Mil Mi-28 Havoc

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Mil Mi-28 Havoc

Příspěvek od Haness »

Mi-28 byl vyvinut jako částečná náhrada za stárnouci Mi-24 Hind. Havoc se svými technickými možnostmi pomalu obrácí k západnímu "trendu" a to např v tom že už je to čistě bitevní vrtulník (ne jako Hind částečně transportní),ale i v dalším se podobí strojům jako je třeba Apache - boj při letu ve visu s možností krytí v terénu.

Také se po velkých zkušenostech ve válce v Afghánistánu začali vývojáři nového stroje obracet velkým směrem k ochraně posádky. A proto je Havoc velmi silně pancéřován v místech největšího "nebezpečí" jako jsou kryty motorů, ostaně celá kontrukce a hlavně také kabina na které je to vidět už při pouhém pohledu. Posádka se v případě sestřelní vrtulníku dostává ven pomocí skluzavek na bocích trupu, přičemž jsou dveře a listy rotoru odděleny explozivními náložkami po stranách dveří a ve spojích listů rotoru.Stroj samotný by měl přežít nouzové přistání při rychlosti až 15m/s.Motory a palivové nádrže jsou silně opancéřovány typem pancíře z titanu a keramiky.

Vlastní ochranu vrtulníku tvoří rušiče střel s nejrůznějšími naváděními. Pro znesnadnění zaměření střel s ič naváděním mají motory masivní kryty výfuků které rozptylují "vylučování" tepelného záření s motorů a taky jako další "kladnou" vlastnost mají tu že jsou vybaveny vylučovačí prachu a jiných těles. Na mnoha místech stroje jsou výmetnice klamných cílů,i radarových a světlic. Hlavní rotor už jako většiny bojových vrtulníků by měl přestát zádah kulometů velkého kalibru.

Tak a teď k tomu co zajímá asi každýho nejvíc - k bojové síle Mi-28. Havoc už je vybaven těmi nejnovějšími systémy jak pro zaměřování a další "obsluze" zbraní tak pro snímání a kontrolu terénu - možnost letu za špatného počasí a i v noci. Je také vybaven pozorovací a snímací kamerou. Většina těchto systémů je v přídi vrtulníků buďto ve špičce, nebo zaměřovací systémy v obdelníku pod ní.V kruhové schránce nad rotorem je radoarová soustava s rozsahem celých 360 stupňů.

Zbraňový arzenál tvoří mnoho typů nových zbraní. Základem je rychlopalný 30 mm kanon NPPU - 22. Ten je umístěn ve velké schránce por kabinou střelce. Tato schránka obsahuje i nábojové pásy takže zbraň je přímo "kompletní" (třebau Apache je pohon kanonu v trupu stejně jako shránka s náboji) proto je tato schránka velmi dobře pancéřována. Zbraň je umístěna na otočném podstavci a navíc může být vychylována ve 4 směrech. Střelec může kombinovat ve dvou režimech střelby:1. protipozemní - 300 střel za minutu - větší přesnost do menšího prostoru
2. protiletecký - 900 střel za minutu - větší prostor a tím i u letadel větší ničivá síla.
Další zbraně jsou neseny na malých křidélkách na kterých jsou 2 závěsníky. Na tyto závěsníky jdou upevnit bloky s neřízenými raketami všech řáží 80mm,130mm atd., řízené střely v odpalovacích "trubkách" - AT-6,AAM Igla,B-8. Stále pořád je i u Mi-28 software pro možnost střelby pumami různých druhů.Dále je ještě možnost podvěšení bloků s hlavňovými zbraněmi a popř. palivových nádrží.Pro boj s letadly a vrtulníky může být Havoc vybaven protileteckými střelami R-73.

