I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Zemakt »

Ring volný!
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Martin Hessler »

Takzvané mexické mauserovky, o nichž je zmínka v 2. části textu, byly pušky systému M 1898 s hledím typu Lange, vyráběné v Německu na export. Mexický model nesl označení M 1902, kolumbijský, až na detaily totožný, M 1912. Oba měly ráži 7x57, tedy používaly náboj v armádách Trojspolku naprosto nestandardní. Zatím jsem ale nenarazil na žádné informace o tom, odkud se tyhle pušky vzaly v r. 1918 na našem území... O pár let později se ovšem vyráběly v Brně na vývoz a některé jejich konstrukční detaily byly použity při vývoji pušky vz. 24.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Zemakt »

V Žukovi je zmíněno, že pod označením M1912 byly pro Mexiko vyráběny i ve Štýru a v Šádovi pak, že po válce u nás ve skladech zůstalo na 5 000 ks. Pušky se pak podařilo prodat. Ohledně ráže, jak zmiňuješ, tak o tom bude dále ještě řeč. Asi to musely být pěkné skladovky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od jarl »

Zatím to ani u druhého dílu Zemktovy práce na větší diskuzi nevypadá, takže bych tímto chtěl autora povzbudit do dalšího psaní o těchto prvorepublikových tématech. Byla by škoda, kdyby se nechal odradit minimálními ohlasy.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Zemakt »

Já s tím Jarle, tak nějak počítám. Párkrát jsem i v této souvislosti povzbuzoval Pátrače. Pravdou je, že tě to trochu sere. A trochu i těší. A později zase ...

Nicméně, stále mne to baví. Děkuji
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Pátrač »

Inu je to tak, že já bych i rád diskutoval, ale jsem v situaci, kdy nemohu, jelikož je to pro mě v tomto rozsahu naprosto nové. Takže si to pečlivě studuji, a čekám jestli se nenajde něco čím bych přispěl - v minulosti to šlo - měl jsem něco k cyklistům i horské pěchotě, k cestě života i k sedmidenní válce. Tady na to zatím čumím jak bagr na tvrdů hlinu.

Přeložím - tady se zatím nechytám.

Já jsem měl dost divoký podzim, od září mám za sebou 13 přednášek a jeden maraton 4 přednášek ve čtyřech dnech a to v Prostějově, Olomouci, Českém Těšíně a Brně, denně na nohách 18 hodin, protože jsem nedostal dovolenou a vše v četně přejezdů po práci.

Ale už jen 3 přenášky v prosinci a ty už jsou připraveny a tedy žádný problém- jsem opět zde a první práce už visí.

Je to skvělé a pro mě z 90% nové čtení. Rozhodně je to práce, která je velmi cenná a Palbě velmi sluší. Dobrá práce kolego.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Zemakt »

Koukám, že vůbec tedy nezahálíš Pátrači, jen co je pravda. Mne se to nahrnulo, si můžu poděkovat, až teď a obávám se že minimálně do půlky prosince nebudu mít na psaní ani chuť se podívat. Do konce roku snad pokračování ale stihnu. Jinak samozřejmě děkuji. Myslím, že až od další části to začne mít ty správné grády.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Pátrač »

Inu kamaráde a to jen díky Palbě.

Začalo to, když jsem sepsal práci o naší vojenské pomoci státu Izrael v letech 1948 a 1949. Následně se mi ozval Zdeněk - je to Palbák, málo aktivní, ale současně je to kurátor vysokomýtského muzea. Napsal mi, jestli by z toho šla vyrobit přednáška. A ono to šlo. Od té první u něj mám za sebou průměrně 20 přenášek ročně.

Vlastně vše co je zde a čehož jsem autorem, je možno přetvořit na přednášku a tak to také dělám.

A psaní, víš dobře že je to řehole. navíc já jsem grafomanský typ a tak je to občas jak napsal Palo Satko jako Kosmova kronika.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Clippertonův ostrov

Příspěvek od Zemakt »

Můj tatík byl ročník 1918, narodil se už za republiky (i když dost těsně :) ), ale od svých rodičů a příbuzných slýchal až do dospělosti, jaká byla v letech 1917 - 1919 "hladová bída". Prý bylo běžné, že se lidé na ulici rvali do krve o pořadí ve frontách na brambory.
Chtěl jsem to původně zmínit jako zajímavost při psaní o pl. SS, ale nevešlo se mi to tam, dám to tedy sem.

