•   Portál
      Obsah fóra
      Album
      Wiki




  •   OZNÁMENÍ A JINÉ
      Náměty
      Filmy, knihy
      Fikce, dohady
      Hospoda
      Vtipy, citáty


      LIDÉ, MILITÁRIE
      Osobnosti, příběhy
      Vyznamenání
      Uniformy
      Zločiny, Holocaust
      Ostatní
      BOJIŠTĚ WW2
      Západní fronta
      Východní fronta
      Středomoří
      Dálný Východ
      Komplexně


      EPOCHY
      Starověk
      Středověk
      Novověk
      WW1
      Po roce 1945
      ARMÁDY 1918-1945
      Německo   Británie
      USA   SSSR
      Itálie   Francie
      Japonsko
      Československo
      Ostatní

      ZÁBAVA, AKCE
      Bazar
      Spolky, akce
      Hry
      Modelařina
    TOPlist
      ARMÁDY 1945-200?
      SSSR-Rusko
      USA   NATO
      Varšavská smlouva
      ČSSR, ČSR
      Jaderné zbraně
      Ostatní




  •   LETECTVO
      Luftwaffe
      RAF
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Československo
      NATO
      Švédsko
      Válka ve vzduchu
      NÁMOŘNICTVO
      Kriegsmarine
      Royal Navy
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Ostatní, ponorky
      Válka v Atlantiku
      Válka ve Středomoří
      Válka v Pacifiku
      Válka v Ind. oceánu
      TANKY, VOJSKO
      Německo   Tanky
      Zbraně   Pušky
      Waffen SS
      Velká Británie
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      ČSR   poválečné
      Ostatní   NATO
      Varšavská smlouva
      SPECIÁLNÍ ZBRANĚ
      Wunderwaffen
      Tajné zbraně
      Rusko - PVOS
      Rakety, jaderné
      a kosmické zbraně




  •   Wiki




  •   Album
      Galerie
      Forumfoto



  • Portál     Obsah fóra     Články     Album     Forumfoto     Galerie     Chat     Nová témata     Nepřečtené     Bez odpovědí     Aktivní témata     RSS    
  • Dolů
  • Obsah fóra ‹ STÁTY A JEJICH ARMÁDY 1918-1945 ‹ ČESKOSLOVENSKO ‹ Pozemní vojsko
  • Změnit velikost textu
  • Verze pro tisk
  • Novinky
  • FAQ
  • Chat
  • Registrovat
  • Přihlásit se

Čs. výzvědný oddíl, 1919

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Napsat komentář
Příspěvků: 6 • Stránka 1 z 1

Čs. výzvědný oddíl, 1919

Příspěvekod Zemakt » 9/3/2016, 17:07


Obrázek


Čs. výzvědný oddíl, aneb „čs. speciálové“ v bojích o Slovensko


Co svět světem stojí, jsou dějiny válek nerozlučně spjaty s dějinami různorodých diverzí, diverzantů či diverzních jednotek. Jazykem jednadvacátého století populárně nazývaných „speciálové“. Oporu ve svém tvrzení mohu nalézt v mnoha historických dokumentech nebo archiváliích napříč epochami. Vždyť, vzpomeňme třeba na Trojského koně či zde na Palbě uveřejněný Parmezánův článek z období Prusko-rakouské války. O to více však překvapí ta skutečnost, že vojenskou jednotkou naplňující svým určením význam definice diverzní, disponovala i v křečích se rodící armáda Republiky Československé.

Obrázek

Stržený most u Sv. Štefana na 139 km železniční tratě. Na opětovném zprovoznění mostu měla zásluhu zejména 2. a 6. železniční setnina.

Přibližně ve druhé polovině června 1919, tedy v období kdy v bojích na Slovenku dostávala čs. armáda od Maďarů do slova a do písmene na frak, se blížila k finální realizaci zajímavá myšlenka majora Rudolfa Smetánky1). Obsahem onoho Smetánkova nápadu byla existence jednotky, jejíž primárním určením bylo rozpoutat v týlu postupující rudé maďarské armády malou diverzní válku.