Posádka za sebou sedí v klasickém postavení střelec ve předu a za ním pilot.
Mi-28 může velmi částerčně sloužit jako záchranný vrtulník, na jeho levé straně ja malý prostor ve kterém se mohou přepravovat 2 vojáci - tento prostor je ale velmi malý a tudíž nepohodlný - zase lepší než zajetí :D

Plánuje se i univerzální typ jako náhrada za Mi-28 a to Mi-40. Tento typ bude dalším vývojem stroje Mi-28N a bude moct pojmout až 10 osob...

Technické údaje

motory: 2x turbohřídelový motor Izotov TV3-117BMAm (výkon 1 640kW)
max. rychlost: 300 km/h
dolet: 470 km / bojový dolet 200 km
dostup: 5 900m, ve visu bez vlivu země 3 500m

Rozměry

průměr hl. rotoru: 17,20 m
délka: 16,85 m
výška: 3,82 m

Obrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Video s Mi-28 - včetně ukázky lopingu

http://youtube.com/watch?v=fwJAghK5Q0A& ... ian%20army
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Mi přijde, že tenhle vrtulník je taková velká ošklivá kráva ze který musí bejt špatně vidět. Tak nějak nechápu RA proč zavádí do výzbroje dva jiný bitevní vrtulníky Mi-28 a Ka-50.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

To se stejně tak můžeš ptát, proč má amerika ve výzbroji Apache, komanče/Kiowi. Dal bych přibližně stejný důvod. A každopádně, z F-117 taky není kdovájakej výhled, že?
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Kiowi sou vyhledávačí cílů pro Apache ty pak jenom vykouknou, vystřelí a zase zalezou a Kiowi cíle ozařujou aniž by se prozradili výstřelem. Samozřejmě že amíci maj taky ve výzbroji víc bitevních vrtulníků (Cobru a Apache), ale to je daný že ten jeden typ zavedli jako nástupce druhýho ne oba naráz. Ten výhled z F-117 je danej tím, že to projektovali jako stealth takže museli dělat určitý ústupky což ale není případ Mi-28
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Když se schováš za kopeček, taky Tě budou blbě hledat, stealt (jehož prvky alespo'n pro infra, jak sji se mohl dočíst, má) nestealt.
A chtěl jsem tím spíše naznačit, že dnes se mohem víc létá podle přístrojů, než podle vizuálu. Pokud ve vrtulníku vidíš cíl přímo, je to IMHO tak už trošku průser (protže cíl Tě zpravidla na nebi uvidí asi ještě dřív a může podniknout protiopatření).
Navíc při letu vpřed je vrtulník naklloněn dopředu, takže se ten výhled přeci jen zlepšuje.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Pokud vím tak program Comanche byl zastaven a vrtulník nebyl přijat přes své výkony do výzbroje.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Z doktríny RF na roky 2006-15 vyplývá, že je v plánu nákup přez 300 vrtulníků Mi-28N (N-nočnoj) pro frontové vrtulníkové pluky a několik desítek Ka-52 pro "speciální operace".
Vyjádření náčelníka GŠ RF J. Balujevského: "RA potřebuje pro noční provoz a do každého počasí způsobilý stroj, čemuž Mi-28N plně dostačuje. Nyní si nemůžeme dovolit Ka-50/2 v takovém množství jako Milů".
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Nevím to jistě, ale mám takový pcit že projekt RAH-64 Comanche bylo opět obnoven, byl zastaven s udáním důvodů a po novém odstranění těchto nedostatků byly znovu zahájeny testy pro přijetí do výzbroje US Army.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Já sem slyšel že ten program přerušili, že stealth vrtulník je věc skoro zbytečná, protože po vrtulnících se většinou střílí raketama na infra proti kterejm je stealth naprd.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Nevím,ale možné to je.Pokud vím tak jeden z důvodů proč byl tento program zastaven byl rozpad VS a tedy ztráta soupeře.Ve většině stávacících konfliktů stačí stávajíci modernizované stroje(OH-58).V těchto konfliktech není nutné využití technologie STEALT.Stávající stroje jsou schopné plnit dané úkoly také a stojí jen zlomek ceny RAH-66 Comanche.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

