Německo se za WW1 dostalo na špičku vývoje a výroby vzducholodí. Jako jediná země v této válce používala velké vzducholodě nejen k hlídkování a průzkumu, ale také jako první „strategické bombardéry“ při útocích na zázemí protivníků. Žádná jiná země nepostavila a nepoužívala vzdycholodě v takovém rozsahu jako císařské Německo.
Německá vzduchoplavba je nerozlučně zpjata se jménem Ferdinand von Zeppelin. Je třeba sklonit se před nesmírnou houževnatostí tohoto starce. Po jeho vytlačení z vývoje vzducholodí těsně před válkou se vrhl na konstrukci a výrobu velkoletadel.
V roce 1909 vyrostla Zeppelinovi vážná konkurence. Profesor dr. Johann Schütte vypracoval odlišné pojetí vzducholodí, navrhl dokonalou aerodynamickou formu tělesa. Na rozdíl od Zepellina použil jako základu překližku a dřevo. První vzducholoď byla zalétána v roce 1911. Vzducholodě Schütte-Lanz se stavěly celou válku, pozici zepelínů však nikdu neohrozili. Byly jakýmsi modernizačním činitelem, který dotlačil Zepellina k modernějšímu řešení
Německá armáda viděla ve svých vzducholodích především průzkumný a bombardovací prostředek, schopný spolupracovat přímo s frontou a napadat nepřítele podle okamžitých potřeb. Vybudovala řadu základen na západní hranici a hned na začátku války zahájila akce. Cena za nasazení nad frontou však byla velká, za první měsíc bojů pozbylo Německo čtyři zepelíny – Z.V, Z.VI, Z.VII a Z.VIII . Armádní letectvo poznalo svoji chybu posílat vzducholodě za dne nad frontu přeplněnou palebnými prostředky.Aktivita zepelínů se přenesla na noční dobu, pokud možno bezměsíčnou, úkoly byly vybírány s větším rozmyslem a měly spíše strategický význam.
Námořní vzduchoplavba byla na začátku války příliš slabá, ve službách námořnictva byl pouze jeden zepelín L.3 který ovšem okamžitě začal hlídkovat nad Severním mořem ze základny ve Fulsbüttel. Na rozdíl od armády se námořní vzduchoplavba systematicky rozvíjela a byla vedoucím činitelem v bojovém použití zepelínů.
Se vstupem Británie do války vybuchla v Německu vlna hysterické nenávisti k proradnému Albionu. Výrazem pomsty se mělo stát soustavné ničení Británie na dosud nedostupných ostrovech pomocí zepelínů.


