Prototypy a experimentální letouny XFV-12 XF8U-3 a YF-17

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Prototypy a experimentální letouny XFV-12 XF8U-3 a YF-17

Příspěvek od TonyHazard »

Rockwell XFV-12A
* Nadzvukový letoun s kolmým nebo zkráceným startem a přistáním *

XFV-12A měl premiéru v září 1974, avšak vzhledem k podstatnému zpoždění programu se roll-out konal teprve v srpnu 1977.

Obrázek

Technické a finanční problémy komplikovaly program XFV-12A tak dlouho, až byl koncem 70. let úplně zastaven. Stroj XFV-12A měl být schopen svislého letu, aby mohl operovat z malých nosičů bez katapultu a přistávacího háku. Myšlenka přeměny tahu na zdvih se zdála být teoreticky proveditelná, avšak dostupné finanční prostředky na vyřešení takového technického problému nestačily.

XFV-12A Nesplněný sen - stíhací letoun s kolmým nebo zkráceným startem a přistáním
XFV-12A firmy Rockwell se ocitl ve vzduchu pouze jednou, a to tehdy, když se vznášel na konstrukci pro lunární moduly NASA ve Virginii.
Aby se ušetřil čas a peníze, byly pro XFV-12A využity komponenty jiných typů, např. příďová sekce z Douglasu A-4 Skyhawk, vstupní otvory a skříně křídel z Douglasu F-4 Phantom II firmy McDonnel. Od první objednávky US Navy v roce 1972 až do zastavení programu koncem 70. let se experti z oblasti vývoje a konstrukce snažili o prosazení návrhu do praxe. Teorií ovšem zůstaly i lodě, z nichž měl XFV-12A vzlétat, protože americké vojenské námořnictvo nemělo v úmyslu stavět tak malé letadlové nebo válečné lodi, pro které byl typ XFV-12A zamýšlen.
Bylo postaveno speciální lešení, které rotovalo velkou rychlostí. Na něm se měla testovat dvouproudová pohonná jednotka Pratt & Whitney F401-PW-400 a klapky pro změnu tahu. Pohonná jednotka namontovaná ve středu lešení vytvářela tah, který byl přenášen na kompletní soupravu křídel, osazených na dlouhém rameni. Testy probíhaly úspěšně, avšak k letu nedošlo a nakonec námořnictvo oznámilo, že se již od XFV-12A ,,naučilo všechno, co šlo''.

Podrobnosti letounu XFV-12A
Byl vyroben pouze jeden jediný kompletní stroj. Zavěšený na lešení pro lunární moduly sloužil pro testy pohonných jednotek. Podle některých informací však i tyto testy končily rozčarováním.

