Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Odpovědět
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Zemakt píše:Bezva záběry Martas, jak jsi to myslel z polské strany, já vidím fr. a it. legionáře. Pokusil jsem se udělat scrennshot a nevypadá to zas tak zle.

Obrázek

S nejvyšší pravděpodobností improvizovaný vlak Brno. Později se s ním setkáme.

Jak jsi to udělal z toho videa?To ještě neumím a docela by mi to bodlo :shock: :shock:

Tu polskou stranu jsem myslel,že to dal někdo z Poláků na youtube,protože tam je napsáno ARCHIW.
Hledal jsem to video na českých stránkách a nikde jsem ho nenašel,dokonce ani na stránkách VHÚ Praha.Takže nevím kde ten dotyčný k tomu přišel.Docela bych to chtěl vidět.A říkáš ,že to je Brno.Tak to jsem rád.Pro mne to je opravdu perla a díky tomu Polákovi co to dal na youtube :up:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Je to vcelku jednoduché, pustíš si video a najdeš si vhodný moment, dáš pausu potom printscreen no a v malování to jenom ořízneš, uložíš jako jpg nebo png a fertig. Když mi budou chybět nějaká foto zcela jistě to využiji, to Brno určitě.
Na první pohled je zřejmé,že orlovská dohoda byla pro českou stranu krajně nevýhodná.
Ona se také po válce snesla na čs. signatáře úmluvy dost velká vlna kritiky, zcela v duchu pořekadla, že po bitvě je každý generál. Nicméně uvědomíme-li si, že bylo v rámci zachování pořádku a vyživování obyvatelstva nutné jednat a vyjednat pravidla hry v řádu několika hodin a vzhledem k faktu, že nejnutnější čs. požadavky byly v úmluvě obsaženy, tak to tak černě nevidím. Navíc, již od začátku byla úmluva koncipována jako přechodné řešení. To, že to měla protistrana na salámu, je věc jiná.

Osobně si myslím, že za svoji činnost by si Dr. Pelc zasloužil přinejmenším bustu někde u Vás na náměstí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Osobně si myslím, že za svoji činnost by si Dr. Pelc zasloužil přinejmenším bustu někde u Vás na náměstí.
Aspoň pojmenování nějaké ulice,když už tak.Možná,že v nějakém městě je.Ale nikde jsem se s tím nesetkal,aspoň si myslím.

Jinak dík za radu.Určitě to vyzkouším :up:
Uživatelský avatar
Malej Achil
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/10/2009, 11:52

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Malej Achil »

Sorry za off-topic...
Zemakt píše:Je to vcelku jednoduché, pustíš si video a najdeš si vhodný moment, dáš pausu potom printscreen no a v malování to jenom ořízneš, uložíš jako jpg nebo png a fertig.
Nebo pokud používáte Widle 7 a novější tak lze zmáčknout klávesu s oknem (co se s ní běžně otevírá nabídka Start) + klávesu R, do objevivšího se řádku napsat "snippingtool", dát enter a udělat si obrázky v tom...

Taky jsem o tom hanebně dlouho nevěděl. :wink:
Voják bez humoru je žoldnéř.
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od mrfelix »

Zaujalo mě, že ten dokument z youtubu má v horním rohu logo ČT2, tak jsem gůglil, ale našel jsem jen
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1020 ... 801390022/
o Šnejdárkovi
ale v něm vystřižená pasáž není. I styl titulků a hlavní hlas je někdo jiný.
Obrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Tak ten dokument je taky velice zajímavý,už jsem ho kdysi dával k tématu o Šnejdárkovi.Stojí za zhlédnutí.Ale na ten úryvek co jsem tu dal,též za boha nemohu nikde narazit :cry:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Jestli to nebylo v nějakém dílu Raportu o Velké válce. Dle hlasu to byl Petr Kostka.

