Slovenský štát_1939 - 1945

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já se bez problémů vždy domluvil od Bratislavy po Košice. To je jako by se člověk z Oravy neměl domluvit s Hanákem nebo Severočechem. I když někdy to přináší i mile humorné situace.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 29/12/2009, 08:31, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Julesak píše:Dovolím si len reagovať na výrok, že slovensky sa hovorí len v okolí Žiliny tam asi chýba :) , pretože vážne mienené to hádam nie je. Aj keď rôznych nárečí je na Slovensku veľa.

Ja pochádzam zo stredného Slovenska, ale nestalo sa mi že by mi niekto nerozumel v Bratislave, Čadci, Rožňave alebo Košiciach.
S tou češtinou si tiež dovolím nesúhlasiť - tá je predsa len o čosi viac cudzia aj takému východňiarovi, ako spisovná slovenčina.

Aj keď na druhej strane sa asi nenájde Slovák, čo by česky nerozumel. S hovorením je to už horšie.
Já to vztahuji především do období společného státu než koaliční vláda ODS/HZDS si stát protiústavně rozdělila. Dnes již vyrostla další generace, která již není odkojená češtinou a společným československým televizním vysíláním, takže situace je kapku jiná a snahy o totální slovakizaci musí být vidět.
BTW, nemluvím o tom, že by Ti někdo nerozuměl, ale že bys měl problémy porozumět jim, když začnou skutečně po svém. To je jako když by na Tebe někdo spustil brněnským hantecem tak asi budeš totálně out.
Malá profláklá ukázka z vojenské historie po brněnsku:
Proti nim mezi českó a moravskó sajtnó nastópili aji sokoli z Paprikášova. Měli hajtry vohňový, zuby jako kartáče na šuflata, ale fédry z mlaty měli betelný. Naša skvadra měla vercajk ze Sandriku Vyškov, byla to měkota že s tím ani vařený krumple nešlo krájet. Pařili matónku, fókali spařené jetel a na chálku měli leda tak topinky na indulóně.


Jednou jsem se na Slovensku díky upozornění mých známých zúčastnil akce Matice slovenské, kdy vystupovali staří lidé z různých koutů Slovenska a hovořili svým místním jazykem. Přál bych každému Slovákovi daný pořad vidět, teprve tam si může uvědomit, na jak malém území se hovořilo v polovině minulého století ještě velmi rozdílným jazykem...

Pátrač: Havel nasral Slovensko dvakrát. Jednou zrušením vojenských výrob škrtem pera, podruhé totální amestiií která měla za následek raketový vzestup drobné kriminality mezi jistými Slováky a jejím neřešením.
Nesmíme zapomenou ani na Tigrida, jeho projev na Slovensku zažehl národovecké vášně a přidáme-li k tomu židovský původ obou představitelů, které je pro slovenské katolíky a bývalé gardisty jako červený hadr, tak to šlo se vztahy rapidně dolů - málo se udává, že určité slovenské kruhy to braly jako židovskou odplatu mající za cíl zlikvidovat hospodářsky Slovensko za odsun ve WWII a viděli jedinou možnost stát co nejdříve rozdělit. Kdo tu dobu prožil a mohl být v obou zemích, jasně viděl velkou přezíravost Havlovy pražské politiky ke Slovensku.

Obrázek
Václav Havel, jak jej asi většina lidí nezná.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Ohľadom vzniku nového štátu:
Aj keď veľmoci nechali vzniknúť nový štát, ale bolo to za určitých podmienok. Pôvodne Masaryk plánoval Federálnu Republiku Švajčiarskeho typu („La régime serait semblable à celui de la Suisse.“) s niekoľkými národnostnými celkami (kantónmi), ktoré by boli okrem Českého a Slovenského aj Nemecký. Beneš presadzoval dva kantóny: Československý a Sudeto-nemecký a v tomto znení bolo vydané memorandum „No III“ ktoré bolo prezentované v Paríži. Toto bolo pravdepodobne z obavy o značný vplyv Nemeckej menšiny v novovzniknutom štáte zamietnuté.
Toto štátne usporiadanie historicky preverené bolo schopné zlúčiť rôznorodé národnosti s rôznymi jazykmi. To Masaryk vedel a preto tuto cestu preferoval. Bohužiaľ, podmienky si diktovali veľký... Ostatne o Švajčiarsko s tým dodnes nemá problém.

