Sakrální stavby

Historie umění, společenské změny, dokumenty a jiné

Moderátor: Bleu

Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

Mohlo by to být pravdivé, Jasinja je skutečně nádherný kout,až by tam návštěvník uvěřil kde čemu. Jsem ráda, že se aspoň současný kostel zachoval, když byl v tak špatném stavu. Když jsem ho viděla před těmi šesti lety, rozhodně bych neřekla, že byl na spadnutí.

Corgi znám, hrozně se mi líbili ve videoklipu k londýnské olympiádě, kde zdatně sekundovali královně i Bondovi. Nevím, jakou mají povahu, ale minimálně vzhledem jsou roztomilí.

Ta to mám radost, že se dá klášter navštívit, myslela jsem, že bude asi mnichy opuštěný, ale jeden nikdy neví. Jsou na Slovensku stále funkční kláštery?

Fabergého vejce jsou všechna krásná, i když nejhezčí je možná hned to první, některá další jsou na můj vkus strašně přezdobená, ale zase ukazují mistrovskou práci zlatníků a šperkařů. Nejspíše si to uvědomovali i sovětští státníci, nemyslím, že by některá vejce poškodili nebo zničili. Spíše je někde schovali. Většinu z vajíček mají v držení Rusové, na druhém místě jsou USA, pár kusů je v Monaku, Kataru nebo ve Švýcarsku. Královna Alžběta má ve své sbírce třeba vajíčko Košík květin z roku 1901. Celkem má tři kusy: Košík, Kolonádu z roku 1910 a Mozaikové vajíčko z roku 1914. V roce 2014 byla ve Vídni výstava Fabergého vajíček, k vidění tam byla i Transsibiřská magistrála. Moc mě potěšilo, že jsem tam mohla vidět.

Obrázek
Košík květin

Řekla bych, že carevič a jeho sestry dostávali na Velikonoce spoustu překvapení a dárků, ale asi ne natolik cenných a drahých. Většinu doby vydávání vajíček byli ještě malí a docela snadno by mohli něco odlomit nebo rozbít. Pořád to byly carské děti, ale předpokládám, že jim věci padaly z ruky tak často, jako všem dětem. Jedno vajíčko se jmenuje Carevič, obsahovalo překvapení s jeho portrétem, ale nedostal ho malý Alexej, ale jeho matka. Fabergého vajíčka považuji spíše za výraz úcty a lásky, nejprve jako výraz vděčnosti Alexandra III. k jeho ženě, a potom jeho syna k manželce a matce. Vajíčka pro Marii Fjodorovnu často připomínala různá výročí jejího života po boku cara a byly to nejspíše vzpomínkové předměty. Ostatní vajíčka pro Mikulášovu matku zase připomínala její vnučky, řada z nich obsahovala portréty malých velkokněžen a careviče. Jiná vajíčka upomínala na carské paláce a jachty, na které asi měly obě obdarované ženy své vzpomínky. Možná by i velkokněžny dostávaly nějaká vajíčka, kdyby přežily a žily provdané někde mimo Rusko jako vzpomínku na rodiče a zemi. S jejich brzkou smrtí k tomu bohužel nedošlo.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Stuka »

Hľadala som ďalšie Fabergého kraslice a našla som asi najdrahšiu:
Obrázek

Zimné vajce z roku 1913 pre cárovnú, dnes v súkromnej zbierke emira z Kataru. Vajce je 14,2 cm vysoké, zvonku je ozdobené platinou a posiate 1660 diamantami a vnútri ako prekvapenie je kvetinový kôš s 1378 diamantami. Vajce je z krištáľu tenkého ako sklo a vyrezávaného aby pripomínal mráz. Je na podstavci. ktoré sa má podobať topiacemu sa ľadu. Košík je z platiny a kvety sú z bieleho kremeňa, nefritu, zlata...V roku 1913 vajce stálo (údaj z faktúry) 24.600 rubľov, dnes by stálo 2.360.000 eur.

zdroj:
http://www.faberge.com/news/49_imperial-eggs.aspx

Vo Viedni si teda videla asi peknú zbierku Fabergého vajec pokope. To musela byť krása.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

Zimní vejce bylo skutečně ze všech nejdražší, Marie Fjodorovna ho dostala k příležitosti 300 let od nástupu Romanovské dynastie, takže se Mikuláš II. hodně praštil přes kapsu. Našla jsem si, že toto Zimní a potom Mozaikové vejce z roku 1914, které má britská královna, designovala žena. Byla to Alma Theresia Pihlová, která se narodila do švédské rodiny žijící v Moskvě. Pihlová byla jedinou ženou, kterou Carl Fabergé kdy zaměstnal. Narodila se v roce 1888. Bratr Valdemar byl rovněž zlatníkem, stejně tak i její otec. Po roce 1917 emigrovala s mužem do Finska, zemřela v Helsinkách v roce 1976.

