Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Leviathan - krásná práce a díky

Martinko - není na světě člověk ten, aby zavděčil se lidem všem a co se týká Vás, mohu napsat cokoliv a stejně to bude k ničemu. Víc nemohu napsat, anžto bych dostal BAN.

Takže jen pár slov, za které mi snad Sketel nezatne tipec, protože pravidla platí i pro mě:

Primo: O bojujících Slovácích jsem toho napsal více než dost v první práci, kde jsem uvedl, že je to sice z velké části mimo časový rozsah obsazování Slovenska do konce ledna 1919, ale chtěl jsem to mít pohromadě.

Secundo: Štefánik neměl na tyto boje na Slovensku naprosto žádný vliv. V době kdy probíhaly, byl v Rusku, nebo na cestě z Ruska do Itálie a Francie, a po cestě domů zahynul viz práce kolegyně Stuky. Ta je více než podrobná, přesahující moje možnosti a tak nevím, proč bych se snažil duplicitně vytvořit něco, co Stuka sfoukla jako z partesu. V době kdy začala tato válka naším nepodařeným výpadem na Salgotarján, byl v Itálii, italské legie už zde - tedy na Slovensku - byly už 4 měsíce. Z vojenského hlediska to byl Milan Rastislav Štefánik, který byl v té době skutečně generálem francouzské armády a podílel se s českou emigrací jako diplomat na jednání o vzniku Československé republiky, aktivně organizoval vznik našich legií zejména náborem na italské a francouzské frontě a mezi vojenskými zajatci v Rusku a podpoře myšlenky Československa mezi americkými Slováky. Původně zamýšlel vytvořit československé vojsko z Čechů a Slováků žijících v Americe. Nevím o nikom, kdo by to zde zpochybnil. A nevím proč bych to měl stále sepisovat - divil jste se proč to není v první práci a nyní zas.

Takže znovu: na obou vlnách bojů Slovensko z vojenského hlediska neměl žádný přímý vliv a na území Československa se ani nevyskytoval. A líp než Stuka to nesepíšu. Takže proto.

Tertio: Co s týká poměrů na Slovensku - co jsem mohl jsem napsal. Doplnění je možné a žádoucí, kdokoliv může přispět, má v diskusi prostor. Od toho diskuse je.

Kvarto: To že jsem byl schopen uvést více o MRR než o SRR je dáno jen tím, že prostě o tom druhém subjektu jsem toho více nesehnal. Asi je to stav maxima. Kolega Rase kdysi sepsal tyto práce:

http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=3803.0

http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=3802.0

Stačí letmý pohled a asi to s možnostmi získání informací měl stejné jako já. Máte-li více informací, sem s nimi. Tento první pokus o vytvoření totalitního státu na území současného Slovenska je zajímavý, stejně jako třeba Rosické povstání na Moravě. Obou si komunistická historiografie nesmírně cenila. Pokud je pro současné Slovensko SRR tak důležitá, musíte se podívat co je o tom k prostudování u vás. Já nemám kam jít.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Rase »

Tady na Palbě jsou články o Maďarské republice rad, válce se věnuje jen okrajově (jde líp číst než ten na Panzernetu) a Bavorské republice rad, která je taky důležitá pro pochopení celkové situace. O Slovenské republice rad jsem psal jenom že jsem o její existenci nic nevěděl - přišlo mi to jako pozoruhodná historická kuriozita). Víc jsem tehdy nesehnal, proto ta práce nešla na Palbu. To co zjistil Pátrač je úžasné a myslím že i velkým přínosem. Jestli někdo udělá výcuc z pátračovy práce a přidá něco o dění na slovensku (1918-192x) budu rád. Mě tyhle politické věci baví a bude asi lepší, pokud to sepíše nějaký Slovák (Štuka, Martinko, leviathan39 atd.) - teď už máte od čeho se odrazit, nebo pojmout jinak než Pátrač a já.
Přeci jen i o maďarské republice rad by sepsali lepší článek Maďaři (než já), v angličtině toho moc není a z maďarštiny se překládá... blbě
http://palba.cz/viewforum.php?f=215&sid ... 2b176a673f
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Pokud se toho někdo bude chtít ujmout, celý můj text mu pošlu e-mailem. a bude mít alespoň něco. Pro kontext práce vložené info je dostatečné a zatím nejobsáhlejší co jsem viděl. Tím se nechlubím, pouze konstatuji.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od jarl »

