Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Příspěvek od Lord »

Jiří Fidler píše:Čs. ztráty 60 padlých a 230 raněných, sovětské ztráty více než 700 padlých a 500 zajatých. Čečkovy oddíly se zmocnily desítek děl a kulometů, dvou obrněných automobilů, deseto vlaků se zásobami potravin a střeliva, dalších zásob v městských vojenských skladech apod. Komu se podařilo z Buzuluku utéci, dostal se v prostoru Orenburgu pod šavle povstalých kozáků.
O osudu zajatců není v legionářské literatuře žádná zmínka.
Dobře těch bitek bylo asi dost, jen otázka, co se pak dělalo s padlými ? Na místě se vykopal hromadný hrob a zřejmě se tam dali, pak se udělal jakýsi náhrobek? Jde mi o to kvůli současné údržbě těch hrobů či jejich hanobení, protože každá bitka sebou nesla nějaké mrtvé. Zranění se posílali kam ? Nejdříve do nějaké místní nemocnice, a pak do Vladivostoku ?

EDIT:
Zajímavá je i situace v Praze na Olšanech !
Kolik vojáků bývalých československých legií na pražském Olšanském hřbitově vlastně leží, nevědí přesně ani historici. Jisté naopak je, že mnoho hrobů je po letech neudržovaných a cena za pronájem hrobových míst není dlouhodobě zaplacena. Tlak na to, aby tyto hroby v blízkosti pravoslavné kaple ustoupily novým zájemcům, je značný.
https://hlidacipes.org/hroby-cs-legiona ... -probehly/
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11469
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Příspěvek od Zemakt »

Padlých vlastních, luxusnější, tedy s náhrobkem. Padlých rudých, jen díra. Ostatně takto to chodí od jakživa mezi vítězi a poraženými. Jinak legie ve svých vlacích disponovaly i nemocničími vagony. K vidění je jeden právě v tý parádě za miliardu :D . Jestli existoval i nemocniční vlak, mno.....?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Příspěvek od Lord »

Zemakt, myslím, že se na tom vlaku někdo pěkně obohatil. Tak jsem hledal a našel.

Čs. legionáři byli z počátku nuceni používat k těmto účelům vagony improvizované, které postupně vylepšovali.
Později se jim podařilo získat i specializované zdravotní vlaky.
http://legie100.com/legiovlak/zdravotni-vagon/
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Příspěvek od Polarfox »

Zemakt píše:Jinak legie ve svých vlacích disponovaly i nemocničími vagony. K vidění je jeden právě v tý parádě za miliardu
Osobně dost pochybuji, že Legiovlak stál miliardu. Možná celý projekt Legie 100, to bych byl ještě schopen uvěřit, protože třeba rozpočet na film byl nastřelen na 250 miliónů.

A publikace mají sice svoji neotřesitelnou hodnotu, ale holt bohužel Legiovlak, výstavy a historické akce udělají mezi běžnou veřejností X násobně větší publicitu (=základní nalejvárna pro všechny a odrazový můstek k hlubšímu zájmu u zlomku z nich) než jakákoli publikace. Jen Legiovlak navštívilo kolik? Přes půl miliónu lidí? Když za všechny ty prostředky vytisknu superkvalitní publikaci do každé rodiny, tak většina ji odhodí, založí na poličku nebo nikdy nedočte a když si bude chtít přečíst "historickou" knížku, tak raději sáhne po Vondruškovi. Většina z toho tedy budou vyhozené peníze, bohužel.

Samozřejmě přesné historické bádání a publikační činnost by měla být integrální součástí a měly by pro to být vyčleněny odpovídající prostředky. O tom žádná. Ale jinak se musí počítat s tím, že aby to mělo efekt, tak propagace legií musí jít z většiny po jiné ose. Samotné publikace, zvláště ty kvalitnější, jsou až pro lidi o jeden až dva levely nad běžnou veřejností.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Příspěvek od Jiří Fidler »

