mě, když mi to clí externí firma a dále každého jednotlivého balíku. Tedy pozor, když Vám jdou např. 3 balíky od jednoho dodavatele a na každý je sólo faktura, tak je to 3 x 96,- Kč. Samozřejmě si můžete nechat udělat fakturu jednu, ale vystavujete se riziku, že budete čekat do alejujá, protože tam mají tak neskutečný bordel, že neví, který balík kde je.
A pak je normální občan, za kterého proclení může udělat ČP a pak je tam ten vyšší poplatek. Je to výhodnější než si to dělat sám - protože to je na "speciální VŠ" - třeba vyplnění JSD. A firma je dražší než ČP - zhruba 2 - 3 kila.
Nepochopil jsem akorát jednu věc. Jak to chce pošta dělat před Vánoci, když už teď jim to trvá cca 4 - 6 týdnů. Co budou dělat na podzim, resp. jak budou řešit ty zástupy nas... občanů, to mi není jasné.

A jak z toho ven? Rada pro ty, kteří si zde stěžovali na zpoždění, problémy se zákazníky apod. Snažte se přejít na firmy typu DHL, FedEx apod. Sice jsou dražší, ale výrazně rychlejší ( zásilky z Hongkongu Fedexem se vším všudy - 1 týden, kdežto ČP cca měsíc ). Notabene dneska už tam mám pod smlouvou podmínky takové, že cena přepravy je srovnatelná. A proclení v ceně. Ale hlavně čas a time is money.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Jak to chce pošta dělat před Vánoci, když už teď jim to trvá cca 4 - 6 týdnů. Co budou dělat na podzim, resp. jak budou řešit ty zástupy nas... občanů, to mi není jasné.
Nijak, dostaneš to k Vánocům 2012 :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Modelařina, to ostatní...“