Diskusi o Štefánikovi jsem přesunul do patřičného vlákna: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=35&t=4608

EDIT: od Pátrače, děkuji a zde se věnujme naší válce s Maďarskemv roce 1919
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Kolegové, snad tato práce trochu osvětlila několik měsíců z vojenské historie naší země krátce po jejím vzniku. Ale jako každá práce takové objemu logicky není neomylná a to paltí i o této. Výše jsem uvedl, že při ustavování kontaktní linie mezi naší a rumunskou armádou na Podkarpatské Rusi, Rumuni požadovali na jiný průběh, než bylo původně stanoveno. Mělo to logický důvod - podržení železnice nutné pro zásobování vlastních vojsk.

Centrem tohoto dopravního ruchu se stalo nádraží v Jasině. Já do práce vložil i fotku tohoto nádraží. Ale pozorný čtenář a kolega Parmezano mi sdělil, že se mu to moc nezdá.

ObrázekxxxxxObrázek

A zde je výsledek. Toto je správné vyobrazení tohoto nádraží a v textu výše jsem nechal chybu tak jak jsem ji vyrobil a jen vše uvedl na pravou míru dovětkem. Parmezánovi tímto děkuji. A to mi poslal i fotokopie staničního deníku - úžasné čtení přes propast času.

Pátrač zdvořile děkuje a smeká klobouk před takovými znalostmi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od parmezano »

Pátrač: Děkuji za pochvalu , já zas takové genius nejsu . To je náhoda , že mám tu knížku na na kterou se odvolávám. Pro jistotu jsem se obrátil na kolegy z portálu K- report , ale i tam se názory různily , ale já jsem přiklonil k verzi , že je to Čop(hlavně kvůli popisku u té fotky ) . K té staniční kronice mě dovedl kolega z K- reportu : nick Zdepa .
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Parmezáno - poslali jste mi se Zemaktem ledacos zajímavého. Něco jsem využil, něco ne, ale třeba vojenské rozhledy jsou neskutečně kvalitní zdroj informací. Díky tomu dostala práce jiný parametr. Když to vezmeš jak to nyní máme na palbě hotové- od vzniku republiky do 7/1919 poměrně dobře pokryto.

Já nyní čekám na papíry z VHÚ a dodělám ještě dva důstojníky, takže trochu přibude.

JO a pokud něco objevíš zajímavého, a já doufám že ano, vlož do přímo do Palby, nemusíš přese mě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od parmezano »

Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
stanice Jasiňa v roce 1907
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Zimir 1930 poslední zastávka před hranicí Uher s Haličí (ČSR s Polskem)
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Pohraniční most přes řeku Prut mezi Uhry a Haličí(ČSR a Polskem) nedatováno
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
stanice Čop v roce 1930
Zdroj : http://prozak.info/mobile/IIstoriya/Zal ... ittya-FOTO
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od skelet »

Martinko k věci.. vykecávej se přes SZ. Zatím se ti stále nedaří vyklouznout z role trolla, respektive tapetáře. Pokud svůj přístup nezměníš, tak příště dostaneš měsíční BAN
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Re: Československo ve válce proti Maďarské republice ra

Příspěvek od parmezano »

Nick:" Kniha" na portálu "K-report " ,když jsem se tam zeptal na identifikaci nádráží v Pátračově práci , tam uveřejnil několik dokumentů týkajících se opravy nádražní budovy stanice Jasiňa po převzetí provozu ČSD . S jeho laskavým svolením je zde uveřejňuji.
"Kniha " také upozornil na tuhle knihu http://corona-knihy.eshop-zdarma.cz/ind ... uct&id=422 , která byla i na internetu a později vyšla i nakladatelství Corona.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

Sběhnutí 66 a 71 ppl. u Jasova k bolševikům? Hmm..juknu zdali k tomu není někde více. Jinak pěkná práce Parmezano.

Edit: kromě toho, že 66. pěší pluk byl doplňován z oblasti Užhorodu a 71. z Trenčína tak zatím nic.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

Zaplať pán Bůh za pohyblivé obrázky:

http://www.vhu.cz/boje-o-slovensko-1919 ... 1914-1918/
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Ty dva pluky, to je neuvěřitelná informace. Zatím jsem na to nikdy a nikde nenarazil a tak se na to podívám ještě do Vojenských dějin díl 3 z roku 1986. Je možné, že pokud se to opravdu stalo, že to tam bude popsáno jako projev internacionalismu.

