Slovenský štát_1939 - 1945

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pátrač píše:Miro - asi zatím ne. Nechám to zatím takto. Kdo chce si to najde a není potřeba vytvářet další vlákna. Myslím si, že postupně pár příspěvky rozvinu Tvoji práci - máš ji složenou dobře a tak na židovskou otázku navážu a na bojové vystoupení proti SSSR také. Bude to hutnější a pěkně uzavřené. Pokud tedy to takto nebude vadit Tobě, kolego je to Tvé téma, hlídej si ho tak, jako to se svými dělám já.
Nevadí, pokud to téma budeš rozvíjet ty, tak vím, že je v dobrých rukou:-)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Výborně, tak přes víkend se na to podívám. Jsem ale překvapný, že kolegové ze Slovenska se v tomto vláknu celkově málo vyjadřují - jejich pohled by byl velmi cenný i zdroje mají zcela jistě lepší než třeba já.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

nemá niekto zoznam alebo prehlad jednotiek poslaných do poľnej kampane 1941? . A . Divíziu aj Rýchlu brigádu mám ale chýbajú mi ďalšie jednotky, prosím aj s výzbrojou.
jarda
četař
četař
Příspěvky: 69
Registrován: 27/1/2009, 20:14

Příspěvek od jarda »

Seznamy jednotek i detailní popis je v Knize: Slovenská armáda v tažení proti SSSR díl1 od P.Mičianika -donedávna byla k dostání a vyplatí se koupit dohromady s dílem 2.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Pátrač píše:pokud by slovenská strana postupovala korektně
Kolego Patraci, ja chapu, ze mozna mate na Slovaky z nakeho duvody naslapnuto a asi je moc nemusite, ale od autora vaseho kalibru bych ocekaval, ze se trochu povznese nad sve emoce a bude trochu nestranni.

Co si predstavujete pod koerektnim postupem?
Aj bych Vam na Vas prispevek odpovedel asi takhle:
Soveti o pripravovanem povstani vedeli z utrzkovitych zprav, ktere jim poskytla cs. vlada uz od zacatku roku 1944. Jenze uz 4. 8. odletela do ZSSR delegace SNR v zlozeni Smidke a Ferjencik. Ta byla uz 5.8. prijata na stabu IV. ukrajinskejo frontu a dalsi den leteli uz do Moskvy. Smidke byl poslan hlavne jako politickej clen a Ferjencik, clen VU se staral o vojenskou cast povstani. Spatky se delegace vratila az zacatkem zari. Myslite si snad, ze se za celej mesic nesetkali s nikym, komu by mohli vylozit plany Goliana a SNR? Je mozne, ze Soveti dost vahali, obzvlast kdyz se s timhle odletem spominalo jmeno Catlose a jeho memoranda. Avsak uz na zaklade komunikace s cs. vladou si mohli mnohe veci ozrejmit. Konev pak nemusel v zari chvatat a placat na kolene operaci na "zachranu SNP". Nemluve o tom, ze 8.9. uz bylo znamo, ze Vychodoslovenska armada je out, takze od ni uz pomoc ocekavat nemohli.

Okupace Slovenska byla dohodnuta davno pred popravou gen. Otta. Jenze nemusela prijit tak zavcasu, kdyby partizani, kteri byli vyslani Moskvou a pod jejim velenim nerobili uz od polovice srpna dusno. VU a SNR zadali od Ukrajinskeho stabu partizanskeho hnuti, aby krotili "sve" lidi. Ti vsak stale podnikali utoky a pak uz i Nemcum praskli nervy. O demenci tehle sovetskej partizanu svedci jejich velitel - Veličko, ktery se chvastal, ze jeho partizani sami udrzej Turiec i proti dvema divizim!!! Velicko sam pak preukazal sve schopnosti pri obrane Strecnianskej doliny - prave jeho pistolnici totiz lacino pustili tamni vysiny, zatimco prapory Repašský a Šlajchart tiesnavu drzeli zuby nechty. Pocas povstani se stale odmitali podritit Golianovi nebo HŠPH na Slovensku a to i kdyz jim to 7. 10. prikazal Konev! Byla to proste banda banditu, kteri nadelali SNP vice skod nez uzitku (cest vynimkam). Nebyt tehle "bojovniku" rizenych z Moskvy tak by povstani nezacalo v tak nevyhodne situaci. Je to vsak dusledek Moskevske politiky, ktera podporovala radsi partizanskej boj, kdy lepe vykvasil lidovej charakter boje, nez aby byla krajina osvobozena Rudou armadou jen tak.

