Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Odpovědět
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Počkej,jak nakopali zadek.Vždyť se všude píše,že zasažen byl Brno a odtáhl s nepořízenou.Myslím tím polské weby.Na českých,jako vždy o tom nikde nic není.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Dočkej času jako husa klasu :D , všechno bude.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Lucius »

Zemakt píše:Dočkej času jako husa klasu :D , všechno bude.
Už aby to bolo, nebaví ma už čakať :-?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

:D makám na tom, teď by ta pauza neměla být tak velká. Už to chci mít taky z krku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Takže přátelé, mám to z krku. Kdybych to jenom tušil......, no nic. Tak snad to k něčemu bylo. Případné reklamace neuznávám, bo jsem sem samouk amatér :D. Ještě jednou bych ovšem rád poděkoval za pomoc zejména těmto lidem: Marťas, Pátrač, Rase, Parmezano. Dík moc. A dávám si letní pauzu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Párádní zakončení na závěr.Děkuji Ti za skvěle odvedenou práci,dozvěděl jsem se opravdu hodně.Zamakal jsi na tom.Ještě jednou díky za historii mého kraje.
Do boje tedy vzápětí zasáhlo Brno II, nicméně co čert nechtěl, po krátké výměně „přátelských pozdravů“ se Brnu porouchalo jediné 7,5 cm dělo. Navíc, v rámci následného ústupu byl čs. vlak zasažen dvěma granáty nepřátelského pancéřáku. Naštěstí pohonná a pojezdová soustava Brna II zůstala nepoškozena, nicméně vyhráno ani zdaleka nebylo. Velitel Halleczyku se totiž ukázal, že má pro strach uděláno, a jal se Brno II pronásledovat za čs. linie. O tom, že to však nebylo zrovna moudré rozhodnutí se kpt. W. Kozak přesvědčil vzápětí. U železniční stanice Pruchná „vyfasoval“ totiž polský vlak dva zásahy od dělostřelecké čety 1/4 děl. pl., za jejichž mířidly stály, a což bylo poněkud pikantní, obsluhy rodilých „těšíňáků“ 3). Dvě přesně umístěné rány tak vzápětí ukončily Hallerczykův ofenzivní výpad a de facto následně odstranily poslední vážnou překážku před splněním denního cíle skupiny. Když v 18:00 hod. spočinuly čs. jednotky na západním břehu Visly, Bláhova skupina měla splněno.
Tak už jsem se díky tobě dozvěděl,jak to vlastně ta bitva mezi obrněnci probíhala.Já jsem jenom věděl,že tyto vlaky s střetli a Brno dostalo zásahy a muselo z bitvy vycouvat.
3) Zdaleka největší podíl na úspěšném odražení Hallerczyku měla dělostřelecká četa 1/4 děl. pl., označovaná někdy jako „Dělostřelecký oddíl z Olomouce“. Vznik této zajímavé dobrovolnické jednotky, složené z rodilých těšíňáků pod vedením npor. Martince, lze datovat již do prvních dní vzniku RČS. Svoji výzbroj obdržela četa od 5. polního dělostřeleckého pluku z Olomouce, načež byla v listopadu 1918 posádkou v Orlové. Po té se účastnila obsazení Opavy, která se jí stala do poloviny ledna 1919 domovem. Následoval Muglinov a po té, účast na obsazení Bohumína. Nedaleko Záblatí pak byla četa „komandována“ k zaujetí palebného postavení. Koncem února 1919 byla umístěna v Moravské Ostravě, aby na začátku března byla v Olomouci rozpuštěna, respektive s novými kanóny začleněna do 2/5 p. děl. pl..
Za tuhle informaci máš u mě velké plus.I když bydlím v Bohumíně,tak 37 let jsem byl Orlovák.Vůbec jsem netušil o této jednotce.Jenom vím,že v této válce bojovali nějací orlovští dobrovolníci.



4) O tom, kolik bojových letů vlastně detašmán Polní letecké setniny 1 nad frontou podnikl, panuje jistá informační nouze. Minimálně mělo dojít k jednomu bojovému letu. Jistou indícii ozřejmující skutečný stav věcí však může být jediný tehdejší čs. stíhací stroj Aviatik D. I „Berg“, který do 6. února 1919 vykonal čtyři potvrzené lety. Právě šestého února však letoun havaroval u Lipníku na Moravě pro poruchu motoru. Za volantem stíhačky tehdy seděl pilot bezesporu výborný, štábní šikovatel Josef Novák
Pěkné dobové fotky.Ty jsou z tohoto konfliktu?Ale asi neé,bo píšeš že mrzlo až praštělo.A synci tam vypadají na letní oblečení :lol:

