Obrněný vlak

Plastikové modely (kity, reziny)
Modely všech měřítek a druhů (letecká, pozemní a námořní technika)

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od Polarfox »

Já to neberu jako výtku, maximálně si sám povzdechnu nad svojí přelétavostí :)

Tak jsem na to koukal a z těch černobílých fotek nejsem úplně nejmoudřejší, takže přidávám pár zřetelnějších formou odkazu plus hlavně barevné od modelářů (snad nejsou úplně mimo :) a třeba se inspiruješ):
http://www.ww2incolor.com/german-armor/armot.html
http://www.ww2incolor.com/german-armor/armot.html

http://www.z-panzer.com/BP42.html
http://www.iwaarc.com/minicar/en/seisak ... oline.html
http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=3096
http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=3085
http://www.1999.co.jp/user_toukou_image ... Id=2&Seq=1
http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=3280
http://shadowking-shadowkings.blogspot. ... train.html
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Polarfox píše:Já to neberu jako výtku, maximálně si sám povzdechnu nad svojí přelétavostí :)

Tak jsem na to koukal a z těch černobílých fotek nejsem úplně nejmoudřejší, takže přidávám pár zřetelnějších formou odkazu plus hlavně barevné od modelářů (snad nejsou úplně mimo :) a třeba se inspiruješ):.....
Polarfoxi díky, už jsem si tam vyhlídl doplnění vlaku, snad to stihnu. Jak jsem zjistil, většina obrněných vlaků má podklad žlutý (pískový), uvádí se evropská žlutá, kterou byla pravděpodobně stříkána obrněná vozidla asi od poloviny druhé světové války. Myslím, že je možné si vzít "návod" od modelářů, kteří si určitě velmi dobře zjistili, jakou kamufláž mají použít.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Přeměna tankového vagónu č.1 :

Obrázek Obrázek
< První prototyp
> První změna

Obrázek Obrázek
Druhá změna a možná poslední. Proveden nový, již třetí způsob nýtování, použity "skutečné" ocelový nýty.

Obrázek Obrázek
Základní nátěr pro novou zamýšlenou kamufláž.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od El Diablo »

Nejsou ty nýty moc velký?
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

El Diablo píše:Nejsou ty nýty moc velký?
Máš pravdu, asi jsou, ale menší špendlíky nedělají. :) Asi jsem je měl víc zapustit, a zdá se, že jich je tam moc. Zkusím s tím něco udělat. Díky za připomínku. Jsem rád za připomínky, neboť je to moje prvotina a co se mi zdá dobré, nemusí to tak připadat někomu jinému.
Asi se vrátím k novější technice "svařování" s použitím minimálního počtu nýtů. Tím pádem tankový vagón č.1 nemá definitivní podobu. :)
Ještě, že jsem začal s předstihem, mám čas na úpravy. Po zkušenostech získaných stavbou, dnes bych to dělal jinak a precizněji, i když je to jen hračka.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11565
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od Zemakt »

Trocha "ábíčkovské nostalgie".

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Zemakt díky, na tu stránku si vážně vzpomínám. Časopis ABC jsem kdysi kupoval pravidelně, mám dojem, že vychází dodnes. 8-)
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1875
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od El Diablo »

Já bych ty listy někde měl mít, kdyby byl zájem můžu to nascanovat a někam uložit.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

El Diablo píše:Já bych ty listy někde měl mít, kdyby byl zájem můžu to nascanovat a někam uložit.
Ne díky, při troše štěstí bych ten list u našich našel. Neexistoval náhodou ještě jeden list, mám takový dojem, že jich bylo více. Další list se pravděpodobně věnoval pouze obrněnému vlaku ze SNP, kde byl rozkreslen každý vagón vlaku. Bohužel už je to nějaký čas a křivka zapomnětlivosti stoupá. :) Ten vlak vyšel i jako papírový model.

Obrázek Zde je vystřihovánka zmíněného obrněného vlaku.

Zdroj obrázku : aukro
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Přeměna protiletadlového vagónu :

Obrázek Obrázek
Původní protiletadlový vagón.

Obrázek Obrázek
Změna tvaru vagónu, zde je ještě s "nýty", stavěn spolu s tankovým vagónem č.1.

Obrázek Obrázek
Nynější a pravděpodobně definitivní podoba protiletadlového vagónu, natřen základní barvou.

