Vyroba tanku

Zajímavosti, papírové modely, stavby replik, oznámení a další témata mající alespoń příchuť modelařiny

Moderátor: jarl

NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

Zdravím.. nevěděl jsem kam to napsat. Svým zpusobem je to modelařina... Mám takovej praštěněj napad a rad bych vědel zda je to realný. Chtěl bych udělat pojizdný tank 1:1 .. a asi co nejvice věrohodny. Doma mam frezu,soustruh. V praci mam moznost si neco hodit na CNCko.. Je mi jasny ze to bude asi hodne nakladny.. :oops:
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od Skeptik »

Nemáš jednodušší si ho prostě koupit?
Tady je celkem slušný výběr :)
http://nakladni-uzitkove-vozy.hyperinze ... ncerovana/
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

Ano snadnejsi by to bylo :) ale kdyz si neco vyrobis vic si toho vazis.. a navic napriklad takovej Tiger nebo T-34 tam neni ;-)
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od Franz Trubka »

Fandim vsem silenym nadsencum /nebo nadsenym silencum/. Co ale ziskas vyrobou tanku doma? Hybrid, ktery se bude podobat originalu snad vzhledove, nic vic.
Rozhodne Ti nechci brat iluze a chut, vyrob Tygra a ja se prijedu rad projet, i kdyz to mam trochu z ruky.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

Takze si myslite ze je to realny .. ale je tu jeste jedna vec potreboval bych plany..
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od skelet »

pokud jsi šikovný a máš dost peněz, tak to je reálné. Pokud jsi nešikovný, tak musíš mít ještě více peněz :)
A proč takové profláklé tanky? Proč ne T-35, T-28, LT-35, či LT-38?
ObrázekObrázekObrázek
NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

No popravde jeste rozhodnutej nejsem ( v tom ktery tank).. Pomohli by ty plany no :) Co nejpodrobnejsi. Nevim kde se daji najit jestli vubec daji.
Uživatelský avatar
Montgomery
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 152
Registrován: 6/4/2010, 19:00
Bydliště: Lukavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od Montgomery »

Být tebou, tak bych šel do něčeho menšího a hranatého. Podle mě T-34 věrohodně neuděláš, spotřebuješ stašně materiálu a kvůli velikosti bude problém i s pohonem atd. S nýtováním bys neměl takový problém a jak píše skelet, když uděláš méně známý tank a trochu se sekneš, tak to tolik lidí nepozná. Pokud jde o LT-35 a LT-38, zkus kontaktovat VHÚ Praha, kde by ti mohli poskytnout nějaké materiály.
Není nic nesnesitelnějšího než hlupák, který má štěstí. Cicero
NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

Montgomery píše:Být tebou, tak bych šel do něčeho menšího a hranatého. Podle mě T-34 věrohodně neuděláš, spotřebuješ stašně materiálu a kvůli velikosti bude problém i s pohonem atd. S nýtováním bys neměl takový problém a jak píše skelet, když uděláš méně známý tank a trochu se sekneš, tak to tolik lidí nepozná. Pokud jde o LT-35 a LT-38, zkus kontaktovat VHÚ Praha, kde by ti mohli poskytnout nějaké materiály.
Super děkuji za radu, vůbec mě nenapadlo jim napsat. Hned to zkusím..
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od skelet »

ono i "malí" modeláři by mohli mít plány, které hledáš.
ObrázekObrázekObrázek
NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

Montgomery píše:Být tebou, tak bych šel do něčeho menšího a hranatého. Podle mě T-34 věrohodně neuděláš, spotřebuješ stašně materiálu a kvůli velikosti bude problém i s pohonem atd. S nýtováním bys neměl takový problém a jak píše skelet, když uděláš méně známý tank a trochu se sekneš, tak to tolik lidí nepozná. Pokud jde o LT-35 a LT-38, zkus kontaktovat VHÚ Praha, kde by ti mohli poskytnout nějaké materiály.
Tak Praha se neozyva :(
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od kopapaka »

NaramCZ: A na co chceš podklady a jak vlastně mají být přesné? Chceš to do posledního nýtu, nebo stačí když to bude stejné při pohledu z deseti metrů? Že tank, to chápu, ale už sis vybral co to vlastně bude? Ony i ty naše LTéčka mají bratru deset tun a udělat to jen tak nebude žádná sranda. Ale jestli do toho vážně chceš jít, tak budu držet palce...

Má to být opravdu tank, nebo stačí i jiné voj. vozidlo?
Vespa 150 ACMATAP Mle. 56/59
M274 MECHANICAL MULE

Samohybka?
VÝSADKOVÁ SAMOHYBNÁ DĚLA ASU-76, 57, 85
Cadillac M56 " Scorpion "
Komatsu Type 60
M50A1 Ontos

Obrněný transportér?
Ferrari F333E Lizard

A nebo to opravdu musí být tank?
J. Walter Christie a jeho tanky
Tenhle dokonce šel provozovat i bez pásů...

