Mi-24 Hind

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Mi-24 Hind

Příspěvek od Haness »

Hind je vrtulník který se stal hlavní útočnou helikoptérou jak naší armády tak řady jiných armád. Jeho oblíbenost a hlavně taky uznávanost se nezmenšuje a to i přes to že už za sebou má řadu let.

Mi-24 je výkonný vrtulník s řadou předností a tak proč o něm něco nenapsat...

Prototyp Mi-24 vzlétl poprvé v roce 1970 a tento okamžik znamenal začátek éry pravých ruských bojových vrtulníků. V té době rusové neměly vrtulník přímo pro tyto účely a tak se snažili upravovat jiné typy jako třeba Mi-8,17 a jiné.
Hind v sobě už od začátku měl kombinovat 2 faktory a to jak palebnou sílu tak dostatečný nákladový prostor pro přepravu vojáků což také splnil.

Mi-24 je reakce na použití Cober ve válce ve Vietnamu kdy si sovětské velení na plno uvědomilo jak jsou tyto vrtulníky důležité a jak právě v jejich letectvu schází. Rusové sice měli takové silně vyzbrojené vrtulníky jako Mil-Mi-8 s 6 závěsníky pro raketové bloky jenže to byla jen provizorní úprava a řešení.

Jako první přišla verze Mi-24 A ta měla celkově jinačí styl než ty známé Hindy D jaké má i naše armáda,pilot a střelec seděli vedle sebe a před nimi byl pohyblivě a ručně!! ovládaný 12,7 mm kulomet kabina byla širší a Hind A měl křidýlka s možností upevnění standartních raketových blků a na konci 2 řízené střely. Poté co se tento stroj objevil a na západě dostal označení HIND se zase na americké straně vyskytl údiv protože takováto kombinace v jednom vrtulníku je přesně to co potřebovali - - - stroj který dokáže vysedit pozemní jednotky a hned je i podporovat přesnou palbou a to i proti obrněným cílům. Ikdyž Hind A nebyl výkonově vůbec oslnivý a byl v amrádě SSSR využit jen hodně málo byl to obrovský krok po kterém se začalo udávat další tvoření vrtulníků po dalších několik let než přišla vlna strojů podobným jako jsou americké Apache a Cobra.

Dalším vývojovým stupněm byl Mi-24 Hind D to už je ten kterého všichni známe,používá ho i naše armáda. Tato verze má lepší motory,celkově drak - menší čelní profil,tvar,konstrukce,možnost výzbroje a vlastní obranu - rušiče navádění střel,výmetnice klamných cílů.

Mi-24 se začalo přezdívat u řady lidí autobus¨,nevím,asi je to oprávněné protože je to velký vrtulník který má v něčem nahoru a v něčem zase ztrácí. Nahoru má v tom-jak už sem psal že může vysadit vojáky a hned ja začít podporovat střelbou,ten nedostatek (jestli to vůbec tak můžu nazvat) že jako západní vrtulníky typu Apache nemůže bojovat stylem že se ukryje za terén stojí a čeká až bude mít zaměřeno a s maximální bezpečností může střílet.

Po řadě sestřelní těchto vrtulníků v Afghánistánu střelami jako Stinger s naváděním na tepelné vyzařování se začaly tyhle vrtulníky vybavovat zařízenímy pro co nejlepší obranu. Mi-24 vyfásl rušič raket na infra vyzařování naváděných hned za rotor a pak 4 řady výmetníc klamných cílů.

Déčko dostalo taky systémy pro navádění raket na pevné cíle a otočnou do 4 stran výkyvnou věž s čtyřhlavňovým kanonem ráže 12,7mm.Tato zbraň se po "ověřeníů její učinnosti v Afghánistánu začala nahrazovat pevným 2hlavňovým 20mm kanonem umístěným na pravé straně u kabiny.
Na křídlech hindu se nachází 2 závěsníky které umožňují podvěšení rúzných zbraní jako jsou kanonová pozdra s 20,30 i max 50mm kanonem,pozdra s neřízenými raketami, různých velikostí a typů a druhů výbušné směsy.Další "vychytávkou" v Hindech je možnost podvěšení různých pum která u západních vrtupníků chybí pže jsou vrtulníky vyloučeny pro použití těchto zbraní.Další upevnění závěsníků pro řízené střely. Na konci křidélek je kolmé ohnutí na jehož konci se nachází možnost upevnění závěsníků pro řadu typů řízených střel ať už proti¨pozemním,protitankovým a i protileteckým.

V hindu jsou 3 členové posádky pilot,střelec a mechanik který dohlíží na zadní nákladový prostor (pokud se něco veze) :D
Mi-24 je vybaven výsuvným podozkem který je vystužen pro přistání na nerovných a nezpevněných plochách,ostatně jako většina ruských vrtulníků.

Je nutno uznat že Hindy už stárnou a proto jsou u ruské armády pomaličku nahrazovány silnějšími typy vrtulníků jako je třeba Havoc,nebo Hokum - - jen to nahrazování je strašně pomalé vzhledem k malým zdrojům vynaloženým do letectva.dosud je používán v několika desítkách zemí po celém světě.

Nejnovější verze Hindu je pro radikální změny označována jako Mi-35P,nebo taky klasicky Mi-24P Hind-F.Je však určena především k vývozu.

