Různé bezpilotní letouny

Letouny všech typů a použití
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od Rase »

excalibur-mk4-ucav-02.jpg

XAL UCAV Excalibur Mk.4

Společnost XAL (Xcalibur Aerospace Ltd.) vyvíjí pro americkou agenturu protiraketové obrany MDA (Missile Defence Agency), bezosádkový letoun kategorie UCAV, který by dokázal laserem efektivně likvidovat nepřátelské balistické střely. Letoun Excalibur Mk.4 je konstruován jako protiváha nejmodernějších balistických střel z Iránu, Severní Koree, Ruska a Číny. Tyto střely není možno likvidovat kinetickými anti-raketami a tak je nutno zavést do výzbroje efektivnější energetické zbraně (laser), který by ale byl schopný globálního nasazení a zachycení střely co nejdál od vlastního území. Zatím společnost pracuje na kinetických prostředcích, ale před koncem roku 2017 bude otestován letoun osazený laserem o výkonu 500 kW. Před rokem 2020 má být vyvinut systém schopný nést laser o výkonu 1 MW. Rovněž byly zahájeny práce na vývoji pokročilých hybridních raketových motorů P&W F135, které budou dokončeny do roku 2019. Motory budou mít hydraulické 2D vektorování tahu. Zatím bylo objednáno 100 těchto motorů pro pohon první série letounů Excalibur Mk.4. Každý letoun bude mít dva tyto motory a v budoucnu se počítá s jejich vylepšováním. Letoun bude schopen za necelou hodinu zajistit libovolné území členského státu NATO, splnit úkol a bezpečně se vrátit na základnu. Letoun bude mít vlastnosti stealth, pohybovat se ve vysoké výšce více jak 27,4 km (90 000 stop) nadzvukovou rychlostí - až 2,85 Mach. Díky modernímu autonomnímu řízení, bude schopen doplňovat palivo v průběhu mise a dokáže přežít dlouhou dobu i nad územím nepřítele s pokročilou PVO.

Technické parametry
Excalibur Mk. 4
Length: 23 meter
Wingspan: 17.3 meter
Max speed: > Mach 2.85
Operating Altitude: > 90,000 feet
Combat range: 2,500 NM
Payload (internal): 9,000 lbs
Max payload: 19,000 lbs
Thrust to weight ratio: > 1.25
G-limit: +12G / -4G
Sustained Turn rate: 28 deg/sec
MTOW: 85,000 lbs
Thrust level: 90,000 lbs class


Zdroj:
http://defence-blog.com/news/excalibur- ... -2020.html
http://defence-blog.com/news/xcalibur-a ... gines.html
https://www.linkedin.com/pulse/how-prot ... s-ten-cate

Obrázek

Obrázek

Obrázek
starší prototyp (funkční) od společnosti XAL

Obrázek
Naposledy upravil(a) Rase dne 3/1/2024, 18:48, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: XAL UCAV Excalibur Mk.4

Příspěvek od Rase »

Zatím se očividně jedná jen o photoshopovou grafiku, ale stačí to pro představu o velikosti samotného letounu. Zajímavou informací je, že před koncem roku 2019 má být tempo výroby až 4 letouny za měsíc. Mají být nasazeny ve formaci tvořené 8-12 bezosádkovými drony a dvěma osádkovými letouny. Ochrana před rušením má být vícestupňová. Každý letoun má být schopen nést laser o výkonu 1 MW, náklad o váze více než 8500 liber a délce až 5 m.

http://defence-blog.com/news/xcalibur-a ... d-out.html

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od Rase »

