Mi-24 Hind

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Xawi3r »

Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Skeptik »

Možná by bylo vhodné říci, o co se na předchozí fotce jedná. Ne každý to musí vědět.
Jde o testovací platformu společnosti "Vertoljoty Rossiji" resp. KB Mil (Mi-24K trupové číslo 271), na které se zkouší nové konstrukce.
Zde v plné kráse
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Xawi3r »

Jedná se o testovací platformu označovanou Mi-24K (jak již uvedl Skeptik). Výrobce na ní ověřuje konstrukční prvky pro příští generaci vysokorychlostních vrtulníků a prvky pro zvýšení cestovní i maximální rychlosti již existujících vrtulníků (v rámci upgradu/modernizace).
Na Skeptikové fotografii je předchozí modifikace Mi-24K, na mojí fotce pak poslední modifikace lišící se na první pohled především pomocnými "křídly", novou "kamufláží" atd.
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Xawi3r »

Mi-35M s instalovaným Vitebskem v Sýrii.

Obrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 866
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Ataman »

Xawi3r píše:Jedná se o testovací platformu označovanou Mi-24K (jak již uvedl Skeptik).
Mi-24K je modifikace Mi-24V pro dělostřelecký průzkum a řízení palby. Toto sice vzniklo přestavbou jednoho Mi-24K(t.č. 271, jak píše Skeptik, taky se ale lze dočíst, že jde o přestavbu Mi-35M), ale označuje se to PSV.
Naposledy upravil(a) Ataman dne 19/9/2017, 19:31, celkem upraveno 1 x.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

Prestavba z Mi-35M skôr nie - rozmiestnenie okienok a dverí u stroja PSV zodpovedá práve verzii Mi-24K (a je odlišné od bežných Mi-24D/V) a stroj má zaťahovací podvozok - Mi-35M má už podvozok pevný.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 866
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Ataman »

Tak já to zkusím srozumitelněji - jedná se o přestavbu Mi-24K t.č.271, lze se také dočíst, že jde o konverzi Mi-35M, což ovšem není pravda. Lepší?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

Mi-24K Macedonia
Obrázek
Mi-24K Ukrajina
Obrázek



"Výstavný" PSV - tento kus zrejme nikdy nelietal, nie v tejto podobe
Obrázek


V akom poradí vznikali nasledujúce exempláre či skôr prestavby, netrúfam si odhadnúť
verzie Mi-24 PSV alebo Mi-24K "Kurier"
- Krídlo hore, skrátené, so závesníkmi, s krátkymi vývodmi spalín motorov
Obrázek

- Krídlo hore, so závesníkmi, s "dlhými" vývodmi spalín motorov, bez protinámrazových "klobúkov" na vstupoch
Obrázek

- Krídlo hore, bez závesníkov, s "dlhými" vývodmi spalín motorov, protinámrazové "klobúky" na vstupoch
Obrázek

- Krídlo dole, s "dlhými" vývodmi spalín motorov, bez protinámrazových "klobúkov" na vstupoch, viditeľné zvyšky koreňa krídiel hore
Obrázek

- bez náznakov krídiel, s "dlhými" vývodmi spalín motorov, bez protinámrazových "klobúkov" na vstupoch,
Obrázek

- bez náznakov krídiel, s krátkymi vývodmi spalín motorov, bez protinámrazových "klobúkov" na vstupoch,
Obrázek
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Tomass »

Na kanále VHÚ se objevilo pěkné video předstartovní přípravy Mi-24D.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Franz Trubka »

Zajimave video z roku 1982,samozrejme predletova priprava v mirove dobe.
V dobe bojoveho nasazeni ve valce by to asi takhle fungovat nemohlo...
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od kenavf »

Z engl WIKI: vietnamský Mi-24A :shock: Som nevedel že A-čka sa predávali do zahraničia a že dokonca možno ešte lietajú.
Obrázek

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Viet ... 4A_MRD.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Mil_Mi-24
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Kouzelnik »

Mi-24V (č. 0981) AČR ve videu pro laiky


https://www.youtube.com/jmxYJhb42aQ
R.I.P.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Rase »

