R.I.S. - zbraňová montážní lišta

Ruční zbraně, střely, rakety a bojové systémy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

R.I.S. - zbraňová montážní lišta

Příspěvek od Haness »

Jak už jsem u článků o zbraních speciálních jednotek psal, tak se používá jeden základní typ montážních lišt pro zbraňové komponenty – tento druh montáží dostal souhrnnou zkratku R.I.S.

A jak to vlastně s R.I.S.em začalo?

Už za dob studené války se začaly zkoušet upravené optické zaměřovače, které měli střelci usnadnit zamíření a zrychlit jeho účinnou střelbu – těmito zaměřovači byly kolimátory. Postupem času se kolimátory staly opravdu velice užívanou věcí a to ať už to bylo ve vojenské, sportovní, nebo lovecké střelbě. Kolimátor údajně 3x zrychluje zamíření a střelbu na cíl. Toto tvrzení je skutečně pravda, sám jsem to často zkusil. Než vůbec na něco zaostříte přes optiku (já měl vzduchovkovou 4x20 mm) tak to trvá a ani se nenadějete a už na vás ten kterého jste chtěli trefit střílí. Kdežto s kolimátorem, kde máte přiblížení maximálně 1x ču vůbec žádné zamíříte velice pohotově a to proto že máte větší rozhled a hrubé zaměření je takřka okamžité se zvednutím zbraně.
Jenže jak se čas měnil a přicházely nové zbraně a samozřejmě i nové kolimátory a jiné doplňky tak se musela vždy u nových zbraní změnit i technika upevnění těchto doplňků. Celé to odstartovaly kolimátory, ty totiž obrovsky pronikly do vojenské sféry a začaly být žádaným vojenským artiklem. Cena kolimátorů nebyla malá, ale oproti ceně montáže pro kolimátor to byl „mravenec.“Proto se v USA rozhodli vytvořit nějaký systém, který by výrobci rovnou vyráběli jako přímou součást zbraně a dané doplňky se na to jen lehce namontovaly, či nacvakly. Výsledkem byl R.I.S. systém – soustava rovného pruhu s obdelníkovými drážkami na kterou bylo pomocí klasické, čelisťové montáže na montovat jakýkoliv druh kolimátoru.
Častou otázkou je také to proč R.I.S. vypadá tak jak vypadá, a „na co tam jsou ty nevzhledné obdelníčky?“ Tyto obdelníčky slouží jako možnost dalšího druhu montáže, než jen přichycení čelistmi.
Celou výrobní „horečku“ odstartovala americká firma Colt (největší dodavatel zbraní pro US Army) – tato firma začala vyrábět novou verzi pušky M4 A1 (A4 – ta má odnímatelné ucho, toto ucho drží pomocí R.I.S. lišty na kterou je namontované (viz fotky). Firma Colt se snažila R.I.S. lištu zabudovanou do ucha zbraně dostat i do tehdy standardní pušky M16A2, to se povedlo až s vytvořením nové verze této dlouhé pušky – M16A3 – jedná se o naprosto stejnou zbraň jako je A2, jenže s tím rozdílem že tato má upravené ucho – R.I.S, stejně jako útočná puška M4A1 (M15A4).

Ihned poté začala firma Colt spolupracovat s dalšími subdodavateli pro US Army (např. firmami vyrábějícími granátomety M203, firmou Heckler and Koch,firmami vyrábějícími taktické svítilny a lasery). Jejich spolupráce spočívala výhradně v R.I.S.u firma Colt zabudovala do předpažbí řadu R.I.S. lišt a firmy vyrábějící doplňky pro tyto zbraně akorát upravily montáže svých výrobků tak, aby šly použít na R.I.S. Vytvoření R.I.S.u pro další doplňky mělo ten klad pro jejich výrobce, že se tím zvyšovala poptávka po jejich výrobcích a zároveň jim klesaly náklady na vyrábění montáží.

Trend R.I.S.u se rychle rozšiřoval po celém západním světě, jak je vidět chytla se hodně třeba německá firma Heckler and Koch (výrobce proslulých samopalů MP5, útočné pušky G36 a sniperky PSG-1). Ta nemohla zabudovat R.I.S. lištu přímo do samopalů řady MP5, pže tím výrazně narušila jejich stavbu. Poptávka po samopalu MP5 standardně vybaveného R.I.S. lištou byla obrovská).Proto firma HaK vyrobila novou zbraň – samopal UMP který má R.I.S. lišty po celém svém těle a umožňuje tak montáž kolimátoru, laseru, svítilny a mnoha dalších věcí.
Na koncepci R.I.S. je založena i útočná puška G36 která se tak stala velice cenným vývozním artiklem.

Jak jsem psal tak R.I.S. pronikl do západního světa. Pokud se podíváte na zbraně východní výroby, nenajdete ani na jedné R.I.S. nebo něco podobného a to ani u těch nejnovějších. Je to prosté, ruští výrobci se stále zaručují na staré techniky vybavování zbraní. Pušky osazené kolimátory mají jen ti nejlepší a nejelitnější bojovníci. Možná je to v západním trendu, on je už na pohled velice vyditelný, západní armády se snaží své zbraně co nejvíce „vylepšit“ i pro své řadové vojáky – zbraně jsou osazeny standardně kolimátory a svítilnami. Kdežto na východě mají ty nejlepší zbraně co se týče vybavení pouze a především jednotky jako je třeba Specnaz.
I zbraně české výroby Sa.58 začínají být vybavovány kolimátory OKO – takto vylepšená padesátosmička je fakt super;)

Obrázek
Poznámka k fotkám: fotil jsem to já sám, je to zbraň na Airsoft M4A1 – M15A4, R.I.S. lišta kterou jsem fotil je naprosto totožná se zbraněmi ostrými. Tato zbraň je v naprosto stejném zpracování a měřítku jako ostrá M4ka. Ostatní fotky ve Fóru fota.
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Nechapu proc rusove do svych zbrani neintegruji RIS listy, zasah do konstrukce existujicich zbrani by to urcite moc velky nebyl a výrazně by tím zlepšili možnost různých upgradů
Laďa
Příspěvky: 7
Registrován: 29/7/2007, 16:46
Bydliště: Suchá Rudná (Bruntál)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Laďa »

A nemelo by se zapomenout, ze se r.i.sky delaji i na G36C.
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“