Kdyby někdo chtěl, muzeum Fabergé v Sankt Petěrburgu vyprodukovalo toto video, kde je ukázáno několik vajíček (některá nebyla vyrobena pro cara, ale pro bohatou rodinu Kelchových) s překvapeními. Video obsahuje krásné detailní záběry a můžeme se podívat, jak se vajíčka otvírala. Detailní práce všech šperkařů bere dech.

Výstava byla pěkná, ale vajíčka tam vystavili jen tři, což mě kapku zklamalo. Kromě již poslané Magistrály vystavovali vajíčko Vzpomínka na Azov a Moskevský kreml. Kromě Kremlu ještě přidávám detail na povrch Jetelinového vajíčka, to je bohužel tak křehké, že nikdy z Ruska nebylo vyvezeno.

Obrázek Obrázek
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Stuka »

Nádhera, nemám slov, vďaka za to video. Precízna práca do najmenšieho detailu. Chcela by som robiť v takom múzeu alebo tie veci reštaurovať. Kočiarik - ešte aj dvierka a podnožka. V inom zasa vtáčik spieval. Potom aj to jedno prázdne ale asi z perlete, krásne sa to odrážalo. To by som možno zobrala, ak by som si mohla jedno z nich vybrať. V prvej sliepočke bol ešte údajne aj nejaký šperk alebo drahý kameň, ale ten sa samozrejme už stratil. Tá druhá sliepočka - v červenom vajci - myslela som, že aj nohy jej vystrie :) A vnútri portrét na stojane. Na konci ukázali nejakú krabičku.
Bola si v tom múzeu? Majú toho viacej? To nepatrí k Ermitáži, či áno?

Radosť musela byť z takého daru ohromná, nielen pre tú vzácnosť, krásnu prácu ale aj prekvapenie vnútri. Už viem odkiaľ dostal nápad výrobca kinder vajec. :)

Ešte som zabudla: narazila som na to, že vraj robili pre Mikuláša II. nejaké vojenské vajce a malo by byť v nejakom vojenskom múzeu. Neviem ale, či som sa nepomýlila.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

Vůbec neděkuj, já mám radost, že se líbilo. Sledovala jsem ho úplně se zatajeným dechem a někdy musela obdivně zavolat páni. Když ukazovali v detailu záběry na ten malý kočár, nemohla jsem pochopit, jak dokázali něco tak drobného vytvořit, a jakmile se na konci vyklopily schůdky, byla jsem bez sebe radostí z té krásy. Kocoura ovšem mé upřímné "pojď sem se podívat" pochopitelně nenadchlo. Nechtěla bych vypadat jako totální ruský Hujer, že sem dávám tolik obrázků z Ruska, ale všechny mi se vší objektivitou přijdou krásné.

Muzeum Fabergé se začalo chystat v roce 2013 a otevřelo se v roce 2014. Bohužel, v Petěrburgu jsem byla naposledy v době, kdy muzeum ještě neexistovalo. O tom, že se otevřelo, vím až odedneška, narazila jsem na něj při hledání, kam zmizela a komu patří všechna Fabergého vejce. Mají celkem 11 kusů, 9 vyrobených pro cara. Na videu byla vidět popořadě vajíčka Slepička (ty její nožičky mě dostaly), Korunovační (s kočárem), Vavřínové (zpívající ptáček), Růžové poupátko (ztratilo se překvapení uvnitř žluté růže), Konvalinky, Kohoutek (s hodinami), Renesanční (i jeho překvapení zmizelo a není moc jasné, co to bylo), Slepička pro rodinu Kelch, Řád sv. Jiří (georgijevská stužka a portrét cara), poslední krabička jméno nemá, zkouším dohledat, co byla zač. Muzeum vzniklo za podpory miliardáře Viktora Vekselberga, kterému všech 9 vajec oficiálně patří. Součástí Ermitáže není.