1) Mjr. Rudolf Smetánka (1887-1958). Narozen v Trojovicích u Chrudimi, původní profesí dělostřelec, později štábní důstojník na italské frontě. Po přihlášení do čs. vojska působil ve štábu legionářského armádního sboru. V lednu 1919 se stal přednostou operačního oddělení Vrchního velitelství čs. vojsk na Slovensku. Od února působil na MNO. Po válce se stal náčelníkem štábu 4. a 1. pěší divize. Do penze odešel v roce 1923, nicméně dále zůstával politicky činným. V roce 1935 se stal poslancem Národního shromáždění za Československou stranu národně socialistickou. Během mnichovských událostí působil jako přednosta zpravodajského oddělení u štábu I. sborové oblasti. Po okupaci zbytku Československa opustil R. Smetánka vlast, aby zakotvil u čs. armády ve Francii respektive V. Británii, kde působil jako člen Státní rady a branného výboru. Po návratu do osvobozeného Československa se v březnu 1945 stal velitelem Vojenského ústavu vědeckého, pozdějšího VHÚ. V únoru 1947 byl povýšen na brigádního generála, aby o dva měsíce později byl přeložen do výslužby. Na základě únorových událostí následujícího roku byl Rudolf Smetánka donucen k druhé emigraci do zahraničí, z které se však již nevrátil.

V dané době vcelku atypický oddíl o přibližné velikosti praporu se měl skládat z několika nepočetných, ale velmi pohyblivých skupin. Tyto se pak měly soustředit na menší, na různých místech se nacházející vojenské cíle v podobě nádraží, mostů, telefonních linek, apod.. Důsledné uplatňování taktiky „udeř a zmiz“ podpořené pro tento způsob bojové činnosti výbornými topografickými poměry Slovenska, mělo následně zasévat do týlů maďarské rudé armády nejistotu a zmatek. Primární činnost výzvědného oddílu však měla spočívat v přepadech nepřátelských zásobovacích trénů. Překvapivé údery následované rychlým přesunem do jiného působiště, tak měly v samému důsledku pomoci vázat nemalé maďarské síly, které by jinak našly uplatnění na frontě.

10. června 1919 předložil mjr. Smetánka svůj detailně rozpracovaný koncept vrchnímu veliteli čs. armády francouzskému divisnímu generálovi Pellému a ten jej bez větších okolků schválil. K následnému sestavování oddílu bylo přikročeno neprodleně, přičemž jako místo byly určen vojenský tábor v Milovicích. Výběr vhodných kandidátů probíhal, jak je ostatně u jednotek podobného ražení obvyklé, na základě dobrovolnosti. Nemalý důraz byl rovněž kladen na fyzickou zdatnost a charakterové vlastnosti (odvaha).

Obrázek

Příčinou strhnutých silničních přemostění, musela doprava za citelného zdržení silně improvizovat. Zde most, spíše zbytky mostu přes Vláru.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

"Ordre de Bataille" čs. výzvědného oddílu, 23. června 1919:

mjr. R. Smetánka, npor. franc. Legie K. Trska

- pěší četa (obvod ZVV Praha)
- pěší četa (obvod ZVV Praha)
- pěší četa (obvod ZVV Brno)
- pěší četa (obvod ZVV Brno)
- kulometná četa
- jezdecká četa (2. střelecký pluk, Vysoké Mýto)
- speciální četa (dělostřelci, telegrafisté, ženisté, řidiči, apod. z obvodu ZVV Čechy)

Celkem: 200 bodáků, 30 jezdců, 4 TK. Za účelem co nejlepší pohyblivosti a rychlosti přesunu, dominovaly na rozdíl od tehdy běžné praporní vozby v oddílovém trénu soumaři.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Krátce před ukončením intenzivního výcviku a odjezdem do pole, obdrželi příslušníci výzvědného oddílu nové „americké“ uniformy vz. 19 doplněné baretem francouzského střihu2).

