Lockheed F-117 Nighthawk

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

-Tak teď budu chtít po tobě dokladovat něco já. Kdy natrhl Su-27 prdel F-15? Jediná správná odpověď je: nikdy. Tedy tvrdil to jednou jeden ruský žokej, který se během letu ve formaci povesil za před ním letící F-15 a zapnul RL do střeleckého modu. F-15 se ho pochopitelně z této pozice nezbavila, ale dá se předpokládat že se stejnými vstupními parametry by se to nepovedlo ani naopak. Jediné relevantní informace by byly od USAF,ale je nasnadě že se od nich toho moc nedozvíme. Nicméně protože není žádný spěch F-15 zcela nahrazovat přestože se už jedná o letadlo značně fousaté... :D
-Nepsal jsem že o RAM nic nevěděli nebo že by někteří Rusové nepublikovali některé práce o omezování RCS. Psal jsem že o tom patrně při své práci nebyli obeznámeni konstruktéři. Přiznám se že použití RAM na MiG-23 opravdu nic nevím. Taky nevím o tom, že by se program F-117 "odpíchl" od ruských prací na letadle stealth nebo že by bez nich nevznikl. Tak to totiž zkrátka není. Základní parametry, včetně propočtů sklonů ploch navrhl inženýr Lockheedu Ben Rich, ten samý člověk, který dříve spočítal vstupy vzduchu pro SR-71.
Naposledy upravil(a) jersey.se dne 3/6/2014, 20:03, celkem upraveno 1 x.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od skelet »

první společné cvičení na Aljašce (rok 91 nebo 92).. cvičné souboje Su-27P/S vs F-15C/D (zdroj Aero Plastic Kits revue, monografie rodiny Su-27, ročníky 1995-1996). F-15 nedokázala vymanévrovat Su-27 jak v pozici napadaného, ale ani útočníka.
Indicko-Americké cvičení Su-30MKI vs F-15C/D, zdroj Letectví a Kosmonautika před rokem nebo dvěma.. prohledávat skříně se mi kvůli tobě opravdu nechce.
Inu, bylo to testovací letadlo vznikající potichu někdy od počátku 80tých let, tedy v době, kdy Rusové sotva věděli že se dá nějakým způsobem RCS snížit
myslet jsi to mohl jak chtěl, ale napsal jsi to tak jak jsi to napsal. Howgh
Nicméně protože není žádný spěch F-15 zcela nahrazovat přestože se už jedná o letadlo značně fousaté...
proto se tak tlačilo na Kongres, aby neškrtal program F-22? A proto se tak tlačí na dokončení F-35.. inu žádný stres :D
Základní parametry, včetně propočtů sklonů ploch navrhl inženýr Lockheedu Ben Rich
píšeme o RAM
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

Jo. Samá průkazná fakta :mrgreen:
Výrobce že by netlačil na kongres aby neseškrtával náklady na tak drahé letadlo? Inu ano, je dobré. Jeho nevýhodou je ale to, že je tak dobré, že není proti komu ho nasadit. Zatím bohatě stačí F-15...
Naposledy upravil(a) jersey.se dne 3/6/2014, 20:07, celkem upraveno 1 x.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od skelet »

zatímco ty jsi zde nepřinesl krom pohádek vůbec nic :-?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

No já jsem si rozhodně nezačal :razz:¨Je zajímavý že tohle se na Palbě toleruje jen pokud obdivujete cokoliv ruského. Neříkám že jsem se jich kolikrát taky nezastal, ale... :raf:
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od skelet »

Jersey pokud někdo mluví o čemkoliv ruském nebo švédském, tak se změníš v bajkaře.
To Aljašské cvičení z roku 1992 máš popsáno třeba zde
http://www.liveleak.com/view?i=9d0_1398 ... comments=1
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

1) Fakt? V tom případě jsem nikdy nefandil La-7 a asi bych měl smazat všechny svoje monografie. Jsou totiž o švédských letadlech a o nich píšu bajky. Pro záchranu Palby: Jdu mazat!
2) Jsem celkem přesvědčen (přesvědčení hraničící s jistotou) že v roce 1992 žádný cvičný souboj mezi F-15 a Su-27 neproběhl. Proběhl pouze mnou výše popsaný incident - hrubá letecká nekázeň ze strany ruského pilota. O dalších se dá spekulovat, pokud jsou z podobného zdroje.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od kenavf »

jersey.se píše:A co se týče MiG-1.44... Inu, bylo to testovací letadlo vznikající potichu někdy od počátku 80tých let, tedy v době, kdy Rusové sotva věděli že se dá nějakým způsobem RCS snížit, takže podle toho to taky zpátky vysílalo. Sami rusové sice tvrdili, že dalším vývojem a použitím RAM materiálů by šlo dosáhnout "neviditelnosti" F-22, ale určitě k tomu nikdy nedošlo. Nikdy také nebyla prokázána "supermanovrovatelnost", ať už znamená cokoliv. No a protože se jednalo o velkou krávu navíc s velmi problematickými motory a nikdo nevěděl co s ní, tak se kolem udělalo trochu propagandy a poslala se do muzea.