Fifth-Generation Aerial Target

Koncept leteckého cíle 5. generace, 5GAT (Fifth-Generation Aerial Target) má počátky v roce 2003, kdy americké vojenské letectvo vzneslo požadavek na vývoj cílového letadla používajícího technologie stealth. Dřívější americká cílová letadla byla běžně vytvářena úpravou starších bojových letadel. Vznikl tak např. cíl QF-4 vytvořený na základě stíhacího bombardéru F-4, nebo QF-16 na bázi stíhačky F-16. Vzhledem k vysokým nákladům na letouny páté generace bylo od této praxe upuštěno. O možnost vývoje a stavby speciálního levnějšího cílového letounu se začala zajímat americká letecká akademie (United States Air Force Academy). Kadeti představili své první práce v roce 2008. V roce 2011 byl studentský projekt letounu představen na konferenci AIAA a podařilo se mu získat financování amerického ministerstva obrany. První oficiální smlouva v hodnotě 15,9 mil dolarů, byla podepsána 24. března 2017 s cílem postavit bezosádkový letoun do června 2018. První let byl naplánován na první čtvrtletí 2020. Spolu s finanční podporou, armáda přesunula vývoj projektu do Sierra Technical Services, kterou založili bývalí inženýři z konstrukční kanceláře Skunk Works. STS původně odhadovalo jednotkovou cenu na 10 mil dolarů ale později se cena prototypu dostala na necelých 16 mil dolarů, což je pořád velice zajímavá cena. Úspor se podařilo dosáhnout pomocí dostupných dílů (především T-38 a F-5). Projekt 5GAT tak bude nabízen letectvu rovněž jako Loyal Wingman, tedy doprovodný letoun k F-22, F-35 a starším strojům. V tomto případě by mohl stroj nést průzkumné vybavení, zbraně nebo i laser, pokud by měl nést toto vybavení v trupu, bylo by nutno přepracovat střední část trupu.
Letadlo 5GAT se vyznačuje poměrně jednoduchým tvarem a hmotností pouze 5450 kg. Model letounu v plné velikosti byl testován v aerodynamickém tunelu a dosáhl vynikajících výsledků. Profesor Stephen Brandt, který je vedoucím oddělení pro leteckou techniku ​​americké letecké akademie, uvedl, že v poslední fázi vývoje 5GAT se zúčastnilo i několik lidí podílejících se dříve na projektu stíhačky F-22 Raptor. Pohon zajistí dva motory General Electric J85-5R s tahem 9,1 kN (12,9 kN s dodatečným spalováním), používaných v pokročilých výcvikových letounech Northrop T-38A/C Talon. Konstrukce používá prvky draku z letadel T-38 a Northrop F-5 Tiger II, jakož i některé prvky Hornetu F/A-18. Podle Brandta je síla dvou použitých starých motorů J85 dostačující na to, aby byl cílový letoun v rychlosti a manévrovatelnosti stejně dobrý nebo dokonce lepší než moderní bojové stroje. Má dosahovat nadzvukové rychlosti a zvládat přetížení 7,5 až 9,5 g. První prototyp nového cílového letounu 5GAT byl připraven k testům do konce roku 2019, druhý prototyp bude dodán letos.

https://www.milmag.pl/news/view?news_id=3363
https://www.armyweb.cz/clanek/americky- ... erace-5gat

Výstřižekčščř.JPG
Naposledy upravil(a) Rase dne 3/1/2024, 18:47, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od kenavf »

Možno trošku divná otázka keďže sa to týka "cvičného cieľa". Ale keď človek vidí tú cenu, tak ho napadne opýtať sa, "je tento ciel určený na fyzické zostrelovanie". Alebo slúži len na cvičenia bez "vystrelenie rakety"?(Aby poletoval v oblasti pôsobnosti PVO a oni si na ňom trénovali činnosť, ale bez zostrelenia).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

Tento týden na webu Military.com napsala autorka Oriana Pawlyk, že americké letectvo plánuje provést v příštím roce demonstraci útoků bezpilotních letounů na stíhačky v rámci tlaku velení na změnu charakteru válčení. Testy vyvíjeného autonomního systému pro boj s pilotovanými letouny všeho druhu má být proveden v červenci 2021. Podle autorit není na místě hovořit o nové, X-té generaci letadel, ale o nové generaci leteckých sil jako celku. Výzkum je součástí projektu Air Force Skyborg, ve kterém mají umělou inteligencí ovládané drony tvořit spolupracující týmy s letouny F-35 nebo F-22 Raptor. Drony systému Skyborg mají také zajišťovat ochranu bombardérů a tankovacích letadel.