Ohľadom investícií na Slovensku v medzivojnovom a povojnovom období:
To že na Česko-Moravskom území v dobe vzniku ČSR bol jednoznačne rozvinutejší priemysel je neoddiskutovaťelný fakt.
Ale časť týchto firiem s pomocou Nemeckých investorov, ktorý svoje podniky nevybudovali s dotácií Českého, Moravského alebo Sliezkého ľudu. Dobrým príkladom je prvá medzimestská železnica v Európe z Linzu do Budějovic, ktorú zaplatila Viedeň.
A čo sa týka samotných investícií, tak môžem dodať že pokiaľ sa niekde investuje, tak je to väčšinou preto, lebo sa očakáva návratnosť.

Ohľadom vzniku samostatného Slovenského štátu (1939-1945):
Úvodom si myslím, že bolo správne odsúdenie vlády ktorá vytvorila tento štátny útvar spolupracujúci s fašistickým nemeckom.
Taktiež si myslím, že mala byť rovnako súdená a odsúdená vláda, ktorá proti záujmom Československa odstúpila územie sudetského pohraničia a tým umožnila vzniku protektorátu a slovenského štátu.
Bohužiaľ, toto sa nestalo pretože táto vláda celú vojnu z Británie zbabelo ukazovala prstom na fašistické Nemecko ako jediného vinníka.

... a rozpad štátu:
V čom je výhoda? Že si niektorý politici vytvorili vlastné piesočky? Alebo národne orientovaný tupci mali Vianoce?
Ja osobne v tom vidím iba nevýhody. Firmy, ktoré spolupracovali teraz delí hranica, clá a iné poplatky. Problémy na úradoch, školách v zamestnaní s rôznymi štátnymi príslušnosťami.
Po osemdesiatom deviatom sa udialo veľa dobrých ale aj veľa zlých vecí. Pri tom sme mali výhodu toho, že sme mohli porovnávať čo bolo dobre u nás a čo inde. Bohužiaľ, ľudia čo si to zobrali na zodpovednosť mali trochu odlišné záujmy než blaho štátu a ľudí. A preto sme dnes tam, kde sme....
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
plesnivec
Příspěvky: 2
Registrován: 29/12/2009, 00:05

SLOVENSKY JAZYK

Příspěvek od plesnivec »

musel som sa zaregistrovat a odpovedat par slov ROSOMAKOVI ohladne jeho brilantnych sentencii o slovencine.

tvrdit ze si nerozumeju bratislavcan s kosicanom a zilincanom je totalny nezmysel. to je proste tak smiesne a absurdne ze to ani nema zmysel dalej komentovat.

tvrdit ze slovencina je od 18 storocia, cestina od 14 storocia a ze v podstate slovaci "mluvili" je dalsi nazvime to usmevny omyl. z jedneho dovodu, slovensky jazyk je odvodeny od staroslovienskeho jazyka-staroslovienciny, ktory je zakladom pre oba jazyky, slovensky a cesky. oficialne sa slovencina zaviedla do praxe len nedavno, ale to nic nemeni sa fakte ze "slovensky" sa na slovenskom uzemi vravelo prakticky od zavedenia staroslovienciny. samozrejme ze jazyk je zivy, cize sa menil a pretrval v podobe roznych nareci a podobne, ale existoval a nakoniec sa kodifikoval ako statny jazyk.