To by mohlo být Vojenské ocelové vejce z roku 1916. Je v Kremelské zbrojnici (moskevský Kreml) a je to jedno z deseti vajec, která nebyla nikdy prodána. Je to ono?

Obrázek
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Stuka »

Je to tuším to vajce. Ten obrázok bol vnútri? A kto ho dostal? Mikuláš? Alebo ho daroval? Cárovnej asi nie. Je ozaj pekné, skoro až moderné. Bolo iba jediné vojenské?
A tých 10 vajec, čo nikdy neboli predané...ktoré to sú? Už si niektoré sem asi dávala - to ďatelinové? Takže tie má v majetku Rusko?
A všetky tie vajcia z toho videa sú súkromné? No, aspoň že sú v múzeu.

Máš pravdu. Znova som pozrela video a aj tá prvá sliepočka má nožičky. Neviem prečo ma len u tej druhej sliepočky napadlo, že jej nožičky vystrie. V tej ruži teda ešte niečo bolo hm.

No a ten kočiarik - mám tiež rada miniatúry. Nezbieram ich, lebo som svojho času zbierala sovy a má ich vyše 50 a potom som skončila, respektíve už len keď vidím ozaj krásny kus, lebo ich nie je kde dať. Mám jednu - podobnú ako tieto vajcia - vyzerá tiež taká trblietavá akoby z drahých materiálov, ale sú to len napodobeniny a dá sa odklopiť, ale vnútri nič nebolo.
Vždy pozerám na miniatúry - či už staré niekde v múzeu alebo tie nové z krištáľu alebo zlata, kedysi boli veľmi v obľube a vyhotovovali ich ozaj precízne, takže radosť na ne pozerať a keď sú ešte aj funkčné - úplne malé hračky. Tie ozaj krásne kusy ale stoja veľké peniaze, takže len pozerám. :)
Dostávam sa k tomu, že mám veľmi rada hračky - tiež tie staré, mechanické, ktoré sa robili kedysi. Všelijaké naťahovacie, pohyblivé, úplné verné kópie ozajstných vecí. V tom by som sa hrabala, keby mi to niekto dovolil, ani by ma odtiaľ nedostali. V Rakúsku som navštívila pár múzeí so starými bábikami a inými hračkami, oni im radi venovali múzeá, vedia čo je cenné. U nás také múzeum nie je ani jedno. Niekedy vidím u nás v zámkoch alebo kaštieľoch nejaké bábiky, kočiariky, hracie obrazy, kuchynku a riad, ale pokope viac hračiek a aj s tými mechanickými, pohyblivými akoby robotmi som to videla až v Rakúsku.
Určite ich poznáš, niečo takéto ako na fotke. Aj sa hýbu alebo píšu alebo hrajú atď. Proste krása.
Obrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

Obrázek byl vevnitř, jakkoliv bychom ho mohli popsat jako mužské vejce, dostala ho carevna Alexandra Fjodorovna od muže v roce 1916. Car všechna vajíčka objednával, sám si žádné nedal. Vypadá hodně moderně, líbí se mi ten strohý design s carskou orlicí. Je to jediné vejce, které se jmenuje přímo vojenské. Za války ještě vyšlo to vajíčko s motivem červeného kříže, co jsem už poslala, potom ještě jedno velmi podobné opět na téma velkokněžen jako zdravotních sester, a vajíčko Řád sv. Jiří, které je na videu. Vajíčka z roku 1917 už vojenskou tématiku nemají, jedno se jmenuje Břízové a vevnitř mělo malého sloníka a potom to nedokončené Souhvězdí. Jsem v pokušení vložit obrázky úplně všech.

Všechna na videu jsou soukromá, Vekselbergova. Je od něho pěkné, že je ukázal veřejnosti, taky je mohl schovat v nějaké své vile a nic bychom neviděli. Nikdy se neprodala Vzpomínka na Azov, Kytice lilií, Alexandrovský palác, Jetelinové, Jezdecký památník Alexandra III., Moskevský Kreml, Jachta Standart, Transsibiřská magistrála, 300 let vlády Romanovců a Vojenské ocelové. Jsou v majetku RF. Vím, že se zachovaly i některé hračky carských dětí, ale netuším kde. :neutral:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Stuka »

Podarilo sa mi nájsť stránku, s čím sa hrali dievčatá.
http://www.dollplanet.ru/antik/kukly_velikih_knyazhon/
Lepšie to prečítaš. Ja len rozumiem toľko, že mali veľa bábik a že po ich smrti boli tuším skoro všetky zničené alebo stratené?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Pátrač »

Už když nám sem přispívala Ljubov se životopisy, že to bylo čtení, všiml jsem si, že ty malé princezny byli velmi hezké . Nedivím se, že se v nich jejich tatík, car viděl. A dlouho jsem na malé ploše monitoru neviděl tolik pěkných věcí jako v tomto vláknu.