USAF zahájilo oficiální poptávkové řízení na systém Skyborg minulý měsíc. V souvislosti s tím bylo zahájeno oficiální poptávkové řízení na nástupce dronu MQ-9 Reaper, označovaného jako MQ-Next. Který má být univerzálnější a se zvýšenou schopností přežití v nepřátelském prostředí

Pramen: https://www.military.com/daily-news/202 ... -test.html
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od Rase »

To je hodně zajímavé. Zatím to vypadá, že minimálně letectvo USA (námořnictvo asi půjde jinou cestou) přepracovalo koncept letounu 6. generace a spíš než o nový letoun půjde o novou taktiku nasazení. Kdy pilotované stroje budou významně kooperovat s různými bezosádkovými stroji (ať již pouze doprovodnými wingmany tak i autonomními). V podstatě se bude jednat o síť navzájem propojených systémů které budou spolupracovat. Tato myšlenka není úplně nová, byla zveřejněna v roce 2017 v dokumentu Air Superiority 2030. V dokumentu byl základem této sítě letoun nové generace doplněný o zmíněné bezosádkové prostředky. Zatím to vypadá, že nový koncept nasazení bude nejprve aplikován na letouny 5. generace (F-35 a F-22) a nedávno byly v jeho prospěch sníženy náklady na financování projektu nového letounu (o polovinu plánované sumy). Investice k fiskálnímu roku 2024 klesly z 13,2 mld dolarů na 6,6 mld. Uspořené prostředky byly věnovány na vývoj nové generace senzorů, komunikačních spojení a architektury výpočetní techniky otevřených systémů. Pokud bude onen test již v červenci 2021, tak se zdá že se docela nemálo rozjeli. Nutno ale podotknout, že byť letectvo poněkud přibrzdilo s vývojem samotného pilotovaného letounu nové generace, tak bude zajímavé sledovat kroky letectva s jejich projektem F/A-XX, který měl být méně ambiciózní a představovat výkonnější doplněk k F-35.

ps. je zajímavé, že F-35 se ukazuje být velmi pokrokovým strojem a teprve nyní se daří nacházet všechny možnosti jeho nasazení. Hlavně v úloze jakéhosi uzlového koordinačního bodu.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

Armáda Spojených států se zajímá o koncepty ze vzduchu vypouštěných dronů, na kterých pracují zbrojařské firmy, pro doplnění svého programu budoucích helikoptér Future Verical Lift (FLV).
Organizace Army's Combat Capabilities Development Command (CCDC) = velitelství rozvoje bojových schopností armády požádala o informace o systémech Air Launches Effects (ALE), které by pracovaly jako tým s novými útočně průzkumnými vrtulníky soutěženými nyní v programu FARA, které mají nahradit nynější AH-64 Apache a OH-58 Kiowa Warrior.
Záměr předpokládá pořízení dvojí velikostí dronů ALE, které budou mít za úkol jednak odhalovat na bojišti komunikační centra a pohyblivé složky PVO a ostatních nepřátelské prostředky, které omezují volnost pohybu a nasazení vlastních sil a předávat zjištěné informace jednotkám a také na tyto prostředky útočit. Přitom budou operovat jako tým s ostatními pilotními i bezpilotními platformami.