Vzduchový kanál na horní straně trupu zakrývaly sací žaluzie. Aby bylo možné osadit dvouproudovou pohonnou jednotku, její kanály a řídící systémy, musel být trup hluboký a široký. Hluboko dole na trupu seděla kachní křídla, která byla po celém svém rozpětí vybavena ejektorovými klapkami, stejnými jako na křídlech, a přistávacími klapkami. Účelem bylo zlepšení obratnosti za vysokých rychlostí. Veškeré řízení bylo hydraulické.
Dlouhý příďový radom zastírala skutečnost, že přední část trupu a kokpit patří vlastně letounu Skyhawk. Pilot měl sedět v přetlakované a klimatizované kabině na katapultovacím sedadle Zero-Zero, převzaté ze stroje Douglas Escapac firmy McDonnel. Radar zde nebyl žádný.
Pro let vpřed byly určeny běžné tahové trysky, uložené v zádní části konstrukce. Pohonná jednotka F401 sestrojená podle nejmodernějších technických pravidel měla skutečně obrovský tah. Při změně prováděné ejektorovými klapkami byl tah příměsí okolního vzduchu zesílen tak, že by byla k dispozici velká vztlaková síla zdvihu za skutečně nízké teploty výtokových plynů.
Pohonná jednotka získávala potřebný vzduch bočními kanály, vypůjčenými ze strojů Phantom. Při letu řízeném vektorem vztlaku nebo tahu nebyl proud vzduchu přiváděný k motoru dostatečný, a byly proto využívány doplňkové kanály na horní straně trupu.
Podvozek XFV-12A, původem ze stroje Skyhawk, byl plně zatahovatelný. Hlavní podvozek se sklápěl dozadu do konců křídel a přední kolo dopředu.
Každé křídlo bylo vybaveno svislou ocasní plochou, která měla při letu vpřed sloužit jako vertikální stabilizátor. Horní část byla provedena jako kýlovka s kormidlem, spodní část pouze jako kýlovka. Přistávací klapky byly umístěny po celém rozpětí křídla.
Řízení letu u XFV-12A :
1.) Visení : Vratná klapka ve výtokovém systému pohonné jednotky vede výstupní proud do kanálového systému, který přivádí vzduch k ejektorovým klapkám. Horký vzduch proudící klapkami směrem dolů strhává shora okolní vzduch v poměru 7 : 1 a vytváří tak větší zdvih.
2.) Přechodový let : Uzavření přechodových klapek vede k přechodu na let vpřed. Jesltiže se rychlost zvýší a vztlak křídel je dostatečný, vratná klapka se vykloní a tah je řízen zadní tryskou. Vstup sacích žaluzií na horní části trupu, který zásobuje při visení pohonnou jednotku vzduchem, se začne zavírat.
3.)Let vpřed : Ejektorové klapky jsou zavřené a vratná klapka je plně sklopená, takže celkový tah je řízen hlavní tryskou. Pokud je rychlost dostatečná, je pohonná jednotka zásobována vzduchem kanály v trupu. Za letu mohou horní ejektorové klapky sloužit jako vzduchová brzda.

Technická data letounu XFV-12A :
* Typ : nadzvukový letoun s kolmým nebo zkráceným startem a přistáním - prototyp
* Pohon : moderní dvouproudová pohonná jednotka Pratt & Whitney F401-PW-400 s tahem 133,40 kN pro zdvih a let vpřed
* Maximální rychlost : Mach 2,2 až 2,4 (předpoklad)
* Startovací dráha : při svislém startu žádná, startovací dráha v délce 91 m měla umožnit zvýšení maximální vzletové hmotnosti na 11 000 kg
* Akční rádius : více než 925 km (předpoklad)
* Hmotnost : provozní prázdná 6259 kg, maximální vzletová při kolmém startu 8845 kg (předpoklad)
* Výzbroj : plánovalo se nasazení raket vzduch-vzduch a vzduch-země, bojové stroje měly nést v trupu hlavňovou zbraň
* Rozměry : rozpětí 8,69 m, délka 13,39 m, výška 3,15 m, plocha křídel 27,20 m čtv.

Fakta a čísla
Klapky z titanových voštin vedou vzduch z pohonné jednotky tryskami do nosných ploch a slotů.
Čím hlouběji se XFV-12A propadal do problémů, tím váhavěji kongres přiděloval finance.
Reklamní brožura firmy Rockwell z roku 1981 obsahovala obrázek XFV-12A, bojujícího s ruskými stíhacími letouny MiG.
Pro XFV-12A byla použita skříň křídla ze stroje F-4 Phantom.
Systém ejektorových klapek XFV-12A instalovaný v křídlech se lišil od tahového vektorového principu Harrieru.
Kachní křídla před křídly měla při vysoké rychlosti zlepšit obratnost.
Přední podvozek XFV-12A pocházel z letadla A-4 Skyhawk.

Pár plků nakonec :
Nadzvukové letouny V / STOL
Hawker Siddeley P.1154 :
Hawker Siddeley předložila již na jaře 1963 projekt, který vycházel ze zkušeností s taktickým útočným a průzkumným letounem P.1127 s kolmým nebo zkráceným startem a přistáním. Tento typ měl splňovat požadavky námořních letců a RAF na útočný a přepadový letoun, avšak britská vláda projekt zrušila ještě předtím, než mohl být postaven jeden exemplář pro vysokou nadzvukovou rychlost.
Jakovlev JAK-141 ,,Freestyle'' :Jak-141, zamýšlená náhrada za Jak-38 ,,Forger'' dosahuje rychlost 1800 km/h a létá s dvouproudovou pohonnou jednotkou s přídavným spalováním, která poskytuje pro svislý let a let vpřed tah 152 kN. Od svého prvního letu v roce 1989 absolvolaly oba prototypy úspěšně všechny testy, k nimž patřily i operace z letadlových lodí. Prototyp č. 2 byl poškozen. ,,Freestyle'' možná půjde do světa jako Jak-41.