Edit: tipoval bych to na díl "Doma boj nekončil". Je to ten úplně závěrečný. Nejde mi ovšem přehrát.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

ty si ale borec zemakte,je to zde :up:

je to asi od 8 minuty


https://www.youtube.com/watch?v=An4qMhvJ-W4
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

No, zas takový pátrání to nebylo :wink: . Každopádně díky za odkaz. Z celého seriálu jsem viděl vždy útržky a až teď jsem tedy juknul na kompletní díl. Sic bych měl výhradu k tomu "hrdinnému" boji na Doss Aldo, tak musím uznat, že je to moc hezky zpracováno. Třeba ty staré fotografie jakoby v 3D. Dávají tomu takovej poněkud jinej rozměr. Má to šmrnc.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Sedmidenní válka - masakr(?) ve Stonavě

Příspěvek od Martas2411 »

Válka je svinstvo a to v jakékoliv době a na jakémkoliv území.Dokladem toho může být třeba tato fotka povražděných polských vojáků tady u nás.Třeba i českoslovenští legionáři,kteří bojovali v Sedmidenní válce pravděpodobně povraždili v obci Stonava na karvinsku asi 20 zajatých polských vojáků.Svědků na to tehdy bylo dost.




Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotky

Příspěvek od Zemakt »

Mášli zdroj, postuj.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Raritní a zajímavé fotky

Příspěvek od Tempik »

Tak pravděpodobně, nebo bylo svědků dost?
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Raritní a zajímavé fotky

Příspěvek od Martas2411 »

Jak bych ti to vysvětlil.Z české strany se o tom nemluví a vlastně se to de facto popírá.Z polské je to zas opačně.Já beru lidi tady z těšínska,kteří tady žili a tuto událost nějakým způsobem popsali.Samozřejmě tito lidé i když byli místní,mají polské příjmení.Kdysi to tady vlastně ani moc české nebylo,spíš polsko-německo-české.Stačí ti to takhle?

zde jsem kdysi něco přeložil,ale už si nepamatuji odkud to bylo.

VE STONAVĚ ZEMŘELO 20 POLSKÝCH VOJÁKŮ ,KTEŘÍ BYLI VZATI DO ZAJETÍ.TITO VOJÁCI BYLI DOBÍJENI PAŽBAMI A MORDOVÁNI BAJONETY.ZAHYNUL TÉŽ ČLOVĚK Z ŘAD MILICE A NĚKOLIK CIVILNÍCH OSOB,Z TOHO JEDNA STARŠÍ PANÍ ,KTERÁ SE JMENOVALA KLIMSZOVA,BABIČKA ZNÁMÉHO HUDEBNÍHO FOLKLORISTY JOSEFA ONDRUSZA.

26.LEDNA BYLA DOBYTA STONAVA .I TAM DOŠLO K VOJENSKÉ VRAŽDĚ NA POLSKÝCH VOJÁCÍCH.V OBCI ALBRECHTICE TÉŽ DOŠLO K PODOBNÉ UDÁLOSTI……..NÁHODNÝ SVĚDEK TÉTO UDÁLOSTI,PŘÍSLUŠNÍK POLSKÉ MILICE ANDRZEJ RASZKA NAPSAL-

CEŠI POSTUPUJÍCÍ ZA POLSKÝMI VOJÁKY KTEŘÍ USTUPOVALI, VSTOUPILI DO DOMU WROBLOVÝCH ,KTERÝ STÁL ASI 100 METRŮ OD NAŠEHO .UVIDĚL JSEM ,JAK VYVEDLI VEN RANĚNÉHO VOJÁKA ,KTERÉHO BILI A ŠLI SMĚREM KE KOSTELU.POTKAL HO TEN SAMÝ OSUD CO MNOHO OSTATNÍCH,BYL PROPÍCHNUT BAJONETEM.
BAJONETEM BYL PROPÍCHNUT I RANĚNÝ POLSKÝ VOJÁK U LIDOVÉ ŠKOLY VE STONAVĚ ,NA CESTĚ.MARNĚ PROSIL O DAROVÁNÍ ŽIVOTA ,ŽE MÁ ŽENU I DĚTI.PROBODENI BYLI I VOJÁCI ,KTEŘÍ SE UKRÝVALI V SENĚ VE STODOLÁCH U FEBRA V ČÁSTI DOLANY I U WALOSZKA V ČÁSTI HOŘANY( Dolany a Hořany jsou části obce Stonava).

