Northrop projekt TERN

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Northrop projekt TERN

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Projekt TERN a Northrop Grumman

Americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) a kancelář amerického námořnictva pro výzkum ONR (Office of Naval Research) vyvíjejí novou generaci dronů s kolmým startem a přistáním. Projekt nese označení TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node) a je rozdělen do tří fází. Plán projektu se v podstatě vrací do 50.let, kdy vznikl Pogo, a opět se jedná o hledání výkonného leteckého prostředku, použitelného na jakémkoliv typu plavidla. Zakázku v hodnotě 93 milionů dolarů ke stavbě demonstrátoru získala Northrop Grumman a samotná firma do projektu vloží 39 milionů dolarů. Možnost nasazení se tedy od klasických dálkově ovládaných strojů, které námořnictvo používá, jako je MQ-8B/C Fire Scout, MQ-4C Triton, X-47A Pegasus a nejnovější X-47B UCAS dost liší a v podstatě jim nekonkuruje. Programový manažer programu TERN, Dr. Daniel Patt, se doslova vyjádřil takto:
"Přechod na bezpilotní platformu, přehodnoceni poslání, začlenění moderních přesných systémů navigace a dalších technologií, odstraňuje problémy XFY-1 a dalších dřívějších pokusů, které se snažily vyvinout letadla operující z malých lodí. Konstrukce, s kterou počítáme pro demonstrátor TERN, může výrazně zvýšit schopnosti jakékoliv hostitelské lodě díky zvýšení situačního povědomí, dosahu a konektivity. Budeme pokračovat v našem úsilí vyvinout převratnou technologii, který umožní trvalé ISR (zpravodajství, sledování, průzkum) a poskytne útočné schopnosti kdekoliv na světě za zlomek současných nákladů, času a úsilí."
V rámci programu TERN Northrop Grumman, vytvoří pokusný bezpilotní letoun pro střední výšky s dlouhou výdrži ve vzduchu - výkonově podobný dronům Predator/Reaper. V druhé Fázi se jedná o zmenšený demonstrátor, přičemž plnohodnotný prototyp by měl vzniknout až ve třetí fázi programu. Technologický demonstrátor musí být schopen unést 272 kg nákladu a mít dolet 1670 km. Také bylo nutné, se vypořádat se zadáním na start a přistání na palubě malé lodi, plující v rozbouřeném moři (s výškou vln 2,5 až 4 m). V roce 2016, byl nad otevřeným mořem otestován zmenšený model (Fáze 2), podařil se tak jak vzletový, tak i přistávací manévr na vrtulníkové lodi. V plné velikosti (Fáze 3), bude pokusný bezpilotní letoun, mít rozpětí křídel 9,14m. Ještě dodám, že projektu TERN se neúčastní pouze Northrop Grumman, ale i společnost AeroVironment, která zvolila poněkud jiný koncept kolmo startujícího, vrtulového dronu. Cílem amerického námořnictva je na základě výsledků testování technologického demonstrátoru TERN v budoucnu vyvinout výkonný bezpilotní letoun s kolmým startem a přistáním pro bojové lodě. Letoun by pak mohl startovat ze všech lodí vybavených přistávací palubou pro vrtulníky - od korvet výše. Jedná se tedy o nespornou výhodu, oproti klasickým vrtulníkům nabídne mnohem vyšší cestovní rychlost, větší výdrží ve vzduchu a mnohem nižší nároky na provoz a údržbu. Námořnictvo počítá rovněž s ozbrojenou verzí letounu. Dolet dronů programu Tern by měl být přes 1 100 kilometrů. Pokud vše půjde podle plánu, drony Tern vzlétnou do vzduchu již v roce 2018.

Zdroj:
http://investor.avinc.com/releasedetail ... eid=932619
http://www.militaryaerospace.com/articl ... ships.html
http://palba.cz/viewtopic.php?f=341&t=7208
http://veda.stoplusjednicka.cz/program- ... ym-startem

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letadla“