na margo Rychlej Divizie a jej nasadeni na ruskom fronte. posobenie tejto jednotky je nieco absolutne unikatne, uz len tym ze sme ako cerstvy stat dokazali takuto jednotku postavit a obstat. to co Rychla divizia dokazala hlavne pod Turancovym velenim, je proste zazrak. nemali sme ziadne tazke tanky, stale bolo malo delostrelectva, nedostatok automatickym zbrani /pouzivali sa len ukoristene ruske/, nedostatocny pocet dostojnikov a co dosiahla. ako prvosledova jednotka! obranne boje na rieke Mius, dobytie Rostova a tazke boje na kaukaze. slovaci ziskali desattisice ruskych zajatcov, mnozstvo koristi a skvele bojove uspechy za minimalnych strat. /slovaci, tak mierumilovny narod koristil a bral zajatcov :roll: /

ps.
"kazdeho slovaka chrani desat straznych anjelov" takto nemci komentovali slovakov pocas bojov :)
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

to plesnivec
Já sice chápu že s některými Rosomákovými vývody nemusíš souhlasit, ale nemyslím si že by napsal hlouposti. On netvrdí,
ze slovencina je od 18 storocia
Jen že byla v té době kodifikována Štúrem a spol. její spisovná forma a to snad pravdou je.
tvrdit ze si nerozumeju bratislavcan s kosicanom a zilincanom je totalny nezmysel.
No to asi nesmysl je, ovšem jen do chvíle než si žilinčan nebo bratislavan zajede do nějaké vesnice pár km od Prešova a místní nebude ochoten mluvit s ním hochslovenštinou.
Já jsem na přelomu 80.-90.tých pracoval jako revírník na dole Jan Šverma v Ostravě a věř mi, že když nám začal rozčileně něco vyvětlovat takový Horaščák (někde od Prešova), rozuměli jsme jen ku.va, p.ča a ch.j. A to jsme v Ostravě zvyklí na lecos. Dokonce druhý "vyhodňar", Janko Konkol (taky od Prešova) udiveně prohlásil že mu rovněž nerozumí. "Gib še, něbunckaj še po štuše" patřilo k tomu srozumitelnějšímu.
To samozřejmě není raritou slovenštiny, chtěl bych vidět pražáka, jak si poklábosí se staříčkem z Vendryně u Třince.

K Rychlé divizi. Nemíním zpochybňovat její vojenskou výkonost, naopak. Von Rundstedt to popisuje takto:

"Rumunské divize špatné nebyly, i když později ano. Zejména horské divize a jezdecké brigády byly výborné. Vedení se všek nedalo ani popsat. Ti důstojníci a poddůstojníci ....! Velel jsem i Maďarům. Měl jsem úplnou "Arme Ligy národů". Velel jsem Rumunům, Italům, Slovákům, Chorvatům, Němcům. Chyběla pouze (španělská) Modrá divize a Francouzi, jinak jsem měl všechno. I Finy (?). S Maďary to bylo takhle - byli zastoupeni motorizovanými sbory. Byli vlastně dobří, ale chtěli se jen rychle dostat zpátky domů a nebyli pořádně nadšení, dokonce ani před začátkem zimy. Slováci byli velmi dobří, prvotřídní, velmi skromní, vždy na místě Zrformovali pouze jednu divizi (ve skutečnosti dvě divize a motorizovanou brigádu). Chorvati byli banda lupičů, byl jich jen jeden pluk. Byli to stateční hoši ale extrémně nedisciplinovaní. Pokud jde o Italy - raději nemluvit, hrozní lidé!"


Ale slovenské vojsko nevzniklo ze vzduchoprázna, že?
Naposledy upravil(a) Sawyerik dne 29/12/2009, 11:09, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