Dale - Malar nemel s planem VU nic spolecneho. Nebyl s nim obsirneji seznamen (podle mne o nem nevedel vubec). Malar podnikal sve povstani s Catlosem podle jeho memoranda a planech VU nic nevedel a proto jeho vyhlaseni v rozhlase nemozno s VU nijak spojovat. VU sice chtelo vyuzit Catlosovych priprav ve Vychodoslovenske armade, avsak uz na to nezbyl cas. Golian nemel na tyhle divize zadnej vplyv, na rozdil od stredniho Slovenska, kde "povstali" temer vsechny posadky. Bylo samozrejme chybou ze stranu VU cekat, ze za ne pripravy udela nekdo jinej a pak jen sliznout smetanu.

Na zaklade tohto si dovolim tvrdit, ze Vas souhrn, kterej vyzniva asi tak, "ze Soveti sice nechteli moc pomoct ale nakonec do toho slapli, jen ti Slovaci jim to pokazili", je neobjektivni. Ja tvrdim, ze Sovetum se do pomoci povstani moc nechtelo a taky podle toho tak jednali. To, ze nakonec pri Dukle tlacili na pilu byla jen jejich chyba a vyzrali si to samozrejme nasi vojaci. Sice Karpatskej smer nebyl v jejich ofenzivnych planech prvoradej a museli sa do neho premahat, nemeli pichat s partizanmi do vosiho hnizda a radsi pockat az se situace vice vyjasni.

Takze rikat, ze SNP byla jen takova sarada a ze ta saskarna nas vysla zbytecne draze, je neucta z AVsi strany k tem statecnym vojakum a lidem, kteri padli v SNP.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Kolego Patraci, ja chapu, ze mozna mate na Slovaky z nakeho duvody naslapnuto a asi je moc nemusite, ale od autora vaseho kalibru bych ocekaval, ze se trochu povznese nad sve emoce a bude trochu nestranni.
Zajímavé,a to se projevuje jak?
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

M1A2 Abrams :shock:

Já a na Slováky našlánuto? Kdybych na Slováky měl našlápnuto tak bych řekl, že naše poválečné spojení byla největší chyba naší tehdejší politické reprezentace.

Když bylo Československé republice nejhůře tak se na ni vykašlali, přidali se k tomu kdo ji vydíráním a podrazem zničil a okupoval, vyhlásili válku našim spojencům a aktivně proti nim několik let bojovali.....

A místo toho aby po válce byli mezi poraženými, platili reparace a podobné podivuhodnosti co se s poraženými a agresory dělají pokud dostanou výprask, schovali se pod Československou vlajku a ejhle - hned z nich byli vítězové snadno a rychle.

Ale dějiny píší příběhy a toto je jeden znich. Chovali se pragmaticky a v souladu se svým snem mít samostatný stát. A to je právo každého národa.

Za tím co jsem v daném článku napsal si stojím a Vám děkuji za Váš post - je velmi cenný protože je to první post od Slováka, který se tam po mém příspěvku objevil. A všechna čest - líbí se mi. Myslím si ale, že obsah mého článku se od Vašeho až tak moc neliší.

Jestli se jevím v některých částech kritičtější není v tom nic jiného než že to mi z toho vyšlo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Zdravím kolega Pátrač, čo sa mňa týka, vzhladom na tvoju reputáciu som si povedal, že si dostatočne veci znalý, tak necítim potrebu reagovať aj keď by som vedel.