Ale zatím jsem na to skutečně nikde. Čumím na to jak bagr na tvrdou hlinu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Rase »

Zemakt píše:Zaplať pán Bůh za pohyblivé obrázky:
http://www.vhu.cz/boje-o-slovensko-1919 ... 1914-1918/
Ten poslední záber je z bojů v Bánské Štiavnici v červnu 1919 (doposud jsem znal jen fotku). Šnejdárek tam vtipně komanduje podřízené, mračí se a máchá rukama :D
Kavalerie vypadá báječně a i ty zástupy vojáků jsou super - hodně pomohla absence barev.
Asi se nejde moc divit, že ti rusíni, slováci a maďaři zběhli, i pokud měli české velitele, tak se nemuselo jednat ani o nic násilného (odzbrojili velitele a odešli, nebo se při maďarském útoku nechali zajmout). Bojeschopnost byla na obou stranách dost proměnlivá - pluk od pluku.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

Sice vařím z vody, ale vzhledem ke známému stavu čs. armády si troufám tvrdit, že se mohlo jednat o sběhnutí jednotky velikosti nanejvýš praporu, spíše však části praporu (setniny/roty). Nasazení celých plukovních těles bylo ve válce o Slovensko na čs. straně jako šafránu. De facto se rozpomínám jen na legionářské pluky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od parmezano »

Ta kniha , co je v odkazu je přístupná v" e verzi "v Moravské zemské knihovně, jak mi zbyde čas tak se na ni kouknu , ale bohužel , kvůli autorským právům se z ní nedá stahovat nebo kopírovat , budu muset něco vymyslet , kdyby se tam psalo o té dezerci .
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Rase »

Myslím, že to jsou ti mobilizovaní vojáci co ani nenastoupili službu u československé armády - generalita s nimi papírově počítala (podle doplňovacích okresů). Bývalé pluky z R-U armády, doplňované z východní části československa, jak píše Zemakt (Trenčín a Užhorod). Navíc by to potvrzovalo, proč mluví o zběhnutí "pluků". Tedy to ani nemuselo být v boji.
ps. akorát ten Trenčím mi tam moc nesedí, když je to oblast sousedící s Jižní Moravou
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

Něco málo k 71. ppl. co jsem našel:

- k roku 1914 IR. 71 vykazoval národnostní složení v poměru 85% Slováci, 15% ostatní. Doplňován byl z oblasti Trenčína, tak jak jsem psal výše. Rozpad monarchie zastihl IR.71 na jižní frontě, kde se následně mužstvo rozuteklo čímž se vyhnulo zajetí. Do domovských kasáren v Trenčíně jich však dorazilo zanedbatelné množství o důstojnících z dobře známých důvodů nemluvě. Chlapi pocházeli z tehdejší oravské, trenčianské a turčiasnké župy. Ti co zůstaly v kasárnách tak zřejmě domova neměli vůbec.

- první korky vedoucí k znovusestavení byly učiněny již v prosinci 1918. Oficiálně až od 4.1. 1919, kdy byl stav náhradního praporu 200 mužů, postupně však pluk sílil. Novou dimenzi představovalo březnové povolání ročníků 1892-98. V prosinci již byly počty na 2 415 mužích. v souvislosti s výše uvedeným byl tedy prakticky 71 ppl. v Trenčíně nově postaven na základech několika stávajících mužů, poddůstojníků a mužích od gardy Slovenskej Slobody. Nedostatek důstojníků (maďaři fuč, čechů málo i u bojových jednotek, židovští důstojníci se netolerovali) nedostatečná zásobovací i stravovací situace. To vše vč. k prasknutí přeplněnými kasárenskými baráky a v relativní blízkosti vlastních domovů by ani v dnešní době nevěstilo nic dobrého. Vojáci tak často přespávali doma, různě se vzdalovali atd. atd.. MNO se tedy rozhodlo o přeložení celého pluku do Čech, takříkajíc k utužení morálky. I. prapor byl přeložen do Ústí nad Labem (duben 1919) a zbytek je měl následovat. Nicméně do hry se vložilo velitelství Západní slovenské skupiny, díky čemuž II, III, IV a V zůstaly v rámci 4. divise doma. Jednotlivé prapory však byly nakonec rozfrcány mezi obě skupiny.