Bohužel, Rusko zatím neřeším, v září letím zase do Izraele, což je jiné kafe. Možná napřesrok bych alespoň u bývalou zakarpatskou mohl navštívit. Už jsem zde viděl na Palbě tolik tipů, že bych tam mohl být klidně i měsíc.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Alfik »

Dvě zajímavosti:
Zmiňovanou Jasiňju znají všichni znalci Cimrmana - je to právě ta "osada Struk" kde měl Mistr za trest učit v místní zchátralé škole. Trest byl udělen za to, že uměl nejen číst, ale i psát... :D
A pokud chcete vidět dřevěný kostelík ze Zakarpatské Ukrajiny, a nechcete či nemůžete cestovat až tam, tak si zajeďte do Beskyd, do Kunčic pod Ondřejníkem. Kdysi nechal jistý p. Šebela, ředitel Báňské a hutní společnosti v Ostravě, rozebrat a převézt z obce Hliňanec v okrese Svaljava opuštěný a odsvěcený kostelík (postavili si tam nový, kamenný). Po postavení a vysvěcení (sv. Prokopa a Barbory) se v něm ženil hrabě Larish s dcerou p. Šebely.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Rase »

V Kunčicích mám část rodiny, tak kostelík znám (ve vnitř jsem byl jen jednou a už je to dávno - obvykle tam bylo zamčeno). Kostel byl tehdy rozebrán a prošel částečnou renovací (vyměnili co bylo zhnilé).
ps. v oblasti by měl být i kostel z 19.století, který byl inspirovaný Norskými kostely (!) - nevím u jaké vesnice stojí, ale na fotkách vypadá skvěle

Netradiční a ve srovnání s ostatními dřevěnými kostely v Pobeskydí poněkud exoticky působící kostel sv. Prokopa a sv. Barbory se nachází cca 1 km od železniční stanice směrem z Kunčic pod Ondřejníkem na Čeladnou. Zvláštnost jeho architektury je úzce spjata s jeho původem. Podobně jako některé jiné kostely (např. dřevěný kostel v Blansku) pochází ze Zakarpatské Rusi a k nám byl převezen v období tzv. první republiky. Až do konce 20-tých let stával dnešní kunčický kostel v obci Hliňance a byl zasvěcen sv. Archandělu Michaelu. Toho roku jej v poměrně zchátralém stavu zakoupil ředitel Báňské a hutní společnosti v Ostravě Ing. Šebela a nechal jej převést do svého letního sídla Velkých Kunčic, jak se tehdy Kunčice pod Ondřejníkem jmenovaly. Původně pravoslavný kostel z přelomu 17. a 18. století tak byl opraven a přesvěcen v r. 1931 do dnešní podoby. První slavnostní mše se zde konala u příležitosti sňatku Šebelovy dcery s hrabětem Larisch-Monichem.Pohnutá historie pokračovala i v 80-tých a 90-tých letech. Trámy dřevěné podlahy, které nebyly položeny na podezdívku, postupně prohnívaly až se budova dostala narušením statiky do havarijního stavu. Obětavosti místních řemeslníků byl však kostel opět opraven a tentokrát i dostatečně odizolován a podezděn. V prvé polovině 90-tých let byl kostel (dodejme jako např. i kostel na Prašivé) vykraden. Zcizen byl např. historicky hodnotný obraz patronů kostela z konce minulého století nebo kříž se zpodobněním ukřižovaného Krista. Na hlavním oltáři visí obraz sv. Prokopa a sv. Barbory, kterým je kostel zasvěcen. Bohatě je vyřezávaný ikonostas se třemi vchody, uprostřed s tzv. carskými vraty. Kostelíku dominují tři stupňovité věže. Obvod lodi tvoří ochoz s vyřezávanými sloupky.