2) Svízelná výstrojní situace nově se tvořící čs. armády byla kompetentním osobám MNO velmi dobře známa již od samého počátku jeho existence. Ať už to bylo díky prosincové výzvě generála Piccioneho, či pouhým vnímáním neuvěřitelného mixu starých R-U stejnokrojů různých odstínů, italských/italských domobraneckých či francouzských uniforem, všem muselo být jasné, že takto to dále nejde. Prvním krokem na cestě k definitivnímu řešení se stala již v druhé polovině ledna 1919 MNO svolaná „Konference o uniformování čs. vojska“. Na konferenci byli přizváni zástupci jednotlivých zainteresovaných ministerstev, zejména pak představitelé ministerstva financí a obchodu. Výsledkem jednání se následně stal společný konsenzus na velkorysé objednávce uniforem amerického střihu v barvě khaki. Bohužel aktuální finanční situace státu žádala směrovat toky financí do jiných, urgentnějších oblastí, takže nové uniformy musely ještě chvilku počkat. Nicméně o premiéru v bojích na Slovensku nové stejnokroje vz. 19 stejně nepřišly, přednostně jimi byly vybavování sokolské prapory pluků SS. Přestože v pozdějších letech nebylo dovážených amerických uniforem nikdy dost, díky svému sportovně laděnému střihu se staly vděčným objektem černého trhu. Pořízení nových amerických uniforem však nebyla žádná láce. V armádních prodejnách byla cena pro gážisty stanovena ve výši: blůza 309,-Kč, kalhoty dlouhé nebo tzv. kolenky 200,-Kč, ovinovačky 33,-Kč a pár obuvi za 258,-Kč. Jako pokrývka hlavy ke stejnokroji vz. 19 byl předepsán baret francouzského střihu v barvě khaki. K celkové náhradě donášených R-U uniforem však došlo až koncem roku 1920.

Obrázek

"Makáči" od 7. železniční setniny

Dne 23. června 1919 dorazil výzvědný oddíl v novotou vonících uniformách do Levoče. Z tohoto místa měl následně zahájit svoji bojovou činnost směřovanou do týlu maďarského uskupení, operujícího západně od Košic v prostoru Obyšovce – Margecany. Ovšem jak je obecně známo dne 24. června došlo mezi oběma soupeřícími stranami k příměří a na ostrou akci již nedošlo. Přesto byl oddíl v přímé podřízenosti armádního velení ponechán na Slovensku. Dne 5. července došlo k změně dislokace, kdy Levoča byla nahrazena Košicemi a zároveň došlo k předání velení mjr. Smetánky npor. franc. legie Trskovi. Chvíli po té se novým posádkovým městem čs. výzvědného oddílu stal Prešov.

Krátce po skončení bojů o Slovensko se přilehlé okolí Prešova, zejména pak lesy slovensko-polského pohraničí doslova hemžily značným počtem vojenských zběhů, ať té či oné národnosti. Tito pak ve své zoufalé situaci a v úporné snaze zabezpečit si alespoň základní životní potřeby obtěžovali vesnické obyvatelstvo. A právě k eliminaci těchto dezertérů spočívající v jejich chytání a shromažďování byl námi sledovaný oddíl v této oblasti předurčen. Jistě pak nikoho nepřekvapí, že v této práci našla nejlepšího využití jezdecká četa. V Prešově samotném oddíl konal tehdy běžnou posádkovou činnost, tedy strážní a pořádkovou službu. V této době také došlo k rozčlenění oddílu na tzv. českou a moravskou setninu.

Obrázek

Při ústupových bojích čs. armády docházelo i k takovýmto situacím.

Dne 24. července 1919 došlo k přemístění celého oddílu do Mukačeva, kde byl zařazen do pohraniční služby na slovensko-rumunské hranici v úseku u Berehova. Na Podkarpatské Rusi oddíl zůstal až do poloviny následujícího měsíce, kdy 19. srpna 1919 byl převelen na Těšínsko. Zde byl jako součást armádní zálohy ubytován v Lazích u Orlové. Dne 26. června 1919 oddíl přebírá od 2. setniny 1. domobraneckého praporu úsek demarkační linie Orlová – Rychvald, přičemž tak mění místo dosavadního ubytování za Porubu.