P.S. No a neviem či sa ma horeuvedené vobec týka, keďže bývam v Petržke a tá bola spolu s Devínom okupovaná Nemeckom rovnako ako Čechy a Morava, takže sme boli de facto na jednej lodi, nie? :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

cayman - inu to je tak. Já na Slováky necítím potřebu nahlédat nijak zvláště nedobře. Moje babička byla Slovenka od Modranky, a děda si ji dovezl k nám na Moravu když vojákoval v Tenčíně. Na Slovensku mám část rodiny a jsme ve velmi dobrých vztazích.
Studoval jsem tam a mám tam i dnes hodně přátel.

To co jsem sepsal jsem napsal v dobré víře, že pokud něco bylo a bylo to takto, tak to nemůže uškodit když se to uvede. Než jsem to dal na Palbu, četlo to pět lidí - Slováků na Slovensků trvale žijích. Jejich připomínky jsem akceptoval.

Pamatuji si pompézní oslavy SNP v minulosti. A možná tak slavíte i nadále. Budiž vám přáno. Jen mi připadá, že v tom máte trochu nepořádek. Když jsem byl před 3 lety v Žilině, před bývalým Priorem jsem uviděl sochu Andreje Hlinky. V pořádku. Zemřel před válkou a snít o vlastním státě a dokonce o něj usilovat je správné a Hlinka si úctu zaslouží. Ale jak může někdo slavit SNP a zároveň umístit na Vysokou školu dopravní bystu pátera Tisa? To je pro mě záhada. Je to odsouzený zločinec proti vlastnímu národu. Nebo už to není pravda a je to nevinná obět?

SNP selhalo téměř ve všem. Armáda to skoro celá zabalila a odzbrojením doplnila výzbroj Němcům, kteří tak mohli lépe zabíjet ty co bojovali doma i vojáky na Dukle. Politicky průšvih - jak píše M1A2 - z řetězu utrhlí komunisté v tom udělali takový chaos, že to muselo skončit krachem.

A našel bych další věci co by byly k diskusi ale není třeba rozjíždět flambování.

Pokud Ty nebo M1A1 máte pocit, že plácám blbsti, sedněte a napište své vlastní práce o tom jak to tedy bylo - já na to čekám už dlouho. Moje práce byla zveřejněna v lednu a je září.

S mojí reputací to má málo společného. Pokud to všechni bylo jinak - já klidně prostuduji nové věci a čestně přiznám, že jsem se mýlil. Není tedy třeba na mě brát ohled. Jsem jenom Palbák jako každý zde na fóru.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pátrači, stojím za každým tvým slovem co jsi napsal.

Pokud chce někdo tato slova rozporovat, tak at klidně napíše svůj názor podložený zdroji, jak to všechno bylo. Když ale vezmu vše v širší souvislosti, od ranného středověku tu fungoval Český stát, který většinou zahrnoval území Čech, Moravy a Slezka. Slovensko bylo po celá staletí součástí Uherského království a Slováci byly jeho součástí. Tato dějová linie se na západě změnila, když roku 1526 nastoupili na český královský trůn Habsburkové a vznikla česko-uherská perosnální unie. Z té se časem stalo Rakouské císařství a později po uherském narovnání, Rakousko-Uhersko (1867). Slovensko však stále bylo součástí Uherského království a Slováci tak mohli snít o své nikdy nenaplněné samostatnosti (tedy pokud pomineme epizodní dobu Nitranského knížectví, o jehož samostatnosti se dá ale pochybovat - alespoň podle posledních věděckých prací to byl vazalská stát moravského knížete Mojmíra I. a jeho předka). To že si Slovenský národ od doby ranného středověku udržel svůj jazyk, zvyky atd, to zaslouží obdiv. Ale na samostatnost nikdy nedosáhl, což samozřejmě v silně uherském a rakouském prostředí nebylo jednoduché. Proto když se kolem roku 1915 na západě ve Francii a Anglii začal vedle Masaryka a Beneše tvořit program samostatnosti Česka, přidali se k tomu časem i Slováci a program tak byl rozšířen o Československo. Dá se tedy jen říct, že uvažovali pragmaticky a řekli si, že nastoupí do vlaků, kteří Češi již rozjeli. Ostatně stačí se podívat jen procentuální zastoupení Slováků v legiích, jejichž vznik byl de facto tim hlavním argumentem, proč vítězné mocnosti nechali vzniknout nový stát. Když pak přišel 28.říjen 1918 a v Čechách a na Moravě se svrhávala Monarchie, Slováci zatím jednali v Turčanskom Sv.Martine o připojení k plánovanému státu.
Viz. dokument ZDE: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3607