Zdroj informací : enc. IMP BV/International Masters Publishers
Naposledy upravil(a) TonyHazard dne 14/2/2008, 10:07, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Prototypy a experimentální letouny

Příspěvek od TonyHazard »

Lehký stíhací letoun Northrop YF-17

* Lehký stíhací letoun * Dva exempláře * Předchůdce F/A-18 Hornet *

Obrázek

V roce 1974 se Northrop s YF-17 zúčastnil jednoho z nejtvrdších soubojů o zbrojní zakázku v historii letectví. Projekt se však neprosadil proti YF-16, známému později jako F-16 Fighting Falcon.
Při konstrukci YF-17 rezignovali konstruktéři společnosti Northrop na některé části výstroje, které jsou pro stíhací letouny většinou považovány za nezbytné. Stroj neměl palubní radiolokátor a mohl nést jen omezený náklad pum. Byl postaven počátkem 70. let a v soutěži vypsané na lehký stíhací letoun nakonec podlehl známému F-16. Původní projekt firmy Northrop nakonec posloužil jako základ pro McDonnell Douglas F/A-18 Hornet


Prototyp lehkého stíhacího letounu
Northrop YF-17 vznikl v 70. letech v rámci snah o zastavení strmě narůstajících cen bojových letadel. Vítězství ve zbrojním ,,obchodu století'' si však zajistil YF-16, z něhož vznikl standardní stíhací letoun NATO F-16 Fighting Falcon. Teprve později se YF-17 stal základem pro McDonnell Douglas F/A-18 Hornet.
YF-17 sice nedosáhl obchodního úspěchu, ale získal si obdiv zkušebních pilotů, kteří jej testovali. Jeden z nich dokonce prohlásil, že jde o ,,nejlepší bojový letoun, jaký jsem kdy pilotoval''.
Základem pro vývoj prototypu se stala práce konstruktéra firmy Northrop Lee Begina a projekt nepostaveného letounu ,,Cobra''.
Výsledkem byl stíhací letoun nového pojetí, jenž se vyznačoval vysokou obratností a byl schopen manévrovat i při vysokých úhlech náběhu. Díky ušetřené hmotnosti radiolokátoru se z něho mohl stát skutečně vynikající stroj pro manévrový boj.
Nákup YF-17 zvažovalo US Navy a v pozemní verzi i Irán, ale stroj nakonec neměl úspěch, jaký by si byl zasloužil. Jeho přínosem bylo použití vírových přechodů mezi trupem a křídlem (LERX), které spolu s dalšími konstrukčními prvky převzal jeho nástupce F/A-18 Hornet.
Poté, co YF-17 prohrál v soutěži s YF-16, byl drak druhého letounu upraven na prototyp stroje F-18, jenž byl nakonec zařazen do výzbroje US Navy.

Podrobnosti letounu YF-17
Druhý YF-17 se sériovým číslem 72-01570 ve dvojbarevné kamufláži, se kterou létal na základně Edwards u zkušební skupiny (Joint Test Force) pro vyhodnocení soutěže vypsané na lehký stíhací letoun / letoun pro vybojování vzdušné nadvlády (LWF/ACF).