"Vzor" pro protiletadlový vagón, obrázek dole, první vagón zprava : http://www.modelforum.cz/download/file. ... &mode=view
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

TonyHazard píše:
El Diablo píše:Nejsou ty nýty moc velký?
Máš pravdu, asi jsou, ale menší špendlíky nedělají. :) Asi jsem je měl víc zapustit, a zdá se, že jich je tam moc. Zkusím s tím něco udělat. Díky za připomínku. Jsem rád za připomínky, neboť je to moje prvotina a co se mi zdá dobré, nemusí to tak připadat někomu jinému.
Asi se vrátím k novější technice "svařování" s použitím minimálního počtu nýtů. Tím pádem tankový vagón č.1 nemá definitivní podobu. :)
Ještě, že jsem začal s předstihem, mám čas na úpravy. Po zkušenostech získaných stavbou, dnes bych to dělal jinak a precizněji, i když je to jen hračka.
Nová technika nýtování se nepodařila a to si vyžádalo další změnu tankového vagónu č.1. Tentokrát bude skutečně poslední. :)

Obrázek Tankový vagón č.1 po poslední známé úpravě. Postup prací a úprav jmenovaného vagónu viz. pár příspěvků výše.

Obrázek Obrázek
Zde je hrubá stavba tankového vagónu č.1, později předložím kompletní vagón.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1372
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od p3tris »

TonyHazard píše:Tankový vagón č.1 po poslední známé úpravě. Postup prací a úprav jmenovaného vagónu viz. pár příspěvků výše.
Tony, jelikož vidím, jaký jsi puntíčkář, měl bych k tomu vagonu ještě malinkatou připomínku. Předpokládám, že věž si použil z Cromwellu od Amercomu. To ale nybyl Cromwell, ale houfnicový A27L Centaur IV. Nevím, kolik jich v Rusku bylo, ale spíš bych tu hlaveň uříznul a použil nějakou adekvátně slabou trubičku jako kanon.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

p3tris píše:
TonyHazard píše:Tankový vagón č.1 po poslední známé úpravě. Postup prací a úprav jmenovaného vagónu viz. pár příspěvků výše.
Tony, jelikož vidím, jaký jsi puntíčkář, měl bych k tomu vagonu ještě malinkatou připomínku. Předpokládám, že věž si použil z Cromwellu od Amercomu. To ale nybyl Cromwell, ale houfnicový A27L Centaur IV. Nevím, kolik jich v Rusku bylo, ale spíš bych tu hlaveň uříznul a použil nějakou adekvátně slabou trubičku jako kanon.
Dík za připomínku, je to amercomácký Cromwell (model č.22) ,s tím Centaurem máš pravdu. Uvidím co s tím, případně bych to udělal nebo to pořeším jinak. Na druhou stranu, je (bude) to německý obrněný vlak a Němci mohli při svém tažení Evropou získat Centaura.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od Alchymista »

Myslím, že čelný delový vagón obrneného vlaku by bol skôr vyzbrojený húfnicou, než tankovým kanónom menšieho kalibru - aspoň väčšina reálnych obrnených vlakov to tak mala, pokiaľ viem - v smere trate pôsobila zbraň veľkého kalibru...
Skôr by som mal pripomienku k umiestneniu malokalibrového kanónu - v aktuálnej polohe, až za nástavbou nemá veľa možností pôsobiť pozdĺž trate, čo je však celkom žiadúce napríklad v boji proti nepriateľskej pechote a ženistom v blízkosti trate a použiť delo väčšieho kalibru je nežiadúce - väčší granát môže poškodiť trať.
Naposledy upravil(a) Alchymista dne 16/11/2013, 23:30, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Alchymista píše:Myslím, že čelný delový vagón by bol skôr vyzbrojený húfnicou, než tankovým kanónom menšieho kalibru - aspoň väčšina reálnych obrnených vlakov to tak mala, pokiaľ viem...
S tím souhlasím, tohle ale není čelní vagón, dělový vagón je prozatím na papíře. Tam bude umístěna zbraň (houfnice) o ráži 105 mm (10,5 cm).

Dopl, : A to stanoviště za nástavbou je protiletadlové, byť jen s jednou zbraní.
Beru jen co mám doma, zbytky od Amercomu, tady jsem použil část korby Flakpanzer 38(t) Gepard s rychlopalným kanonem ráže 20 mm.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od Alchymista »

aha, tak potom aj druhá pripomienka je bezpredmetná.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Drobná úprava lokomotivy, tendr jsem zatím neupravoval, je tam přístup k baterce. Možná, jak mi vyjde čas, mohl bych tendr zakrytovat.