Obrázek
kostel sv. Prokopa a sv. Barbory
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od jarl »

Obrázek
Během toho zájezdu na Zakarpatskou Ukrajinu jsme sjížděli i polskou řeku Dunajec, kde jsem viděl tento ultramoderní kostel. Podobných se prý v Polsku staví spousta, ale mně se vůbec nelíbí. To náš románský kostel svatého Jakuba v Jakubově (spodní obrázky) je mnohem hezčí.


Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Rase »

Tady je ten "Norský" kostel v Beskydech - kostel svatého Bedřicha na Bílé (Bílá, 739 15 Staré Hamry) 27 km jižně od Frýdku-Místku.
Různých kostelů je po okolí spousta a dají se to zvládnout na kole v rámci výletu.

Obrázek Obrázek
http://zajimavosti.beskydy.cz/content/b ... -bile.aspx
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Stuka »

Jarl, aj na Slovensku je veľa moderných kostolov a tiež sa mi nepáčia. Zväčša vyzerajú ako odpaľovacia rampa pre mimozemšťanov :) vnútri s výzdobou, že by aj malé decko zaplakalo.

Pridám pár svojich fotiek.

Ak prídem na nejaké nové miesto, vždy hľadám cintoríny. Tie vypovedajú nielen o minulosti a zosnulých - či už známych alebo neznámych, ale aj o stavebných prvkoch, výzdobe, spôsobe pochovávania a aj mnohé o žijúcich obyvateľoch.

Cintorín sv.Petra - najstarší kresťanský cintorín v Salzburgu. Založený ako pohrebisko už možno roku 700 a neskôr slúžil ako cintorín opátstva pod útesom, v ktorom prví kresťania vyhĺbili katakomby ako pustovne a tiež sa dajú pozrieť . Cintorín bol pre pochovávanie uzavretý roku 1878, ale mnísi povolili znova pochovávať od roku 1930. Leží tu napr. brat Haydna, Nannerl - sestra Mozarta, starostovia mesta, dirigenti, politici. Cintorín pôsobí neskutočne malebne a akoby ste boli v nejakom hračkárskom alebo animovanom cintoríne - neviem to inak popísať.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pohľad na Salzburg - krásne mesto, moje obľúbené.

Obrázek

Pohľad do jedného múzea bábik a hračiek v Salzburgu.

Obrázek

Salzburg je mesto kostolov, rodného domu Mozarta a množstvom iných pamiatok.

Obrázek

Na inom cintoríne (sv. Sebastiána) v Salzburgu je pochovaná manželka Mozarta - Constanze.

Obrázek

Najkrajší cintorín, ktorý som doteraz videla, je ale u nás v Bratislave, je to evanjelický Cintorín pri Kozej bráne. Má neskutočnú atmosféru starého parku, s množstvom stromov, tajuplných zákutí a krásnych náhrobkov.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ďalej tu máme fotku z moslimského cintorína v Čiernej hore, kde pozostalí dávajú na hroby jedlo pre mŕtvych, ako je v islame zvykom.

Obrázek

V Šibeniku (Chorvatsko) je cintorín krásny z dôvodu, že na mňa pôsobí ako skladačka z kociek. Po hroboch sa chodí a prelieza ako po schodoch na vyššie alebo nižšie stupne.

Obrázek

Obrázek

Rakúsko je krajina kláštorov. Nie je možné ich všetky pochodiť, ale bola som už vo viacerých. Kláštor Heiligenkreuz je jedným z nich, je to cisterciánsky kláštor v obci Heiligenkreuz. Založený roku 1133 s jedným z najväčších organov v Rakúsku. Hral na ňom napr. Schubert. Kláštor sa dá fotiť iba čiastkovo, takže k mojim fotkám prikladám oficiálnu fotku kláštora z vtáčej perspektívy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

Stuko, máš úžasné fotky. Když jsem byla v Salzburgu, bylo tak ošklivě a pršelo, že z fotek nezůstalo skoro nic. U labyrintu v Mirabelských zahradách jsem hodila vztekle rozbitý deštník do koše a schovala se v kavárně až do odjezdu. Prý tam ale skoro pořád je zlé počasí.

Jestli se ti líbí hřbitovy, zítra přihodím pár ruských, pokud budeš chtít. Musím vyhrabat fotky z jednoho venkovského, ten je skutečně malebný.