Dobré letové vlastnosti při malých rychlostech zajišťovaly sklopné náběžné hrany, umístěné po celém rozpětí křídla, a vztlakové klapky na odtokové hraně, zasahující do poloviny rozpětí. K řízení kolem podélné osy sloužila křidélka a diferenciálně vychylované vodorovné ocasní plochy.
Oba motory General Electric YJ101 byly umístěny blízko sebe, což minimalizovalo asymetrické působení při případné poruše jednoho motoru.
V účelně uspořádaném konvenčním kokpitu byl jednoduchý průhledový dipplej. Letové přístroje byly přehledně umístěny ve středu přístrojové desky.
Trup skořepinové konstrukce tvořily převážně slitiny lehkých kovů, některé části byly z uhlíkových kompozitů.
V přední části trupu byl centrálně uložen kanon M61 Vulcan. Jedinou další výzbroj tvořily pro soutěž ACF dvě řízené střely Sidewinder na koncích křídla.
K řízení kolem podélné a příčné osy sloužila řídící páka, uchycená obvyklým způsobem v úrovni podlahy v ose letounu. Klonění se však řídilo jen pohybem její rukojeti, uchycené na speciálním kloubu.
Podvozek měl jednoduché odpružení podvozkové nohy s vysokotlakými pneumatikami. Později přibyl ještě záchytný hák a brzdící štít na hřbetě letounu.
Dvojité kýlové plochy byly vyoseny směrem ven od středu trupu, aby neztrácely účinnost v úplavu křídla. Protože byly zdvojené, zasahovala kormidla jen do poloviny jejich výšky.
YF-17 měl jako jeden z prvních letounů na světě protažené náběžné hrany u kořene křídla (LERX). Výhody tohoto uspořádání se plně potvrdily. Přechody zasahující od náběžné hrany až k přední části kabiny propůjčovaly stroji vynikající stabilitu při vysokých úhlech náběhu.

Technická data letounu YF-17 :
* Typ : prototyp jednomístného stíhacího letounu
* Pohon : dva proudové motory General Electric YJ101-GE-100, každý s tahem 64,08 kN
* Maximální rychlost : 2124 km/h ve výšce 12 192 m, dolet : 4500 km, dostup : 18 288 m
* Hmotnost : prázdná 9527 kg, vzletová max. 13 894 kg
* Výzbroj : kanon General Electric M61A1 Vulcan ráže 20 mm v přídi a dvě protiletadlové řízené střely AIM-9 Sidewinder na koncích křídel, zavěsníky pro dvě pumy Mk 84
* Rozměry : rozpětí 10,67 m, délka 16,92 m, výška 4,42 m, plocha křídel 32,51 m čtv.

Taktická data
* Rychlost : YF-17 byl o něco rychlejší než konkurenční YF-16, ale rozdíl byl jen nepatrný. F-5E, z něhož YF-17 převzal některé charakteristické znaky, byl pomalejší (YF-16 - 2070 km/h, F-5E Tiger II - 1700 km/h).
* Dostup : Díky mohutným motorům a účinnému křídlu dosahoval YF-17 i ve velké výšce vynikajících výkonů. YF-16 měl podstatně menší dostup, zhruba odpovídající typu F-5E (YF-16 - 16 000 m, F-5E Tiger II - 15 590 m).
* Poměr tahu k hmotnosti : Díky vynikajícímu poměru tahu k hmotnosti měl YF-17 lepší stoupavost než YF-16. Pro moderní bojové letouny je pravidlem poměr vyšší než 1 : 1 (YF-16 - 1,1 : 1, F-5E Tiger II - 0,75 : 1 ).

Fakta a čísla
YF-17 nedisponoval pokročilými zbraňovými systémy, ale zkoušky útoků na pozemní cíle přesto probíhaly velice nadějně.
Northrop zahájil práce na vývoji lehkého stíhacího letounu v roce 1966. V roce 1971 byl jeho typ P.530 pojmenován Cobra.
Svými lety při dosud nevídaných úhlech náběhu stanovil YF-17 nová kritéria pro konstrukci stíhacích letounů.
YF-17 vzlétl o pět měsíců později než YF-16, a musel proto využít každou možnou hodinu letových zkoušek.
V roce 1974 souhlasil McDonnell Douglas s výrobou námořní verze YF-17, ze které vznikl F/A-18 Hornet.
YF-17 vzlétl k úspěšnému prvnímu letu 9. června 1974.
YF-17 se údajně účastnil i simulovaných soubojů s MiG-17 a MiG-21 tajné americké letky.
Oba YF-17 absolvovaly přes 600 letových hodin s celkem 60 piloty.
Dvojitá svislá ocasní plocha byla považována za nutnou pro zachování směrové stability.