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od TonyHazard »

NaramCZ, v žádném případě Tě nechci odrazovat od tohoto nápadu, ale jako jednotlivec (i když máš zázemí dílny) nemáš šanci tank postavit, pokud nemáš pár zbytečných milionů korun.
Pokud to myslíš vážně, mohu Ti na jednom fóru vytáhnout z archívu diskuzi o stavbě repliky PzKpfw II, což není žádný velký tank (nevím, co máš v úmyslu postavit). Jeden nadšenec ji chtěl postavit, ale zastavil ho na úvodu nedostatek peněz. Více informací Ti dám přes SZ.

Zde je jeden příspěvek z diskuze :
Raději se posaďte, z jedné slévárny se podařilo vydolovat nabídku jen podle výkresu a fotek, poptával jsem 220 článku na Pz II, na finální výrobu formy by stejně vzor článku byl potřeba.
Celková cena za 220 článku je přibližně 600 000 Kč
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

kopapaka: Samozřejmě že by pro mě bylo nejlepší abych měl planky do posledního nýtu. Jak jinak správně trefit šířku a vyšku? Christie M1931 vypada docela dobře ;-)

TonyHazard : Budu rád za každou radu .. rad si to přečtu tak pokud mi to hodíš do zprav tak budu rád.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od skelet »

Tak ono je důležité si rozmyslet co chceš stavět.. tedy jestli repliku nebo napodobeninu. Určitě doporučuji pro konzultace kolegu Knezduba, který do toho dost vidí a rád ti pomůže, či poradí. Napodobenina tě vyjde nepoměrně levněji, ale i tak to bude pálka.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od kopapaka »

NaramCZ: mě šlo hlavně o to jestli chceš stavět přesnou maketu a nebo ti stačí, aby to bylo poznatelné. S pásy má TonyHazard pravdu, ty nejde udělat jen tak. Musí něco vydržet a jen těžko je nahradíš. Třeba moderní pásy, jaké se používají na lehčí pásovou techniku přeci jen vypadají trochu jinak. Všechno ostatní jde přeci jen nahradit o něco snadněji. Christie má výhodu, že byl schopný jízdy i bez pásů. Takže by ho šlo používat i bez nich a navíc ty pásy myslím nebyli lité ale nýtované nebo svařované...

A jak píše skelet, záleží na co to chceš, do muzea asi ne a na ježdění stačí rozměrově shodná maketa...

Jednodušší by určitě byl Renault FT-17...

Obrázek

Dost známý, sloužil i v naší armádě, přitom malý... A taky pomalý, což se velice příznivě odrazí v životnosti dílů...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od Rase »

Já bych se držel spíš u LT-ček, přeci jen se jich zachovalo jen málo, už jen samotný pokus o stavbu by si mohl získat popularitu v médiích a hlavně můžeš jít do musea a po domluvě si potřebné věci přeměřit podle rálného tanku. Německé tanky jsou sice pěkné, ale moc profláknuté, staví je kde kdo, a jelikož sme češi a kdysi sme vyráběli vlastní tanky, tak bych se pokusil postavit něco "Našeho". Funkční podvozek je ale grunt a nevím jestli je vhodné skládat si vlastní pásy - měl bych strach že se velice rychle rozpadnou, nebo vysvléknou.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od knezdub »

Pokud nemáš k dispozici velmi dobré dílenské zázemí a téměř neomezený rozpočet, nesnaž se o kopii, protože ztroskotáš na detailech a některých dílech, hlavně na odlitcích.
Pokud se rozhodneš pro napodobeninu, zkus nýtovanou konstrukci - není problém nechat nadělat šrouby s hlavou ve tvaru hlavy nýtu. Bude s tím jednodušší práce a přece jen ruční nýtování větších konstrukcí už dnes téměř nikdo neumí a na strojové už není k dispozici vybavení.
Pohon podvozku: máš na výběr ze tří variant:
1/použít podvozek nějakého stávajícího pásového traktoru, nejlépe ruské konstrukce - jsou dostupné a jsou s nimi zkušenosti
2/ Vlastní konstrukce pohonu (komponenty z nákladních aut, motor + automatickou převodovku z amerických osobáků)
3/ Hydrostatický pohon - jednoduchý a spolehlivý, snadno přizpůsobitelný prostorovým možnostem, některé hydromotory se dělají až čtyřrychlostní (podle hmotnosti stroje)
ObrázekObrázek
NaramCZ
Příspěvky: 9
Registrován: 3/9/2012, 20:35

Re: Vyroba tanku

Příspěvek od NaramCZ »

No nejspis bude lepší udělat repliku. Nejvíc čeho jsem se bál byl motor a ty pasy. Chtěl bych udělat to Lt-35 ale važne se bojím pásu.. Děkuji všem za rady. :up:
Odpovědět

Zpět na „Modelařina, to ostatní...“