Technické údaje

Motory: Klimov TV3-117 III - výkon 1 619 kW
Max.rychlost: 310 km/h
Dostup: 4 500 m
Dolet: 160 km

Rozměry:
rozpětí: 6,54 m
průměr hl. rotoru: 17,30 m
délka: 19,79 m
výška: 6,50 m

Ještě bych zapomněl napsat že naši piloti létající v Mi-24 se jako už každým rokem účastní leteckých klání a setkání Tigřích letech v rámci NATO - každým rokem je vybírána celkově jedna posádka která dosáhla nejlepších výsledků z celkového klání a tou se naše posádky už několikrát staly! Tigermee a tigří letky jsou vybírány z útvaru letectva každého státu a jejich letadla jsou zdobena bílo-oranžovými, nebo černo-oranžovými pruhy.

ObrázekObrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Haness dne 5/7/2005, 20:36, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Jen jedna připomínka, ten Mi-24 P má kanon ráže 30 mm, jde o GŠ-30-2.

Mi-24 je podle mě stále výborný, po modernizaci by měl v mnoha státech sloužit ještě dlouho. Plánuje se společná modernizace u nás, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku...už aby se začalo, jsem fakt zvědavý, jak hluboká ta modernizace bude.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No ono zatím není moc co, zatím jsou to plány. Hlavní problém budou peníze. Jinak se očekává nový navigační a střelecký systém, výzbroj, odlehčení pomocí pevného podvozku a zkrácení "křídla", chlazení výstupního vzduchu od motorů, snad nové rotory...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

tady je odkaz na Armádu CZ - http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=5063
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Ty první verze se mi vůbec nelíbí jsou to takový ty "velký vrtulníky z ramba" který mají podvěšených milion raket a nemůžou se pohnout z místa:))

Zkrácení křídla,to by mě zajímalo jak moc,jestli to nějak ovlivní závěsníky - a tedy i výzbroj.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ano, závěsy by měly být jen čtyři. Ale lepší letové výkony a kvalitnější výzbroj to vynahradí.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

A nevíš jakým způsobem ty 4? že se odstraní jeden z podkřídel nebo ten koncový?
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Počítám že koncové + část "křídla" k tomu dalšímu.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

To bude ale drsná úprava pže se bude muset to křídlo samo celkově "užezat" sem zvědavej jestli se bude upravovat i hlavňová zbraň na předku jak je to u těch Hindů-P že tam je na bocích 20mm dvoj kanon,polský Mi-24 tam mají dokonce 30 mm.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Kde si vzal ten 20 mm kanon? Takovou ráži už SSSR/Rusko u letadel pěkně dlouho nemá! Mi-24 P má 30 mm. Jen u několika kusů, označených PV byl 12,7 mm kulomet v přídi zaměněn za 23 mm GŠ-23-2, ale moc se to prý neosvědčilo. Ale u některých modernizací se tahle zbraň, nebo podobná, snad uvažuje...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Já mám napsaný v knížce GŠ-20 20 mm dvouhlavňový kanon--ale na fotce je boz těch "trumpet" na konci.

Je prý lepší co se týče účinnosti ale zase musí střelec hýbat celým strojem.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak to bude chyba knihy, má to být 100% 30 mm.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

hmm...
ale stejně přechod z 12,7 na takovou kadenci tu musí být něco:)
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Je to stejný kanon, jako má Su-25. Dost slušná účinnost i proti pancéřovým cílům. Ale je napevno, u takové mašiny jako je Mi-24 to může pak být problém zaměřit...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Ale Su-25 má ten kanon otočnej,na jiným principu,jako nevím jakou zbraň konkr. má to Su-25 klidně i stejnou ale ty modifikace to hodně mění třeba přesnost u rotujících hlavní...no to je přeci jedno;)

Pravdou je že u otočné věže s 12,7mm kulometem si to střelech zaměřoval sám,ale taky s tím něco zmohl jen proti pěchotě nebo tak,u těch pevných zbraní to musí konfrontovat s pilotem a ten taky otáčí se strojem a myslím že i rovnou střílí podle údajů který mu střec vyznačí-pak se mu to objevuje na průhledovým displeji.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Su-25 a otočný kanon? Myslíš pohyblivý nebo rotační? Ani jedno ani druhé nemá, má pevně zabudovaný dvouhlavňový kanon GŠ-23-2, stejný typ má Mi-24P.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Ten kanon má dvě hlavně a ty se otáčí kolem své osy,jen ne tak rychle aby se to dalo označit jako rotační,ale ty hlavně se otáčí.Ale nechci se hádat...
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Kanóny GŠ-23 a GŠ-30 nejsou rotační, jedná se o princip zbraně se sdruženými hlavněmi a závěry. GŠ-23 měl i L-39MS Albatros, GŠ-30 zase Su-25. Výhodou je vysoká kadence, malé rozměry a hmotnost. Na Mi-24 je namontován GŠ-30.

GŠ-23:
kadence - 3000-3400 ran/min
hmotnost - 50,5 kg
úsťová rychlost - 715 m/s

GŠ-30:
kadence - 3000 ran/min
hmotnost - 105,0 kg
úsťová rychlost - 860 m/s
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

To je docela veliká kadence na to že tedy nejsou rotační,vždyť GAU-8 co je u A-10 má hlavní 7 a může volit mezi 2 100 ranami nebo 4 200 za minutu což je i u toho prvního hodně a pokud s 2 hlavněma má kadenci 3000/min....
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

2 sa58. Kolik si potom Hind veze munice? Nedovedu si totiž představit, že by měl při kadenci3000 ran/min munici třeba pro 30 vteřin střelby..
Protože když si vezmu, že Thunderbolt má pro svůj Gattling zásobník o velikosti malého osobního auta a v něm "jenom" 1350 nábojů.

A navíc jak se ty hlavně během střelby chladí. Ať to počítám jak chci tak mi totiž vychází 25 výstřelů na hlaveň za vteřinu a to už je dost šílená hodnota.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“