Nosné řemení, ypsilony, treky, atd.

Uniformy, brigadýrky, různé státy.

Moderátor: Pátrač

vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Nosné řemení, ypsilony, treky, atd.

Příspěvek od vodouch »

Delší popruhy s drátěnými oky přidržovaly u velké polní spodek kapsy batohu; vršek byl pověšen na stejných okách za rameny (viz El Diablo, pohled na vojáka zezadu, nebo Pátrač). Na kratších popruzích (s plechovými háčky) visel opasek.
Kožená varianta zřejmě patřila k prvorepublikovému teleti (měla stejný účel). Jednou jsem na vandru (jako správný originál jsem nosil horolezecký kletr) potkal partu, měli telata a zcela neznalí účelu měli na popruzích na zavěšení opasku pověšené plecháčky na pití. Otloukli jimi všechny a všechno, včetně sebe.
Obrázek
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Nosné řemení, ypsilony, treky, atd.

Příspěvek od QVAK »

U vz. 60 bylo těch ústrojních variant více. Základ byl takový, že zepředu se na malý (plechový) háček zavěsila na sumka (vybavena u těla čtvercovým očkem) a posuvka (usňové oko kolem opasku s čtvercovým drátěným očkem) u bodáku. Třetí malý háček se zavěsil vzadu za střed opasku. Druhý pár popruhů s velkými (drátěnými háky) sloužili po podvlečení v podpaží spolu se shodným párem háků na zádech k připevnění velké, resp. malé polní (systém batohu). Atombordel (starší typ, kombinéza) se pomocí oválných drátěných oček a jehel připevňoval na popruhy nad polní (nad zádové drátěné háky). Velká i malá polní (slengově vak, žebradlo) měly přišity nahoře a dole 2 + 2 půlkulaté drátěné očka. Když nebyly polní nošeny na zádech tak se drátěná očka jejich popruhů na zádech vzájemně spojila a malá polní byla nošena na opasku (přichycena vlastními plechovými háčky) za sumkou. Felflaška se z malé polní přemístila na střed opasku (pomocí vlastního řemení) na zádech (foto výše). Nosné řemení bylo buď tkané nebo usňové. Příjemnější na nošení bylo tkané.

P.S. Dvoumetrový kluci měli z opasku podprsenku.
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Ypsilony, treky, atd.

Příspěvek od QVAK »

Franz Trubka píše:No ja byl u 122 mm raketometu a urcite jsme ji nemeli. A na hlave cerny baret, jak v kasarnach, tak ven.
Asi byl nedostatek, tak ji mely jen nejake utvary.
Já ten baret nosil taky (362 dělpluk 122 přezbrojen na 130 RM a 152) a řemení měli nafasované všichni. Baret jen k vycházkovému mundůru. K vz. 63 jsme nosili lodičky. Říkali jsme baretu UFO. V létě jsme nosili lodičky i na vycházky protože UFO byla šitá z nějaké deky a hezky hřála. V posádce (Lešany, dnes muzeum) byl i pluk vystrojený lodičkami (PL kanonýři) tak nás lítačky nebuzerovali. Na dovolence v Praze jsem tím ale vzbuzovali rozruch protože to zde nikdo neznal.
Odpovědět

Zpět na „Uniformy“