Pár plků nakonec :
Od Cobry k Hornetu
F-18 Cobra II :
Po neúspěchu v soutěži s F-16 změnil Northrop označení na F-18 Cobra II a dál letoun propagoval.
F-18 Hornet : V říjnu 1974 zahájil McDonnell Douglas vývoj námořní verze YF-17 s názvem Hornet.
F/A-18D Hornet : McDonnell Douglas si zajistil pro Hornet dostatek zakázek. Jednou z posledních variant je ,,Night-Attack'' Hornet.
F/A-18E Hornet : Super Hornet by se měl na počátku 21. století stát nejdůležitějším typem US Navy.

Obrázek

Zdroj informací : enc. IMP BV/International Masters Publishers
Naposledy upravil(a) TonyHazard dne 4/6/2008, 04:00, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Prototypy a experimentální letouny

Příspěvek od TonyHazard »

Přepadový stíhací letoun Vought XF8U-3

* Stíhací letoun pro všechny klimatické podmínky s rychlostí Mach 2 *

,,Crusader III'', jak byl tento typ neoficiálně nazýván firmou Vought, byl výkonnější než F8U. US Navy chtělo F8U-3 a F4H-1, rozpočtové prostředky však nebyly schváleny.
Čtyřicetpět let po prvním letu zůstává Vought F8U-3 ,,Crusader III'' jedním z nejrychlejších a nejnebezpečnějších přepadových stíhacích strojů vůbec.F8U-3 byl zároveň jedním z největších a nejtěžších vyrobených stíhacích jednomístných strojů. Tento robustní bojový letoun se silným motorem nebyl jen variantou F8U Crusader, jak napovídá název, nýbrž zcela novýn typem, jehož prototypy byly označovány jako XF8U-3.


XF8U-3 Neúspěch i se špičkovými výkony
Práce na návrhu typu F8U-3 ,,Crusader III'' byly zahájeny v roce 1955 s úmyslem vytvořit přepadový stíhací letoun bezpříkladné rychlosti a stoupavosti. F8U-3 byl o více než 1 metr delší a o 50 % těžší než námořní stíhací stro F8U Crusader a měl podstatně silnější pohon. Plánovaný raketový motor nebyl sice za letu nikdy vyzkoušen, avšak již samotný proudový agregát postačoval ,,Crusaderu III'' pro překonání rychlosti jakéhokoliv tehdy používaného stíhacího letounu.
F8U-3 byl jedním z prvních amerických námořních stíhacích strojů bez palubních kanonů. Nové Crusadery měly vzlétat z letadlových lodí, vysokou rychlostí (díky pohonné jednotce J75 s přídavným spalováním) dosáhnout operační výšky a napadnout protivníka na velkou vzdálenost řízenými střelami vzduch-vzduch.
Ačkoliv zkoušky téměř neprokázaly slabiny, rozhodlo se US Navy pro udělení zakázky na stíhací stroje, které byly koncipovány jako konkurenti F8U-3 a vedly k typu McDonnell Douglas F-4 Phantom II. Celkem bylo vyrobeno devět exemplářů ,,Crusader III'',jen tři z nich však byly použity. Zakázka na dalších 13 strojů byla v roce 1958 stornována.
Mohutné stabilizační plochy pod zádí byly typickým znakem koncepce ,,Crusader III''. Pro vzlet a přistání byly uváděny do horizontální polohy.

