Slovensko toužilo zabrat Zlín i Vsetín (1940)

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Slovensko toužilo zabrat Zlín i Vsetín (1940)

Příspěvek od kacermiroslav »

Slovensko toužilo zabrat Zlín i Vsetín

Fašistický Slovenský štát chtěl ke svému území připojit také Moravské Slovácko a o této možnosti jednal s Třetí říší. Jak informuje deník Pravda, tuto žádost předložil v roce 1940 v Berlíně slovenský premiér a ministr zahraničí Vojtech Tuka.

Zdroj: Novinky.cz dne 9.června 2011

„Byl to poslední známý pokus o vytvoření tzv. Velkého Slovenska,“ uvedla Pravda. S myšlenkou připojit Moravu ke Slovenskému štátu si vážně pohrával Tuka i ministr národní obrany generál Ferdinand Čatloš, podle něhož by se tímto krokem výrazně zvýšila obranyschopnost státu.
„Na protektorátní straně hranice žije půl milionu moravských Slováků bez menšinových práv a většinou si přejí připojení ke Slovensku,“ tvrdil Tuka bez seriózního průzkumu veřejného mínění. Odpověď Berlína nepřicházela, proto slovenskou žádost v roce 1941 opakovaně předložil slovenský velvyslanec Matuš Černák.
Zlín a Vsetín ke Slovensku
Přílohou žádosti byly dvě mapy. Ke Slovenskému štátu měly patřit například Hodonín, Kyjov, Strážnice, Veselí nad Moravou, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Otrokovice, Zlín, Hranice na Moravě, Valašské Meziříčí, Vsetín a Bylnice.
Druhá mapa šla ještě dál a ke Slovensku připojila i část Sudet, tedy území Třetí říše. Podle této mapy by hranice vedla po trase Valtice-Poštorná-Chorvatská Nová Ves-Podivín-Sakvice, následně shodně s první mapou až k městu Kroměříž a odtud přes Holešov-Bystřici pod Hostýnem-Teplici nad Bečvou-Spálov-Odry.
Pomyslná hranice měla vést dál po linii Věřovice-Rožnov pod Radhoštěm-Horní Bečvou a končit na slovensko-moravské hranici v prostorech silnice Makov-Velké Karlovice.
Spojení slovenských kmenů
V odůvodnění se uvádí: „Vláda Slovenské republiky předkládá žádost vůdci Velkoněmecké říše o připojení území obývaného slovenskými kmeny na protektorátní části Moravy. Toto připojení by bylo provedeno podle zásady „vo:lkisch“, podle které Vůdce německého národa řeší uspořádání národů a států Střední Evropy.“
Argumentovalo se také příbuzností jazyka, kultury a etnografie moravských a bývalých uherských Slováků. Tehdejší deník Slovák napsal: „Máme naději, že Slováci z Moravy dožijí radostný život ve Slovenské republice. Naše republika se zvětší o více než půl miliónu obyvatel a o značný kus území, které nám patří dějinně i národnostně.“
Koncepce Velkého Slovenska vycházela podle Pravdy z romantické představy Velké Moravy, jako prvního slovenského státu. Podle této představy byli obyvatelé Velké Moravy Slováci, které později násilně počeštili.
Slovenskou žádost postoupil Berlín protektoru Čech a Moravy K.H.Frankovi. Ten zareagoval 9. června 1941 velmi odmítavě. Záležitosti uvnitř Protektorátu označil za vnitřní záležitost Německé říše a jakékoli narážky na údajný útlak moravských Slováků označil za nepřípustné.
Slovenská žádost neprošla hlavně proto, že Hitler měl s Moravou jiné plány. Chtěl ji co nejdříve poněmčit.
Proti plánu o připojení části Moravy ke Slovenskému štátu byl údajně i tehdejší prezident Slovenské republiky Jozef Tiso. Měl údajně špatné zkušenosti s moravskými poslanci v pražském parlamentu za první Československé republiky. Tiso tvrdil, že Moraváci byli většími českými šovinisty než Češi.
Ivan Vilček, (Bratislava), Právo

Kompletně převzaté z Novinky.cz dne 9.června 2011
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... setin.html