Cílem požadavku na získání informaccí je zjistit, jaké "myšlenkové pochody" probíhají u zbrojařských firem mimo oficiální programy. Požadované informace mají firmy dodat CCDC do 14. září.

https://www.military.com/daily-news/202 ... pters.html
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

Pentagon schválil do polního používání komerčně vyráběné, běžně dostupné, z ruky vypouštěné drony pěti civilních výrobců: Altavian, Parrot, Skydio, Teal, a Vantage Robotics. Tím zrušil svoje veto na používání komerčně dostupných dronů z roku 2017. Důvodem veta byly obavy ze zavlečení čínských technologií.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

USAF oznámily, že byly úspěšně dokončeny zkoušky bezpilotního letounu MQ-9 Reaper vyzbrojeného osmi PTŘS Hellfire - dosud software a ovládací kanál zvládaly max. čtyři. MQ-9 Reaper má čtyři podkřídlové pylony a kromě PTŘS obvykle nosí pumy GBU-12 Paveway II, nebo GBU-38 JDAM, případně přídavné nádrže.

Obrázek
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3869
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od HONZIK11 »

Mají obrovsky předstih.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 6/10/2020, 17:45, celkem upraveno 1 x.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3869
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od HONZIK11 »

Mraky se stahují tím více nad
Fairchildem A-10. To se jim to testuje,nad Evropou netestovatelne. Chce to Africké prostory. Třeba Mali.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

Americké námořnictvo provedlo v říjnu 2020 zkušební shoz protiponorkových sonarových bójí z bezpilotního letounu MQ-9A Reaper. Při různých povětrnostních a navigačních podmínkách bylo shozeno deset bójí různého typu. Zkoušky byly součástí vývoje námořní modifikace bezpilotního letounu MQ-9B SeaGuardian. Letoun ponese na podkřídlových závěsech čtyři stanice pro komunikaci s akustickýni bójemi a bude vybaven softwarem General Dynamics UYS-505 pro zpracování akustických signálů. NAVY si od od dronů MQ-9B slibuje zvýšení počtu a trvání hlídkových letů a pokrytí větších ploch za zlomek nákladů, které by stálo rozšíření flotily P-8A Poseidon a její provoz. Limitem použití MQ-9B oproti P-8A je jeho mnohem nižší nosnost a dolet. To si vyžádá vypracování nového operačního scénáře pro dělbu úloh mezi oba typy. Vývoj MQ-9B je součástí návrhu nové koncepce protiponorkového boje - ASW, vypracované Hudson Institute -
https://www.hudson.org/research/16347-s ... us-systems


Obrázek
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

Agentura DARPA zadala firmám General Atomics, Lockheed Martin a Northrop Grumman kontrakty na vývoj předběžného designu dronu velkého doletu, vypouštěného z letadel. Program se neoficiálně nazývá "LongShot" a dron má interně nést větší množství střel a munice, populárně je přirovnáván k Matrjošce.
Cílem programu je udržet nosiče - pilotované prostředky - mimo dosah nepřátelské PVO. Dron má být nesený stíhačkami na vnějších závěsech, nebo uvnitř bombovnic bombardérů. Pro finanční rok 2021 je na další vývoj koncepce požadováno 22 mil. USD.

Obrázek
Představa výtvarníka
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

Firma Lockheed Martin nabízí armádě speciální obraný dron (UAV) MORFIUS využívající ke zničení útočících dronů a vyčkávající munice silný elektromagnetický - mikrovlný efekt. Síla mikrovlného impulsu (HPM) vysílaného dronem je v řádu gigawatt, takže může být účinná i proti roji přilétajících nepřátelských UAS. Hmotnost dronu je okolo 15 kg a je vypouštěn z vodicí trubky o průměru 6 palců (15 cm). Není zatím zveřejněné, jestli je ke startu používána výmetná slož, nebo stlačený vzduch, jako u prostředku systému Organic Precision Fires - Infantry Light. MORFIUS je opakovaně použitelný. Nízká hmotnost umožňuje montáž systému do letadel i pozemních vozidel.