Jak říkám,česká strana se k tomu nehlásí a osobně si myslím,že pravda se už nikdy nezjistí.Každopádně,každý rok se u pomníku ve Stonavě koná pietní akce právě k oné události.
Ale neboj,oni Poláci taky údajně páchali zločiny na českých vojácích,takže jsme si fifty fifty.Ale asi ne v takovém měřítku,jak tato událost.Zato si to později vybrali v říjnu 1938,kdy odsad muselo utéct na 30 000 Čechů.Tyhlety zvěrstva ti žádná vláda oficiálně nepřizná,pokud nejsou 100 procentní důkazy.Zůstavají jen vzpomínky tehdejších pamětníků.

Mám jeden zdroj i s dalšíma foto.Ale to si nechávám pro zemakta na případné doplnění,samozřejmě je z polské strany.Protože tohle téma je u nás tabu a vlastně dnes už ani nikoho nezajímá.

Jediným řešením by bylo,aby si spolu ke stolu sedli čeští a polští historici a v této oblasti spolupracovali.Možná bychom se dozvěděli,jak to tehdy opravdu bylo.Ale k tomu asi nikdy nedojde.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Paráda,zemakte.Gratuluji k dalšímu dílu.Určitě ještě budu reagovat.Jenom bych chtěl dodat,že vlastně původní Karviná či Karvinná už vlastně neexistuje,zůstal tam jen šikmý poddolovaný kostel,který je nahnutý jak šikmá věž v Pizze a pár domků směrem na Suchou.
http://www.hrady.cz/?OID=2837

Nynější Karviná je vlastně slepenec Fryštátu,Starého města,Ráje a Darkova.Takže se obec vlastně přesunula.Tak samo je to i s Orlovou.S původní Orlové zůstalo jen Staré náměstí,kousek do něho je bývalé dnes již nefunkční nádraží,kde kdysi legionáři vysedali z vlaků.Dále zůstali Lazy,které skoro ale taky zmizeli.Dnes je vlastně město Orlová přestěhováno na kopec,kde dřív byla obec Horní Lutyně,která už opravdu se starou Orlovou nemá historicky nic společného.Je to prostě betonové město.S původní Orlové se dochoval kostel,nádraží a náměstí.Za vše může těžba uhlí.Jako kluk si pamatuji ještě spoustu baráků,obchod v Lazích poděl hlavní cesty,dnes tam zůstala pouze ta cesta smrti.Naposled zde

http://ostrava.idnes.cz/nehoda-lazecka- ... zpravy_woj

Jinak se ještě vrátím k Bohumínu.Přidám takovou zajímavou perličku o které jsem se dočetl.