-------------------------------------
Tak koukám, že snahy o ovládnutí moravského Slovácka už byly za války. Aktuálně se spíše na některých slovenských serverech dočítám o moravském Slovácku v souvislosti s Velkou Moravou (VM) a využití této lokality jako důkazu hypotézy, že VM byla založena starými Slováky:-) Přiznám se, ž e o této snaze Slovenského štátu, jsem až doposud neměl tušení. Nicméně v rámci tehdejší doby zní tato žádost vcelku logicky, i když bez nějakého podrobnějšího průzkumu, jestli by se Slovácko chtělo vůbec přidat (viz. třeba Sudety atd.).
ObrázekObrázekObrázek
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Re: Slovensko toužilo zabrat Zlín i Vsetín (1940)

Příspěvek od Vladimír »

kacermiroslav píše:Slovensko toužilo zabrat Zlín i Vsetín


Tak koukám, že snahy o ovládnutí moravského Slovácka už byly za války. Aktuálně se spíše na některých slovenských serverech dočítám o moravském Slovácku v souvislosti s Velkou Moravou (VM) a využití této lokality jako důkazu hypotézy, že VM byla založena starými Slováky:-) Přiznám se, ž e o této snaze Slovenského štátu, jsem až doposud neměl tušení. Nicméně v rámci tehdejší doby zní tato žádost vcelku logicky, i když bez nějakého podrobnějšího průzkumu, jestli by se Slovácko chtělo vůbec přidat (viz. třeba Sudety atd.).
Kupodivu s tím nepřišli první Slováci, ale spolek "Národopisná Morava", vedený synem známého slováckého malíře Úprky. Vymysleli to prakticky hned po 15. březnu 1939. Dokonce i zaslali žádost Hitlerovi. Ten měl ovšem trochu jiný názor javascript:emoticon(':lol:')
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

To to je základný zdroj - http://spravy.pravda.sk/hitler-si-nezel ... domace_p12

jeho výpovedná hodnota je však dosť diskutabilná. Chýbajúce mapy, kde, ako a kto sa vlastne dostal k tým dokumentom, citáty, ale podľa všetkého len účelne doplnené a iné. Troška to smrdí bulvárom, snahou nadháňať čitateľov a hlavne rozbehnúť akože debatu, o čom ? No o hovne .

A ak by to bola aj pravda, tak by to vypovedá len o tom, že pár Slovákov, na čele so zmrdom Tukom, chceli niečo nereálne a úplne očakávane to stopol Hitler aj Tiso ......
Obávam sa ako budú nakladať za 50 - 60 rokov s novinami, v ktorých budú vyjadrenia J.Slotu, alebo pána učiteľa Kotlebu / ten je známi hlavne u nás v BB /
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

kacermiroslav bohužiaľ, stal si sa obeťou "mladého historika". Celá problematika "Slovácka" je detailne zpracovaná, vyšli k tomu knihy a práce historikov už v 90. rokoch. Budeš sa asi čudovať, ale snahy boli, hlavne po Mníchove a boli do "toho" namočení nielen katolícky roľníci ale aj veľkopodnikatelia ako Nehera. Obsadenie sa malo uskutočniť už v noci z 14. na 15. marca a zabránilo tomu Nemecko. Ako píše novinár aj Vladimír, malo s Moravou už iné plány. Celá táto udalosť ktorú "opisuje" novinár ,je pikantná v tom, že to bola jediná oficiálna žiadosť iného štátu na územia Ríše.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Kdo tenhle "objev" učinil? Autor toho článku na pravda.sk?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Bleu: asi jo. Velké Čechy naštěstí sahají od Jadranu po Balt :D

V den obsazení českých zemí německou armádou (15. března 1939) vydal Jan Uprka a učitel Josef Vávra v Hroznové Lhotě prohlášení o příslušnosti Moravských Slováků ke slovenskému národu a suverenitě Slovenského státu nad Slováckem. Následující den zaslali Jan Uprka, Josef Vávra a Jan Ryba Adolfu Hitlerovi dopis se žádostí o připojení Slovácka ke Slovensku. Podporováni byli předsedou vlády Vojtechem Tukou a ministrem obrany Ferdinandem Čatlošem. Major Cyril Hluchý v generálním štábu slovenské armády byl pověřen úkoly souvisejícími s připojením Slovácka ke Slovensku. Hitler měl ale jiné plány a chtěl poněmčit celé území Protektorátu - nakonec je dobře že neposlechl snahy těhto jednotlivců a nechal Protektorát jednotný. V poválečné době by s tím totiž mohly být velké problémy.

http://frantisekreka.wordpress.com/2011 ... oravskeho/
http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rod ... %A1_Morava
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“