Ohledně zdravotnické péče je situace jednoduchá. Téma zatím nebylo zpracováno. Jako bývalý "týlař" to považuji i za osobní pohanu, ale zatím jsem se obecně ke službám legií příliš nedostal. Zdravotnická služba byla organizována fakticky až na jaře 1917, předtím to měli na triku Rusové, i když v Kyjevě existovalo v nemocnici české oddělení, kde působili i uvolnění lékaři a medici z řad zajatců. To také umožnilo rychlou výstavbu zdravotnické služby nejprve u brigády, poté u obou divizí a velitelství sboru.
Ony jednotlivé etapy:
1) jaro 1917 - jaro 1918, služba stavěna podle ruských standardů na stupních prapor - pluk - brigáda, od léta 1917 pak prapor - pluk - divize - sbor, valná část idborných pracovníků byli již Češi, systém se zaběhl ve stálých posádkách, které byly opuštěny v lednu/únoru 1918, poté byl modifikován na přepravu po magistrále, kdy každý vlak byl autonomní jednotkou
2) jaro - podzim 1918, čistá improvizace podle jednotlivých uskupení vlaků, vzhledem k nutné mobilitě vznikají zdravotnické vlaky a evakuační vlaky, objevují se první čs. stálé nemocnice
3) podzim - zima 1918, obnova standardních velitelských struktur prapor - pluk - divize, standardizace zdravotnické služby, využití mobilních i stacionárních zařízení
4) počátek roku 1919, komplexní reorganizace zdravotnické služby, unifikace zdravotnických vlaků, dotvoření systému stálých nemocnic, přičemž se od počátku počítalo s postupnou evakuací na východ, takže během roku 1919 nebylo třeba téměř nic měnit, organizace byla natolik pružná, že se od konce roku 1919 dala bez problémů přepracovat na jednotlivé lodní transporty
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Příspěvek od Jiří Fidler »

Organizační strukturu mám až k březnu 1919:
Čs. vojsko na Rusi - přednosta zdravotnické služby podplukovník MUDr. Vladimír Haering
- přímo podřízené jednotky - přednosta služby major MUDr. Robert Pytlík
- 1. čs. střelecká divise - přednosta služby podplukovník MUDr. Karel Pánek
- 2. čs. střelecká divise - přednosta služby podplukovník MUDr. Jaroslav Jindra
- 3. čs. střelecká divise - přednosta služby major MUDr. Rajmund Šrámek
- Čs. velitelství Dálného východu - přednosta služby podplukovník MUDr. Zdeněk Foustka
Haeringovi bylo podřízeno sedm nemocnic (Irkutsk, Tomsk, Krasnojarsk, Jenisej, Omsk, 2x Vladivostok), dva evakuační vlaky (č. 4 a 5), jeden rychlý epidemiologický vlak, středisko pohlavních nemocí v Irkutsku, stomatologický kabinet v Irkutsku a Ústřední lékárnický sklad ve Vladivostoku. K tomu navíc jak Dům čs. rekonvalescentů v Jekatěrinburgu (do léta 1919, pak odsunut na východ), tak Dům invalidů čs. vojska v Jekatěrinburgu, z něhož byli pacienti od jara 1919 posíláni v lodních transportech domů
Každá divize měla po jednom nemocničním vlaku (č. 1-3), stomatologickém kabinetu a divisním lékárnickém skladu.
Každý pluk měl plukovní ošetřovnu a stomatologickou ordinaci.
Celkem měl Haering na povel cca 60 promovaných lékařů (MUDr.) a 90 zkoušených mediků (MUC.), a to nejen čs. dobrovolníky, ale také mobilizované zajatce české, německé i maďarské, kteří se po říjnu 1918 přihlásili k Československu. Mezi nimi také necelé dvě desítky cizinců (hlavně Rusové, ale i Poláci, myslím, že i nějaký Jugoslávec a Ital).
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Československé legie v Rusku, pravda bez příkras

Příspěvek od Jiří Fidler »

Tady by to chtělo spolupráci s vojenským lékařem se zkušeností minimálně z divize. Já jsem musel prakticky znát jen samostatný prapor a teoreticky chápat pluk se způsobem lifrování pacientů do nemocničního systému. Možná zná např. pátrač divizní úroveň a mohl by zde nahodit teoretické schéma, abychom to případně porovnali.
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“