Identifikace uniformy

Uniformy, brigadýrky, různé státy.

Moderátor: Pátrač

toudi_sk
Příspěvky: 4
Registrován: 22/1/2013, 14:41

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od toudi_sk »

mám na vás otázku páni, drahá sa zaoberá genealógiou a objavila fotku brata jej pradeda pred odchodom (asi) na frontu v prvej svetovej vojne (ten vpravo, príbuzný toho vľavo zase postol dotyčnú fotku)
a teraz otázka, nedala by sa podľa fotky uniformy zistiť, kde asi mohol slúžiť/ bojovať? chcela by totiž zistiť, kde padol a prípadne je aj pochovaný

tu je zatiaľ všetko, čo o tom zistila drahá a čo sa k tomu zatiaľ vyjadrili doteraz opýtaný (ja viem, fotka je strašná, ak sa bude dať, skúsim zohnať lepší sken ... ak to bude možné)

Obrázek
drahá píše:Jedná sa mi hlavne o vojaka na fotke vpravo, to je môj priamy príbuzný. Zahynul v 1. svetovej vojne, volal sa Pavol Jurík (maďarský tvar mena je Gyurik Pál). Pochádzal z obce Mojtín (maďarský tvar Hegyesmajtény) spadajúcej do Trenčianskej župy. Muži z tejto oblasti rukovali do posádkového mesta Trenčín, kde mal svoje stanovisko 71. peší pluk (2. a 3. prápo), 72. peší pluk (2. prápor) a 15. honvédsky peší pluk (1. a 2. prápor). Domnievam sa, že do jedného z nich Pavol Jurík narukoval. Neviem kedy a kde padol, kde je pochovaný. Preto som hľadala na stránke Národnej knihovny ČR http://www.kramerius.nkp.cz v zoznamoch strát a našla som nasledovný údaj:
Gyurik Pál, Infst., k. u. LIR. Nr.15. 9. Komp., Ungarn, verw.
Je to záznam zo zoznamu strát vydanom 7.4.1917. Neviem však, či sa jedná o hľadaného Pavla Juríka, lebo pri zázname nie je uvedený rok narodenia, ani obec odkiaľ pochádza, čo sa u iných padlých vojakov bežne uvádza. Na jednom fóre mi uvedený záznam preložili ako Pešiak 15. pešieho pluku, 9. brigády, z Maďarska a bol ranený. Povedali tiež, že namiesto toho LIR (čo je označenie pre rakúske pešie pluky) malo byť napísané HIR (honvédske - uhorské pešie pluky). Tak som podľa uniformy chcela zistiť, či sa dá určiť k akej jednotke patril a podľa jej pôsobenia vydedukovať, či sa nájdený záznam naozaj týka hľadaného Pavla Juríka. Tým by som vedela snáď určiť kedy a kde asi padol. Toť vsjo, čo zatiaľ viem. Budem vďačná za akúkoľvek pomoc, aj za potvrdenie toho čo som už zistila.
Burton píše:Pri ozbrojenych silach CK monarchie treba rozlisovat tri zlozky. Hlavnu cast armady tvorili jednotky spolocnej armady a namorníctva - niesli oznacenie k.u.k. (kaiserlich und königlich). Doplňujúcou zložkou armády boli jednotky vlastibrany. Tieto vznikli po rakusko-uhorskom vyrovnani (teda po r. 1867) a oznacovali sa ako k.k. Landwehr (kaiserlich-königliche Landwehr) v Predlitavsku a ako k.u. Landwehr (königliche ungarisches Landwehr, po madarsky Magyar Királyi Honvéd). Tretiu časť armády tvorili jednotky rakúskej a maďarskej domobrany.

Podla mna zapis Gyurik Pál, Infst., k. u. LIR. Nr.15. 9. Komp., Ungarn, verw. je rozlusteny dobre az na dve veci.
1. Skratka "k. u. LIR" znamena "königliche ungarisches Landwehr Infanterie Regiment - uhorska kralovska vlastibrana, pesi pluk".
2. Komp. je kompagnie a neznamena to brigada, ale rota.

15. pesi pluk sidlil v Trencine, bol sucastou 74. honvedskej pesej brigady (velitelstvo v Nitre) a ta bola sucastou 37. pesej divizie (velitelstvo v Bratislave). V Trencine mal takisto stab aj 71. pesi pluk spolocnej armady (k.u.k. Infanterie regiment) a sidlil tu 2. a 3. prapor (1. prapor bol v Trnave, 4. prapor v Bratislave). Co a tyka 72. pesieho pluku, nemam vedomosti, ze by mal nieco spolocne s Trencinom. Stab bol od roku 1906 v Bratislave, kde boli dislokovane aj vsetky 4. prapory.
Skratka HIR znamena Honvéd Infanterie Regiment. Cize HIR a k.u. LIR oznacuju to iste. To, ze niekto tvrdi, ze by tam miesto LIR mala byt skratka HIR prameni asi z neuvedomenia si, v akej reci je prislusny dokument pisany!!!
V pripade, ze by v zapise bola chyba, pripada do uvahy este "k. k. LIR. Nr.15" - 15. pesi pluk vlastibrany dislokovany v Opave - vzhladom na to, ze byval v Uhrach, je vysoko nepravdepodobne, ze by narukoval do cisarskej (Predlitavsko) vlastibrany.