O tom co se na hladových bratislavských ulicích v březnu 1919 odehrávalo, nám může rovněž napovědět síla vojenského doprovodu od I. polního praporu SS, doprovázející 1 kg droždí do knedlíků. Eskorta čítala 6 mužů, přičemž každý z nich měl náboj v komoře!
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Clippertonův ostrov

Příspěvek od Julesak »

Zemakt píše:
Můj tatík byl ročník 1918, narodil se už za republiky (i když dost těsně :) ), ale od svých rodičů a příbuzných slýchal až do dospělosti, jaká byla v letech 1917 - 1919 "hladová bída". Prý bylo běžné, že se lidé na ulici rvali do krve o pořadí ve frontách na brambory.
Chtěl jsem to původně zmínit jako zajímavost při psaní o pl. SS, ale nevešlo se mi to tam, dám to tedy sem.

O tom co se na hladových bratislavských ulicích v březnu 1919 odehrávalo, nám může rovněž napovědět síla vojenského doprovodu od I. polního praporu SS, doprovázející 1 kg droždí do knedlíků. Eskorta čítala 6 mužů, přičemž každý z nich měl náboj v komoře!
Čo sa myslí pod SS v roku 1919 v BA?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Clippertonův ostrov

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Julesak píše: Čo sa myslí pod SS v roku 1919 v BA?
I. pluk Stráže Svobody (viz. http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=7864&f=36 ), tedy v tomto případě I. polní prapor Stráže Svobody...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Clippertonův ostrov

Příspěvek od Julesak »

Ahá... :up:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Clippertonův ostrov

Příspěvek od Alfik »

Možná by stálo za to psát to třeba S.S. nebo St. Sv. aby se to nepletlo :)
Ještě že nežijeme v germánsku, tam bychom o tomto pluku nemohli psát kvůli podobnosti s tím co se ani ve hrách a filmech nesmí ani naznačovat :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Clippertonův ostrov

Příspěvek od Zemakt »

Nepíšu to tak schválně Alfíku. Dobová čs. literatura jednoznačně uvádí SS -Stráže Svobody, zrovna tak jsou tyto jednotky uváděny v mapových zákresech. Ano, někdy i s tečkami, někdy bez. Chápu, že to zpočátku může někoho mást, nicméně v době kdy čs. SS byly holou skutečností, němečtí SS ještě tahaly dřevěného kačera. Takže v rámci boje proti politické korektnosti nevidím jediný důvod, proč nepsát holá fakta a nešířit tak povědomí, že SS jsou vlastně čs. vynález a Němci nám ho vlastně vyfoukli a vzápětí proflákli :D .

I. Pejčoch to třeba píše jako StS, no.... . Za prvé je to špatně a za druhé to u někoho může evokovat Strojní traktorovou stanici Chvojkovice-Brod. Ale proti gustu žádný dišputát, to zas jako že jo :lej:

Rase: přesuň to pls. ke mně do diskuze, tady to nemá co dělat. Dík.

Jarl: Poslední příspěvky jsem sem přesunul z vlákna Clippertonův ostrov.

Edit: díky Jarle
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Pátrač »

No s těmi SS a neSS je to v háji. Prostě politická korektnost už vytlačuje i tu nejprostší pravdu a dobové reálie na periferii- aby si to někdo špatně nevyložil, nevysvětlil a podobné cancy. Je třeba ale zůstat u nich tak, jak byly, a nepodílet se na tom. Zemaktův postup je jediný správný. Časem to hysterčení přejde.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Zemakt »

No ono zas ale o žádné hysterčení nejde Pátrači. Julesák se zeptal, Alfík nadhodil a tečka. Osobně jsem na tohle téma čekal větší diskuzi, evidentně jsme za svoje esesáčky rádi :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Pátrač »

Ahoj, já nemyslel palbu. Já,myslel oficiální věci co chodí do časopisů a podobně. Viz ten Pejčoch. Prostě je taková doba kdy si kdoví kdo všímá pitomostí a útočí na lidi co dle něho něco naznačují.

My jsme zde v pohodě. Známe své pappenheimské............

Nevíš co se stalo Aaronovi? Na moderátory hodil oznámení o odchodu z Palby.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Zemakt »

Aha, tak to potom jo. AG? Netuším. Jsem jen řadovej, zaplatpánbůh.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Pátrač »

Zdar bráško - toto je díl podle mého gusta a ještě na kvadrát. Má to šmrnc a přitom je to nabito informacemi. Krásná práce. Skoro mě to nutí, odložit další díl Rudé armády a dodělat povstání v Oslavanech. Uvidím co nakonec v duši převládne.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: I. pluk Stráže Svobody - DISKUZE

Příspěvek od Zemakt »

Ahoj, díky. Snažím se. Myslel jsem že se to sfoukne čtyřmi pěti častmi. Reálně to nyní vidím na sedm osm :-x
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“