ps. Jediné co se dá tak najít ze záznamů MiG-1.44 jsou těžkopádné superdlouhé vzlety v oblacích dýmu (skvostné stealth) a opatrné průlety. Inu supermanévrovatelné letadlo.
:mrgreen:
Velkosťou a hmotnosťou je v kategorii F-22,motory malo silnejšie ako F-22. Takže pomer ťah/hmotnosť malo lepší.
Malo byť rýchlejšie,vyšší dostup(tieto parametre neboli samozrejme otestované)
Motory s 3D vektorovateľnými tryskami dávali predpoklad dosiahnutia supermanévrovateľnosti.
Ťažkopádne superdlhé vzlety?Podľa všetkého boli vzlety len dva a u tých sa nič neriskuje,potom už sa testy prerušili.http://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_Project_1.44
Ktoré z požadovaných vlastností by dosiahlo aj v reále je otázne,ale vzhľadom na to že SU-27 udržalo krok s F-15,tak by sa dalo predpokladať že aj 1.44 udrží krok s F-22(prípadne veľmi nezaostane).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od skelet »

1) Jersey už se známe dost dlouho na to, aby jsme si tu navzájem lhali do kapsy. Někdy prostě ujedeš a víme to oba. Když se budeš chovat divně, tak ti to klidně řeknu a naopak to platí taky. Tak jaké urážení?
2) přesvědčený být můžeš o čem chceš, já jsem přesvědčen o opaku a doložil jsem to. Mimochodem souboje Su-30MKI vs F-15 se uskutečnily v rámci RED FLAG 2008
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

kenavf píše: 1)Velkosťou a hmotnosťou je v kategorii F-22,motory malo silnejšie ako F-22. Takže pomer ťah/hmotnosť malo lepší.
Malo byť rýchlejšie,vyšší dostup(tieto parametre neboli samozrejme otestované)
2)Motory s 3D vektorovateľnými tryskami dávali predpoklad dosiahnutia supermanévrovateľnosti.
3)Ťažkopádne superdlhé vzlety?Podľa všetkého boli vzlety len dva a u tých sa nič neriskuje,potom už sa testy prerušili.http://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_Project_1.44
4)Ktoré z požadovaných vlastností by dosiahlo aj v reále je otázne,ale vzhľadom na to že SU-27 udržalo krok s F-15,tak by sa dalo predpokladať že aj 1.44 udrží krok s F-22(prípadne veľmi nezaostane).
1) Ano, nebylo to nikdy otestováno. Proč asi? :mrgreen:
2) Nikdy nebyly instalovány. Spekulace. A znovu: co je to supermanévrovatelnost?
3) A co z toho vyplývá, milý Watsone?
4) Nebylo důvodem toho že program v tichosti skončil spíš to, že realita byla hluboko pod očekáváním :rotuj:
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

skelet píše:1) Jersey už se známe dost dlouho na to, aby jsme si tu navzájem lhali do kapsy. Někdy prostě ujedeš a víme to oba. Když se budeš chovat divně, tak ti to klidně řeknu a naopak to platí taky. Tak jaké urážení?
2) přesvědčený být můžeš o čem chceš, já jsem přesvědčen o opaku a doložil jsem to. Mimochodem souboje Su-30MKI vs F-15 se uskutečnily v rámci RED FLAG 2008
1) Neboj, nikdy jsem netvrdil že nepřeháním, monografie mazat nebudu a neurážím se. Ale nemám moc rád když se vynáší Rusové do nebes naprosto bez důvodu. Mám na ně trochu pifku (historie naší rodiny), přestože mezi nimi mám i přátele.
2) Nedoložil jsi pochopitelně nic.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od skelet »

ad 1) kdyby ses urazil, tak bys v mých očích hluboce klesl. Taky nemám rád rusofilství, ale ani posměváčky na obou stranách
ad 2) Alaska 92, Red Flag 2008. Dvě cvičení, kde se setkaly. Pokud si to nechceš ověřit, tak nechceš. To je tvůj problém ne můj.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od josefg »

jersey.se píše: Pro záchranu Palby: Jdu mazat!.
Jersey, nepřehánějto, :roll: , hádat se kvůli kravině. :(
Kvůli kšeftům, zbraním a kšeftům se zbraněni se vždycky podvádělo, zkreslovalo, podráželo a lhalo. Tak že nikdo z nás, ani při nejlépší vůli nemůže mít jistotu, že to co napsal je pravda pravdoucí. Z vlastní skušenosti vím, že žádný mně známý zbraňový systém nefungoval jak "výrobce" tvrdil. Na druhé straně zástupci výrobce, byli vždycky připraveni dokázat, že "slabé" výsledky jsou dány jen a pouze nedostatečným výcvikem obsluh. :D
Tím chci říct, že pálit za sebou mosty kvůli takové bezvýznamnosti, je zbytečné.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od Alchymista »

S tám nič nenarobíš: kto nepřilže - neprodá.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od Julesak »

