Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené války

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené války

Příspěvek od Pátrač »

Obrázek
Byl jsem tam: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci


Kolega Igor T nám Palbákům ukázal svoje nebývalé nasazení a provedl nás úžasnými pozůstatky československého prvorepublikového opevnění v jedné části naší bývalé širší vlasti, dnes Slovenské republiky.

Já tyto možnosti nemám, ale abych ukázal, že i u nás na Střední Moravě je ledacos k vidění, nabízím pár slov o zajímavém artefaktu studené války. Jde o kryt štábu civilní obrany v bývalém okresním, dnes krajském městě Olomouci.

Počátky krytu civilní obrany sahají k první fázi Studené války. Jeho dokončení se datuje rokem 1953. Tedy do doby, kdy už obě strany potenciální jaderné války disponovali prostředky jaderného napadení nesenými letadly, a raketové byly ve fázi vrcholných zkoušek.

Vchod do tohoto krytu jsem v minulosti míjel při mých procházkách Bezručovými sady, několikrát, ale byl jsem v domnění, že jde o protiletadlový kryt z doby Druhé světové války. Ten ale, jak jsem zjistil, je ve stejném skalním uzlu, ale je blíže ke staré tržnici. Když budete procházet od Výstaviště Flora Olomouc přes Starou tržnici k Olomouckému Rozáriu, které samo o sobě je velmi pěkné místo, nelze při pohledu na cihelnou a kamennou stěnu, které z této strany obepíná historické jádro místa tedy Michalský a Dómský vršek nevidět masivní betonové těleso vstupního areálu do krytu.

Obrázek
Mezi touto krásnou cihlovou věží a Michalským výpadem se nachází vchod do krytu civilní obrany, tedy štábního krytu pro Olomouc

Tento kryt CO není největší, nebo spíše nebyl největší, ale byl nejdůležitější. Je vybudován v místních hradebních zdech mezi charakteristickou cihlovou věžičkou a schodištěm, kterým vystoupáte na Žerotínovo náměstí. Je to tedy vlevo od Michalského výpadu.

Primárně byl určen pro nejvyšší představitele štábu civilní obrany města Olomouce. Olomoucký kryt má oproti jiným zařízením podobného typu jednu zvláštnost. Nenachází se totiž, jak by mnozí očekávali, pod zemí, nýbrž nad úrovní terénu Bezručových sadů. Je totiž vysekán do skalního podloží Michalského vrchu a i přes to, že je dvoupatrový nad jeho strpěn je cca od 5 do 8 metrů masivní skály a samosebou i městská zástavba.
Má tedy dvě patra čtvercového půdorysu a rozměrech 18 x 18 metrů. Celková využitelná a také využívaná plocha je 591 metrů čtverečních. Z toho plocha hlavních místností je 284 a plocha pomocných místností 277 metrů čtverečných. Kryt je napojen na městský vodovodní řad a užitková voda je čerpána z vlastní studny. Má zabudován dieselagregát sloužící jako náhradní zdroj elektrické energie.

Kryt má tyto hlavní prostory:

Vstupní areál, tvořený lomenou chodbou s masivními protitlakovými dveřmi.
Obrázek
Zde je část vstupního areálu do krytu, s dvojicí masivních protitlakových dveří

Následuje dekontaminační prostor, kde zamořená osoba vstoupila do špinavé místnosti, svlékla vše co měla na sobě a to bylo uloženo k likvidaci. Následně prošla sprchou, a pokračovala do oblékárny. Potom po kontrole radiace či přítomnosti bojových otravných látek mohla do vnitřních prostor krytu.

Vnitřní prostory byly tvořeny:

A/ Filtrovnou vzduchu, kdy zde přítomná zařízení nasávala vzduch z prostoru před krytem, na filtech byl zachyceny radioaktivní slad či otravné látky a čistý vzduch byl rozváděn po celém krytu s mírným přetlakem, který byl dalším stupněm ochrany proti vniku otravných látek.

ObrázekxxxxxObrázek
Jádro filtroventilačního zařízení. Velké filtrační baterie s aktivním uhlím, kompresory a na druhém obrázku i část rozvodů.

A zde je technická lahůdka, to se bude líbit Aaronovi, proto jsem to nafotil

Obrázek

Funkční a ovládací schéma filtroventaličního zařízení FVZ typ 300b/60

B/ Energouzlem, kde byl dieselagregát, kompletní rozvodna a rozvod elektrické energie po krytu, včetně akumulátorovny pro nouzový chod když všechno selže.
Obrázek

Krásný diesel agregát. Já mám tato zařízení moc rád.

