K- S 14 U cihelny

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět

Byli jste tam?

ANO
3
38%
NE
3
38%
NE ale chystám se
2
25%
 
Celkem hlasů: 8

blacksool
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 23/8/2010, 19:54

K- S 14 U cihelny

Příspěvek od blacksool »

Tento objekt je jedno z nejlepších muzeí v oblasti (spolu s K- S 5 U potoka).
Rozhodně doporučuji navštívit v jeho těsné blízkosti je umístěno muzeum armádní techniky. Ti co se účastní akce Cihelna vědí :D . Objekt je neustále rekonstruován, vylepšován a je tam stále doplňováno nové a nové vybavení.
Již můžete vidět rekonstruované záchody, část s kuchyní. 2 betonové zvony, čistý průstřel protibetonové střely, všechny opravené střílny a to i střílnu pro minomet. Je tam vystaven jak pevnostní lehký kulomet tak exportní verze na balkán(místo latinky použita azbuka). Funkční elektrárnu a mnohé další do nedaleké budoucnosti je plánováno kompletní vybavení zvonu takže návštěvník bude mít možnost pozorovat okolí jak průzory tak periskopem a mnohé další. V místnosti pro ubytování posádky se nachází expozice finanční stráže, a v kasematě pro minomet expozice četaře Hrada. A také se v prostoru celého objektu nacházejí soudobé plakáty, které také tvoří reklamu pro soukromou firmu.

Technické a taktické parametry

Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ je oboustranný dvoukřídlý objekt, který byl vybetonován ve dnech 29. září až 8. října 1936 a na jeho stavbu se spotřebovalo 2 110 m3 betonu. Výzbroj objektu tvořily dva protitankové kanóny spřažené s těžkým kulometem, dvě dvojčata těžkých kulometů, těžký kulomet v sólo provedení, 9cm minomet a pět lehkých kulometů. Na objektu byly osazeny dva pancéřové pěchotní zvony.

Pěchotní srub K-S 14 armáda k výstavbě zadala spolu s dalšími objekty 9. června 1936 jako 3./III. stavební podúsek ŽSV III Králíky. Lhůtu k provedení stavby stanovila na 220 dnů. Celková zadávací částka za 7 objektů podúseku činila 5 979 363,65 Kč. Do září 1938 se podařilo stavebně dokončit, vybavit a vyzbrojit všechny objekty tohoto podúseku.

Při nucené evakuaci a vyklízení opevnění čs. armádou se zde v noci 3. října 1938 smrtelně postřelil četař Arnošt Hrad, příslušník osádky srubu, který svoji pevnost odmítl opustit. Je to nesmazatelná připomínka odhodlání příslušníků tehdejší armády bránit republiku s nasazením svých životů. V říjnu roku 1940 zde proběhly četné zkoušky zbraní a vnitřního zařízení (např. palby z pevnostního kanónu vz. 36, pevnostního minometu vz. 38 a minometu pro pancéřový zvon a kulometů). Jednalo se o nejrozsáhlejší zkoušky kompletního sortimentu čs. pevnostních pěchotních zbraní, provedené na našem území německou armádou. Při následném zkušebním postřelování objektu různými zbraněmi, a to až do ráže 21 cm, došlo ke značnému poškození stavby, střílen i zbraní.

V 50. letech minulého století přišel srub přičiněním n. p. Kovošrot o oba své pancéřové zvony a v pozdějších letech byl několikrát upravován pro různé účely naposledy Ministerstvem vnitra o rámci projektu civilní ochrany. Střílny hlavních zbraní zůstaly zachovány a tak se pěchotní srub K-S 14 zařadil mezi lépe zachované těžké objekty v úseku ŽSV III. Od roku 1998 probíhají na tomto objektu rekonstrukční práce. V roce 2002 bylo založeno VHK ERIKA Brno na objektu Muzeum a od roku 2004 je členem Asociace muzeí a galerií České republiky.



Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“