To že se v Praze něco děje, že se rozbíjí Monarchie, to museli 30.října 1918 přijet do Sv.Martina sdělit Milan Hodža. Samotná Martinská deklarace pak měla docela zajímavý děj, když ji Hodža na základě aktuálních informací opravil, ale to již byla 200 zástupci podepsána. Takže část signatářů ji dodatečně označila za falzifikát. To ale nebránilo tomu, aby se Slovensko přidalo k Čechám a Moravě. Opět to bylo pragmatické rozhodnutí, protože bylo jasné, že 7,5 Mio Čechů bude ve světě i doma více slyšet, než 2,5 Mio Slováků. Mimochodem mezi těmi kdo podepsal tuto Martinskou deklaraci byl i Hlinka.

Následných dvacet let pak fungoval Československý stát podle nějakých pravidel, která se ale časem Slovákům předstala líbit. Chtěli větší samostatnost, která přiznejme si to, jim byla z Prahy v době vzniku republiky slíbená. Takže jejich odstředivé tendende se dají do určité míry pochopit. Nicméně po dvě desítky let tekl proud peněz převážně směrem ze západu na východ, kde se stavěla celá města, průmysl, infarstruktura atd. Zbývalých horních Uher se tak rodila země na způsob průmyslových Čech, které byly před WW1 nejprůmyslovější oblastí celého Rakousko-Uherska. To snad žádný Slovák nemůže zpochybnit.

Bohužel v době kdy si Československo procházelo krizí, Slováci toho využili a začali si jít tvrdě za svým snem, to jest ne jen samostatnost v rámci Česko-Slovenska, ale plná samostatnost. Nevím jak by se tohle mohlo nazvat...ale většina lidí by to asi nazvala zrada. A také to tak Češi, Moravané a Slezané v roce 1938/39 brali. Proto také armádní jednotky, které se po 14.březnu 1939 museli stáhnout na západ, za sebou ničili výzbroj, aby nezůstala Slovensku, které se hnalo do náruče Německa. Do náruče toho Německa, proti ktereému celá třicátá léta Československa tak intenzivně zbrojilo. Jak už jsem psal, z části si za to my Češi můžeme sami, že Slovensko nedostalo větší díl samostatnosti, po kterém toužili, ale je otázkou, pokud by ji dstali, jestli by se na těchto požadavcích zastavili. Pražská vláda však od doby nástupu Hitlera k moci nemohla dopostit rozpad státu, jehož obrannný plán počítal s ústupem ze západu směrem na východ a na Slovensko. Pokud by neměla čs.armáda kam ustoupit, byl by celý obranný plán zbytečný. Nemohli by jsme se tak dlouho bránit, než by nám dle slibů přišla Francie na pomoc. Takže tady bych zase pro změnu viděl pragmatické rozhodnutí z Prahy.

