Maršál a špion

Deskové hry všeho druhu

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Maršál a špion

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Maršál a špion
Maršál a špion je jednoduchá strategická hra pro dva hráče. Cílem hry je zabrat protihráči prapor. Vychází z původní indické hry "Džungle", kde o les bojují zvířata. Ve světě je známa pod názvem "Stratego".

Každý hráč má 40 hracích kamenů představující vojenské hodnosti od maršála po špiona, kteří se mohou pohybovat, a nepohyblivé miny a prapor.
Maršál 1×
Generál 1×
Kapitán 2×
Kadet 3×
Kaprál 4×
Střelec 5×
Průzkumník 8×
Minér 6×
Špión 1×

Mina 8×
Prapor 1×

Na začátku hry si každý hráč rozmístí všechny své kameny do prvních čtyř řad hracího plánu dle svého uvážení vždy obrázkem k sobě, aby soupeř neviděl jak jsou jednotky rozmístěny. Po rozestavení hra začíná.
Hráči se střídají v tazích a každý hráč, který je zrovna na tahu, muže táhnout jedním kamenem všemi směry o jedno pole. Výjimku tvoří průzkumník, který se může pohybovat v kolmých směrech o libovolný počet polí.

Když hráčův kámen stojí kolmo k soupeřově, může hráč, který je právě na tahu, oznámit útok na soupeřův kamen a podívat se na něj. Vítězem boje je kámen vyšší hodnoty a pokud zvítězil útočník, přesune se navíc na pole poraženého. Narazí-li na sebe kameny se stejnou hodnotou, vypadávají ze hry oba. Výjimku tvoří miny, které může zneškodnit pouze minér, kterého mohou zneškodnit všechny ostatní kameny kromě špiona. Ten může zajmout pouze jen maršála (kámen nejvyšší hodnoty).

Hru vyhrává hráč, který jako první zajme soupeři prapor. Pokud jednomu z hráčů nezbude žádný pohyblivý kámen, ale stále má svůj prapor, dochází k remíze.

V 80. letech 20. století vydal tuto hru JAVOZ Jablonec nad Nisou v edici PaN (papír a nápad) a v roce 2007 firma Dino... Já si však pamatuji, že jsem měl tuto hru v "indické" modifikaci (tuším pod názvem Indická hra), kde byly kameny jako Maharádža, Velkovezír, Vezír a místo praporu byl poklad... Kameny oproti "Maršálovi" byly z umělé hmoty.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1372
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál a špion

Příspěvek od p3tris »

Pokud by někdo neměl spoluhráče ke stolu, je tu ještě možnost zahrát si starou DOSovou verzi pro PC, předělávku pod Windows a nebo novodobou reinkarnaci na chytré telefony.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Odpovědět

Zpět na „Deskové hry“