K těm panenkám velkokněžen: Píší mimo jiné o tom, že měly velkou kolekci panenek z VB, Německa, Francie a Ruska. Zvláště si oblíbily porcelánové německé panenky s velmi hustými vlasy. Všechny velkokněžny šily pro své panenky šaty, jejich matka je učila šít a chtěla, aby se pořád něčemu věnovaly, takže je vedla k ručním pracím. V roce 1896 dostala Olga Nikolajevna panenku od francouzského prezidenta. Po roce 1917 otevřeli v carském paláci výstavu hraček a umožnili návštěvníkům vidět pokoje carských dětí včetně panenek a plyšových zvířátek. Po roce 1931 ale pokoje pro veřejnost uzavřeli a hračky rozdali do dětských domovů. Takže toho bohužel asi moc neuvidíme.
Pátrač píše:Už když nám sem přispívala Ljubov se životopisy, že to bylo čtení, všiml jsem si, že ty malé princezny byli velmi hezké . Nedivím se, že se v nich jejich tatík, car viděl. A dlouho jsem na malé ploše monitoru neviděl tolik pěkných věcí jako v tomto vláknu.

Bohužel, Rusko zatím neřeším, v září letím zase do Izraele, což je jiné kafe. Možná napřesrok bych alespoň u bývalou zakarpatskou mohl navštívit. Už jsem zde viděl na Palbě tolik tipů, že bych tam mohl být klidně i měsíc.
Byly pěkné, také měly oba pohledné rodiče. Každá byla jiný typ. Olga vysoká a elegantní, Taťána celá po matce, Marie vypadala nejvíce rusky a Anastázie byla malá divoška. Ta je mi svou povahou nejvíce sympatická. Vzhledově asi nebyla tak hezká jako její sestry, ale svou živostí měla také osobní kouzlo.

Co měsíc, i dva. Každá osada má několik kostelíků a množství túr je nekonečné. Vybrala jsem dost působivé foto lokality Medžibidž, která by tě mohla zaujmout. Najdeš tam hrad, pěkné kostelíky a židovský hřbitov. Celé město je centrem chasidismu. Jiná káva než Izrael, ale pěkná, nemyslíš?

Obrázek
Kaple v pevnosti

Obrázek
Absolutně obyčejný kostelík Zesnutí přesvaté Bohorodičky, který spadá do mých ničím nevysvětlitelných genius loci míst.

Je skvělé, že je jeden ze zakarpatských kostelů v ČR, to jsem vůbec nevěděla. Asi si budu muset někdy pořídit kolo a vyrazit. I ten norský kostel je fantastický.

Na moderní kostely po pravdě taky moc nejsem. V Brně je jeden funkcionalistický a jakkoliv mi tento styl sedí u hotelů nebo domů, na kostele vypadá divně. Vlastně hnusně. Ten kostel v Jakubově pochází z kterého století? Skutečně má pozdněrománské rysy, je jednolodní a s apsidou, ale asi zažil několik přestaveb, minimálně v novogotickém stylu. Aspoň tak se mi to zdá. Apsida je úžasná. Moc se mi líbí takové ostrůvky s kostelem, hřbitovem a stromy, které jsou ohraničeny travnatou plochou. Našla jsem si, že kolem kostela jsou krásné kříže.

Obrázek
Brněnská moderna

A toto jsou ty kříže před kostelem v Jakubově, co mě tak zaujaly. Musela jsem rozšířit své nadšení a nasdílet je i sem. To je krása!

Obrázek
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od jarl »

Ljubov-jsem rád, že se ti ten náš jakubovský kostel líbí. Je postaven v pozdně románském stylu, vysvěcen byl počátkem 13. století a dal jméno i obci Jakubov. Něco málo se o něm dá najít na našich webových stránkách: http://www.jakubov.cz/turisticke-zajimavosti. Ty kříže byly původně součástí starých hrobů, ale někdy v osmdesátých letech (dobře si na to vzpomínám) byly hroby zrekonstruované a ty kříže odstraněny a přemístěny k budově bývalé márnice, což je ta menší budova na obrázku dole. Hřbitov je pěkně udržovaný a i naše rodina tam má hrob. Asi před deseti lety byl kostel uměle osvětlen, takže za noci je vidět už zdaleka.