Co se Mnichova týče, tak diktát přijala celá vláda jejiž součástí byli i Slovenští poslanci. Důsledek pak byl jasný...odstoupení Sudet, poté se ozvalo Maďarsko a Polsko a odstupovala se území na jižním Slovensku (Vídeňská arbitráž) a Podkarpatské Rusi, a Polsku území Spiše a Oravy (cca 800 km2). S vidinou ztrát obranného valu v Sudetech, a hlomozem Hlinkových gard, nešlo už vlastně ani jinak rozhodnout. V březnu 1939 pak Česko-Slovensku zůstala poslední naděje, a to v případě konfliktu rychlý ústup na Slovensko. Ale tato poslední šance byla v poledne 14.března 1939 Slováky definitivně pohřbena. Hned první rozkaz ministra Čatloše byl zákaz přesunu vojenského materiálu přes Moravsko Slovenskou hranici. Vojenský materiál tak zůstal v Čechách bez možnosti odsunu směrem na východ, na Slovensko a Rumunsko. Stejně tak i vojáci neměli jinou možnost, než čekat v totální izolaci mezi hranicemi Třetí říši a Slovenskem a obsazení, které bylo již nevyhnutelné. Slováci získali svůj tolik vytoužený stát, ale za jakou cenu? Německo je hend v březnu hodilo přes palubu, když nechalo Maďarsko obsadit výchdoní slovensko o cca 1.500 km2 (viz. Malá válka). A také když si vynutilo demilitarizovanou zónu u Moravských hranic. Stejně tak se poté v září Slovensko nechalo jako první Německý spojenec zatáhnout do války s Polskem a později i se Sovětským svazem. To že pak v srpnu 1944 vzniklo SNP, to měla být rehabilitace právě za vznik a válečnou minulost Slovenského štátu. V opačném případě by Slovensko bylo označeno jako jeden z agresorů WW2 a bylo nuceno platit válečné reparace. Ovšem tím, že se Benešova vláda ke Slovákům neotočila zády jako oni to udělali v březnu 1939, mohlo být Československo znovuobnoveno a Slováci pak nemuseli platit válečné reparace.

Tak takhle nějak to vidím já.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak já osobně proti SLovákům a Slovensku nic nemám, aby si to někdo špatně nevysvětloval dle tohoto mého příspěvku. A když se v roce 1992/1993 Československo rozpadlo, hořce jsem toho litoval. Ovšem když jsem viděl jak moc nás Slováci nenávidí (i když jsem nikdy nepochopil proč), byl jsem nakonec rád, že k rozdělení došlo. Jen tak na okraj....od listopadu 1992 do konce března 1993 jsem sloužil v Popradě a tak vím, jak se k nám bývalí východní bratři chovali po vzniku Slovenské republiky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Děkuji za podporu a podrobný rozklad. Ale snad kolegům ze Slovenska neuniklo, že to není nic osobního. Moje práce znají a vědí, že když píšu tak pokud je to pravdivé nešetřím nikoho ani nás obyvatele České kotliny. Pokud mám pocit, že jsme se v dané situaci chovali jak idioti tak to prostě napíšu a vymalováno.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Když se v roce 92/93 Československo rozpadlo, vůbec jsem toho nelitoval. Výše zmíněné historické skutečnosti jsou mě známy. Míra Kačer zmiňuje tok peněz ze západu na východ v meziválečném období........nemyslím že by tomu v poválečném obdobíé bylo jinak......i když určitý rozdíl tam byl. Když to shrnu, v roce 39 "pragmaticky"samostatný stát, v roce 45 "pragmaticky" Československo, v roce 92............samostatný stát. Závěr nevyvozuji žádný.
Pátrači, také stojím za vším co jsi napsal.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Thór píše:Míra zmiňuje tok peněz ze západu na východ v meziválečném období........nemyslím že by tomu v poválečném obdobíé bylo jinak......i když určitý rozdíl tam byl.
Ten tok peněz samozřejmě v tomto směru byl i nadále po roce 1945 už jen z toho důvodu, že přes Slovensko se válka přehnala přeci jenom v drsnější formě, než přes Čechy a Moravu. Dalším důležitým faktorem toku peněz po 45 roce ve směru ze západu na východ, bylo pokračování v plánu přesunout strategicky důležitý průmysl včetně vojenského na Slovensko z dosahu Německa a později zemí NATO. A samozřejmě se dále pokračovalo v rozvíjení infrastruktury atd.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

