Stránka 1 z 1

Osvobozovala Brno i jednotka z 1.čs armádního sboru v SSSR?

Napsal: 27/11/2006, 17:58
od Tunac
Při čtení staré knihy jsem našel, že osvobození Brna se zúčasnil oddíl ze Svobodovy armády.
Cituji:
„Příští den (tj. 25.4.1945, moje poznámka) byl na velitelství oddílu doručen rozkaz velitele sboru, aby zvláštní oddíl odjel večer do Brna, které bylo právě osvobozeno vojsky 2. ukrajinského frontu. Měli jsme zajistit ubytování vládních činitelů z Košic.
V časných ranních hodinách jsme se zastavili ve Slavkově, odkud jsme rychlým tempem postupovali rychlým tempem za 18. gardovým střeleckým sborem, který patřil do sestavy 53. sovětské armády. Do Brna jsme na svých studebackerech přijeli od jihovýchodu. Ve městě ještě plály četné požáry.
Společně se sovětskými požáry jsme se na očištění města od zbytků nacistických jednotek i jednotlivých fašistů podíleli i my příslušníci zvláštních oddílů.“

Vím, že Brno osvobozovali sovětská a rumunská vojska. O příslušnicích č.s. armády jsem dosud nevěděl. Brno bylo osvobozeno 26.4.1954 a na okrajích Brna se bojovalo až do 9.5.1954.

Je to pravdivé? Nespletl se autor v datech?
Je to z knihy Oddíl zvláštního určení – autor Ivan Legar. Vyšlo v r. 1987.

Předtím byl dle knihy členem 2. parabrigády v SSSR, byl vysazen na území Slovenska, s partizánskými oddíly se pohyboval po Slovensku, Polsku, Zak. Ukrajině.

Po přechodu fronty 26.1.1945 a přeřazení zpět z Rudé Armády ho přijal Bedřich Reicin, který rozhodl, že bude zařazen k bezpečnostním oddílům štábu sboru, která byly v podřízenosti důstojníků obraného zpravodajství.
Příslušníci štábu bezpečnostních oddílů nosili na předloktí zvláštní označení – našitý trojúhelník ve státních barvách.
Ostatní příslušníci bezpečnostních oddílů nosili na levém předloktí kruhovou nášivku o průměru asi 6 cm ve státních barvách, v modrém poli byla čísla, nebo písmena z bílého kovu, označující jednotku. V brigádách bylo i s velitelem 26 příslušníků. V týlu sboru 21, u náhradního pluku 31 a u tankové brigády 11 příslušníků. Oddíl štábu pluku měl 46 osob = 3 družstva = Bezpečnostní (stráže), pátracího (vyšetřujícího), dispozičního (eskorty, asistence).
Měli dbát na pořádek v operačním pásmu a vykonávat vojenskopololitickou činnost.
To znamenalo: zadržování vojenských osob, které se samovolně vzdálili od jednotek, pátrání po agentech a nepřátelském propagačním materiálu, vyšetřování zpravodajských případů. Zajišťování bezpečnosti a ochrany vlastních jednotek, prověřování obsazených prostorů, odebírání zbraní civilnímu obyvatelstvu, pátrání po kolaborantech a zrádcích.
Příslušníkem těchto oddílů se mohl stát jen ten, kdo se osvědčil v boji, byl nejméně 6 měsíců příslušníkem 1. čs. sboru, a byl státně, národnostně a politicky spolehlivý.

Koncem března 1945 byl zařazen do zvláštních oddílů u 1. československého armádního sboru, které organizoval poručík Ladislav Killián. Na levém rukávu nosili příslušníci našitý zelený trojúhelník, špičkou vzhůru. Tvořili jej zvlášť vybraní příslušníci sboru, kteří se osvědčili. Tvořilo jej asi 200 vojáků, tj. 4 čety samopalníků, četa těžkých kulometů, hospodářské družstvo a dopravní skupina.

Jejich úkol: vést boj proti zbabělcům a panikářům ve vlastních řadách, zajistit týl jednotek sboru proti bandám, diverzantům a nepřátelské agentuře, dále potírat zbytky nepřátelských jednotek a organizovaně evakuovat Němce z našeho území.

Co se ví o činnosti těchto jednotek?? Pro mne je jejich existence velké překvapení.

1.čs. armádní sbor při osvobozování Brna

Napsal: 18/5/2007, 14:29
od cajthaml
S tím Brnem to je pravda. Účastnil se toho i můj táta, který se zmínil, že jeli narychlo do Brna džípama, protože tam rusáci dosávali na zadek. Táta na Dukle sloužil jako samopalník u Sochora a po reorganizaci byl v 1. brigádě. Říkal, že byl tankový automatčík. Co jsem pátral v archívu, tak prapor samopalníků byl v listopadu 1944 prakticky rozpuštěn a část ze zbylých 65 přešla do SPO (asi speciální předzvědný oddíl). Podle toho, co tam píšeš, že příslušníci se později podíleli na odsunu němců, tak to taky odpovídá.

Napsal: 18/5/2007, 14:36
od cajthaml
Ještě jedna poznámka. Kde jsi sehnal tu knihu? Měl bych o ni zájem. Popřípadě bylo by možné ji zapůjčit? Jura

Napsal: 20/5/2007, 23:06
od Tunac
cajthaml píše:Ještě jedna poznámka. Kde jsi sehnal tu knihu? Měl bych o ni zájem. Popřípadě bylo by možné ji zapůjčit? Jura
Knihovna Jiřího Mahena v Brně.