Zde oba typy pro představu

Hansa-Brandenburg C.I

Obrázek

Aviatik D.I Berg

Obrázek

Jako obvykle si mě zase překvapil s tím Novákem na Bergu.Já měl za to,že v konfliktu létala pouze Hansa Brandenburk.Jelikož Rajlich ve své knize,kterou máš ve zdroji uvádí zhruba toto(samozřejmě jsem si to napsal podle sebe)-V této Sedmidenní válce si zabojovalo i rodící se Československé letectvo.A to konkrétně 1.letecká setnina ,která byla dislokovaná na letišti v Mařaticích u Uherského Hradiště.Tato setnina přeletěla v lednu 1919 na polní letiště Hrabová u Ostravy.Zvláštností této setniny bylo ,že v tomto konfliktu měla 2 stroje původně z 1.světové války a to německé a rakousko -uherské výroby.Prvním byla stíhačka Aviatik D.I Berg a myslím si, že se toto letadlo v konfliktu neangažovalo.Aspoň o tomto nemám žádné informace.Druhým typem ,který si v této válce zalítal byl pozorovací a bombardovací Brandeburg C.I.

Hned první akce s posádkou Pašek-Hrubín ukázaly ,že to nebude žádná procházka růžovým sadem,jelikož stroj inkasoval 20 zásahů od nepřátelské strany .Podobné to bylo i v dalších bojových letech.

Takže si mě zase uzemnil,kam se hrabe Rajlich :lol:

Takže podle té dvoučlenné osádky jsem tipoval,že létal pouze Brandák.Ale mohu se mýlit,knihu mám doma a před několika lety jsem z ní čerpal pro svou práci.Musím se do ní podívat.

Ale jestli zasáhl do bojů Aviatik Berg,byt třeba jen jedním letem,je to pro mne úžasná novina.

Jinak ještě jednou Ti děkuji za tuto vyčerpávající sérii :up: Jo a ještě prosím tě oprav si ten volant(Za volantem stíhačky tehdy seděl pilot bezesporu výborný, štábní šikovatel Josef Novák),knipl zní líp :lej:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Začnu od konce.

A just neopravím, protože Bergy alespoň prvních sérií měly opravdu místo kniplu volantové řízení. Přestože to byla vcelku dobrá a hlavně rychlá stíhačka, toto jim dost ubíralo. Později to bylo napraveno, ale mám za to, že série 138. od Lohnera měla ještě volant. Odborník mne případně opraví.

K Rajlichovi: no samozřejmě, kniha na Křídlech Velká války je opravdu skvělá, nicméně tebou zmíněná pasáž, kterou Rajlich zmiňuje pochází z knihy Stíhací letadla... od pana Kašeho a Piriče. Sám ji má uvedenou ve zdrojích, tak i já. A netvrdím, že Berg opravdu do války zasáhl, jenom říkám, že jistou indícii nám můžou poskytnout čtyři potvrzené lety do 6. února 1919. Tudíž je opravdu možné, že opravdu nad frontou létal. Ale jistota to není, to ne. Zrovna tak lze narazit na zmínku, že byl uskutečněn minimálně jeden let celé setniny.

Fotky jsou pouze ilustrační, prostě se mi líbily a patří k první polní i Novákovi. Narazil jsem také na jednu fotku letadla v zimním prostředí, která by mohla pocházet z tohoto konfliktu, ale byla špatné kvality. Zítra jí se loupnu.

Jinak díky, bylo mi potěšením s tebou spolupracovat.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Martas2411 »

Tak za ten volant se omlouvám, to zase nevím já. Jinak tu knihu od Rajlicha co z minujes nemám a doufám,že si ji někdy seženu. To co jsem napsal je z knihy Vzduch je naše moře a ta už je staršího data.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Aha, jj na to jsem taky koukal. Myslel jsem ale souvidlost Nováka a Berga s Těšínskem, to je ale jedno. Hlavně že si rozumíme :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Pátrač »

NO je vidět že jsi se vtom pohrabal důkladně a důkladně. Má to velkou hodnotu a je to pěkný kus hezky podané historie. Budiž TI za to kolego díky. Jinak mám dotaz - jaká letní pauza? Je jaro!!! Tak čím nás potěšíš ještě než to léto začne?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Vypadá to ale letně, ne? Slunko svítí, pětadvacet stupňů na budíku :wink: . Musím doma něco udělat a bude to chvilku trvat, takže pauza. Jinak zřejmě zase nějaké lodičky, ne moc velké a ani ne moc malé, prostě tak akorát.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

A just neopravím, protože Bergy alespoň prvních sérií měly opravdu místo kniplu volantové řízení. Přestože to byla vcelku dobrá a hlavně rychlá stíhačka, toto jim dost ubíralo. Později to bylo napraveno, ale mám za to, že série 138. od Lohnera měla ještě volant. Odborník mne případně opraví.
Opravím se sám. Série 138. byla totiž vyráběna mateřskou firmou Aviatik, nikoliv Lohnerem. Ovšem s tím volantem to je tak pade na pade. Vlastní-li někdo HPM ročník 1992 č. 4, tak by to mohl rozseknout, od kdy se do Bergů vlastně montoval knipl.