12. Ekonomické následky WW2
Z procesu proti Dr. Ing. Zaťkovi ve znaleckém posudku Prof. Dr. Matury, je uveden rozdíl v ekonomických následcích WW2 na území Čech a Moravy na jedné straně a Slovenska jako samostatného státu s vlastní politikou na straně druhé. Tato čísla měla ospravedlňovat vznik Slovenského státu a jeho činnost v období WW2.
Slovenský průmysl utrpěl ve válečných letech škody za 1 Mld, zatímco český za 38 Mld Kč. Slovenská národní banka přišla o 2,555 Mld Kč, zatímco Česká národní banka o 135 Mld Kč. Slovenská finanční správa za financování clearingové špičky 2,727 Mld Kč, zatímco Česká finanční správa 60 Mld Kč. Celková hodnota škod na Slovensku byla kolem 6 Mld Kč, ale v Českých zemích to bylo 429 Mld Kč. Slovensko až do vypuknutí SNP neutrpělo ztráty na svém zemědělství.

Míro tohle jsi napsal ve svém původním postu. Teď mi nějak nedocvaklo, kde že je ta větší zdevastovanost Slovenska? Jak napsal Pátrač "naše poválečné spojení byla největší chyba naší tehdejší politické reprezentace". Pravda, je to minulost, ale po zradě z roku 1939 další manželství z rozumu. Když už ten tok peněz pokračoval, mohli jsme něco platit i Německu.........také prohráli válku....
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thór - to už mi připadá moc vyhrocené. Já když to psal jsem to myslel tak trochu s nadsázkou i když je to na vážné zamyšlení. Sice mi to připadalo nefér - sudeťáky jsme za stejnou věc vystěhovali do rajchu ale na druhou stranu ten pragmatismus byl oboustranný. Buďme upřímní sami k sobě - máme na hlavě podobné máslo.

Pro mě Slovensko a Slováci byli, jsou a budou nejbližší lidé a země na světě. Jsem rád že jsou tady - domluvíme se, rozumíme si a máme podobné starosti. Buďme rádi, že jsou tady a můžeme se takto štengrovat.

V každé zemi jsou regiony které jsem ekonomicky slabší než druhé. To není vina nikoho, to je vina historického vývoje. To nelze mít nikomu za zlé. My jsme v R-U měli obrovskou výhodu, že u nás byla ústřední vládou podpořena průmyslová expanze. Že Uhersko drželo území Slovenska uměle v útlumu a nevzdělanosti je historická realita.

Pokud společný stát vznikl byla naše povinnost zajistit jim podobné podmínky jaké byly ve zbytku země. A to je korektní a nelze to zpochybňovat.

Je pravda, že trocha loajality by pak neškodila. Na druhou stranu když jde o národní zájmy kdo kdy je loajální.

Pánové, navrhuji v této diskusi nepokračovat, nepotřebujeme na Palbě třenici tohoto typu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Thór píše:Slovenský průmysl utrpěl ve válečných letech škody za 1 Mld, zatímco český za 38 Mld Kč. Slovenská národní banka přišla o 2,555 Mld Kč, zatímco Česká národní banka o 135 Mld Kč. Slovenská finanční správa za financování clearingové špičky 2,727 Mld Kč, zatímco Česká finanční správa 60 Mld Kč. Celková hodnota škod na Slovensku byla kolem 6 Mld Kč, ale v Českých zemích to bylo 429 Mld Kč. Slovensko až do vypuknutí SNP neutrpělo ztráty na svém zemědělství.