Podrobnosti letounu XF8U-3
XF8U-3 s číslem 146340, první ze dvou konstruovaných prototypů ,,Crusader III'', vzlétl poprvé 2. června 1958. Rychlost zvuku překonal při šestém letu 11. června a rychlosti Mach 2 dosáhl 14. srpna.
Nový, vysoce moderní radar a systém pro řízení palby byly umístěny v podstatně zvětšeném radomu nad nasávacím kanálem pohonné jednotky. Radarové navádění používaly střely Sparrow.
Po zrušení programu ,,Crusader III'' byly tyto stroje přenechány NASA pro rychlostní a výškové testy.
Příďový podvozek XF8U-3 byl umístěn mimo střed doprava, aby pod přední částí trupu mohla být umístěna jedna z řízených střel Sparrow.
Jako pozdější modely Crusader F-8(FN) pro francouzské námořnictvo a F-8J pro americké námořnictvo měly i F8U-3 profitovat z vlivu efektu mezních vrstev tím, že horkým vzduchem, odváděným od pohonné jednotky, byla ofukována křídla pro dodatečné zvýšení vztlaku.
F8U-3 měl mnohem silnější proudovou jednotku než první verze Crusaderu, vybavené pohonem Pratt & Whitney J57. Jednotka J75 (použitá i v typu F-105 u USAF) byla značně větší a její instalace vyžadovala novou konstrukci trupu.
Tři vyrobené ,,Crusadery III'' měly ,,přírodní'' kovovou stříbrnou barvu s fluorescenčními prvky na přídi, nosných plochách a zádi. Jeden exemplář F8U-3 měl černý příďový radom.
Hydraulické válce zvětšovaly úhel nastavení nosných ploch při přistávání a vzletu. Tato koncepce umožňovala zachování vodorovné polohy trupu při přistávání, čímž byl zlepšen výhled pilota a podvozek mohl být kratší a lehčí.
Výrazný odklon od konstrukce Crusaderu představovaly stabilizační kýlové plochy, které byly během vzletu a přistání umístěny do vodorovné polohy.

Technická data XF8U-3 :
* Typ : jednomístný prototyp přepadového stíhacího letounu pro všechny klimacické podmínky
* Pohon : proudová pohonná jednotka Pratt & Whitney J75 P-6 s tahem 131,2 kN s přídavným spalováním
* Rychlost : max. 2345 km/h ve výšce 15 240 m, cestovní 925 km/h
* Stoupavost : 165,1 m/s u země, dolet : 1038 km, dostup : 18 288 m, operační 15 697 m
* Hmotnost : prázdná 9917 kg, max. vzletová 17 587 kg
* Výzbroj : (plánovaná) 4 rakety vzduch-vzduchAIM 7 Sparrow s poloaktivním radarovým naváděním a 3 střely AIM 9 Sidewinder s infračervenou naváděcí hlavicí
* Rozměry : rozpětí 12,16 m, délka 17,88 m, výška 4,97 m, plocha křídel 41,80 m čtv.

Taktická data F8U-3 :
* Rychlost : Přepadový stíhací letoun F8U-3 byl vyjímečně rychlým letounem s vynikající stoupavostí. Plánovaná maximální rychlost měla být nad Mach 2,5, při zkouškách však nebyla dosažena. Crusader rychlosti Mach 2 nedosahoval (F4H-1 Phantom II - 2390 km/h, F8U-2 Crusader - 1778 km/h).
* Výzbroj : Pozdější Crusadery mohly používat také zbraně vzduch-země, však první typyF8U-3 byly čistě přepadové stíhací stroje. Phantom II představoval pravý univerzální letoun, čímž se jeho zakoupení stalo atraktivnějším.
* Stoupavost : Zvláštností F8U-3 byl prudký stoupavý let při vysoké rychlosti při přepadu protivníka. Jeho stoupavost překonávala hodnotu typu Crusader o celých 50% a byla vyšší než u F4H-1 Phantom II.

Fakta a čísla
,,Crusader III'' si zachoval koncepci F8U, jinak však byl zcela novým typem.
F8U-3 měl být vyzbrojen jen raketami typu vzduch-vzduch, kanony nebyly v trendu tehdejší doby použity.Nebyl jimi vybaven ani F4H Phantom II, zkušenosti z Vietnamu však u tohoto typu později znamenaly opětovné zavedení kanonových pouzder.
Pohonná jednotka J75 vyžadovala značně velký nasávací kanál.
Pouze tvar čelního skla zabránil typu F8U-3 v dosažení plánované špičkové rychlosti Mach 2,6 až 2,9.
Až do zrušení tohoto programu vzlétly jen tři exempáře ,,Crusader III''.
Prototypy XF8U-3 provedly 190 letů s celkem 300 letovými hodinami.
Donald Engen, jeden ze zkušebních pilotů XF8U-3, je dnes ředitelem US National Air and Space Museums ve Washingtonu.
První let XF8U-3 byl uskutečněn 2. června 1958.
Někteří odborníci jsou toho názoru, že XF8U-3 měl být správně označován F9U.