Zde je ta slíbená fotografie Branďáku, dle označení a kamufláže bych ji však datoval do pozdějšího období.

Obrázek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Lucius »

Dakujem za moc peknu seriu clankov, popravde citat o takejto regionalnej historii ma v poslednej dobe moc a moc bavi. Popravde, az sa citim inspirovany, aby som nieco o povojnovych rokoch v mojom regione napisal aj ja :D
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Není zač :wink: , naopak, jestli ti to bude inspirací, tak budu velmi rád. Add "regionální historie", smutné na tom celém je, že přestože se jedná pro mnohé o historii, ve vztahu ke konkrétním místům a lidem, takřka osobní. A dále historii, která ovlivňovala a stále ovlivňuje formu a vývoj našich států, tak je o tom napsáno prakticky kuloví. Čest výjimkách.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Pátrač »

Odvedl jsi skvělou práci a myslím že na českém internetu je to něco, co nemá obdobu. Napadlo tě někdy, že bys z takových prací zkusil vytvořit prezentaci a přednášel? Je to sice nelehká věc, ale na toto by dost lidí příšlo.

Mě k přednáškové činnosti rozhoupal kolegaZdeněk z Vysokého Mýta. Co ty na to? Zkusíš jako já nést kůži na trh?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Uff,..ne až tak. Nejsem zase až tak moc přesvědčen, zda by na nějakou takovou přednášku někdo u nás vůbec přišel. Nicméně, abych se přiznal, několikrát jsem se přistihl při úvaze, že by jsi třebas k nám mohl přijet do místního musea, (Cheb, Fr. L. to je jedno) a tam odprezentovat třebas námořníky, a zdali by to mělo takový úspěch jako u Vás na východě? Jak tak koukám na plakáty tak přednášková činnost je u nás vcelku čilá a bohatá, tak by to zas nemuselo být tak marné.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Pátrač »

Nad tímto se hluboce zamyslím. :razz:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

V souvislosti s Raseho posledním postem v tomto tématu (polský legion)

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=211 ... 34#p251134

mne tak napadlo, zda jsem se v tomto níže uvedeném hodnocení moc neukvapil,
Jak již bylo výše zmíněno, v průběhu krátkého mezidobí od 27. do 30. ledna, docházely průběžně k Latinikovým jednotkám další nevelké posily. Ovšem, přestože se stále jednalo o část požadovaného, posilování mělo postupně sílící charakter. Nově příchozí jednotky pocházely zejména z Krakova, Čenstochové, Lodže, Radomi, Kielcí, Kališe, Ostrova Mazovského a Varšavy. Celková síla Latinikových jednotek na Visle po té zahrnovala 35 pěších setnin, 3 jízdní švadrony a 5 dělostřeleckých baterií. K dispozici bylo celkem 33 kulometů z toho 3 těžké, 7 rychlopalných kanónů, 14 pěchotních děl, 2 houfnice a 1 pancéřový vlak 5). Po příchodu II. praporu 7. pluku pěchoty (mjr. E. Godziejewski), který se u Visly objevil na večer 30. ledna, tedy až po utichnutí bojů, čítalo polské vojsko cca. 4 800 mužů.

5) V případě rychlopalných kanónů se mohlo pravděpodobně jednat o fr. doprovodné dělo pěchoty Cannon de 37 mm TR (tir rapide) Hotchkiss modéle 1916, které bylo od Francie zakoupeno v počtu několika desítek kusů. Nicméně vzhledem k poměrně ranému datu se mohlo I jednat o kanóny z výzbroje tzv. Modré armády, de facto polské obdoby čs. francouzských legií.
a zda se nemohlo vcelku jednoduše jednat o "škodovku", byť dle zdroje a následného překladu je přímo jmenován rychlopalný kanón.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 13/6/2017, 20:44, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Rase »

Jen mě napadá, zda nemůžou být oněmi rychlopalnými kanóny třeba ex-německé rychlopalné kanóny 7.7 cm. Škodovky by mohly být ty pěchotní děla
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sedmidenní válka, RČS 1919 by Zemakt - Diskuze

Příspěvek od Zemakt »

Hm, asi ne. To už je pořádná ráže. Pěchotní kanón je holt pěchotní kanón. To bych asi už nekomplikoval a konec konců, jsou jmenovány zvlášť.

Pochyby ve mne vzbudila právě ta stejná ráže. Přeci jenom zákopová 3,7 cm škodovka a Poláci (viz tebou sdílené foto) k sobě měla hodně blízko. A bylo by to mnohem logičtější. Nicméně pravdou je, že polský zdroj hovoří jasně, "7 działek szybkostrzelnych", budeme-li se tedy držet toho slova, rychlopalný, tak "tir rapide" by mělo znamenat totéž. Takže to spíše stejně vypadá na toho Frantíka, jak naznačil AG.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“