Dopoledne 23.ledna 1919 byly v obci Šunychl-Bohumín nádraží vylepeny plakáty s tímto zněním-
"Obyvatelstvu vévodství Těšínského!Neblahé poměry bezpečnostní a hrozící rozvrat hospodářský ve Slezsku přiměly vládu Československé republiky,aby poslala část Dohodového vojska přišedšího z Francie,k Vám ,aby byl v zemi sjednán pořádek.Jako Francouzové,Američané,Angličané a Italové chováme k oběma národům ,tvořícím většinu obyvatelstva,vřelé sympatie.Jako vojáci vykonáme povinnost,do politických otázek se nevměšujeme.Žádáme podporu od všech vrstev obyvatelstva.Podepsaní-Gillain,francouzský podplukovník,Grossfield,anglický major,Noseda,italský major,Voska,americký nadporučík.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Tak, snad se to líbí no, dík. Jinak, když člověk kouká na ty staré mapy a srovnává se současností, tak je to opravdu brutál. Samotného mne dost baví sledovat vývoj Chebu/mého rodiště v průběhu toku času. Ale to co se stalo u Vás, mno...
Dopoledne 23.ledna 1919 byly v obci Šunychl-Bohumín nádraží vylepeny plakáty s tímto zněním-
"Obyvatelstvu vévodství Těšínského!Neblahé poměry bezpečnostní a hrozící rozvrat hospodářský ve Slezsku přiměly vládu Československé republiky,aby poslala část Dohodového vojska přišedšího z Francie,k Vám ,aby byl v zemi sjednán pořádek.Jako Francouzové,Američané,Angličané a Italové chováme k oběma národům ,tvořícím většinu obyvatelstva,vřelé sympatie.Jako vojáci vykonáme povinnost,do politických otázek se nevměšujeme.Žádáme podporu od všech vrstev obyvatelstva.Podepsaní-Gillain,francouzský podplukovník,Grossfield,anglický major,Noseda,italský major,Voska,americký nadporučík.
:up: paráda. Koukám, že to ta Šnejdárkova mise vzala pěkně od podlahy se vším všudy.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Tak, snad se to líbí no, dík. Jinak, když člověk kouká na ty staré mapy a srovnává se současností, tak je to opravdu brutál. Samotného mne dost baví sledovat vývoj Chebu/mého rodiště v průběhu toku času. Ale to co se stalo u Vás, mno...
Jo tady toho hodně zmizelo,ale není to jen vina komunistů.Toto byl logický následek těžby od 19.století.Něco málo tu ještě přidám,ale později,třeba to orlovské nádraží.Zůstali tam jen koleje a původní nádražní budova šla k zemi.Dnes je to neudržované a v půlce drážního domku je obchod s krmivy.Zrovna před týdnem jsem tam kupoval granule pro králíky :lol:
Ale vlezeš do té budovy a normálně cítíš ty staré časy,jak kdyby ty zdi byly těmito událostmi nasáklé.Takže,jak tam zase půjdu,budu myslet na čs.vojáky,kteří zde vysedali,aby mohli nastoupit k útoku na Doubravu a Karvinnou.O tomto jsem nevěděl,že toto nádraží bylo taky tak klíčové.Orlovské nádraží už nefunguje od 60-tých let.Díky za info.Jako rodilého orlováka si mě potěšil :up:
paráda. Koukám, že to ta Šnejdárkova mise vzala pěkně od podlahy se vším všudy.
Skoro to tak vypadá,jak kdyby tady měla kdysi bojovat Dohodová vojska.Dobrý tah
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Obrázek

Obrázek

To jsem rád, ten baráček to je on?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Četař
Příspěvky: 3
Registrován: 19/2/2017, 17:02

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Četař »

Zdravím pánové, skvělý seriál i diskuse.
Jen malá korekce k jedné fotce.
Ten "jablunkovský" tunel se jmenoval Kalchberg.
Zdroj kniha Jablunkovské tunely od Vojtěch Hermanna.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Ahoj Četaři, díky a dík za připomínku. Opraveno :up: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Zemakt píše:Obrázek

Obrázek

To jsem rád, ten baráček to je on?
Tak ten červený baráček je pravděpodobně pozůstatek již zlikvidovaného nádraží.Já jsem byl ještě trošku níž,ale nevím jistě jestli to patřilo ještě k nádraží.
Zde je pár vět k orlovskému nádraží.Škoda,že ho zrušili.Je to rarita na 36.tisícové město,nemít vlakové nádraží.Akorát nechápu proč zrušili osobní dopravu v roce 1967 -údajně kvůli důlním vlivům.Ale plně naložené vlaky s uhlím tam jezdit můžou.Takže to nějak moc nechápu.

http://karvinsky.denik.cz/zpravy_region ... drazi.html

Obrázek

Jinak zhruba asi půl kilometru od nádraží je hřbitov,kde leží pochovaní českoslovenští vojáci zabití v tomto konfliktu.Každoročně se tam dělá pieta.Takže tak.Škoda že není víc fotek.
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“