Obrázek Obrázek
< Původní vzhled lokomotivy
> Lokomotiva v průběhu úpravy

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Nynější vzhled po prvním základním nátěru
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od Franz Trubka »

Je to "jenom" model, ale jak by vypadal presun uhli z tendru do lokomotivy?
Manpower a lopaty? Nebo nejaky mechanicky zauhlovac prez ten odkryty prostor?
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Franz Trubka píše:Je to "jenom" model, ale jak by vypadal presun uhli z tendru do lokomotivy?
Manpower a lopaty? Nebo nejaky mechanicky zauhlovac prez ten odkryty prostor?
Franci, ze začátku asi ano, proto se posádka lokomotivy skládala ze strojvedoucího a topiče, někdy měl topič i pomocníka. Později, se zvětšující vzdáleností, kterou měly parní stroje urazit, a velikostí lokomotiv byla použita určitá mechanizace - viz citace :

Tendr se skládá ze dvou nebo tří hlavních částí:
Rám s pojezdem a spřahovacím a narážecím ústrojím
Vodojem
Zásobník paliva (lidově zvaný uhlák)
Rámy a pojezd odpovídají velikosti tendru. Postupně byly tendry zvětšovány úměrně velikosti a výkonům lokomotiv a také vzdálenostem mezi místy s možností dozbrojení. Na drahách v českých zemích se užívaly 2-5nápravové tendry. Známé jsou i konstrukce jedno- nebo vícenápravových podpůrných tendrů (např. lokomotivy průmyslové drážky v Mladějově na Moravě nebo lokomotivy systému Engerth, mezi něž patří i lokomotiva Kladno). Extrémem jsou mnohanápravové tendry mohutných amerických lokomotiv. V některých případech byl tendr pro zvýšení tažné síly, zejména při rozjezdu, vybaven pomocným hnacím podvozkem - „boosterem“. Zvláštní kapitolu tvoří lokomotivy typu Garratt, kde kotel a budka spočívá na mostové konstrukci mezi dvěma tendry vybavenými hnacími pojezdy.
Zásobník paliva, neboli uhlák, je obvykle umístěn v horní části tendru a má dno, které se svažuje směrem ke kotli. Jde-li o pevné palivo, přisouvá se vlastní vahou směrem k topičovi. Velké tendry bývaly vybaveny mechanickými přihrnovadly, později se začaly používat automatické přikladače paliva, kterými byly vybavovány i starší stroje.
Vodojem má obvykle objem několikanázobně větší než uhlák. Spotřeba vody v parní lokomotivě je zhruba 7-8× větší než spotřeba uhlí. Předpokládalo se, že lokomotiva bude moci dobrat vodu na stanicích vybavených vodním jeřábem, proto měl obvykle vodojem jen 3-4× větší objem než uhlák. Vodojem byl umístěn pod uhlím ve zbylém objemu tendru.
Na boku tendru byly dlouhé plnicí klapky, které umožnily velmi rychle plnit vodu z vodního jeřábu, přičemž stačilo lokomotivu zastavit s přesností na 1-2 metry.


Tendry lokomotiv s velkými rošty v topeništi byly vybaveny mechanickým přikladačem uhlí. Skládal se ze žlabu s drtičem, z převodové skříně, z dvojčitého parního stroje s hnacím hřídelem, ze šnekového dopravníku, z teleskopické komory, z výtlačné komory, z rozmetací desky s tryskovou skříní, z rozváděče páry s regulačními ventily, z trojitého tlakoměru a z mazacího lisu. Tendry lokomotiv vytápěných topným olejem nebo uhelným prachem měly upravenou konstrukci zásobníku paliva.

Více zde :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotivn%C3%AD_tendr
http://historienakolejich.blog.cz/1001/tendr-lokomotivy
http://parniloko.wz.cz/web/loko/prislus ... stokr.html

Obrázek Obrázek

Zdroje : informace použity z uvedených odkazů
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Obrněný vlak

Příspěvek od TonyHazard »

Další vagón ve stavbě, mělo by se jednat o speciální přepravní vagón (Panzertragerwagen).

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Zatím nebyl otestován na trati, možná budu muset upravit nájezdovou rampu, aby se zvedala.
"Vzor" je zde : http://www.ww2incolor.com/german-armor/armot.html (nechal jsem se inspirovat) :)
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Odpovědět

Zpět na „Plastikové modely“