To je naozaj také ťažké priznať si chybu :shock: ? Nemože každý vedieť všetko o všetkom, a keď niekto napíše hlúposť (a tu ich pár bolo, nemá zmysel ich vypisovať všetky), je snáď v poriadku ak ho na to niekto iný upozorní...netreba sa urážať ako malý chlapec.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od Zemakt »

Sice, nějak marně chápu jádro pudla. Nicméně přesto, že mi před pár lety ujel na tomto poli vlak, tak:
Ťažkopádne superdlhé vzlety?Podľa všetkého boli vzlety len dva a u tých sa nič neriskuje,potom už sa testy prerušili.http://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_Project_1.44
Ktoré z požadovaných vlastností by dosiahlo aj v reále je otázne,ale vzhľadom na to že SU-27 udržalo krok s F-15,tak by sa dalo predpokladať že aj 1.44 udrží krok s F-22(prípadne veľmi nezaostane).
Na základě dvou letů demonstrátoru tvrdit, že je něco lepší nebo horší, je pro mne věštění z koule s minimální relevantní vypovídající hodnotou.

Dále, nepřímo tvrdit, že rusům žádný vlak neujel. Že oni to mají teoreticky podchycené, již od šedesátých let. Bez ohledu na to, že první stealh stroj, schopný operační služby vyslali do vzduchu cca 30 let po Američanech a to ještě nemá uzavřené vojskové zkoušky (co uzavřené, ani je nazahájil...možná?), je také dost komické. U borců na Palbě spíš tragikomické.

O tom souboji Su 27 vs F 15, jak psal Skelet, jsem také četl. Je to tak. Nic nenormálního. Konec konců Sučko bylo konstruované, aby překonalo F15. Jakožto F 22 překonalo Su 27 a jeho deriváty a jakožto PAK-FA překonalo F 22 a tak dále..... Co nelze zpochybnit, je to, že F 22 zatím vládne vzduchu a pár let bude. Už se mu to krátí, ale je to tak.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od Polarfox »

Já myslím, že na měření pindíků máte špatný pravítko :) Srovnává se tu pátý přes devátý...X let létající a už trošku ojetý stroj (F-22) s něčím co ani nebylo dopracováno do konce (1.44), případně něčím, co je o X let novější, ale ještě se to nedostalo do sériové výroby. K tomu nějací ti rakeťáci, kteří sestřelí F-117 i ve vesmíru a s vypnutým radarem a Amíci, co neví která bije a vyházeli prachy za úplně zbytečný a neefektivní stroj (F-22) a máme to komplet. Vůbec nevím, co se tu řeší...fandové ruských strojů se budou pár let rozplývat nad tím nejnovějším zatím nevyráběným modelem, hýčkat si jeho převahu nad kde kým (=většinou nad něčím, co už je tak 10-15 let starý a lítá toho tak 10 až 15 až 150x víc), než jim zase někdo vytře zrak s něčím jiným (protože zatímco si oni předlouze piplají tu svou krásku, tak ostatní také nechrápou) a takhle dokola.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

holt někteří mají pořád vymytý mozek a ruský trpaslík pro ně bude tím největším trpaslíkem na světě. i když ho třeba nikdo nezměřil. stejně jako nikdy nikdo neviděl supermanévrovat 1.44.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od skelet »

Zemakt: ono hlavně šlo o Coverovu poznámku o tom, kterak trosky F-117 stáli za ruským STEALTH. Což je prostě teorie, která je ve světle dění v SSSR, dosti na vodě (1962 veřejně publikovaná knížka o materiálech RAM, rok 1983 prototyp MiG-23 s RAM, práce na Suchoji S-22/32 (rok 1979), MiG MFI (1980)). Navíc je třeba připomenout, že tvarování trupu pro STEALTH nebyla ani v osmdesátých letech nic neznámého, viz. německý projekt MBB Lampyridae, na kterém se pracovalo od roku 1980.
K ruské oficiální verzi, že šli po elektronice nahrává i ten fakt, že v roce 1996 byla dokončena modernizace flotily F-117. Na materiály RAM se podívali určitě taky, ale s největší pravděpodobností ze zvědavosti, nikoliv kvůli reversnímu inženýrství.

No a nakonec není pravda, že Su T-50 je potvrzením americké školy. T-50 je následníkem programu S-22, který vznikl přibližně ve stejné době jako program ATF (1979, resp.1981). Fyzika prostě některé věci nepustí..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Lockheed F-117 Nighthawk

Příspěvek od jersey.se »

tak určitěéé... rusové/sověti jistě měli nějaké programy zkoumající možnost snížení detekce radarem. ale to už měli i němci v roce 1937! faktem prostě je, že doteď rusové jen propagandisticky význam stealth bagatelizovali a dodnes, 35 let po nasazení f-117 nemají pořád nic. jen nějaký demonstrátor (navíc předpokládaným profilem nasazení bližší spíš F-35 než vysokovýkonné F-22). holá nezpochybnitelná fakta.
Naposledy upravil(a) jersey.se dne 4/6/2014, 08:16, celkem upraveno 1 x.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Odpovědět

Zpět na „Letadla“