Obrázek

https://sustainability.lockheedmartin.c ... RFIUS.html
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

DARPA - americká agentura pro pokročilé obranné projekty vyvinula nový mobilní systém pro obranu před drony a vyčkávající municí - MFP, Mobile Force Protector. Systém zahrnuje radar v pásmu X, který detekuje hrozbu, počítač, který jí vyhodnotí a zvolí způsob obrany a dále několik různých dronů, s pevnou i rotující nosnou plochou. Mezi nimi jsou i drony, které za sebou táhnou strunu/stuhu, která se namotá na rotor nepřátelského dronu a ten havaruje.

Trochu mi to připomíná ten návrh britského vynálezce z I. světové, který navrhoval sestřelovat Zeppeliny tak, že nad nimi letící letadlo spustí lano s kotvou, která se na vzducholodi zachytí a po laně se pak budou spouštět granáty přímo do cíle :D

Obrázek
Systém MFP při testech Zdroj: DARPA

A hezké videjko: https://www.c4isrnet.com/unmanned/2021/ ... ly%20Brief
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od kenavf »

seabee píše:..
Trochu mi to připomíná ten návrh britského vynálezce z I. světové, který navrhoval sestřelovat Zeppeliny tak, že nad nimi letící letadlo spustí lano s kotvou, která se na vzducholodi zachytí a po laně se pak budou spouštět granáty přímo do cíle :D ..
Nebol vtedy hlavný problém stíhačiek že k Zeppelinu nemohli vystúpať ani na dostrel?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od Zemakt »

Jo jo, to ale ještě ten navrhovatel evidentně netušil.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od seabee »

Do finále soutěže US Army na systém obrany před malými nepřátelskými drony se dostaly tři izraelské a jedna americká firma. Izraelské dvě z nich jsou ve spojení ELTA/Iron Drone a třetí je společnost XTEND. Zatímco Drone Kills Drone (DKD) od ELTA/Iron Dome je plně autonomní s iniciačním navedením 3D radarem a finálním spřaženým optoelektronickým senzorem, Skylord Griffon od XTEND je naváděný pozemní obsluhou. Oba systémy zastavují nepřátelské drony v letu vypuštěním sítě. (nemůžu si pomoct, ale připomíná mi to Cimrmanovské: "Hoďte na něj deku pane faráři"!)
Obrázek
Předvádění systémů na střelnici Yuma Proving Grounds, Arizona Zdroj neuveden
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od Alfik »

seabee píše:Oba systémy zastavují nepřátelské drony v letu vypuštěním sítě. (nemůžu si pomoct, ale připomíná mi to Cimrmanovské: "Hoďte na něj deku pane faráři"!)
Je to osvědčená metoda. Mnohé přírodní národy takto lovily a loví, např. Eskymáci (nebo možná lépe Inuit :) ) dodnes loví husice pomocí sítí vržených růčo do vzduchu :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Různé bezpilotní letouny

Příspěvek od kenavf »

seabee píše:.. Oba systémy zastavují nepřátelské drony v letu vypuštěním sítě. (nemůžu si pomoct, ale připomíná mi to Cimrmanovské: "Hoďte na něj deku pane faráři"!)..
Pár gramová sieť je jednoduché váhovo ľahké riešenie kde ti stačí aj materiál z tenkých vlákien. Je nenáročná na zameriavanie a pokryje veľkú plochu cielovej oblasti. A dron môže mať na palube viacej sietí na ďaľšie ciele.

Ak by si na palubu dronu namontoval brokovnicu tak potrebuješ minimálne o jeden rád náročnejšie a nákladnejšie zameriavacie zariadenie a rádovo mohutnejší a ťažší dron ktorý vydrí tie výstrely. a automatickú brokovnicu.
Nemusíš ciel likvidovať brutálnou silou, využi jeho hmotnosť proti nemu a on sa zlikviduje sám. Jednu zablokovanú vrtulu by možno ustál ale dve už asi nie.

Čo by si teda navrhoval ty?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letadla“