Pár plků nakonec
Skupina proudových stíhacích strojů Vought
F6U Pirate :
Pohonem prvního proudového stroje firmy Vought byla jednotka Westinghouse J34. Pro US Navy bylo vyrobeno jen 30 sériových kusů.
F7U Cutlass : Tento návrh vycházel z německých válečných výzkumů. Sériovou verzi F7U-3 používaly čtyři letky.
F8U-1 / -2 Crusader : XF8U-3 vycházel z úspěšného typu Crusader, který byl na letedlových lodích US Navy používán po dobu třiceti let.
A-7 Corsair II : A-7, používaný od roku 1967, nahradil letouny A-4 Skyhawk na letadlových lodích US Navy až do roku 1991.

Zdroj informací : enc. IMP BV/ International Masters Publishers
Naposledy upravil(a) TonyHazard dne 4/6/2008, 04:04, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Prototypy a experimentální letouny

Příspěvek od TonyHazard »

Scaled Composites

Lehký bitevní letoun Rutan 151 ARES

* Kompozity * Nekonvenční uspořádání * Jediný exemplář *
V roce 1981 zahájil Rutan první studie lehkého a levného letounu pro přímou podporu, jehož výsledkem byl typ ARES. Jelikož však potenciální zákazníci nakonec neprojevili zájem, byl projekt roku 1995 ukončen.

Lehký bitevní letoun
Rutan 151 ARES
Podobně jako těžký bitevní letoun Fairchild A-10 je i model Rutan 151 ARES nadaného konstruktéra Burta Rutana vyzbrojen účinným vícehlavňovým rotačním kanonem. Tím však podobnost mezi oběma stroji končí, neboť nekonvenční a vysoce moderní ARES (Agile Response Effective Support, okamžitá účinná přímá podpora) je na rozdíl od A-10 navržen jako levný, jednoduchý a především extrémě lehký bitevní letoun.
Při konstrukci letounu se ve značné míře uplatnily moderní materiály, zejména uhlíkové kompozity a PVC. Výsledkem je velmi nízká hmotnost.
Vstupní otvor vzduchu k turbodmychadlovému motoru se u letounu ARES nachází na levé straně trupu, aby motor nemohl nasát spaliny z kanonu. Kanon je uložen na úrovni těžiště po pravé straně trupu tak, aby zpětný ráz při střelbě pokud možno neovlivňoval ovladatelnost.
Letoun má velmi nekonvenční uspořádání - na přídi se nacházejí vodorovné příďové plochy o záporné šípovitosti, zatímco na záď vybíhají ocasní nosníky nesoucí dvojité svislé ocasní plochy.
Vnitřní části kompozitového křídla mají úhel šípu 50˚a vnější části 15˚. Letoun sice nebyl konstruován s využitím technologie ,,Stealth'', což Rutanovi umožnilo obejít eyportní omezení, ale motor je uložen tak, aby lopatky kompresoru skýtaly co nejmenší odrazovou plochu pro pozemní radiolokátory. Dvojité svislé ocasní plochy navíc částečně stíní infračervené záření výstupní trysky.
ARES vzlétl poprvé v únoru 1990 a později absolvoval ostré střelby. Konec studené války však znamenal, že US Army již pro větší počet levných bitevních letadel neměla uplatnění. Další potenciální zákazníci jako rozvojové země pak většinou dávají přednost víceúčelovým letounům.