To v dedinách pár Km od Prešova sú totiž Rómovia a Rusíny.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Hektore, já tě ubezpečuju, že se o Cigána ani Rusína nejednalo. S Rusíny (Peter Vasko např. - přezdívaný též Ragulin či "chlap bez krku") se domluvit nebyl problém.
Naposledy upravil(a) Sawyerik dne 29/12/2009, 11:12, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No jo no, výcvik je výcvik. Jistě ne nadarmo docházelo k posílání Čechů na Slovensko a Slováků do Čech. Předválečný výcvik měl asi něco do sebe. A způsob nasazení rychlé divize jen potvrzuje a naznačuje její ideovou správnost a bojeschopnost v roce 1938.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Abych nebyl plisnen, ze probiram tohle tema v debate o Kravke.
Collombo píše:PS: Nechci tu startovat flame, ale např. v roce 1943 Slovenský Štát už najednou byl pseudorepublikou. S tím výrazem se setkávám v knížkách často, hlavně v překladech z An, De, Ru, Pl, Hu, atd...
Tak tomuhle uz vubec nerozumim - co se stalo v roce 1943, ze byl najednou pseudorepublikou? Pochopil bych to snad od srpna 1944, kdy vlada postupne stracela vladu zejmena nad strednim Slovenskem. A pak fungovala provizorne na uzemi okupovanem Nemci.
To ovsem nic nemeni na pravnemu statutu mezinarodne uznaneho statu, i kdyz na prelome 1944/1945, uz ne tak prilis svrchovaneho a samostatneho.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

M1A2 Abrams - neviděl bych v tom žádný zlý úmysl. V literatuře zahraničních autorů- Gilbert třeba a dokonce jsem to našel i v Hartovi se tento termín občas objeví. Možná je to vyjádření jistého despektu k okolnostem jeho vzniku ale spíše jde o to poukázat na to, že ve své podstatě zatímco Slovenskáý štát byla v té době realita, existovala Československá exilová vláda, která ho neuznávala a toto bylo respektováno i vládami spojenců.

V roce 1943 se stalo hlavně to, že bojové vystoupení československých vojáků dalo jistou míru legitimity jak zahraniční vládě tak i jejím zahraničním vojskům - od toho momentu se u spojenců na Slovenský štát nazíralo jako na loutkovou hru.

Pro Slováky samotné to byl nejlepší možný vývoj - zde byl položen základ toho, že byli opětovně součástí Československa a tím pádem místo aby přišel trest za napadení Polska, SSSR a vyhlášení války kdekomu, naopak oni mohli nárokovat reparace a úctu prokazovanou těm, co válku vyhráli.

Podezřívat sapíka z protislovenských nálad je nepodložené stejně jako u mě.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 19/1/2010, 11:11, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Tahle, ja jsem nikoho nepodezrival z protislovenskych nalad. Sa58 se napokon vyfarbil sam, jen jsem predpokladal, ze casy "fasistickych agresoru" a "imperialistickych lokaju" jsou uz za nami a obzvlaste tady budeme nazyvat veci pravymi jmeny.
K cs. exilove vlade - ta to az tak jednoduche spocatku nemela, vzhledem na to, ze na ni spojenci koukali pres prsty, zejmena kvuli Mnichovske dohode, kterou se pres veschno nechteli prilis zaprit.

Slovenska republika vznikla a mohla existovat jen diky prizni Nemecka, to je jasne, ze to byl satelitny stat. Ale krome nasazeni armady a svych "Untermenschen" mel svou samostatnou hospodarskou, kulturni a socialni politiku. Valecni zajatci byli internovani, takze nebyli poslani do nemeckych lagru. Kdyz se na to podivame z historie tak ani povalecna CSR nebyla po 1948 v mnohem o nic slobodnejsi nez SR pocas valky.
Ale je to na dlouhou a trpkou debatu. Ja bych to tady nerad rozpisoval a vyvolaval nejakou flame.
Patraci, tvou praci si ctim, take jako treba Michana, ste pani ve veku (snad se neurazite) ale take na urovni. Sa 58 ma take pekne clanky a v mnohem s nim souhlasim.
Ja si tady rad ctu a mam rad pohodu, takze zadne flame.
Ale taky mama rad kdyz se bavime na urovni a ne jak dajaci politruci :)
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Mnoho čechov nedokáže vtedajším slovenským predstaviteľom odpustiť, že Slovenskú republiku vyhlásili deň pred likvidáciou zvyškov Československej republiky a vznikom protektorátu.