Ono vseobecne dokumentov z IWW je zalostne malo - vdaka minulym rezimom. Bude to beh na hoooodne dlhu trat s neistym vysledkom. Skor sa obavam, ze tento predok zostane z genealogickeho hladiska ako tzv. mrtvy bod.
Burton píše:Podla tejto fotky je ozaj tazke urcit k akemu druhu vojska patril. Najma ked ide o toho najspodnejsieho v armadnej hierarchii. Radovi vojaci zvykli mat na vylozkach cislo pluku ku ktoremu patrili - tu dotycny ani nema vylozky. Podla vsetkeho ide o uniformu Model 1916 (podla sukenneho siltu capice), co moze byt iste voditko ohladom datovania fotky. Ale ber to ako moj odhad, bolo by dobre, keby si to draha este niekde overila.
Co sa tyka toho odkazu na vojenske capicove odznaky, co sem dal Roman, tak tie capicove odznaky maju rozmer okolo +/- 4 x 2 cm a vacsinou sa nosili na cele capice alebo na jej boku. Jedinym voditkom k niecomu su tie prekrizene one na predku ciapky. Pravdupovediac, trochu ma to matie - taku ozdobu som este nevidel. Mam taky hoodne zahmleny pocit, ze by to mohla byt indicia ku delostrelectvu, ale ako hovorim, je to len take hmliste zdanie. Najblizsi delostrelecky pluk bol v Nitre: Landwehr-Feldkanonregiment Nr. 4.
Idealne by bolo, keby sa draha dostala k originalu fotky a zoskenovala ju s vysokym rozlisenim, mozno by sa tie ozdoby na capiciach stali detailnejsie.
vopred ďakujem za hocijaký postreh a potvrdenie/ vyvrátenie doteraz zistených vecí
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od Alchymista »

Muž vľavo má na nohaviciach výšivku - tú by mali mať len uhorské jednotky.
Za pokus by stálo skúsiť zohnať "Adjustierungsvorschrift" (dúfam, že som to napísal správne) - rakúsko-uhorský výstrojný predpis z tohoto obdobia, podľa neho by sa možno dal identifikovať aj čapicový znak.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
toudi_sk
Příspěvky: 4
Registrován: 22/1/2013, 14:41

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od toudi_sk »

výšivku? :shock: ale je pravda, že mne by to nič nevravelo, aj keby boli obaja oblečený v županoch, uniformy idú celkom mimo mňa, mám kamoša, čo zase na prvý pohľad spozná každú súčasnú uniformu pomaly aj s misiou, kde ju mali použitú

dúfam, že sa mi niekedy podarí nakuknúť do odporúčanej publikácie (zatiaľ som ale nevidel nič ani vzdialene podobné 2 skríženým papekom :-x )
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od TonyHazard »

Beda píše:Tudíž měli hodně pravdy ti, kdo předvídali, že poválečné uniformy měly podobné znaky jako ti nacistické, ale možná jde jen o tradici ještě z WW1, tedy aspoň co se týče podoby hodností.
Ten pán si udělal vtip, když to doplnil Adlerem se svastikou. Zde možno koupit za 25 dolarů
http://www.1944militaria.com/european_medals.htm
Ja byl v 70 letech v DDR na skoleni a tak jsme obcas zasli do hospody a mysleli jsme ze jsme nekde u vojska. Pul hospody melo uniformy, bylo nam receno ze to jsou i hasici, hlidaci, nadrazaci, pro nas neznale vsechno vojaci..... Zalibu v uniformach asi maji porad.
Uživateli "toudi_sk" nepomohou příspěvky tohoto typu (odstranil jsem jej). Kdo nemá zájem nebo nemůže pomoci, nechť do této části tématu nic nepíše, děkuji.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od Alchymista »

toudi - to nemusí byť nutne "čapicový odznak" - tie sú podľa odkazovaného katalógu pomerne malé (cca 40x40mm) a kovové.
To, čo majú vojaci na čapiciach, je značne väčšie, tak 10 cm na výšku. Pri zväčšenom obrázku to dokonca vyzerá, že "to" vytvára smyčku... Nemôže to byť skôr nejaká stužka? (potom je pravdepodobne prišitá)

Ad výšivka - vojak vľavo ju má viditeľnú na pravej nohavici tesne pod sakom (na ľavej ohavici je miesto výšivky v tieni a fotka je tam poškodená) - je viditeľná takmer celá, pokračovala dvomi rovnobežnými pruhmi smerom hore, až k pásu nohavíc a je rovnaká na oboch nohaviciach.
Navyše - vojaci majú uniformy rozdielnych typov (rôzne útvary?, rôzne hodnosti?) - všimnite si goliere saka, vojak vľavo má "stojáčik" a náramenníky, vojak má vyhnutý límček a náramenníky nemá.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
toudi_sk
Příspěvky: 4
Registrován: 22/1/2013, 14:41