C/ Jídelnou
Obrázek

Toto zbylo z jídelny

D/ Ubytovacími prostory

E/ Hygienickými zařízeními, tedy sprchami toaletami, těch bylo původně poloviční množství, ale po dostavbě sem zavřeli 85 vojáků a po třech dnech kdy zde byli zavřeni se zjistilo, že se musí kapacita toalet navýšit, jinak se lidi otráví nikoliv sarinem ale puchem vlastních exkrementů
Obrázek

Dvojice toalet, takové dvojice jsou v krytu celkově tři

F/ Spojovací místností s telefonní ústřednou, která zajišťovala komunikaci s nadřízenými štáby CO na teritoriu Severomoravského kraje, armádou, Veřejnou bezpečností, Sborem požární ochrany a dalšími kryty CO na území města.

G/ Velkou zasedací místností, kde se mělo rozhodovat o všem nutném k přežití alespoň části populace města Olomouce.
Obrázek

Trochu dobové propagandy v zasedací místnosti

H/ Úpravnou vody se studnou, podle toho co jsem zjistil, to byla voda jen užitková, pokus použít ji jako pitnou prý skončil vážným střevním onemocněním pokusných osob.
Obrázek

Zde je ta studna o které jsem psal. Vypadala dobře i po těch letech, ale mám obavu, že by opravdu nebylo moudré se z ní napít

I/ Únikovými východy
ObrázekxxxxxObrázek

Zde jsou fotografie dvou těchto únikových východů.

Stavebně to byla vždy asi 5 metrů dlouhá 80 cm vysoká do skály vysekaná chodbička. Na konci se lomila v pravém úhlu do vertikály a byl vysekán kolmý tunel o průměru opět asi 80 cm. Po celé výšce byly zapuštěny skoby jako žebřík a na konci byl těžký ocelový příkop.
V tomto zařízení jsem byl v rámci muzejní noci v roce 2016, letos a ve skvělé společnosti své manželky a syna. Dcera makala v práci. Bylo to velmi zajímavé a inspirující. A tak jsem se rozhodl se s vámi o pár poznatků podělit. Je to otevřeno i během roku a návštěva se dá objednat na Informačním centru města Olomouce.

Na závěr této práce - reportáže vám sem kolegové vložím odkaz na velkou fajnšmekrovinu, zapomenutý kryt, který byl znovuobjeven při rekonstrukci Výstaviště Flora Olomouc.

http://olomouc.idnes.cz/olomoucke-parky ... zpravy_stk
Tak zase někdy pokud někde budu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pátrač píše:A zde je technická lahůdka, to se bude líbit Aaronovi, proto jsem to nafotil
Funkční a ovládací schéma filtroventaličního zařízení FVZ typ 300b/60
Líbí a moc... Nejdůležitější součástí tohoto nákresu není paradoxně schéma, ale ta tabulka... Ta totiž určovala mírový provoz (větrání), izolaci a bojový provoz (filtroventilace) a přepínání režimů se provádělo přestavováním záklopek a odvíčkováním (zavíčkováním) příslušných otvorů ústí potrubí FVZ... Každý stálý kryt měl určeno tzv. Krytové družstvo (ale setkal jsem se (byť minimálně) i s variantou "úkrytové družstvo") a jeho členové museli (mimo jiné) zvládat přepínání režimů ve stanoveném časovém limitu... A toto se prověřovalo a cvičilo (respektive mělo by se) a zápis z těchto prověrek a nácviků byl součástí provozní dokumentace krytu...

Super reportáž... :up:
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Rase »

Taky děkuji za reportáž.
Věděl jsem, že tam ten bunkr je, ale nikdy mě nenapadlo, že je přístupný, nebo dokonce i takhle stylově zařízený. :up:
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Pátrač »

Aaron: já věděl že se Ti to bude líbit. Já si na Tebe hned vzpomněl. Nyní e chystám do toho protiletadlového co je hnedle vedle. Uvidím jak to bude vypadat tam. Potom samosebou přijde info sem.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
stetula
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: 25/7/2014, 17:52

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od stetula »