Lenže zamieňajú príčiny a následky.
Beneš bol v tom čase po abdikácii a v zahraničí, o obsadení českého územia už padlo v Berlíne definitívne rozhodnutie.
Tiso a jeho garnitúra boli pred voľbou z dvoch ziel - buď bude Slovensko "samostatným" štátom s nemeckou protekciou, alebo bude obsadené nemeckou armádou a Horthyho Maďarskom.
Predošlý i nasledujúci vývoj, predovšetkým Prvá viedenská arbitráž (2. novembra 1938) a Malá vojna (od 23. marca do 4. apríla 1939), jasne ukazuje, že nebezpečenstvo obsadenia značnej časti Slovenska horthyovským Maďarskom bolo celkom reálne.

Väčšina občanov Slovenska akceptovala v marci 1939 vznik samostatného štátu ako jedinú ako-tak rozumnú alternatívu a najlepšie možné východisko z danej situácie. Akákoľvek iná alternatíva bol pre slovákov podstatne horšia.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Alchymista
Pojem "Československý národ", pomocí kterého oblbnul Beneš a spol. rozhodující státy ve správnou chvíli je stejně vylhaný jako dnes třeba Euro. Obojí nemá základ v reáliích ale tužbách a představách politiků, kteří to asi nemyslí od počátku zle, nicméně se zcela neoprávněně domnívají, že jsou sesláni vyšší mocí k nápravě věcí pozemských, v důsledku čehož páchají hovadiny.
Rozdělení Československa jsem nesl velmi těžce a doposud jsem se nenaučil v plném rozsahu přijímat Slovensko jako zahraničí. Na straně druhé dobře chápu důvody, které vedly v létě 1992 k přijetí Ústavy Slovenské republiky, zkrátka zde naráží racio na emoce.
Vyhlášení slovenské samostatnosti v březnu 1939 chápu jako krok, který zcela oprávněně lze na straně jedné vnímat jako kudlu do zad, na straně druhé je však jen logickým důsledkem nesplněných a hlavně nesplnitelných slibů z roku 1918. Současný stav, kdy každý má svojí státní suverenitu ale ta se odehrává na hřišti EU a NATO, považuji dnes za optimální.
Uživatelský avatar
Collombo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 205
Registrován: 1/3/2009, 12:18
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Collombo »

Pátrač píše:M1A2 Abrams - neviděl bych v tom žádný zlý úmysl. V literatuře zahraničních autorů- Gilbert třeba a dokonce jsem to našel i v Hartovi se tento termín občas objeví. Možná je to vyjádření jistého despektu k okolnostem jeho vzniku ale spíše jde o to poukázat na to, že ve své podstatě zatímco Slovenskáý štát byla v té době realita, existovala Československá exilová vláda, která ho neuznávala a toto bylo respektováno i vládami spojenců.

V roce 1943 se stalo hlavně to, že bojové vystoupení československých vojáků dalo jistou míru legitimity jak zahraniční vládě tak i jejím zahraničním vojskům - od toho momentu se u spojenců na Slovenský štát nazíralo jako na loutkovou hru.

Pro Slováky samotné to byl nejlepší možný vývoj - zde byl položen základ toho, že byli opětovně součástí Československa a tím pádem místo aby přišel trest za napadení Polska, SSSR a vyhlášení války kdekomu, naopak oni mohli nárokovat reparace a úctu prokazovanou těm, co válku vyhráli.

Podezřívat sapíka z protislovenských nálad je nepodložené stejně jako u mě.
Protože jsem tohle vlákn o asi oživil velkým dílem já, chtěl jsem k tomuto taky něco doplnit, ovšem pátrač to již provedl naprosto, dokonale.
Odemne to byl skutečně jen postřeh,že na to pseudo.... narážím celkem často.