Podrobnosti letounu Rutan 151 ARES
Nápadné příďové plochy jsou typickým znakem mnoha Rutanových projektů. Během testů se ukázalo, že ARES je ovladatelný i na extrémních úhlech náběhu.
Letoun byl od počátku koncipován jako nosič vícehlavňového rotačního kanonu General Electric GAU-12. Kanon je sice uložen blízko kokpitu, ale pilot během střelby nezaznamenal vážnější problémy. Před zášlehy výstřelů jej chrání speciální odstínění.
Jednodílný kapkovitý kryt zaručuje neomezený výhled, jenž je lepší než u kteréhokoliv jiného bitevního letounu.V případě nouze může pilot použít vystřelovací sedadlo UPC SIIS-3ER.
Podvozek je na rozdíl od celkové koncepce typu ARES zcela konvenční. Tři odpružené podvozkové nohy nesou po jednom kole a zatahují se směrem dozadu - příďové kolo do trupu a obě hlavní do předních částí ocasních nosníků.
Vstup do motoru Pratt & Whitney JT15D-5 je uložen vlevo, aby nenasál spaliny vznikající při střelbě. Díky zakřivené výstupní trysce leží osa motoru přesto v ose letounu.
Běhen letových zkoušek nesl Rutan 151 ARES nejrůznější výzbroj. K vlastní obraně může být vyzbrojen dvojicí protiletadlových střel AIM-9 Sidewinder nebo čtyřmi menšími střelami AIM-92 Stinger.
Svislé ocasní plochy jsou umístěny na krátkých ocasních nosnících. Pohonná jednotka je tak do jisté míry chráněna před palbou ze země.
Skutečně postaven byl pouze jediný exemplář. Poprvé vzlétl se sériovým číslem N151SC (,,SC'' jako Scaled Composites) roku 1990 a o rok později absolvoval ostré střelby. V současnosti je stroj zakonzervován.

Technická data letounu Rutan 151 ARES :
→ typ : experimentální letoun pro přímou podporu
→ pohon : turbodmychadlový motor Pratt & Whitney JT15D-5 o tahu 13,12 kN
→ rychlost : maximální 695 m/h ve výšce 10 670 m, dolet : více než 1850 km ve výšce 7620 m
→ zásoba paliva : vniřní 771 kg
→ hmotnost : prázdná (bez výzbroje) 1308 kg, max. vzletová 2767 kg
→ výzbroj : kanon General Electric GAU-12 ráže 25 mms 220 náboji a dvě protiletadlové střely Stinger nebo Sidewinder
→ rozměry : rozpětí 10,67 m, délka 8,97 m, výška 3,00 m, nosná plocha 20,68 m2

Taktická data letounu Rutan 151 ARES :
→ rychlost : Rutan 151 ARES s turbodmychadlovým motorem je rychlejší než starší Rockwell OV-10 Bronco s dvěma tubovrtulovými motory, ale pomalejší než jednomotorový Cavalier Turbo Mustang III, inspirovaný slavným P-51 z druhé světové války (OV-10D Bronco - 452 km/h, Tubro Mustang III - 869 km/h)
→ dolet : 151 ARES i Turbo Mustang mají dolet přes 1800 km a v případě bojového nasazení by mohly poměrně dlouho působit nad bojištěm. Pokud nenese obvyklou výzbroj, má Bronco dolet až 2300 km.

Fakta a čísla
Burt Rutan prodal firmu Scaled Composites firmě Beech, ale v červnu 1985 ji získal zpět.
První návrhy typu ARES vznikly roku 1981, první let se uskutečnil roku 1990.
Ve filmu Železný orel III si ARES zahrál fiktivní nepřátelský letoun.
Od roku 1996 již prototyp ARES definitivně nelétá.
Byla navržena i dvoumístná varianta, která se však nestavěla.
Dalším ambiciózním projektem, jenž se podobně jako ARES nakonec nevyráběl v sérii, byl typ AT3 Advanced Tactical Transport.
Lehký Catbird byl koncipován jako náhrada za typ Beechcraft Bonanza. Je neobyčejně hospodárný.

Pár plků nakonec :
Neúspěšné prototypy letounů pro přímou podporu vojsk
Cavalier Mustang II :Mustang II byl odvozen z civilního typu Cavalier, jako bitevní stroj se neosvědčil.
Convair 44 Charger : V sedmdesátých letech vyhodnotilo USAF stroj Charger jako horší než OV-10 Bronco.
Iljušin Il-102 : Nezvykle koncipovaný Il-102 měl být jednoduchým a levným bitevním letounem.

Zdroj informací : encyk. Letadla, IMP BV/International Masters Publishers.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Odpovědět

Zpět na „Letadla“