Indonéský Mi-35P během nízkého průletu na armádní přehlídce :D
https://www.youtube.com/watch?v=y7WH_w6cRSE

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Flogger G »

V našem letectvu se chýli služba vrtulníku Mi-24 ke konci. Připomeeňme si těžkou situaci konstruktéra při prosazování třídy bitevních vrtulníků v tehdejším SSSR a také vývoj dnes již legemdárního stroje.
https://www.youtube.com/watch?v=1KIxHpeUr9c
https://www.youtube.com/watch?v=MxVWDWLjgg0

V konstrukční kanceláři však připravují znovuzrození vrtulníku pod označením Mi-35P
https://www.youtube.com/watch?v=l2oTI6kIoIA

Nedopatřením se mi podařilo vložit pod větu o připravovaném Mi-35P link druhé části videa o Mi-24. Už je to napraveno.
Všem se dodatečně omlouvám.
Naposledy upravil(a) Flogger G dne 16/4/2020, 09:09, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Rase »

Dnes byl poblíž libyjské vesnice Abu Qurayn (أبو قرين), 118 km jižně od Misuráty, sestřelen bitevní vrtulník Mi-35P. Jednalo se o jeden ze tří vrtulníků tohoto typu, zakoupených v dubnu 2015 přes Spojené arabské emiráty v Bělorusku. Vrtulníky byly v srpnu předány libyjské armádě a doposud byly zasazeny Libyjskou národní armádou (LNA), pod velením polního maršála Chalífy Haftara, která ovládá východ země a válčí s mezinárodně uznávanou vládou. Pokud jde o osádku zmíněného vrtulníku Mi-35P (patrně n/b "619"), tak všichni zahynuli - plukovník Adel Al-Zway, podplukovník Al-Darsi Al-Sennussi a palubní technik Jum'a Al-Obeidi.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od NANUK »

Archivní záběry z letu Mi-24.

zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

Nanuk
moc nerozumím smyslu videa (myslím těch obou dílů které jsou v odkazu na YT - viz popiska toho videa, které jsi sem, NANUKu, postnul).

Jako, že v "dogfightu" dokáže jeden Hind vymanévrovat (a poté svojí palnou zbraní sestřelit) druhý Hind?

A proč? K čemu takový výcvik?

Tj. pokud už by někdo preferoval Hind pro dogfight, tak spíše bych chápal smysl výcviku, kdyby Hind cvičil "dogfight" např. s rumunskou námořní IAR 330 (odvozeno od PUMy) nebo s rumunskou IAR 316 (rumunská licence Alouette3)
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od NANUK »

Co je na tom divného, když do vlákna o Mi-24 dám odkaz, kde je Mi-24 na záběrech, které nejsou tak známy? Otázky na taktiku musíš pokládat někomu jinému. Já nejsem létající personál na Mi-24. Nehledej za vším spiknutí a problém. :D
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 866
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Ataman »

zzz píše:A proč? K čemu takový výcvik?
Světe div se, třeba k tomuhle:
http://www.vrtulnik.cz/mil/vlach2.htm
zzz píše:Tj. pokud už by někdo preferoval Hind pro dogfight, tak spíše bych chápal smysl výcviku, kdyby Hind cvičil "dogfight" např. s rumunskou námořní IAR 330 (odvozeno od PUMy) nebo s rumunskou IAR 316 (rumunská licence Alouette3)
No a co když tu IAR 330/316 prostě nemáš, co bys dělal, aha?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od zzz »

NANUK
Pouze jsem myslel, že ty jako odborník ze zkušeností (z pozemní části) ČSLA dokážeš líp odhadnout smysl toho videa.