PS: Červený trencle u mě fakt nehrozí :)
In hoc signo vinces.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Já bych se také klidně přiklonil k termínu "loutkový či pseudostát" a tolik jej neodsuzoval. Protože pokud stát mohl vzniknout jen s pomocí nacistického Německa a byl uznán pouze v zemích, které byli s Německem v přátelských stycích, tak se o jeho "suverenitě" dá docela dost polemizovat. To jsou ale debaty, které stejně už několik desítek let nikam nevedou a každý na to může míst svůj názor.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No tento flame jsem rozpoutal, tak bych měl přihodit nějaké to polénko do ohňa :)

Použil jsem termín "pseudostát" proto, že mi připadá lepší než třeba dříve omílaný termín "klerofašistické Slovensko". Nebudu tu rozebírat vznik Slovenského štátu, nicméně to, jak tento stát fungoval a co během WW2 dělal mně o nějaké suverenitě zrovna nepřesvědčuje...

Tak a teď do mně, určitě se tu dozvím, že nemám rád Slováky a jsem [s]český[/s] moravský nacionalista. :)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
plesnivec
Příspěvky: 2
Registrován: 29/12/2009, 00:05

Příspěvek od plesnivec »

"Loutkovy stat" "satelit" "privesok nemecka" a pod. pani ja chapem vasu snahu za kazdu cenu devalvovat Slovensky stat, ale bolo by dobre keby sme si uz raz povedali pravdu.

Spravodajske sluzby Ceskoslovenska uz mali minimalne od 1935 vedomosti o chystanom utoku na Ceskoslovensko. vedelo sa ze francuzsko nas necha "na holickach" a na Ceskoslovensko zautocia dve armady nemecka a madarska. to sa vedelo a teraz prichadzam k tomu hlavnemu co zjavne neviete preglgnut. ked totiz dozrel cas a trebalo sa vzopriet, ceska vlada sa nevzoprela ale v podstate odovzdala stat nemcom. ja vas chapem ze to nie je prijemne ale je to pravda.

Tiso ako jeden z mala sa dokazal Hitlerovi postavit a neustupil mu. je napriklad zname ze na prvej schodzke hitler od tisa chcel aby okamzite vyhlasil Slovensky stat a Tiso to neurobil. dalej je zname ze sa otvorene hitlerovi postavil ked od neho hitler ziadal pritomnost nemeckych vojsk na Slovensku. a to nebolo na zaklade nejakej diplomatickej noty, priamo na stretnuti Tisa s Hitlerom, ked mu hitler predostrel poziadavky nemecka na pritomnost vojsk na slovensku, Tiso sa postavil od stola a chcel odist s tym ze on toto podporovat nebude. vsetci pritomny co tam boli strpli, pretoze to si nikto nedovolil, odporovat Hitlerovi na vrchole jeho moci. zaujimave je ze Hitler sa nenahneval.

na dokreslenie postavenia Slovenska k nemecku spomeniem taku usmevnu vec. Slovensko si totiz ako jediny stat dovolilo predostriet voci nemeckej risi uzemne poziadavky. konkrente sa jednalo o uzemie kde zili Moravsky slovaci.

cize slova ako "loutkovy stat" a pod. su prinajmensom diskutabilne
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Příspěvek od Barrymore »

Proti Slovákům nic nemám a jednu Slovenku jsem měl rád nejen platonicky :-), ale nedá mi to přilít svá dvě deci benzínu do ohně: kdopak útočil po boku Wehrmachtu na Polsko? To mi moc jako odporování Hitlerovi nesedí.
Aha! Chtěli ho celé obsadit dřív než Říše, aby ho ochránili!
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

A zcela samostatně a nezávisle se zachoval tento štát i 12.12.1941.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Dlouho jsem přemýšlel, zda se zapojit do diskuse. Abych nebyl nařčen z nacionalizmu, rasizmu, podotýkám, že do dnes se cítím jako Čechoslovák moravské národnosti a vždy říkám, že ke své smůle mám s ČR společný pas a daně.
Pokud si někdo myslí, že Slovenský štát nebyl "loutkový stát", "psudostát", "satelitní stát" a pod., tak si myslí, že SR je nástupnickým státem Slovenského štátu. Jiná volba v tom není. V tom případě, by měla SR začít uzavírat mírové smlouvy ze státy, kterým vyhlásil Slovenský štát válku. A je jich dost, se kterýma je ještě ve válečném stavu.
Taková je realita.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“