- MNO přesto na svoji myšlenku "českého utužení" nezapomenulo a tak 15. června 1919 vyráží na cestu na západ 150 mužů náhradního praporu 71. ppl. se zdravotní klasifikací "C". Po dvou dnech dorazil celý transport do města, a teď se podržte do mého rodiště, Chebu. Během cesty se prapor rozrostl o nové rekruty a tak jich do města dorazilo 600. Příležitost k očíhnutí již tehdy starobylého :wink: čistě německého :roll: Chebu však Slováci nedostali. Prakticky nevylezli z vagónů. Nějakého chytráka na MNO totiž zřejmě napadlo, že ubytování v podobě baráků zajateckého tábora na kraji letiště bude dostačující a zrovna tak dovoz bufetu ze 100 km vzdálené Plzně je taky vlastně OK. Onoho dobráka však nenapadlo, že od té doby co v barácích zchladly deky, byly budovy prázdné. Takže smrad, špína, neštovice a vč. zápachu nedaleko mělce pohřbených mrtvých zajatců. Člověk se pak vůbec nediví, že ubytovací důstojník tak nechal celý prapor pokuřovat na peróně chebské železniční stanice. Zdroj z kterého píši uvádí, že na nastalou situaci MNO reagovalo na tu dobu poměrně rychle, a tak po více jak týdnu čekání dorazil slovenský prapor do nové posádky v Jindřichově Hradci, dne 25.6.! Zde na něj již čekala kapela a život šel dál, sic ne bez problémů, ale kde v té době nebyly.

- mno a proč to vlastně píši? Podstatné na celém případu je, že samo organizační oddělení MNO v červnu 1919 konstatovalo, že poměry u jednotlivých těles pluku jsou tragické. Tragické takovým způsobem, že jednotky nejsou schopny ani strážní služby, natož služby v poli. Zdroj dále uvádí, že na základě toho se II, III. IV a V/71 ppl. žádné větší bojové akce v květnu či červnu 1919 nezúčastnil. Větší? Menší? Politická korektnost v té době?

- o 66. ppl. krom Užhorodu a tohoto 46% Slováci, 25% Maďari, 22% Rusíni - Ukrajinci, 7% ostatní ani ťuk.

Zdroj: Komplikovaná proměna, Solpera
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Inu to co jsi našel je nesmírně zajímavé. O 66. pluku asi více v dané době k mání nebude. Někde jsem zachytil informaci, že vše kolem jeho základny - Košice a okolí si Maďařis táhli na své území s tím, že až se na Slovensko vrátí, bude obnoven jako součást maďarské armády. Ale nejsem schopen to dohledat. 71. pěší pluk měl být součástí vyšího celku.

Já jsem uvedl, že jako další svazek byla postavena 4. divize. Velitelem divize se stal generál Vojtěch Letovský a od 12. 5. velení převzal generál Antonín Rada. Byla tvořena silami II. A IV. brigády. Pluky:
- 71. pěšího pluku domácího vojska tvořený většinově z mobilizovaných Slováků
- československé domobranecké prapory z Itálie, které se mezitím začaly již vracet do vlasti.

Vojenské události ale asi tuto divizi neumožnily plně vytvořit.

Jinak slovenské weby jsou plné statečného 71. pluku. Vybral jsem ze slovesnké wikipedie:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Tren%C4%8 ... C3%AD_pluk

A potom práci studentky - Slovenky na brněnské MU:

https://is.muni.cz/th/342456/ff_b/bakal ... _praca.pdf

Zajímavé čtení, co říkáte. Ještě se na to podívám, ale to, co sehnal Zemakt je asi už většina ledovce.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

Někde jsem zachytil informaci, že vše kolem jeho zákadny - Košice a okolí si Maďařis táhli na své území s tím, že až se na Slovensko vrátí, bude obnoven jako součást maďarské armády. Ale nejsem schopen to dohledat. 71. pěší pluk měl být součástí vyšího celku.
Pravdu díš, maďarský 71 ppl. byl z výše uvedených důvodů postaven v listopadu 1918 v Tátatovároši. Jo a k tomu slovenskému pěšímu se hodí ještě poznamenta, že na Slovensku byl později začleněn do 12. pěší divise.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“