Míro tohle jsi napsal ve svém původním postu. Teď mi nějak nedocvaklo, kde že je ta větší zdevastovanost Slovenska? Jak napsal Pátrač "naše poválečné spojení byla největší chyba naší tehdejší politické reprezentace". Pravda, je to minulost, ale po zradě z roku 1939 další manželství z rozumu. Když už ten tok peněz pokračoval, mohli jsme něco platit i Německu.........také prohráli válku....
Já vím, že jsem to napsal. Ale netvrdím že se s těmito čísly stotožňuju. Těžko říct co je na tom pravdy a jestli to nebyla jen finanční uzávěrka "upravena" pro ten soud atd. Nicméně velký vliv na ty České finanční ztráty byly zapříčiněny umělou devalvaci české koruny vůči marce atd. Ohledně bojů, tak víme že větší vojenské operace probíhali na Slovensku (SNP, Dukelská operace, jarní probuzení proti nedaleko ležící Budapešti atd.). V roce 1944 se Německo ještě dokázalo docela bránit, na jaře 1945, kdy se vojska stáhla do Čech to již bylo něco jiného.

Co se sňatku z rozumu po roce 1945 týče, tam to nelze asi takhle jednoznačně říct. Se vznikem Slovenského štátu se neztotožnila velká část Slováků. Proto ostatně řada z nich uprchla za hranice a bojovala proti Němcům, proto také mělo SNP takovou základnu, že se z lesů mohlo vydat proti němcům na 8.000 partyzánů, kteří proto aby mohli přežít potřebovali i nějaké to zázemí slovenských vesnic. To jak bylo SNP organizované a jak dopadlo a jaký byl politický úmysl, to je už jiná věc. V každém případě tyto lidé bojovali a úmírali v boji s Němci a za to si zaslouží obdiv a úctu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

V podstatě ke sjednocení mezi Českými zeměmi a Slovenskem nemohlo nikdy dojít z prostého důvodu, a to, že spisovná čeština vznikala od 14. století, spisovná slovenština až na konci 18 (a spíše v průběhu 19) století.

Do té doby čeština suplovala na Slovensku spisovný jazyk.

Až na popud katolické církve vzniká kodifikace slovenštiny, tzv. bernolákovština - A. Bernolák (1762-1813) - která se příliš neujala.
Ujímá se až středoslovenské nářečí evangelíka Ĺ. Štúra (1815 až 1856) - kdo zná vyhrocené vztahy mezi evangelíky a katolíky na Slovensku tak se tomu musí divit - oba dva zvolili pravopis fonetický. Po vzoru češtiny jej poté upravil M. Hattala (1821-1903). To se nelíbilo S. Czambelovi (1856 až 1909), který tuto úpravu nařkl z přemíry bohemistů a až v roce 1911 (!!!) je spisovná slovenština akceptována.

Za sedm roků vzniká společný stát, bohužel vznikají tři názory na řešení:
1) Jazyk československý má reprezentaci ve dvou jazycích - češtině a slovenštině (totální blbost)
2) Jazyk československý je jeden a neměnný (ale jaký to tedy je? - nedotaženo)
3) Zrušení slovenštiny a návrat k českému jazyku.
V podstatě vidíme, že body dva a tři se dají spojit, ale chtělo to vzájemnou snahu, která nebyla na obou stranách. Výsledkem byl paskvil, kdy se na Slovensku vyučovala slovenština a na vysvědčení se psala známka z jazyka československého.

Dalším vývojem byla až v roce 1930 Pra­vidla slovenského pravopisu (tj. ne pravidla československého pravopisu), proti kterým se postavili především velcí národovci v čele Matice Slovenské v roce 1932. Nechvalně se tehdy projevil H. Bartko (1907 až 1974), zakládající časopis "Slovenská reč". Proti němu vznikly skupiny čechoslovakistů a slovenských strukturalistů, ale kostky již byly vrženy.

Přitom na české straně stačilo tak málo....
Například:
Používáme "i" s háčkem? Ne. Proč to nejde i s ě?
Proč máme ú a ů? Nestačilo by ú?
Zmizelo by písmeno CH, protože to není písmeno.
Zmizelo by zdvojování písmen, typicky "nn" (denní, homogenní, patogenní - všimněte si, většinou se jedná o převzatá slova)
Ze slovenštiny by zmizelo ľ a Ô.