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od toudi_sk »

možno sa jedná o zimnú a letnú uniformu, vraj zimná mala golier stojáčik a "výložky" vtedy mali aj vojaci, kde číslo značilo príslušnosť k jednotke

k výložkám mám ešte toto
Rajo píše:Ak myslíš tie na golieri, tak pokiaľ tam nič nemá, tak je to hodnostne stále vojak. Líšili sa podľa farby - tá značila rôzne zaradenie - príslušnosť k nejakému pluku.
ten nápad s čapicovou "mašľou" prepošlem, či dotyčného niečo nenapadne
Alchymista píše:Za pokus by stálo skúsiť zohnať "Adjustierungsvorschrift" (dúfam, že som to napísal správne) - rakúsko-uhorský výstrojný predpis z tohoto obdobia, podľa neho by sa možno dal identifikovať aj čapicový znak.
myslíš toto?

Adjustierungsvorschrift
für das k.u.k. Heer 1910/1911

http://www.militaria.at/Book.aspx?book= ... anguage=de
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od Alchymista »

toudi_sk píše:myslíš toto? Adjustierungsvorschrift für das k.u.k. Heer 1910/1911
http://www.militaria.at/Book.aspx?book= ... anguage=de
Také niečo, ale z trochu neskoršieho obdobia, ak niečo také vôbec existuje. Medzi rokom 1911 a 1916/1917 sa vzhľad uniforiem značne zmenil.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
toudi_sk
Příspěvky: 4
Registrován: 22/1/2013, 14:41

Re: Co je tohle za uniformu

Příspěvek od toudi_sk »

nič iné som neobjavil, ešte skúsim tetu v rakúsku, či sa to nedá požičať v knižnici

potom sú ešte iné knižky, ale v maďarčine ich isto nedám :-x

http://www.austro-hungarian-army.co.uk/sources.htm

potom mi ešte jeden kamoš písal, že nejaké podobné skrížené papeky videl, ale na uniformách, tak som ho poprosil, že aké mal na mysli
Stuler píše:je to niektory z tych odznakov nizsie, na stranke http://www.austro-hungarian-army.co.uk/ ... badges.htm , ta prekrizena puska a pistol, to sa trochu podoba na to, co maju ti vojaci na fotke, ktoru si sem prilepil....okrem toho som postrehol, ze tie "trojvrcholove" vrecka som si vsimol len na honvedskych uniformach, ale mozno som zle pozeral.
kecup
Příspěvky: 2
Registrován: 14/3/2013, 22:36

Pomoc k identifikace uniformy

Příspěvek od kecup »

Pomůže mě mikdo k určení uniformy a vysvětlení znaků a šnůr na uniformě.Jedná se o dědu který se zařadil 1915 do rakouska-uherska,po zajetí zařazen do legií v r.1917, kde sloužil v útvaru 8.stř.pl. a pak 2.jízd.pl.Díky.

Obrázek

Obrázek správně vložil Jarl
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Pomoc k identifikace uniformy

Příspěvek od Lucius »

ak by ti tu náhodou neporadili tak skús forum.militaryzone.cz tam sa špecializujú na uniformy :wink:
kecup
Příspěvky: 2
Registrován: 14/3/2013, 22:36

Re: Pomoc k identifikace uniformy

Příspěvek od kecup »

Díky za radu, :D
dekj25
Příspěvky: 1
Registrován: 22/4/2013, 13:43

Prosím o pomoc s identifikací uniforem

Příspěvek od dekj25 »

Ve starých fotkách jsem našel tyto tři fotky, dokáže mi prosím někdo poradit co to je za uniformy? Díky
Obrázek

Obrázek správně vložil Jarl
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Prosím o pomoc s identifikací uniforem

Příspěvek od jmodrak »

1. muž s lodičkou - pilotkou - by mal byť slobodník Luftwaffe, stredný - príslušník Reischweru, ale je možné že už Wehrmachtu v prechodnom období, záleži od datumu fotky a poslední ma uniformu Rakúsko uhorskej armády, typujem po roku 1917, ale môžem sa mýliť, možno niekto upresní lepšie.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Prosím o pomoc s identifikací uniforem

Příspěvek od Lord »

Asi tak. První zleva od Luftwaffe, podle límcových výložek asi Gefreiter. Ten druhý brigadýr Wehrmachtu, modráku nevím proč Reichswer ? Má už přidělanou orlici, výložky nejsou ze skenu vidět. Ten třetí vypadá na rakouského vojína, ale jen domněnka.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Prosím o pomoc s identifikací uniforem

Příspěvek od jmodrak »

Lord - podľa golierových výložiek. Ale máš pravdu, podľa orlice je už vo Wehrmachte.
Odpovědět

Zpět na „Uniformy“