N_Eser píše:Já sem slyšel že ten program přerušili, že stealth vrtulník je věc skoro zbytečná, protože po vrtulnících se většinou střílí raketama na infra proti kterejm je stealth naprd.
To je sice pravda, ale Stelath je technologie která byla vytvořena, především proto, aby umožnila letounu se nezjištěně dostat nad cíl a zpět, nejde o druh ochrany před střelami. Je to jako příklad že když se nad cíl dostane nezjištěný, nemůže nepřítel zmoblizovat PVO tak rychle aby ho dokázal zastavit.

wildesau:opravdu nevím, ale máš pravdu, taková potřeba po vrtulníku stealth není, je rozhodně minimální, než potřeba letounu stealth (F-117 atd.)
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

On Comanche má(měl)snížené i tepelné vyzařování díky výfukovým otvorům,které byly vyvedeny ve speciálně zkonstruovaném ocasním nosníku.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

RAH-66 byl zrušen přesně z důvodu, který píše wildesau, tady pro ztrátu protivníka a přednost jiných programů (cena!). Přechodně budou používány modernizované OH-58 a do budoucnosti se počítá s bezpilotními průzkumníky.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

MO RF v nejbližších letech zakoupí 67 vrtulníků Mi-28N "Noční lovec".
V úterý 11.7. to v Rostově na Donu oznámil novinářům MO S.Ivanov.
Měli by se stát páteří ůderných vrtulníkových sil. Do konce letošního roku by z tohoto počtu mělo být zakoupeno 7 strojů - doplnil Ivanov.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

JJ a krom toho de facto skončily státní zkoušky (respektive probíhají, ale jejich ukončení je formalita), kterých se krom prototypů účastnil i první sériový kus. Jen když sem se potloukal po fotkách a koukal na videa, nedokázal sem si přebrat, jak bude vypadat sériová varianta. Většina fotek je prototypů a každej s poněkud jiným vybavením (vnější pohled).
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Videopresentace vrtulníku MI-28N - včetně ukázky lopingu.

http://www.youtube.com/watch?v=N5pBBXAZRUI&eurl=
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Fishbed-J
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 17/10/2007, 15:37
Bydliště: Bechyně

Příspěvek od Fishbed-J »

Haness napsal:
Základem je rychlopalný 30 mm kanon NPPU - 22.
Tohle jsi si s něčím popletl ne?
Mi-28 má věž NPPU-28 s kanónem 2A42. Zajímavé na kanónu je že je používán jak u pozemní armády tak u vzdušných sil - na BMP-2 (BMP-3 má tuším jeho novější verzi) a u VVS je používán jak na Mi-28 tak na Ka-50/2. Někde sem tuším četl že je to kvůli unifikaci munice.
Uživatelský avatar
Sturmovik
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 212
Registrován: 23/4/2008, 14:45
Bydliště: SVK

Příspěvek od Sturmovik »

Na nete som nasiel spravu ze, Ruska firma Rosvertol zacala (januar 08) velkoseriovu vyrobu vrtulnikov Mi-28 Night Hunter. Podla objednavky do roku 2010 nakupi VVS asi 45-50 tyctto vrtulnikov, objednavky sa budu postupne zvacsovat a do roku 2015 nahradia typy Mi-24- (teda takych 200-300 kusov). Firma Rosvertol je pripravena zahajit aj dodavky do Venezuely po roku 2009.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Podľa vyjadrení zástupcov Ruského MO, budú prvé plnohodnotné posádky pre Mi-28N, pripravené až v roku 2010. Preto nejaká výraznejšia výroba môže začať až od toho roku. Tých 45-50 strojov je reálnych, ale do roku 2015.

200-300 kusov je absolútne nereálnych a hlavne aj zbytočných. Načo by im bola taká veľká flotila bojových vrtuľníkov.

Najreálnejšie čísla pre celkový objem zavedených strojov do RA : pre Mi-28N tak 70-80 ks + Ka-52 nejakých - 35-50ks.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“