Proces sbližování češtiny a slovenštiny probíhal dále až po válce (pomiňme dvoje slovenská pravidla z roku 1939 - neprosazená vytvořená H. Bartkem a modifikovaná v roce 1940), ale díky českému reakcionismu nedochází v českých pravidlech z roku 1958 k žádoucím změnám (nová slovenská vychází v roce 1953).
Velkými změnami dochází slovenština především v oblasti odborné terminologie, kdy se brání zavádění českého názvosloví přejímáním cizojazyčných termínů (tj. velké zaplavelení jazyka se kterým se potýká dodnes a odcizuje ji), v armádě je sice dvojjazyčná terminologie (bilingvismus), ale praktičnost velí užívání jednotných českých (československých termínů) a unifikace zde dosahuje vysokých čísel. Dá se říci, že československá armáda hovoří československy.

Další katastrofa pro vývoj společného jazyka oproti vývoji v padesátých letech znamená "vědecká konference o kultuře spisovné slovenštiny" v roce 1966, kde hlavní slovo získal manifest slovenských jazykovědců vedených J. Růžičkou (slovenská krev jak poleno, že?). Od té doby se oba jazyky již vyvíjejí samostatně, klincem v rakvi je česko-slovenský slovník a dále rozdělení státu. Poslední hození kamenem je uzákonění slovenštiny jako jediného státního jazyka na rozdíl od Česka, kde slovenština byla ponechána.

Kdo procestoval Slovensko, ví, že slovensky se mluví jen v okolí Žiliny, tj. střední Slovensko a i zde jsou velké místní rozdíly. Jinak slovomaďarština, východnárština, rusínština s spiština (Bratislava je díky migraci velký mix nářečí), nářečí, které jsou tak foneticky odlišné od slovenštiny, že lidé dříve spíše přecházeli do čecho-místí formy, než do slovenštiny, aby se v podstatě domluvili - dnes češtinu vytěsňuje maďarština (spisovná slovenština je totiž umělý jazyk bez odpovídajícího historického vývoje) a proto vidíme snahu o umělém prosazování které je velmi kontraproduktivní - menšiny mají sice oficiálně 25%, ale stačí jeden Maďar v rodině a už umí maďarsky celá rodina...

Bohužel, jak v tomto krátkém pojednání je viditelné, chyběla zde především vrcholná politická vůle o kodifikaci společného jazyka, kterou by ješitní národovci (snažící se dostat do dějin) obou stran museli akceptovat (jinak by přišli o obživu) a která by dala základ skutečnému společnému státu.

Např. se podívejte, jaký velký význam měla spisovná němčina při sjednocení Německa.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač+kacermiroslav-máte naprostou pravdu, už jsem to příliš "přetáhl". Nadále již v tomto tónu nepokračuji. :oops:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tak se zdá, že to dostalo velmi dobrý směr. Rosomáku - to je pěkný kousek co jsi sem dal. :up:
Já bych jen dodal, že ten úplně poslední úder společnému státu zasadil svojí hloupu arogancí Havel. Ale to už jsem od tématu moc daleko. Počkáme co na to řekne oponetura. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Dovolím si len reagovať na výrok, že slovensky sa hovorí len v okolí Žiliny tam asi chýba :) , pretože vážne mienené to hádam nie je. Aj keď rôznych nárečí je na Slovensku veľa.

Ja pochádzam zo stredného Slovenska, ale nestalo sa mi že by mi niekto nerozumel v Bratislave, Čadci, Rožňave alebo Košiciach.
S tou češtinou si tiež dovolím nesúhlasiť - tá je predsa len o čosi viac cudzia aj takému východňiarovi, ako spisovná slovenčina.

Aj keď na druhej strane sa asi nenájde Slovák, čo by česky nerozumel. S hovorením je to už horšie.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“