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Stuka »

V Salzburgu som bola viackrát a mala som asi šťastie, pretože bolo vždy pekné počasie.
Tie fotky ruských cintorínov daj, som zvedavá. Hlavne na tie staré, zanedbané cintoríny. Tie sú väčšinou najkrajšie.

No, Jarl, kostol máte ozaj pekný a tá séria krížov - paráda. Našťastie, ich sem Ljubov dala. Ty si sa nepochválil. :) To nie je bežná záležitosť.
Edit: oprava. Vlastne si to vysvetlil, že kríže takto umele zoradili.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

Asi jsem měla smůlu na počasí, ale byl tam vytrvalý déšť, šedá obloha, foukalo a bylo chladno. Je to určitě přes 12 let, co jsem tam byla, a ještě jsem fotila na film, takže všechny fotky se bohužel rozmazaly. Aspoň mám důvod tam jet znovu a nevidět jenom ponurý Salzburg.

Našla jsem ještě jednu větší fotku jakubského hřbitova. Největší z hrobů má dokonce v tom proskleném výklenku i hřebenatky, mušle sv. Jakuba, které se dávaly poutníkům po příchodu do Santiaga de Compostela. A stejná mušle je i na erbu města. To jsem vůbec nevěděla.

Obrázek

Tady je ten venkovský hřbitov ve Lvovce v Nižněgorodské oblasti: N 54°55.84037', E 45°18.88365'
Stojí přímo vedle silnice v březovém háji a na konci září vypadal nádherně. V Rusku se traduje, že podzim v této části země je nejkrásnější. Na fotce to sice není patrné, ale pohřbívalo se tam i před několika lety. Hřbitov je ohraničen plotem.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Toto je starý Pokrovský hřbitov v Nižním Novgorodě. N 56°19.67293', E 44°0.43738'
Hroby mužů a žen, kteří bojovali v Rudé armádě, jsou označeny hvězdou.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Už zmíněná ukrajinská lokalita Medžibidž a židovský hřbitov: N 49°26.21640', E 27°24.26793'

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Pro srovnání:
Maličký hřbitůvek ve Vorarlbersku, k němu bohužel nedodám souřadnice, vůbec se nepamatuju, poblíž čeho jsme zrovna zastavovali:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Anglický Stratford nad Avonou, který má skutečně nádhernou atmosféru se starými stromy. V blízkém kostele je pohřben William Shakespeare. N 52°11.38055', W 1°41.46315'

Obrázek

A irské Glendalough a naprostá keltská divočina: N 53°0.68373', W 6°19.55290'

Obrázek
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od jarl »

Ljubov píše: Našla jsem ještě jednu větší fotku jakubského hřbitova. Největší z hrobů má dokonce v tom proskleném výklenku i hřebenatky, mušle sv. Jakuba, které se dávaly poutníkům po příchodu do Santiaga de Compostela. A stejná mušle je i na erbu města. To jsem vůbec nevěděla.
Kostel je zasvěcen sv. Jakubovi Staršímu, podle nějž dostala jméno i naše obec Jakubov, takže sv. Jakub je obecní patron, a jelikož jeho symbolem je ta mořská mušle, ocitla se všude možně od naších fotbalových dresů, až po obecní znak. Ten hrob se zasklenou mušlí sv. Jakuba dobře znám, protože jsou v něm pohřbeni můj děda a babička z otcovy strany, ale kdy se tam ta mušle dostala bohužel nevím.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

Jé, vůbec jsem netušila, že sem dávám tak osobní záležitost. Kdyby přítomnost fotky vadila, tak mi prosím řekni a smažu ji, nechtěla bych tím působit nějaké nepříjemné pocity. Našla jsem co největší fotku a vložila ji. Právě na ní jsem si všimla té svatojakubské mušle a najednou se mi všechny pojmy – i název obce, i kostela a jméno světce – spojily dohromady a už jsem pochopila. Zvláštní, jejich provázanost je přitom dost okatá. Svatojakubská tradice není v Rusku vůbec tak silná jako v ČR i jinde v Evropě. Na území bývalého SSSR je nejslavnější chrám sv. Jakuba v Rize, je to největší katolický chrám ve městě. Před nějakými osmi lety byl vystavěn i kostel sv. Jakuba arménské apoštolské církve v Stěpanakertu. V samotném Rusku jsou chrámy zasvěcené tomuto apoštolovi naprostá rarita, nevybavím si po pravdě ani jeden.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „Dějiny kultury a vědy“