Pohraniční služba na stále neklidné demarkační čáře, kde se pro výstřel nechodilo příliš daleko, skončila čs. výzvědnému oddílu dne 8. října 1919. Tento den byl oddíl stáhnut do Radvaně, aby zde došlo 27. října 1919 na základě výnosu MNO č.j. 40297/1919 k jeho rozpuštění. Předisponováním jednotlivých příslušníků zpět ke kmenovým tělesům, tak de facto skončil v pravdě jepičí život této jednotky. Jednotky, kterou můžeme dnes vnímat jako jednu z pra, pra předchůdců dnešních českých speciálů.

Zdroje:

Účast dobrovolníků v bojích o Těšínsko a Slovensko v letech 1918-1919, Zdeněk Ježek
Komplikovaná proměna, Jan Solpera
http://www.vojenství.cz
http://www.zsr.sk
http://www.palba.cz
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 3129
Registrován: 28/8/2008, 10:14
Bydliště: Cheb
Nahoru

Re: Čs. výzvědný oddíl, 1919

Příspěvekod Pátrač » 9/3/2016, 20:50


Tiše zírám.

Přitom se přiznám mě nejednou napadlo, když jsem psal, a to na každé straně několikrát, jak po Slovensku poletovaly maďarské pancéřové vlaky a kolik to stálo úsilí je odrážet a kolikrát zvrátily situaci, že je nikdo neomezil v pohybu diverzemi na tratích a mostech. A ono se to plánovalo a dokonce k tomu vznikla speciální jednotka.

To je zajímavost a to ne ledajaká. Co vytáhneš z rukávu příště? .
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
 
Příspěvky: 6897
Registrován: 14/8/2008, 05:44
Bydliště: Prostějov
Nahoru

Re: Čs. výzvědný oddíl, 1919

Příspěvekod Zemakt » 9/3/2016, 21:06


Na toto jsem narazil jen tak mimochodem a bylo mi líto se nepodělit. Navíc jsem objevil krásné fotografie (viz jeden ze zdrojů), které mají pěknou vypovídající hodnotu. Prostě regulérní válka, se vším co k tomu nesmí chybět. Ono něco jiného je psané slovo a něco jiného fotografie.

Co vytáhneš z rukávu příště?
Vždyť víš. Počkám co z tebe vypadne a uvidím. Hledal jsem sám, ale zatím nic.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 3129
Registrován: 28/8/2008, 10:14
Bydliště: Cheb
Nahoru

Re: Čs. výzvědný oddíl, 1919

Příspěvekod Franz Trubka » 10/3/2016, 03:56


Mozna,ze jsem necetl pozorne,nebo jsem mirne natvrdly a nebo oboje.
V casti clanku o uniformach vz.19 pises,ze sly prednostne k sokolskym praporum pluku SS.
Co znamena zkratka SS?
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Franz Trubka
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 1186
Registrován: 14/10/2010, 03:16
Nahoru

Re: Čs. výzvědný oddíl, 1919

Příspěvekod Pátrač » 10/3/2016, 06:21


Ahoj Franzi - je to zkratka pro Stráž Svobody, jak se tyto dobrovolnické pluky nazývaly.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
 
Příspěvky: 6897
Registrován: 14/8/2008, 05:44
Bydliště: Prostějov
Nahoru

Re: Čs. výzvědný oddíl, 1919

Příspěvekod Zemakt » 10/3/2016, 07:01


Je to tak. Byť to může působit poněkud provokativně, čs. zkratka SS byla používána již v dobách kdy nacističtí es es tahali dřevěného kačera. Slovy Járy Cimrmana, nevěděli kudy kam a tak se zakoukali do sokolských prostných :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 3129
Registrován: 28/8/2008, 10:14
Bydliště: Cheb
Nahoru


Napsat komentář
Příspěvků: 6 • Stránka 1 z 1

Zpět na Pozemní vojsko

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

  • Nahoru
  • Portál » Obsah fóra
  • Tým • Smazat všechny cookies z fóra • Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Portal by phpBB3 Portal © phpBB Türkiye