Pátrač,
děkuji za článek , docela mě potěšil . jsem rodilý Olomoučák a po revoluci jsme s partou prolezli kompletní Olomoucké podzemí a týká se to i protiatomových krytů .
nejzajímavější podzemí je pod Hradiskem to mám kompletně zmapované a prolezlé a jsou tam zajímavé katakomby ( tajné studny úkryty a lazarety ) a plno lidí nad nimi chodí a neví o nich dokonce i jeden historik se se mnou hádal o prostorech které jsem prolezl a oni o nich nic nevědí :lol:

ale vrať me se k protiatomovým bunkrům . je jeden o kterým ví jenom málo lidí , já jsem po revoluci v nim byl museli jsme sice uřezat pancéřové dvířka k únikovému východu ,ale dostali jsme se tam
nachází se pod Hanácká kasárna pod třídou 1. máje
vstup má být ve sklepení domu podle mého zjištění bunkr vybudovala Sovětská armáda ( za komunismu tam sídlilo Sovětské velení ) průlezy kterým jsme se tam dostaly jsou z boku budovy v jakých si příkopech jsou z pravé a levé strany v současné době je přístup zazděný

https://www.google.com/maps/place/kas%C ... !1e1?hl=cs
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Pátrač »

Stetula - kde jsou fotky? Tedy Tvoje fotky. Sem s nima, popisuj přeháněj.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
stetula
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: 25/7/2014, 17:52

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od stetula »

v té době jsem foťák neměl bylo mi 16 let, do teď mě to sere

další bunkry které jsme prolezli jsou protiletecké z 2 světové války jsou ve Smetanových sadech jsou tam obrovské podzemní prostory a nad nimi se vesele promenádují lidé na Floře :) kolem roku 1992 tam ještě fungovalo osvětlení
Obrázek
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od mrfelix »

Cože, stetulo, čim je možný tě uplatit nebo opít, co máš rád?
Asi bych nehleděl na kilometry a zajel do Holomóce na prohlídku. To zní jako něco opravdu extra!
I kdyby z toho byla přístupná jen desetina a zbytek třeba z vyprávění při procházce městem nad těmi místy...

amatérský jeskyňář Felix
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Pátrač »

:rotuj: bych se s foťákem připojil.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
stetula
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: 25/7/2014, 17:52

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od stetula »

se správcem hradiska by se dalo dohodnout , možná by to chtělo napsat veliteli ( je to vojenská nemocnice )jinak Vás můžu provést jenom na povrchu vesměs je vše uzavřené
bohužel
nejvíc mě štve, že se nejde dostat do hanáckých kasáren je to pořád vojenský objekt

dále je jednou za pár let otevřeno podzemí olomouckého dómu , hódně zajímavé
Obrázek
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Velmi se omlouvám, ale nevím co je to ten "Strpěn"...jeho strpěn je cca od 5 do 8 metrů masivní skály :(
A ani strejda Google to neví...možná je to překlep? Ale z jakého slova?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Vlastimil Čech píše:Ale z jakého slova?
stropem
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
x-lm
Příspěvky: 2
Registrován: 6/9/2016, 13:12

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od x-lm »

Zdravím palbáky, dovolil bych si jenom upřesnit předurčení tohoto ne zcela typického objektu, fortifikační stavby CO jsou mým velkým koníčkem.
Do roku 1960 byla Olomouc krajským městem, tento úkryt byl původně budován jako velitelské stanoviště štábu CO Olomouckého kraje. Vzhledem místním podmínkám, které neumožňovaly realizovat chráněné pracoviště jako ražený štolový úkryt typizované koncepce (známe např. ze Zlína, Plzně, Jihlavy nebo Karlových Varů) byl vybudován tento monolitický objekt- velice podobné jsou v zámeckém valu v Pardubicích nebo v Českých Budějovicích.
Tato první poválečná generace chráněných pracovišť byla stavěna v I. třídě odolnosti, t.j. odolnost v čele tlakové vlny 0,2 MPa a proti zásahu leteckou pumou o hmotnosti 1000 kg (postupem času byla tato třída odolnosti zrušena, nahrazena II. tř. se stejnou tlak. odolností, bez ochrany proti let. pumám). Chráněná pracoviště štábů CO krajů byla dislokovaná zásadně přímo v krajském městě.
Po redukci počtu krajů po roce 1960 přešla bývalá krajská pracoviště pod štáby CO okresů, což byl i případ olomouckého úkrytu, ten pak sloužil jako tzv. pohotovostní velitelské stanoviště štábu CO okresu. Hlavní velitelská stanoviště krajů, okresů měst byla v průběhu šedesátých let dislokovaná mimo předpokládané prostory napadení a budována v nižších třídách odolnosti.
Chráněná pracoviště štábů CO měst byla stavěná pouze v případě měst kategorie Z, t.j. Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.
x-lm.rajce.net
forum.fortifikace.net
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Kryt štábu civilní obrany v Olomouci - relikt studené vá

Příspěvek od Pátrač »

Děkuji za doplnění a zajímavé informace.

Jinak Tě vítám mezi námi kolego. Pošli TI PM.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“