Proti samotnému videu nic nemám. Jenom nechápu ten smysl. A rozumím Tvé reakci, že taky nevíš o nic víc než já, proč cvičily stejné typy vrtulníků vzájemný manévrový souboj? A to ještě ke všemu Hindy v dogfightu :?: :arrow: :roll:


Ono by to mohlo být velmi zajímavé téma na pokec = Hindy v 80.-tých letech …
a) …jako lovec malých militarizovaných civilních vrtulníků (po zuby naložených protitankovými raketami) či
b) … jako lovec větších transportních vrtulníků bráněných door-gunnery.
c) … ohledně souboje se specializovanými vojenskými vrtulníky - např. těžšími verzemi Bellu Cobra - viz článek pro laiky na webovce 100+1 plus úvodní díl s TTD... bohužel článek nepopisuje nic o tom jak by to dopadlo při souboji s jednomotorovými např. AH-1S). Předpokládám, že souboje vrtulníků za účasti Hindů mohly proběhnout např. během válek nad Libanonem/Sýrií, ale nic k tomu nemám.

Prozatím mám předběžný názor, že Hind s posádkou (=oběma piloty) cvičenou na lov nepřátelských vrtulníků pomocí (otáčivého) kulometu v přídi+pomocí podvěšené nemířené výzbroje (palné či raketové) by nebyl moc úspěšný proti např. Bo-105PAH-1, což by byl typický vrtulník, se kterým by se na/u fronty potkaly Hindy ČSLA při útoku na Lyon. A překvapuje mě, že aspoň pro jakousi základní simulaci nebyl použit Mi-1 jako "oběť" Hindů (sice Mi-1 je výkonově hodně jinde než Bo-105, ale myslím, že v ozbrojených silách podléhajících Moskvě nebyl vhodnější vrtulník pro simulaci vrtulníků za železnou oponou).

https://www.youtube.com/watch?v=q_SbsG5IzUs

Dokážu si představit použití PLŘS či salvu neřízených střel z Hindu (=na rozptýlení formace nepřátelských vrtulníků), ale o tom video, myslím, nebylo. Stejně tak si dokážu představit, že by se do souboje s vrtulníkem (Hind jako lovec v dogfightu) zapojili door-gunneři na palubě Hindu (ať už člen posádky či člen převáženého výsadku, ale o tom video, myslím, nebylo

Možná by někdo věděl, jestli reálně probíhalo (myslím v 80.-tých letech), že by např. 2 Hindy nelétaly jako dvojice ve volné formaci, ale že oba Hindy by hráli roli "naháněč" + "lovec" a naopak. Přijde mi, že pokud by se oba Hindy v takovém týmu fakt festovně pustili do lovu cizího vrtulníku, tak by mohlo dosti hrozit riziko vzájemné srážky obou Hindů, pokud by na takový týmový "lov" nebyli piloti Hindů kór dobře vycvičení.


Nad rámec diskuze o Hindech v dogfightu ... docela zajímavý je výsledek případného nasazení vrtulníků do vzájemných soubojů na příkladu války Argentina-UK v 1982 na Falkandech-Malvínách. Oba soupeři disponovali na místě (na ostrovech či na útočících lodích) desítkami vrtulníků.

První fakt - byť některé typy vrtulníků byly shodné (např. Lynx v argentinském námořnictvu či vrtulníky z rodiny PUMA), tak nebojovali proti sobě (např. protože britské PUMy nebyly poslány do akce).
Druhý fakt - obě válčící strany přišly o desítky vrtulníků, z toho menší částí sestřelem ve vzduchu, ale ani jednou (myslím) nedošlo k sestřelu vrtulníku jiným vrtulníkem.



Ataman
Jaké vrtulníky použít pro simulovaný výcvik posádek Hindů ... jako lovců cizích vrtulníků?


Pro lov námořních "obtěžkaných vrtulníků s výbavou na ASW" mohli použít MiLy-14 popř. Ka-25 (pro simulaci lovu lehčích ASW).

Ohledně ostatních typových situací... právě proto jsem psal o "umění možného" viz rumunské vrtulníky reálně používané (pozn. jsem si vědom, že velkých společných cvičení se Rumuni vesměs odmítali zúčastňovat od kremelské okupace Česko-Slovenska 1968). Víc přínosné by bylo rutinně cvičit posádky vrtulníků (podléhající Kremlu) s jugoslávskými Gazelle, ale k tomu myslím nedošlo (ale nejsem pamětník, tj. nemám k tomu jasné zdroje).
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“